Pistolník

Pistolník https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435605/bmid_pistolnik-W5i-435605.png 4 2189 332

V první knize Pistolník představuje Stephen King čtenářům jednoho ze svých nejtajemnějších hrdinů, Rolanda z Gileadu, posledního pistolníka. Je to znepokojivý samotář putující po fascinující cestě dobra a zla. V pustém světě, který děsivě obráží náš vlastní svět, Roland pronásleduje muže v černém, setká se s přitažlivou ženou jménem Alice a spřátelí s chlapcem ze Země. Pistolník uchvacuje svým realismem promíseným s přízračnou snovostí, takže čtenář dychtivě očekává každou další kapitolu.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Gunslinger , 1982

Hannibal92
16.04.2022 4 z 5

Bylo to lepsi, nez jsem cekal. Takovy kratky uvod do noveho sveta, ve kterem se potkava doba snad od stredoveku az po soucasnost, ktery je temer totozny a pritom uplne jiny nez ten nas a ve kterem zeny od muzu chteji sex vymenou za informace. Pokud tohle je nejhure hodnoceny dil serie, tak se uz tesim na dalsi.

Patrik02
20.01.2022 4 z 5

Tak, jako spousta, jsem i já viděl film, který se mi, navzdory ohlasům kritiků i samotného mistra, líbil. A teď došlo i na knihy. Pistolník je knihou podivnou a dá se říct, že mnoho odpovědí nám nedává. Uvede Vás do světa, seznámí s pistolníkem samotným a několika postavami z jeho minulosti i přítomnosti. Potkáte tajemného chlapce Jakea, který sem tam pronese zvláštní a neznámé slovo a také s mužem v černém, postavou, kolem které je aura tajemna přímo hmatatelná. A přestože kniha zdaleka nedosahuje nejlepších Kingových děl, já ji (alespoň prozatím) hodnotím víceméně kladně a budu čekat, kam se celá série pohne.

Tomas@S
30.12.2021 4 z 5

Po přečtení komiksu Temná věž a shlédnutí filmu stejného jména jsem nemohl odolat a vyhledal jsem v knihovně první díl série. První kapitoly se mi fakt líbily, napínavý strhující děj. Bohužel střední část knihy už byla trochu rozbředlá až na líčení souboje, to bylo hodně dobře. A závěr byl fakt divný, docela jsem se ztrácel. Nicméně chci pokračovat a už mám nachystaný druhý podstatně objemnější díl. Ještě si neodpustím srovnání s filmem, který není špatný, ale s knihou má velmi málo společného. Vzali si z toho jen pár věci, které se jim hodily a udělali z toho takovou přímočarou sci-fi akční podívanou. To naopak komiks daleko více vystihoval atmosféru knihy.

ondra295
07.12.2021 3 z 5

Pomalý začátek a jedna z nejhorších dílů Temné věže. Přesto to byla skvělá knížka, která mě bavila - a i to něco svědčí o celkové kvalitě této série. Je to díl, který asi napsán být musel, protože takové "seznámení" s pistolníkem bylo nutné. Děje tam bylo relativně málo a po dočtení vlastně vůbec nevíte, co čekat od dalších dílů - až další díly ukazují, jak důležité byly nějaké maličkosti, které byly zmíněny zde.

Aykiru
07.12.2021 4 z 5

Na Pistolníkovi je patrné, že se jedná o úvod do poměrně rozsáhlého eposu Temná věž, a jako takový skýtá všechny klady i nedostatky prvních dílů dlouhých sérií. Je proto nutné k němu přistupovat nikoliv jako k uzavřenému příběhu, který vyjeví všechny svá tajemství naráz, ale jako k vyprávění do něhož vstupujeme v půlce, neznalí počátku ani konce.
Jestli od Pistolníka očekává oddechové čtení, budete nejspíš zklamáni. Inspirace starými westerny je patrná a příběh je zdánlivě jednoduchý a umožňuje čtenáři povrchní čtení, jenže příběh samotný zbavený otázek a mysterií, bohužel nevyzní. Pokud se však rozhodnete pro poctivé čtení, naleznete příběh, který vám opravdu umožní objevovat.
Při četbě knihy také zakusíte pocit čehosi známého, co tu bylo a minulo, jako sen, který zmizí s vulgárním hlasem budíku. Mohou za to zdánlivě přehlédnutelné prvky, které navozují pocit „domova“ a zároveň melancholie doprovázející jeho ztrátu (mluvím na příklad o písni Hej Jude, nebo starých strojích nacházejících se ve světě, který by je neměl (?) znát). Atmosféra zpoza zapomenutého snu, která je pro Pistolníka příznačná s četbou dalších dílů (obávám se) vyvane.
I přestože je Pistolník jednou z „nejmladších“ Kingových knih, je na ní již opatrné autorovo mistrovství, které se postupem času bude jen rozvíjet. I proto mám už na nočním stolku připravený další díl.

pepe837
05.12.2021 2 z 5

Tedy zatím nic moc.

Monačte
14.11.2021 3 z 5

Kdybych se pustila do Temné věže bez toho, abych si o ní něco zjistila, asi bych to po Pistolníkovi vzdala. Je to hodně divná knížka - i na Kinga. Ale když víte, že je to jen odrazový můstek do rozsáhlého světa kingova opusu a že to celé vzniklo slepením několika povídek, tak tomu leccos odpustíte. A pokud vás to od přečtení celé Temné věže neodradí, už v druhém díle se vám mistr odvděčí mnoha odkazy, odpověďmi a dalšími dílky puzzle, které jste v Pistolníkovi marně hledali. (Poslouchala jsem jako audioknihu a ztrácela jsem se minimálně. Nejproblematičtější jsou dialogy. V těch je ale u Kinga snadné ztratit se i v psané podobě)

LusSyNDA
31.10.2021 2 z 5

Já jsem tu knihu moc nechápala, moje představivost není tak vysoká jak by bylo k této knize třeba.

Sitth
25.10.2021 4 z 5

Dlouho jsem sérii Temná věž odkládal, 1. proto, že mi trvalo delší dobu přijít Kingovi na chuť a 2. Že jsem někdy někde viděl film, který mě moc neoslovil. Ale jsem rád, že jsem si Pistolníka přečetl, protože pro mě je to perfektní dílo. Tajemný svět s tajemným hrdinou, který asi nebude úplný klaďas, ale to se asi dozvím v dalších dílech. Začátek vynikající, postupem se mi trochu motala hlava věcmi, které jsem místy nepochopil, ale naučil jsem se, že u Kinga to prostě musím brát jako fakt a klidně jít dál. Tak já půjdu dál, dál do druhého dílu….
Dávám 5/6
P.S: moc se mi líbilo české první vydání, kdy stránky knihy jsou výrazně tlustší než u ostatních knih a dodává to čtenáři dojem ( tedy aspoň mě), že jsem knihu našel na půdě pod prkny, ofouknul prach a otevřel…

Selket
14.10.2021 4 z 5

Pokud je Pán prstenů o putování na počátku lidského věku, pak Temná věž je o putování na jeho úplném konci. Alespoň tak na mě počátek tohoto díla působí. Ano, není to typický King a ne, vůbec mi to nevadí!

Paldiny
08.10.2021 3 z 5

A síce som si na konci knihy nemohol za šľak spomenúť čo to pištoľníka toľko ťahá po stopách chlapíka v kapucni, no knižka sa mi páčila. Je správne tajomná, príťažlivo namixovaná a nevyspytateľná. Čitateľ tu nájde od každého trošku. Najvýraznejšie cítiť westernové pozadie, nechýbajú fantasy prvky či filozofická rovina zrkadliaca našu túžbu po poznaní. Navyše sa s tým King nepára a nebojí sa umlčať aj toho, s kým ste možno do budúcich kapitol rátali. A že na veku ani pohlaví nezáleží. Korektnosti teda prvý diel tejto dlhočiznej ságy nepobral, čo je v prospech veci a ja si môžem už zajtra odbaliť ten pekný český prebal a ponoriť sa do slaných vôd západu.

WugWugs
29.08.2021 3 z 5

Tento "román" sú len pozliepané pôvodné poviedky/novely z čias, keď autor len začal tvoriť pozadie Temnej veže. Takže áno, čítať ich v tejto podobe, tj. pred tým, ako boli napísané ďalšie diely - s tým, že možno bude mať nejaké zmysluplné pokračovanie - tiež len pokrčím ramenami "not impressed".
V popise knihy jednoznačne chýba niečo takéto: "The Gunslinger was first published in 1982 as a fix-up novel, joining five short stories that had been published between 1978 and 1981. King substantially revised the novel in 2003; this version has remained in print ever since"

MichelleKing
14.08.2021 3 z 5

Mistr hororu píše své skvělé fantasy dílo založené na kombinaci Pána prstenů, Dobra, Zla a Ošklivosti.

Dada077
29.07.2021 3 z 5

Ešte tomu dám šancu a kúpim si aj druhý diel. Zatiaľ mám len čudný pocit z mäteže žánrov v jednej knihe, pripomínajúcich autorovo drogovo alkoholové delirické sny a triezvenia. A za náprstok deja.
"... pod vyprázdnenými pašiami politiky číhala apatia."

Pampalini
20.07.2021 4 z 5

Jako úvod k něčemu velikému funguje výborně. Je poznat, že příběh vznikal značnou dobu, působí trochu kolážovitým a mírně nejistým dojmem. Vidět, že autor zvažoval jestli do těchto vod vstoupit. Udělal to po svém a udělal dobře.

Las_T
28.05.2021 3 z 5

Jelikož celý život čtu prakticky jenom fantasy, a jelikož mi byl v posledních letech opakovaně doporučován King, byl jsem nadšený, když jsem se dozvěděl, že má vlastní fantasy, navíc fantasy sérii, kterou on sám označuje za své stěžejní dílo. Jsem, ale trošku v rozpacích, jelikož to fantasy skoro vůbec nepřipomíná. Je to spíš takový post-apo-like western, kde když už se objevují nějaké náznaky fantastiky tak to tíhne spíš k sci-fi (celý rozhovor s mužem v černém na konci knihy). Rozhodně to není těžké na čtení, od poloviny je to podle mě spíš jenom trochu zmateně napsané, hlavně v těch Rolandových flashbacích jsem měl docela guláš. Není to tedy topová kniha, ale podle všeho se to asi rozjede až od druhého dílu, který už jsem si stihnul koupit. Takže 6/10.

Bakana
26.04.2021 1 z 5

Tak tohle se tedy nepovedlo. Nerozumněla jsem tomu hlavu ani patu a osud hlavních postav mi byl úplně ukradený, protože jsem jaksi ze stylu psaní nepochopila, o co jim jde ani o co vlastně kráčí celkově.
Rozhodně žádné pokračování číst nebudu.

cziss
21.04.2021 2 z 5

Zvláštní, zmatené dílo, které přeskakuje místa, čas a postavy jak na běžícím pásu. Má to sice něco do sebe, ale to "něco" je dost neuchopitelné. Dost odlišné od Kingovy další tvorby.

EDIT po přečtení dalších dílů: Ať už je tento první díl jakýkoliv, rozhodně by byla velká CHYBA nepokračovat v sérii. S každým dalším dílem je to lepší a lepší.

TaNya_
08.04.2021

(SPOILER) Yeh yeh yay! Cesta k Dark tower tady začíná a s posledním dílem i vlastně končí. Mistrovské dílo vzešlé z nekonečné fantazie. Roland si nezaslouží sympatii a přitom jej lidi zbožňují.

thezelda
10.03.2021 2 z 5

Po slibném rozjezdu trošku zklamání. Kniha je na můj vkus příliš "surrealistická" (a nikoli filozofická, jak někteří píší - filozofický je tam možná poslední monolog muže v černém o vesmíru...ne všechno, co je nesrozumitelné/nepochopitelné, musí být zrovna filozofie - také to prostě může být nesmysl!). Souhlasím s komentářem, který tvrdí, že nám autor vlastně nedává moc důvodů, proč Rolandovi fandit - zvláště když se ke konci vyprofiluje jako opovržení hodný hajzl (alespoň v mých očích). Kladu si otázku, proč vlastně tento rozsáhlý epos číst dál? Možná snad jen ze zvědavosti, zda druhý díl nevrhne více světla do surrealisticky laděného chaosu v díle prvním...