Pistolník

Pistolník https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407594/bmid_pistolnik-e3q-407594.jpg 4 2189 332

V první knize ze skvělé série Temná věž představuje Stephen King čtenářům jednoho ze svých nejtajemnějších hrdinů, Rolanda z Gileadu, posledního pistolníka. Je to znepokojivý charakter, samotář putující po fascinující cestě dobra a zla. V pustém světě, který děsivě obráží náš vlastní svět, Roland pronásleduje muže v černém, setká se zde s přitažlivou ženou jménem Alice a spřátelí se s chlapcem ze Země, kterému se říká Jake. Pistolník uchvacuje svým realismem promíseným s přízračnou snovostí, takže čtenář dychtivě očekává každou další kapitolu.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Gunslinger , 1982

cube6
28.10.2019 5 z 5

Pistolník. Úvod velkolepé ságy Temná věž. Stephen King vymyslel opravdu temný a drsný fantasy svět a já jsem nadmíru spokojen. Slepenec fantasy, hororu, postapokalyptického sci-fi a westernu zní šíleně, ale funguje to.
Vše začíná pěkně pomalinku a někomu to může připadat zmatené, či čtenářsky nepřívětivé, protože nakonec dostanete víc otázek, než odpovědí, ale není přece kam spěchat. Kdo vydrží a bude pokračovat, tak bude odměněn.
Cesta k Temné věži je dlouhá a kdo na to nemá... tak jsou i jiné světy, než tento.

Hodnocení: 9,5/10

evismaior
21.10.2019 5 z 5

90% - Po několika letech jsem se vrátila k prvnímu dílu fantasy ságy Stephena Kinga Temná věž, od které si on sám sliboval, že to bude něco jako jeho vlastní Pán prstenů. A za mě se tak trochu po Kingovsku skutečně podařilo. První díl je ve skutečnosti spíš taková ochutnávka toho, co teprve přijde. Setkáváme se s Rolandem ze starobylého rodu pistolníků, který putuje světem, jenž ze všeho nejvíc připomíná jakousi vzdálenou apokalyptickou budoucnost Země šmrncnutou divokým západem s cílem dohonit čaroděje Waltera a přiblížit se Temné věži. A setkáváme se i s chlapcem Jakem, který je vytržen ze svého světa moderního New Yorku (snad i proto, že se o něj rodiče nikdy moc nezajímali) a je přihrán do cesty Rolandovi, aby byl jeho společníkem a později i výčitkou, až ho Roland nechá napospas, aby se sám dostal blíž svému cíli. K tomu pár zombíků a pomalých mutantů v (zřejmě) starém tunelu metra na dokreslení atmosféry a příběh může začít. "Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách..."

salamandrina
14.10.2019 3 z 5

Poprvé jsem Pistolníka zkoušela číst před třemi lety a odložila ji. Nebavilo mě to, nechápala jsem to, Kingův styl mě nijak neoslovoval. Pak jsem mu dala šanci v jiných knihách a docela mě to chytlo, tak jsem na naléhání sestry, která Rolanda zbožňuje, zkusila znovu Temnou věž. Že prý prvním dílem se člověk musí prokousat a zbytek série je už pak jízda. Musím říct, že tentokrát jsem dočetla a vlastně mě to i bavilo. Divný náznaky mě už neštvaly, vlastně mě bavilo, že tomu úplně nerozumím, jako kdyby se člověk probudil ze snu, který si nepamatuje a viděl jen útržky toho světa. Jsem zvědavá na další díl každopádně.

Dani3
20.09.2019 4 z 5

Zvláštní kniha, nic podobného jsem zatím nečetla. Je tu jen spousta otázek a žádné odpovědi. Rolandovo putování za mužem v černém je zahaleno tajemstvím až do konce a dává tak prostor čtenářově fantazii.
Samotnou mě překvapilo, jak moc mě tento snový příběh okouzlil, i když jsem se vlastně vůbec nic nedozvěděla.

BStone
17.09.2019 2 z 5

K první knize série už bylo asi vše řečeno. Mě to prostě nechytlo a jedná se zatím o nejhorší knihu autora kterou jsem četl. Taky ale zkusím ještě dvojku :-)

7944
25.08.2019 3 z 5

Pokud se vám z nějakého důvodu bude zdát příběh trpký a nezáživný, doporučuji prolistovat na stranu 184 a až po stranu 186 jej důkladně přečíst. Když se pak vrátíte, tam kde jste skončili, fialové nebe vám dá (či ne.) konečně smysl (či ne.), a vše získá docela jiný, čtivější nádech.

Clarabel
29.07.2019 2 z 5

Tohle mi fakt nesedlo. Také nejhorší Kingovka, kterou jsem četla.

Adellll
23.04.2019 3 z 5

Upřímně jedna z nejhorších Kingových knih co jsem četla. Kromě masakru v mšetečku je to v podstatě jen o cestě pistolníka Rolanda. I přes asi 200 stran jsem knihu četla dost dlouho. Asi zkusím ještě další díly, protože mají fakt dobré recenze. Snad mě nesklamou:D.

Metalizza
29.03.2019 2 z 5

No...série Temná Věž asi nebude úplně pro mě, ale zase až tak mě první kniha neotrávila...úplně ale postrádám známou chuť (kterou mám u skoro všech Kingových knih) začít číst druhý díl. :-/ Snad se mi do toho podaří zakousnout. Držte mi. :-)

SoňkaSoník
21.03.2019 1 z 5

Čekala jsem asi něco víc, když je to kniha Kinga. Nemám ho načteného, to je na jednu stranu pravda, na druhou stranu mě tahle kniha vlastně nic neřekla. Neskutečně jsem se nudila. Kdybych ji neměla do předmětu postapokaliptická literatura povinně, tak ji nedočtu. Westernovka, fantasy, magie, nějak mi to ani nepřišlo ucelené, nedokázala jsem se do příběhu vžít, nečekala jsem dychtivě na to, jak se bude příběh vyvíjet dál. Mrzí mě, že mě kniha takhle zklamala. Byť hodně čtenářů říká, že se to rozvine, že jsou další díly super, první díl mě natolik zklamal, že ke druhému nejdu.

Radim.01
17.03.2019 4 z 5

Začátek fantastické cesty. Roland a jeho Ka-tet. Čtěte dál stojí to za to. Všechno je 19

Sajdeman
20.02.2019 3 z 5

Hmmm.... tak tedy jo. Atmosféra těžká, že by se dala krájet. To určitě.
Chvilkama jsem se musel ve čteni zastavit a trochu si ujasnit dějové linie příběhu. Ale to možná nebude knihou, ale tím, že já toho Kinga prostě nemám najetýho. Možná mi ještě něco docvakne ...
Rozhodně budu pokračovat dalším dílem a uvidím, jak se s tím popasuji dál ...

pazdy15
14.02.2019 4 z 5

Tak začíná moje výprava k Temné Věži ! Narovinu ... musíte myslet ! Kniha se nejen zdá, ale skutečně je docela složitá na všechny příběhové niance smrsknuté ve skoro 200 stránek. I pro to si dám rezervu v podobě 4 hvězd ( není to přesně takový typ akce, co od Kinga známe př. Prokletí Salemu, Osvícení atd.), spíše takový rozjezd na dvojku. Každopádně King je King , ve výpravách ho nikdo netrumfne. Myslím , že je zaděláno na slušnou sérii. Nuda mě nějakou dobu (zvláště při dlouhých večerech) nenavštíví :) 4 z 5 !

Umbinek
08.02.2019 2 z 5

Zdlouhavé a nudné popisování postav a prostředí - díky autorovi. Zápletku jsem asi zaspal při jednom z dlouhých popisů. Prostě nudná kniha :/

Andvejka
03.02.2019 3 z 5

Po přečtení Pistolníka si nejsem jistá, zda chci v této sérii vůbec pokračovat. Ač mám Kinga jako autora ráda a jeho knihy mě baví, tak k dočtení této jsem se vyloženě musela nutit, protože z duše nenávidím nedočtené knihy. Našla jsem pár pasáží, které mě bavily, posledních cca 40 stran mi přišlo nejlepších, ale jako celek mě Rolandův příběh zatím moc nezaujal.

pavel.2
18.01.2019 3 z 5

No, trochu slabší než ostatní části Pistolníka, ale zaujme. King umí vykouzlit atmosféru a ani tato kniha není výjimkou a stojí za přečtení.

denniys
23.12.2018 5 z 5

Stephen King je spisovatel, díky kterému jsem objevila svou vášeň pro četbu. Četla jsem cca 20 jeho knih a každá jedna byla něčím vyjímečná a dokonalá, nejen díky tématům, která volí, ale zejména díky jeho práci s atmosférou a umu psaní...Přestože čtu jeho díla s ohromnou chutí, Temnou věž jsem z nejasného důvodu odkládala, přestože se řadí do mého nejoblíbenějšího fantasy žánru.. Nyní přišel čas, kdy se přesouvá na filmová plátna, první trailery jsou k nakousnutí a vyvolaly těžkou zvědavost, vím, že jednou bych Temnou věž otevřela a nechci ji mít pokřivenou filmovým zpracováním - ať bude sebelepší, věřím, že to bude jako ve většině případů a knižní předlohu nepřekoná, obzvlášť když je autorem sám King... Tudíž jsem přečetla první díl..jsem nadšená, na knize je znát, že se jedná o rozjezd něčeho velkého, i přesto nepustí hned od začátku..s pocitem, že čtu něco velkolepého a vyjímečného jdu se slastí rozečíst další díl...díky bohu za autory jako je pan King..... A tim doslovem to prostě zase zabil, já ho žeru :)

Metla
14.12.2018 4 z 5

Napoprvé jsem"Pistolníka" četla jako dvacetileté mládě a skončila jsem s rozporuplnými pocity, plna zmatku a nepochopení. Série se mi na polici vizuálně hezky rozrůstala, uběhlo však téměř jedenáct let, než jsem usoudila, že jsem do "Temné věže" (snad) duševně dorostla. A tak jsem si dala s Rolandem další rande, zvědavá, zda tentokrát najdeme společnou řeč...
Vše podstatné o této knize shrnuli ve svých komentářích ostatní, chápu nadšení i zklamání, které „Pistolník“ může vyvolávat. Na jednu stranu tady máme vyprahlý, bezútěšný svět po blíže neurčené katastrofě, svět, kde se prolínají reality a snad i sám čas, může jít o svět záhrobí, očistec, svět podivně psychedelický... každopádně svět s Atmosférou hustější než londýnské mlhy, dokonce hustější než pekingský smog. Na druhou stranu příběh nabízí spoustu otázek a prakticky žádné odpovědi. Pistolník Roland putuje krajem, pronásleduje tajemného Muže v černém, vzpomíná na své dospívání, potkává různé lidi, čelí nebezpečí… a za celou dobu pořádně nezjistíme, proč se to celé děje, proč je Roland tak urputný, odhodlaný dostihnout kořist i za cenu ztráty vlastní duše. Závěr pak může leckoho naprosto zmást, nejde o typický produkt Stephena Kinga a bez snahy řádně porozumět, nahlédnout pod povrch, to zkrátka tentokrát nepůjde. Zapomeňte na odpočinkovou četbu.
Procházím si životem stále střízlivá a při smyslech, snový svět „Temné věže“ se mi však stal do jisté míry náhražkou tripu: mozek spolehlivě vytvářel obrazy, simuloval zvuky, teplotu, ba i pachy, pátral po odpovědích. Občas bylo zapotřebí určité pasáže přečíst i dvakrát, třikrát, než byly informace náležitě proprány, vyždímány a ukotveny v mysli na patřičná místa (doufám:-)).
Nemůžu pominout ani doslov – obvykle mě tyhle promluvy spisovatelů kdovíjak nebaví, ale Stephen King je čestná výjimka: svým příjemným, nenabubřelým, čtivým stylem vysvětlí čtenáři „Pistolníkovo“ zrození. Jak si slavný spisovatel poradil s tímto prazvláštním světem a kam se příběh rozvine v následujících dílech? Nechám se překvapit, prozatím si Roland vystřílel tři hvězdy, čtvrtou netrefil úplně čistě.

Velká Feferona
23.11.2018 2 z 5

Kinga mám moc ráda, ale upřímně - v případě Temné věže nějak nechápu, co na tom kdo vidí. Vůbec mě to nebavilo a jestli v tom bylo nějaké skryté poselství, já ho tedy nenašla.
No co už. Těšila jsem se, že budu mít, co číst, ale další díly odkládám a raději si znovu přečtu Zelenou míli nebo Řbitov zviřátek.

Karnager
16.11.2018 4 z 5

Kniha se dobře čte, nicméně se nedá říct, že bych byl knihou nějak uchvácený..celou dobu jsem se pohyboval na třech hvězdách, maximálně na půl čtvrté..až stéblo trávy převážilo misku vah směrem ke čtyřem hvězdám. Co se mně týče, asi bych si po téhle knize další pokračování nekoupil. Naštěstí jsem koupil celou sérii takže tomu dám šanci...

"tak jdi. Jsou jiné světy než tento."