Pistolník

Pistolník https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407594/bmid_pistolnik-e3q-407594.jpg 4 2189 332

V první knize ze skvělé série Temná věž představuje Stephen King čtenářům jednoho ze svých nejtajemnějších hrdinů, Rolanda z Gileadu, posledního pistolníka. Je to znepokojivý charakter, samotář putující po fascinující cestě dobra a zla. V pustém světě, který děsivě obráží náš vlastní svět, Roland pronásleduje muže v černém, setká se zde s přitažlivou ženou jménem Alice a spřátelí se s chlapcem ze Země, kterému se říká Jake. Pistolník uchvacuje svým realismem promíseným s přízračnou snovostí, takže čtenář dychtivě očekává každou další kapitolu.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Gunslinger , 1982

Kizuizi
05.03.2021 3 z 5

Patřím do skupiny nadšených čtenářů Stephena Kinga, ovšem tato série pro mě zůstávala jistým tabu. Nevěděla jsem o čem je, a i když mě lákala, nebylo to až tak naléhavé. A pak přišla reedice a ty nové obálky mě tak uchvátily, že jsem se rozhodla mít je doma. Sice sérii zatím nemám celou, ale pořád na ní koukám a prostě jsem to nevydržela a do toho prvního, hodně diskutovaného dílu, jsem se pustila.
No, jako dobrý, ale! Já vážně nevím, jak se k tomu vyjádřit. Ne že by se mi to vyloženě nelíbilo, ale bylo to takové jiné, divné, zvláštní... Sice to je King, ale zároveň není. Kdyby to byla má první autorova kniha, asi bych po další už nesáhla. (A to by byla velká škoda!) Hodnotím tuto knihu jako průměr, protože to není až tak hrozné (a naštěstí ani nijak extra dlouhé), ale ani to není nic zázračného.
Ale nenechte se odradit a určitě se pusťte do dalších dílů!

Radiq
14.02.2021 2 z 5

Knihu jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu interpretovanou Liborem Teršem. Nejdřív jsem si na něho, jeho hlas a přednes nemohl zvyknout. Čte dost pomalu, tajemně a u přímé řeči často vůbec není poznat, kdo vlastně mluví, pokud vůbec někdo mluví a není to jen něčí tok myšlenek. Ono celkově je to dost složité čtivo (poslešivo) a zorientovat se v tom světě, kde je možné snad úplně všechno (i to neuvěřitelné), je umění. Proto chápu, že zprostředkovat to nějak srozumitelně posluchači je dost nadlidský výkon, a tak se na Terše nemůžu moc zlobit. Nudným na celé knize mi přijde ta přehnaná popisnost a složité věty, které mi často nedávají smysl. Snažil jsem se věnovat pozornost každé drobnosti, aby mi náhodou neunikla nějaká souvislost, ale většinou jsem si spíše říkal: co to má všechno jako znamenat? Celkově je to takové jakési zdlouhavé, moc se tam toho neděje a pak je najednou konec. Říkal jsem si, že knihu bych číst nechtěl a že by mě asi nebavila. Ale jsem načatej. Chci se o tom světě dozvědět více, chci zjistit více podrobností a nechci už být tak zmatený. Proto mě čekají Tři vyvolení.

MíšaS.
22.01.2021 5 z 5

Tak konečně po 20. letech co čtu Kinga jsem se odhodlala i na toto putování k Temné věži.
Podle mě je to skvělý začátek k ostatním knihám. Pomalu se rozjíždíte a děláte si obrázek o světě a postavách. Přečteno bylo za pár dní a teď už jsem ponořená v druhém díle. Já jsem spokojená. Dostala jsem, co jsem čekala.

rencovav
19.12.2020 2 z 5

Bohužel musím dát dvě hvězdičky. Asi by si to zasloužilo průměrné tři - je to taková průměrná knížka - ale v podání Libora Terše se to prostě nedalo. Tedy, nic proti němu, je skvělý, ale prostě ho mám spojeného se zloduchy z animáků a nemohla jsem se skrz jeho hlas na příběh příliš soustředit. A protože jsem se nesoustředila, brzy jsem se začala ztrácet... Možná je to vůči knížce nefér, ale nemůžu si pomoct.

knihomolkajanca
16.11.2020 3 z 5

(SPOILER) Série Temná věž mě nalákala spojením westernu a fantasy. Tato kombinace mi přišla tak zvláštní, až jsem si prostě musela ze zvědavosti Pistolníka pořídit. Zároveň jsem také ještě neměla tu čest s některou z Kingových knih, takže o to více natěšená jsem na knihu byla. Jelikož jsem si tak trochu pročítala komentáře a hodnocení, věděla jsem, že kniha nejspíš nebude úplně klasický začátek fantasy. A to také opravdu nebyla.

Co Pistolníkovi určitě nemohu upřít, byla jeho čtivost. Ačkoliv příběh neobsahoval mnoho akce, děj hezky plynul a než se čtenář naděje, je na konci této útlé knížečky. Zážitek bych řekla, že to byl zajímavý, ale ve finále zatím nevím, co si o Rolandovi myslet. Po docela dlouhé době se mi stalo to, že mi hlavní postava vlastně vůbec nepřirostla k srdci, a tak nějak jsem postrádala důvod, proč bych Rolandovi vlastně měla fandit. Dokonce v jedné scéně jsem k němu měla docela negativní postoj. I přesto jsem ale byla zvědavá, jak to vlastně dopadne a zda se Pistolníkovi podaří odhalit tajemného muže v černém.

Jako nejlepší scénu bych ohodnotila boj se zombieky v podzemí. Tam mě kniha opravdu vtáhla do děje a musím říct, že mi atmosférou docela připomněla Metro 2033.

Spíše než odpovědi ale v tomto díle člověk najde spoustu dalších otazníků. Takže mi nezbývá, než si přečíst další díl. Jsem na něj dost zvědavá. Snad mi v něm bude Roland sympatičtější než v Pistolníkovi.

derrry
29.10.2020 5 z 5

Vyrazila mi dech. Bez tohohle až mediativního dílu by celá série byla o ničem. Brala jsem to spíše jako filozofický traktát, kdy žádná volba není správná, ale cesta musí být zvolena a Roland neustále volí. Protože jsou i jiné světy než tento a byl/nebyl jednou jeden chlapec.

Kachlička
14.10.2020 5 z 5

Klasický King, začátek příběhu o pistolnikovi. Nikdo nechce volit...

KubaHanzelin
03.10.2020 4 z 5

Zdravíčko Stephene, my se ještě neznáme..
Že není nejlepší nápad přečíst si od tebe jako první knihu Pistolníka? Ale jděte, vždyť je to fajn, sakra originální, místy trochu těžko pochopitelné, ale zábavné. Sice dostáváme víc otázek než odpovědí, ale to vůbec nevadí, je tu ještě 7 knih, které nám určitě na všechny otázky odpoví, mám pravdu, že? Možná? Jak sakra možná?!
No, uvidíme:) Každopádně moje první setkání s Kingem se mi líbilo, i když bych měl možná začít nějakou větši klasikou, přece jen jsem čtenář fantasy a tak jsem sáhl po Temné věži, která mě zaujala a hned bych se vrhnul na další díl:)

danny_21
30.09.2020 4 z 5

Po několika letech se znovu vydávám s Pistolníkem na cestu za Temnou věží, sám jsem zvědavý jak dopadne, protože v paměti mi ta sága jako celek zůstala jako nevyrovnaná se několika nezodpověženými otázkami, ale vzpomínám si, že mě nejvíc bavily díly 1-3. První, nejkratší zastavení v Rolandově světě, nabízí spíš krátké ochutnávky z dospívání hlavního poutníka, setkáním s jedním z budoucích tří spolupoutníků a stíháním tajemného muže v černém, oblíbence Věže, až k vzájemnému osudovému rozhovoru ale co se skrývá za střelcovou posedlostí tajemnou "stavbou" a jejím účelem, co je to za svět, ve kterém se děj odehrává a další otázky zatím zůstávají nezodpovězené - 75 %

Lanley
11.09.2020 5 z 5

Většina lidí píše, že je první díl nejhůře čitelný, že nemá žádný děj atd. Za mě byl první díl jeden z nejkrásnějších v celé sérii. Pro mě se jedná spíše o jakousi meditaci nad smyslem života a všeho bytí. King do prvního dílu vtělil svoje hluboké myšlenky, ve kterých se musí najít každý sám. Viz pasáž ohledně "Velikosti všeho". Pro mě neskutečně emotivní kniha která mě k Temné Věži připoutala natolik, že už v sobě budu navždy nosit celý tenhle příběh. Za mě rozhodně 12/10!

TerkaLangoš199
31.08.2020 3 z 5

(SPOILER) Na začátku snad nekonečná pouť pouští, jejíž délka a úmornost se ze stránek knihy přenese i na čtenáře. Pak se hlavní postava myšlenkami ponoří tam, odkud přišla a vy si říkáte: "Co to sakra? Proč?" a obdivujete, jak s ledovým klidem pistolník mačká spoušť. Když potká malého chlapce, konečně má pistolník alespoň někoho, komu vypráví svůj příběh, a vy posloucháte (rozumíte mu asi jako ten malý kluk) a doufáte, že se z toho jejich společného putování vyklube i dlouhotrvající přátelství. Jedna část z toho přání se vám splní. Pak ale na pistolníka znovu padne tíha úkolu, a vy jste na něj naštvaní, protože tomu jeho důležitému úkolu nerozumíte.

Tajně si přeji, aby se ti dva zas někdy setkali. Zatím jsem ale utahaná z dlouhé cesty, snahy pochopit tento svět, kam mě King vrhl a nepřiložil manuál na přežití, a touhy vědět víc.

TaťkaMF
27.08.2020 4 z 5

První krok na cestě k Temné věži. Chápu typy komentářů “nic moc se tam nestalo”, ale já sám jsem se u knihy bavil a těším se na další díly. Pistolník vyvolává celou řadu otázek a dává minimum odpovědí. King tu rozehrává jistě mohutný příběh a činí tak opatrně. Nejvíce nám nabízí pohled na hlavního hrdinu Rolanda a zřejmě hlavního zloducha, temného muže. Kniha je krátká a čtivá. Na konci je vám více než jasno, že stejně jako pistolník, stojíte teprve na začátku. A začátek podle mě vypadá víc než zajímavě. To číslo je 19!

temna.vila
19.08.2020 3 z 5

Pistolníka jsem četla na doporučení svých přátel. Prý se mi jako fanynce fantastiky bude určitě zamlouvat a Kingovi propadnu. No, nic z toho se bohužel nekonalo. Příběh se mi sice četl dobře, ale v knize se toho prostě na můj vkus dělo málo a nedokázala jsem se do knihy ponořit. Samozřejmě se zde našlo pár světlejších chvilek, ale očekávala jsem mnohem víc. Dám šanci ještě druhému dílu, ale Kingovo umění pak nejspíš začnu objevovat přes jeho ostatní knihy.

Deia
17.07.2020 3 z 5

Od prvej časti som toho veľa neočakávala, väčšinou nemá dobré hodnotenia. A naozaj sa mi nepáčila. Vôbec som netušila o čo tam ide, kto je ten Pištoľník, kto je muž v čiernom, čo zač je Temná veža... Proste vôbec som sa nechytala. Našťastie tá kniha je krátka. Druhá kniha je potom už oveľa lepšia :).

ComicGuy899
13.06.2020 4 z 5

Stephen King ma svojimi absurdnými nápadmi asi nikdy neprestane fascinovať.

S knihami tohoto majstra napätia mám veľa problémov, ale asi ten najväčší je, že ma žiadna jeho kniha neudržala pri sebe natoľko dlho, aby som sa nezačal nudiť a knihu prestal čítať.

A tak som s veľkým skepticizmom dal šancu Temnej veži, i keď som počul nespočetne veľa názorov, že je prvá kniha naozaj zlá.

Lenže je to prvá kniha, ktorú som od Kinga naozaj dočítal.

Takže až taká zlá asi nebude :)

Iste, kniha ani zďaleka nie je dokonalá a naproti tomu, čo som už čítal sa tu King moc nepredviedol.
No aj to málo, čo priniesol napísal dobre.

Prvá polovica knihy až na zopár detailov sa dá nazvať ako príbeh bez príbehu.

Lenže od určitého momentu je to zase ten typický King s absurdnými nápadmi s geniálnym spisovateľským umom, ktorý vás pri knihe udrží až do konca pomocou nervydrásajúceho napätia, postavám a vyvrcholeniu, ktoré sa skoro nikdy nedá predom očakávať.

Najväčšou vadou na kráse je práve koniec, ktorý je až nadmieru filozofický a vzbudí vo vás viacej otázok než odpovedí.

Pokiaľ by som to mal, ale zhrnúť, potom je to naozaj podarená Kingovka, ktorá sa nezvykle líši od toho, čo pán spisovateľ obvykle píše. Neviem síce usúdiť aký je prvý diel v porovnaní s jeho pokračovaniami, ale Roland si v mojom srdci vystrieľal čestné miesto, i keď nie priam najčistejšie.

Ak máte problémy s horormi, alebo nimi ako ja opovrhujete, lepšie ako Temnou vežou u Kinga nezačnete.

Niekedy je skrátka lepšie sa prehrabovať medzi nekonečnou knihotékou spisovateľa kým nájdete niečo, čo vám určite sadne...

viktor7624
10.06.2020 4 z 5

V podstatě taková kniha o dlouhé cestě. Na cestě člověk zažije mnohá dobrodružství, pozná mnohé zajímavé charaktery (v případě pistolníha hodně postav zabije). Navíc se příběh odehrává v podivném světě na pomezí postapokalypsy, fantasy a kovbojky. Některé pasáže jsem miloval, jiné méně. Finále bylo až téměř filozofické. Rozhodně je to skvělá kniha, i když uznávám, že dvojka je mnohem více strhující.

Luigi1
09.06.2020 5 z 5

Jsem moc rád,že jsem opět sehnal Kinga.Zde Roland hledá muže v černém,který zná cestu k Temné věži.Uvidím zda se mu ho podaří najít

okeey
31.05.2020 2 z 5

První díl Temné věže a musím říct, že mě to zatím moc neuchvátilo. Bylo to takové táhlé, byť kniha má jen 150 stran. Konec to trochu vylepšil. Pistolníkovo putování za černým mužem se mi zdálo nekonečné, ale zase někomu tyto úvodní díly vyhovují, já s nimi mám naopak problém. Ale věřím, že od druhého dílu to chytne ráz a budu hltat každou stránku. Bohužel první díl mě nepotěšil.

letadlosknihou
28.05.2020 3 z 5

Doporučuju knihu "přelouskat", moc se nezamýšlet nad významem jednotlivých věcí a souvoslostí a pak se pustit s chutí do dalších knih série, protože ty jsou jako odměna po zvláštním prvním dílu. Vše se v nich postupně vysvětluje a osudy postav se proplétají tak, jak je u Kinga dobrým zvykem.

Balthazar
24.05.2020 2 z 5

Uf, jelikož jsem si dala za úkol vlastnit a přečíst vše od Kinga, tak jsem musela, ale vážně doufám, že další díly budou o něčem. Nemít ta kniha tak málo stránek, tak ji asi odložím, většinou mě totiž kniha drží až do pozdních nočních hodin a já ne a ne usnout, u této jsem se najednou probudila na otevřené knize... Dost slabé