Pistolník

Pistolník https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407594/bmid_pistolnik-e3q-407594.jpg 4 2189 332

V první knize ze skvělé série Temná věž představuje Stephen King čtenářům jednoho ze svých nejtajemnějších hrdinů, Rolanda z Gileadu, posledního pistolníka. Je to znepokojivý charakter, samotář putující po fascinující cestě dobra a zla. V pustém světě, který děsivě obráží náš vlastní svět, Roland pronásleduje muže v černém, setká se zde s přitažlivou ženou jménem Alice a spřátelí se s chlapcem ze Země, kterému se říká Jake. Pistolník uchvacuje svým realismem promíseným s přízračnou snovostí, takže čtenář dychtivě očekává každou další kapitolu.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Gunslinger , 1982

Gustik5
09.06.2023 4 z 5

Počátek Kingova magnum opus a jedné z nejvrstevnatějších (převážně) fantasy ság začíná zmateně a jen co je pravda i trochu nudně. To říkám jako někdo, kdo Temnou věž řadí mezi nejlepší věci, co kdy v životě četl.

Pistolník skutečně není natolik dobrý, aby vás pohltil. Přesto vydržte! Až dočtete druhou knihu, chytne vás to. :D

Zde je až moc patrné, jak bolestivě a dlouho celá série vznikala, přičemž Pistolník nejvíce (i přes to, že u nás je už k mání rozšířené vydání) trpí nevypsaností tehdy mladého autora, který si ukousl větší sousto, na něž neměl síly. To se naštěstí už s druhou knihou změnilo...

Zde se k nám v podstatě dostává jednoduchý a nepříliš rozmáchlý příběh, který teprve předznamenává bohatost a význam ságy, před níž blednou i mnohem slavnější díla. Mě si Temná věž jako celek získala a svou poetičností, postavami a mystikou jen utvrdila mé přesvědčení, že sai King je jedním z největších romanopisců dneška...

Jo, a taky Pistolník obsahuje snad nejlepší první větu, která dokonale shrnuje náladu a příběh celé knihy (i sám King ji považuje za nejlepší úvodní větu, co kdy napsal).

"Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách."

wenceslaus8121
28.05.2023 3 z 5

Trochu zmatek ale hodně zajímavý svět a křížení světů.

Jitulin90
09.04.2023 4 z 5

K Temné věži jsem se odhodlávala hrozně dlouho. Odrazovaly mě recenze, že Pistolník je nezáživný, špatně se čte...ale musím říct, že mě mile překvapil. Už se těším na další díl Rolandova putování.

konrad9388
16.03.2023 5 z 5

Za mne určitě nejlepší dílo Stephena Kinga. Vysloveně jsem se třásl nedočkavostí na další díl.

ThomasRuhe
10.03.2023 1 z 5

Tak tohle mě teda nebavilo. Je to sice krátká kniha, ale přesto to byl boj ve kterém jsem se ke čtení musel nutit a to nevěští nic dobrého. Zkusil jsem to, ale zjistil jsem, že tahle série nebude nic pro mě.

april4
08.03.2023 1 z 5

První výraz pro hodnocení, který mě napadl, je "slátanina".
Kdyby mi někdo řekl, že se někdy budu prát s knihou od Stephena Kinga, tak se mu vysměju. A přece se to stalo. Nechápu jak je to možné a je mi to líto. Nicméně ten skvělý rukopis tam pořád je, takže si dám véliký oddech a zkusím to znovu.

Alaglesia
12.02.2023 3 z 5

První díl ságy o Temné věži. Představuje nám Pistolníka, jednoho z hlavních hrdinů. Tento díl byl nejnudnější, neměl tempo. Mnoho popisných scén. Ale chápu snahu autora navodit atmosféru a začátek putování Pistolníka za Temnou věží. Koho to neodradí, nebude litovat. Ságu Temné věže považuji za najzdařilejší počin Kinga a nic co napsal předtím nebo potom už mě nedokázalo ohromit.

EridanFresh
22.01.2023 5 z 5

Možná je to tím, že jsem Pistolníka četl už podruhé, ale je to jedna z těch knih, co má dle mého názoru skutečně duši. Při její četbě mám pocit, že čtu něco velkolepého, něco co mě přesahuje. A to se mi u fantasy literatury obvykle opravdu neděje. A není to jen tím vesmírem, tajemnem a nevyřčením. Je to ta prazvláštní kombinace, ten neuvěřitelně nepravděpodobný mix postapo, westernu, magie, filozofie a něčeho co mám chuť nazvat noirovou detektivkou. Kdyby byl Pistolník film od Nolana, bude to možná to nejlepší, co kdy udělal. Stephena Kinga mám opravdu rád, četl jsem toho od něj spoustu, ale Pistolník jako jediný (možná spolu s To) působí jako něco víc než jen kniha. Jsem nadšený jako jsem byl před lety a nemůžu se dočkat druhého dílu, který si pamatuju jako ještě lepší.

Gilnien
19.01.2023 2 z 5

Nechci tvrdit, že to bylo špatný. Stylistika a propracování bylo super, hrozně hezky se četly všechny literární obraty. Ale já tak nesnáším knihy, kde polovinu doby vůbec nechápe, o čem to je.

alabra
19.01.2023 3 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a moje pocity jsou rozporuplné. O čem to vlastně je? V každém případě kniha nutí tak či onak k zamyšlení. Asi zkusím ještě další díl a udělám si jasno, zda je to můj šálek kávy.

Lálin59
19.01.2023 4 z 5

Už dlouho se na Temnou věž chystám a musím říct, že je to nádhera.
Je to trochu jiný Stephen King, ale za mně možná i lepší.
Není to tak úplně snadné čtení (prolínání různých světů, usnu v jednom světě a probudím se v jiném) občas se v tom člověk ztratí, ale celek za to stojí.
Už se vrhám na další díly.

vlkcz
25.12.2022 3 z 5

Taková divnokniha. Tedy možná audiodivnokniha. Když se v dialogu nepozná, kdo zrovna hovoří, je to značně matoucí.
Ale i tak jsem měl problém s tím, dostat se do děje. Celé mi to přišlo takové rozplizlé, reálie toho světa se objevovaly jen hodně pomalu.
Ještě zkusím pokračování jako opravdovou knihu, ale trochu se bojím, že ani to mě s Kingem neusmíří, že naše vidění světa se dost liší.

tanuki
04.12.2022 3 z 5

Psychedelické vyprávění na hranici noční můry, které sleduje pistolníka v honbě za svou obětí. Nebo snad sledujeme oběť chystající past na svého lovce? Svět, ve kterém se nacházíme, je pokřivený a jaksi mimo čas. Možná je to jen jeden z mnoha světů, do kterého se mohou prolínat i světy jiné. Jeho zákonitosti nemají pevné kontury a mění se nám před očima i pod nohama. Čas se může zastavit i nečekaně poskočit. Vize a obrazy, které se naskýtají našim očím a mysli, víří jako písek za divoké pouštní bouře a jen velmi pozvolna se vynořují obrysy v dálce, které mají ustálený tvar a ke kterým se snad v příštím dílu vydáme.

Timkim
03.12.2022 3 z 5

Po této knize vlastně ani nevím, jestli chci číst, nebo poslouchat zbytek věže. V podstatě se mi to ani nelíbilo. Bylo to takové chaotické, roztříštěné, stále jsem jsem čekal, čekal a nic...sorry Stephene, tuhle sérii nedám. Zatím.

pastelkaX
21.10.2022 5 z 5

Moje první zastávka na cestě k Temné věži. I když úplně první asi není, protože cestu k tomuhle příběhu jsem křižovala už v předchozích románech, především v Nespavosti. Přirovnám-li to k cestování vlakem, zatím jsem viděla pouze záblesky z okénka rychlíku. Teď jsem ale z toho vlaku vystoupila a pokračuju pěšky, abych s Rolandem tu Věž našla. Z prvního dílu jsem pochopila, že Roland jako spolucestující toho moc nenamluví a nikdy nevím, kdy se rozhodne mě v rámci své osudové cesty praštit přes prsty a shodit ze srázu. Ale já to přece jen risknu :)
Přes mnoho recenzí, které slibovaly těžkopádné čtení příběhu, který není "tak docela kingovský" jsem dospěla k závěru, že právě tohle je nejkingovštější ze všeho kingovského.

Psychedelic
15.09.2022 2 z 5

Začátek knížky mi přišel zajímavej, příjezd do vesnice, servírka. Souboje. Ale jak pak potkal toho kluka a jeli spolu jeskyní, tak tu pasáž jsem četl několik týdnů... nudáááááá

Atekram
26.08.2022 5 z 5

První díl Temné věže ukazuje střípky šíleného jiného světa, v němž pistolník Roland míří za svým cílem po velmi daleké cestě. Je to jen zlomek toho, co teprve přijde a zároveň úplně všechno. Je to první zkouška pro čtenáře, zda vydrží.
Oproti ostatním knihám série je Pistolník jednoduchý a nekomplikovaný. Ale je to jen vějička. Naprosto chápu, že nesedne každému, zvlášť když se tolik vymyká obvyklým Kingovým knihám.

toni-az
15.08.2022 3 z 5

Tohle vůbec nebylo jako King. Nějak moc nemusím ty neosobní knížky, kde není (skorpo) žádná sympatická postava. Navíc na můj vkus trochu moc roztříštěné, těžko se v tom orientuje. Ale dávám jednu hvězdičku navíc s nadějí, že to je kvůli tomu, že se jedná o první díl eposu a že se to časem zlepší. Nicméně na to že to psal 12 let nebo kolik, to za moc nestálo.

Astonius
25.06.2022 4 z 5

Celou sérii mám už přečtenou a nyní jsem se vrátila k Rolandovi ve formě audioknihy. Zážitek to byl trochu odlišný, je to prostě jiné, když si člověk čte svým vlastním tempem v hlavě nebo poslouchá, jak mu předčítá někdo jiný. Můj názor na knihu to nezměnilo, i s vědomím všeho, co bude následovat v dalších dílech, bylo zajímavé znovu si poslechnout, čím to začalo a jaký Roland vlastně v tomhle prvním díle byl. No a text je stále stejný a pro mě bezchybný. Musim ale po pravdě napsat, že mám trochu problém s výběrem interpreta. Absolutně nic nemám proti panu Teršovi, ani proti jeho přednesu, prostě se mi ale nehodí jeho hlas na čtení zrovna této knihy. Je to můj subjektivní názor a možná je to hloupost, ale představovala bych si hlubší mužský hlas a i když jsem si říkala, proč to řeším, musím říct, že čím déle jsem poslouchala, tím víc jsem si to uvědomovala. Tohle byl hlas, který si umím představit při čtení nějakých komických lehkých záležitostí, ale pro temný tajuplný příběh pistolníka by to chtělo i hluboký ponurý hlas, kterému bych toho osamělého střelce věřila víc :-)

SemperStudeo
18.04.2022 2 z 5

Zajímavý, ale psychoticky divný a nepochopitelný příběh, kde se kříží western a fantasy.