Pistolník

Pistolník Roland je poslední střelec přízračného světa ztraceného kdesi daleko v budoucnosti. Je to svět zdevastovaný jak fyzicky, tak morálně. A právě pravdu tohoto světa, zda je skutečným podsvětím, či pouze jen děsivou alternativou světa našeho, tvrdošíjně hledá Roland. I za cenu vražd a prokletí vlastní duše. Kniha sleduje jeho honbu za mužem v černém, neboť jenom on zná cestu k Temné věži, v níž se pronikají všechny světy. To on staví pistolníkovi do cesty napřed barmanku Allii z pouštní osady Tull a pak chlapce Jakea, jejichž životy jsou jedněmi z mnoha, jimiž musí pistolník zaplatit za setkání s mužem v černém... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/269/temna-vez-pistolnik-3Rf-269.jpg 41190

Temná Věž (1.)

The Gunslinger (1982)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

Kulibrnda

Jako dítě jsem tuto knihu dostala od mého milovaného tatínka, ale bohužel byla pro mne naprosto nečitelná, nebyla jsem schopna se prokousat prvními stranami a nějak jsem nechápala, jak mohl King napsat takovou slátaninu. Teď, dvacet pět let po té, jsem sebrala znovu odvahu a knihu otevřela. A rozhodně nelituji. A to i přesto, že Pistolník jako samostatná kniha moc neobstojí. Psaná je sice zajímavě, celý příběh má zvláštní nádech tajemna, ale čtenář se marně snaží uchopit celou pointu. Kdo je Pistolník, kde se příběh odehrává? A co ho vlastně žene vpřed? Na hromadu jsem házela všechny tyhle dotazy a pak s nimi zahrnula mou velice dobrou přítelkyni, která tuto sérii četla již několikrát a je to pro ní srdcové čtení. A ona mi s úsměvem jen řekla: "Čti dál"
A tak, než jsem zhodnotila zde, pustila jsem se do dalších knih. Díky tomu, jak se příběh rozvíjí (momentálně jsem zaklapla třetí knihu), už vím, že tento díl mohu hodnotit jako průměrný, protože kvalita strmě stoupá. Ale je to průměrnost v Kingově stylu. Takže ty tři hvězdy jsou hvězdy odpovídají poměru hvězd rozdanými napříč knihami série Temná věž. Prostě jsem musela někde zapíchnout startovací pozici, abych mohla šplhat nahoru :D

jezda159

Kniha mě zaujala svou krutou nepřímostí, a tak magickým světem, který je ovšem postavený na vzdáleně povědomích pilířích toho, co je kolem nás každý den. Je to dílo pro člověka, co rád vnímá skulinky reality, a dychtivě hledá kusy tajemna. Skvěle mě vtáhla a vyvrhla, během jediného dne, připraveného dočíst celou sérii.

aginecka

Kdybych hodnotila samostatně, bude to King neKing dosebezahleděná nuda. Nebylo snadné prokousat se tím prokousat, ale neztrácím víru a jdu na další díl.

StephenKingje

Zajímavá knížka.Ale musím souhlasit s lidmi kteří tenhle díl považují za nejhorší díl série.Pozdější díly už byly skvělé jenom u "Zpěv Susannah" bylo trošililinku slabší.

Laf

Od začátku knihy jsem pořád čekala na nějaké objasnění, co to vůbec čtu. Ovšem ani poslední stránka mi moc nepomohla. Chyběla mi i nějaká větší zápletka, ale i tak dám ještě šanci dalšímu dílu.

gemi

Suverénně nejnudnější a nejhůře napsaná Kingovka, kterou jsem kdy četl (a četl jsem jich desítky).

Je napsaná zvláštním způsobem, ze kterého je patrné, že autorovi šlo mnohem více o formu (demonstraci lexika) než o příběh samotný. Dlouhá, kostrbatá souvětí jsou přecpaná příslovci a kvazi-básnickými obraty, které velmi ruší a kniha se výsledku strašně špatně čte. Podotýkám, že jsem četl knihu, kterou King po roce 2000 zrevidoval a proškrtal o stovky dalších zcela zbytečných adjektiv a příslovců. Bohužel neškrtal dost razantně. (Navíc jsem to četl v angličtině, což bylo peklo, protože polovině těch obskurních výrazů by nerozuměl ani rodilý mluvčí.) Dočetl jsem to s odporem, a pouze proto, že si přečíst celou Temnou věž a bez úvodního dílu by to jaksi nebylo ono.

Jen doufám, že recenze nelžou a další díly jsou jiné a mnohem lepší.

Jen na okraj - King se pozoruhodně, až úchylně často zaobírá pistolníkovým rozkrokem a sexem. Holt, psal to dvacetiletý juhan a je vidět, na co při tom myslel...

Remi BeLo

První setkání s Pistolníkem je ze začátku velmi nepřehledné. Potrvá vám téměř celou knihu než se důstojně zorientuje. Potřeboval jsem vynaložit velkou trpělivost a pozornost k tomu, abych knihu dočetl do konce. Naštěstí již ke konci šlo o dost zajímavé čtení a tak jsem se přehoupl přestu tento prolog. Rozhodně by vás pomalý začátek neměl odradit od dalších části, neboť teprve od druhého dílu to začíná doopravdy. Svět se totiž hnul. 60%

zuzana7837

Bavila mě moc! Od druhé půlky občas docela těžké čtení, ale King je prostě skvělý :-)

Sheemas

V prvním díle série Temná Věž se setkáváme všehovšudy se třemi hlavními postavami, které nám postupně představují temný, drsný a vyprahlý kraj. Příběh je to podivný a bez jakýchkoli dalších znalostí o historii celého děje, mám z knihy rozporuplné pocity. Atmosféra je skvělá, postavy zajimavé, zkusím další díl a uvidím.

ZuKo

Netušila jsem, že King napsal i fantasy. Ta to knížka mi byla doporučena a musím říci, že nic takového jsem ještě nečetla. Jsme zvědavá co další dily. Od Kinga jsem se snažila přečíst To, začala jsem asi 5x a došla k 60 stránce a odložila. Takle knížka mě ale zaujala.

Etule

Můj první King! Konečně jsem tenhle milník pokořila. :)
Musím se přiznat, že jsem se nemohla do žádné "kingovky" pořádně začíst. K Temné věži mě přilákal jeden kratičký spot k chystanému filmu. Byla to dobrá volba. Postava Pistolníka mě uchvátila, stejně tak jeho svět.
Ze začátku nebylo lehké se zorientovat, ale stálo za to vydržet. Chcete toho vědět víc a víc, takže další díl je v podstatě samozřejmostí.

nefernefer

Pistolník je neuvěřitelně zvláštní kniha o zvláštním světě. Světě, kterému vládne všudypřítomná krutost. Ne zlá a pomstychtivá, ale smutná, odevzdaná, nevyhnutelná a naprosto samozřejmá krutost, která nikomu nepřijde divná. Tak to prostě je. Do takového světa ses narodil, a jestli v něm chceš přežít, nemáš jinou volbu. Je to zvláštní směs středověku s moderní společností. Dějí se věci, o kterých netušíte, proč se dějí. Setkáváte se s lidmi, kterým nerozumíte. Odkud přišli? Proč jsou takoví, jací jsou? (A pikantní je, že z autorova doslovu vyplývá, že ani on to netuší a že spoléhá na to, že se mu to časem s ubíhajícím příběhem vyjeví.) Jen tušíte, že se muselo stát něco strašného, co všechno změnilo. Ale nevíte, co. Co se stalo, že se Pistolník vydal na cestu za Věží? Co se stalo, že je poslední? Co se stalo, že je všude poušť? CO SE STALO??!! Nedozvíte se to, ale je to všechno tak sugestivně napsané, že vám to nedá a pustíte se do příštího dílu, abyste tomu přišli na kloub. Jako já :o)

RobotOcel

takovy Tarantino v knize...

wildavk

Dávám 3,5 hvězdičky. Četl jsem si hodně recenzí celé serie Temné Věže, a vycházelo mi, že první díl je takový "rozjezd" a teprve od druhého dílu to začne pořádně gradovat. První díl jsem přečetl a vrhnu se na druhý díl.

Hary

Tak se nam krasne rozjizdi neuveritelna fantasy serie. Ctenar musi pochopit ze to king psal v mladem veku a netusil ze bude vubec pokracovat v pribehu tak skvelem ze vam vyrazi dech.

mysce

Magický, velmi syrový příběh Rolanda, posledního střelce, přicházejícího z dávno minulého světa a nadevše toužícího dojít k záhadné Temné věži, mě spolu s ním nutil jít dál a dál za mužem v černém do míst, kde se prolínají různé světy. Pevný bod jsem zachytila v těchto řádcích:
"Chlapec je tvou branou k muži v černém. Muž v černém je tvou branou ke třem. Tři jsou tvou cestou k temné věži..."

Ivan F

King sa o sérii Temnej veže vyjadril, že je to jeho Opus Magnum. Neberiem mu to, ale popravde, prvý diel ma ani trochu nezaujal, napriek tomu som ho prečítal, lebo je to od Kinga. King sa tu však vo svojej typickej polohe výborného rozprávača mihne ani nie na tretine rozsahu - zvyšok je nesúvislý a totálne nekingovský blábol. Príbeh má síce svoju štruktúru, avšak nie je logická - logickou sa možno stane po čítaní ďalších častí a až niekde na konci nám docvakne, čo vlastne chcel autor prostredníctvom Rolanda čitateľovi odkázať. Takto, neuraz sa Stephen, naozaj príbehu nerozumiem - a nie som v tom sám, súdiac podľa množstva iných komentárov.

Charmedka

Pokud s Kingem teprve začínáte, určitě nezačínejte s touto knihou. Upřímně říkám, že nebýt to King, tak dál asi ani nepokračuji. Tři hvězdičky hodně, dvě málo.

NavoSever

Velice zvláštní kniha, budu muset pokračovat :)

Cacolinka

Asi jsem tomu ještě nepřišla úplně na chuť....v sérii ale budu pokračovat. Třeba to ještě pochopím...časem.

Misan1993

Poslechnuto jako audiokniha. Občas děj zajížděl do zbytečných pasáží, ale celkově to byla super kniha. Druhý díl mám už předem připravený na poslech tak jdu na to :)

koolsavage

Úžasně vykreslená atmosféra takového, řekla bych svérázného fantasy, nicméně čím dále jsem se dostávala, tím více mi příběh přišel jako změť nápadů a myšlenek. Bylo toho všeho tak nějak moc.

evickakyticka

Na sérii Temná věž jsem se chystala docela dlouho. Nakonec jsem neodolala a chtěla se ponořit do nějaké knihy od Kinga, která bude jiná než ostatní. Po přečtení prvního dílu jsem spokojená. Tak nějak jsem si začátek představovala. Je tam spousta místa pro přemýšlení, zajímavé prostředí, Roland samotný mě bavil, uvidíme, co přinese další díl. Nechávám si v hodnocení rezervu, přece jen je to taková předmluva k většímu celku. Jen lituji, že jsem neměla dostatek času přečíst těch 200 stran na jeden zátah. Na Tři vyvolené si ho rozhodně udělám.

tony64

Já říkám:Pistolníku,chci tě vidět ve filmu!' Pro fanoušky: ''Joo! Je natočený!''

Vikina333

Knižka vyvolává tak trochu zmatek, ale mohu vás uklidnit, že se děj zklidní a ustálí hned na začátku druhé knihy (ovšem ne tak úplně, to si zase můžete být jistí :) ). Roland není typickej a ukázkovej sympaťák, ale to se mi na něm právě asi líbí. Pistolník se nečetl špatně, ale je tu prostě moc otázek. A vy? Buď to vzdáte anebo se vrhnete na další díl a nebudete litovat :)

Mr.JaroCZ

Je to divný, ale mně se líbila celá série Temná věž :-) A z toho Pistolník za 5 hvězd.
Perfektně to vystihla o něco níže v komentáři Alef. Dávám jí palec nahoru, protože nemám, co bych dalšího doplnil.

Ivan Kučera

Sorry, nikdy ma to nechytilo, nikdy ma to nebavilo. Je samozrejme cítiť, že King mal s týmto krátkym a jednoduchým - a pritom svojráznym a osobitým - príbehom veľké ciele, plány a ambície, ale ide to mimo mňa.

Butch-core

Pro znalce jiných dílů téhle série se zdá být první část utahaně nevyzrálým, lehce zmateným rozjezdem jinak docela zajímavého příběhu. Po několikerém přečtení může s přibývajícím věkem dojít k prohloubení jistého porozumění, to když nás trochu popadne symbolika nastiňovaného. S přispěním nějaké té intelektuální zkušenosti snad spatříme v pistolníkově putování za věží oproštěném od různorodých morálních hodnot pravou povahu ambiciózní životní snahy. Zjistíme, že je typická svou expandující vůlí k životu tolik ohraničenou vědomím neodvolatelnosti smrtelného konce.

Torgal

Táto kniha ma ťažkým spôsobom minula. Na oltár budovania atmosféry je obetovaný akýkoľvek zrozumiteľný dej. Máme tu síce putovanie pištoľníka za mužom v čiernom, ale o príčinách tohto prenasledovania sa nedozvieme takmer nič. Temná veža je tiež len enigmatický cieľ na horizonte, o ktorom ani Roland nevie povedať prečo sa za ním ženie. Metaforické opisy a flashbacky mi síce prišli spočiatku zaujímavé, no bez poriadneho príbehu som pomerne rýchlo skĺzol do nudy a čítanie mi išlo zťažka. Do ďalších dielov idem len kvôli tomu, že podľa ohlasov sa prvá časť série vymyká (aj kvalitatívne) zvyšku. 4/10

martina.culik

Sice se v této knize nestihne skoro nic stát, ale přesto je čtenář hned od začátku vtažen do temného světa, ve kterém se Pistolník pohybuje.