Temná tajemství

Temná tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470965/bmid_temna-tajemstvi-1Il-470965.png 4 833 211

První díl série o policejním psychologovi Sebastianu Bergmanovi. Úspěšný švédský kriminální debut od dvojice autorů Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt. Na policejní ústředně zvoní telefon. Šestnáctiletý chlapec Roger zmizel a jeho matka si dělá starosti. Je po něm vyhlášeno pátrání a skupina mladých skautů zanedlouho nalezne v bažinách jeho zohavené tělo. Rogeru Erikssonovi někdo vyřízl srdce z hrudi. Případ přebírá švédská kriminálka a využívá nabídky pomoci od psychologa Sebastiana Bergmana, jednoho z předních expertů na sériové vrahy. Sebastian se sice po smrti své ženy a dcery úplně vzdal policejní práce, ale má své vlastní důvody, proč chce být součástí týmu. Jeho zprvu vlažný přístup k vyšetřování se postupně mění v upřímnou snahu složit jednotlivé dílky skládačky a odhalit vraha. Ne všichni členové vyšetřovacího týmu jsou však Sebastianovou přítomností nadšeni. Jeho neurvalé způsoby a bezohledné chování, pramenící z pocitů prázdnoty po ztrátě rodiny, hraničí se zastrašováním a narušují harmonii skupiny. I přes osobní neshody se vyšetřovatelům podaří zjistit, že všechny stopy vedou jedním směrem — k prestižní soukromé škole, kam Roger chodil. Palmlövské gymnázium se na první pohled zdá být pro chlapce ideálním prostředím. Pod povrchem však dřímají temná tajemství. Kniha Temná tajemství přináší inteligentní a strhující příběh, který se čte jedním dechem. Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt píší jistou rukou a přesvědčivým tónem. Připravte se na výjimečný zážitek! Temná tajemství jsou první společnou knihou autorské dvojice Hjorth & Rosenfeldt. Po vydání byla ve Švédsku osm měsíců na žebříčku bestsellerů. Všech tří zatím vydaných dílů série s hlavním hrdinou psychologem Sebastianem Bergmanem se prodalo na 450 000 výtisků. Také v Německu je série mimořádně úspěšná, od svého vydání se Temná tajemství drží na žebříčcích bestsellerů a spolu s druhým dílem se prodalo více než 400 000 výtisků. Televize ZDF ve spolupráci se švédskou SVT natáčí televizní verzi.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host

Det fördolda , 2010

rozalupe
10.03.2017 5 z 5

Sebastiana Bergmana si musíte zamilovat

ZuK1
10.03.2017 5 z 5

Výborné, čtivé, ať už kriminální zápletka či pasáže o Sebastianovi a jednotlivých členech vyšetřovacího týmu, což je u této knihy obrovským bonusem! Už se těším na další díly!

wooloong
03.03.2017 4 z 5

Nemám ráda příliš tlusté knihy. Jednak se špatně drží v ruce při četbě před spaním v posteli, jednak ta tloušťka trochu odrazuje (To budu číst dlouho, má cenu se do toho vůbec pouštět?) a jednak si myslím, že pokud autor nepíše zrovna ságu rodu od středověku po dnešek, a nedokáže se se zápletkou detektivky vymáčknout do třísté stránky, tak je to jeho neschopnost nebo je placen od stránky a děj uměle natahuje. Jo Nesbovi a této knížce to odpouštím. Jednak je vytištěna na odlehčeném papíře a jednak se opravdu dobře četla. Sice jsem se od ní mohla docela v pohodě kdykoli odtrhnout, pravděpodobně na ni brzy zapomenu, ale svůj účel splnila - pobavila na několik večerů.

Richardson
16.01.2017 5 z 5

Po delší době milé překvapení (Dívka v pavoučí síti a Nesmírný pro mě byla spíš nemilá překvapení). Sebastian je správně nafoukaný a zábavný. Zbytek vyšetřovacího týmu mi také zaujal, zajímavé postavy. Zápletka je skvělá, všechno je to tak hezky zamotané, tempo zůstává po celou dobu na vysoké úrovni a čtenář neustále chce vědět, co bude následovat... 5/5

Vvvera
12.01.2017 4 z 5

Moc se mi líbil seriál Most (scénář H. Rosenfeldt), a tak jsem si na doporučení kamarádky nemohla nechat ujít ani tuto sérii. Když pominu vraždu a její vyšetřování, výslechy atd., tak se mi hodně líbil i popis chatakterů jednotlivých postav, vztahů mezi nimi. Jsem dost zvědavá, jak se budou vyvíjet dál. Skvělá detektivka.

ankaras
06.01.2017 5 z 5

Detektivka, která dokáže udržet pozornost po celou dobu. Palec nahoru.

MarianP
04.01.2017 3 z 5

Kniha Temné tajomstvá

ani zďaleka nie sú také temné, ako napovedá názov. Poučil som sa, že nie každé severské krimi treba hneď chápať aj v zmysle "drsné". Temné tajomstvá ma v tomto smere viacmenej sklamali. Čakal som podľa popisu knihy detektívku zo severského prostredia, z prostredia močiarov okoreneného brutálnou vraždou. To čo som prečítal však bola pomerne hĺbková analýza vzťahov množstva postáv, ktoré v knihe vystupovali. Pravdepodobne je toto pre niekoho skvelý žáner, ale mňa pasáže o milostných životoch detektívov vôbec nezaujali. Na môj vkus v knihe vystupovalo príliš mnoho postáv a autori sa ku každej pomerne dosť obšírne vyjadrovali. Čo sa týka "Severského prostredia" to v knihe absolútne absentovalo, necítil som z nej tú pravú drsnú, severskú atmosféru ako napríklad z kníh od Theorina, Horsta a pod. Preto knihu hodnotím ako priemer, odporúčam ju skôr pre ľudí, ktorí vyhľadávajú knihy, ktoré NIE sú len povrchným pátraním po vrahovi, ale zaoberajú sa aj vzťahmi a životom hlavných postáv. Záver knihy je fajn, logický, vcelku dostatočne vysvetľujúci, ale žiadna mrazivá dráma sa nekoná...

prestiggio
29.12.2016 4 z 5

Dobra, prijemna detektivka. Kniha sa citala prijemne, lahko.Zloducha som zacala tusit tam, kde autor chcel, aby to citatel zacal tusit. Tesim sa na dalsiu cast.

Эva
22.11.2016 4 z 5

Učedník se mi asi líbil víc, ale dvojice autorů rozhodně nezklamala! Příběh byl velmi komorní, ale atmosféra byla dusná, Sebastian arogantní, postavy dobře prokreslené a konec překvapující. Já od dobré detektivky víc nečekám :)

Space.Junkienka
08.11.2016 3 z 5

Poněkud jiný styl (jsem zvyklá na severské krimi z rukou J. Adlera-Olsena, Jo Nesbo atd.), ale jakmile se člověk vpraví do děje, tak je to knížka velmi chytlavá.... Rozhodně zkusím i další díl této série....

kubla111
30.10.2016 2 z 5

Tak jako děj byl bez jakékoliv akce,tak i konec nic zajímavého nepřinesl. Byl jsem zklamán, přestože jsem se do knihy snadno zacetl, policejní prace je dobře popsána, je v ději i zajímavá postava psychologa, jeho vlastni příběh, prostředí je taky pěkně popsáno, ale nic víc. Poměrně nenapinava kniha, nuda, žádné dramatické děje, zvraty. Nic. Další knihu těchto autoru číst nechci. Nakonec ani ten psycholog, který je v podstate nosnou postavou, nic zvláštního nepredvedl. Asi jsem už moc náročný, policejní protokol je zajímavější.

SimonaP
28.10.2016 4 z 5

Asi do půlky jsem se knihou vyloženě prokousávala, nemohla jsem se do ní začíst. Ale potom mě chytla a jsem ráda, že jsem jí neodložila. Určitě budu ve čtení série pokračovat.

mi-380
12.10.2016 5 z 5

Takhle pečlivě, přesvědčivě a přitom čtivě popsané vyšetřování jsem zatím s výjimkou literatury faktu nenašel. Navíc autoři skvěle popisují charaktery všech důležitých postav, těším se na další díly.
95 % (zatím 211 hodnotících, 90 %)

astroweb
03.10.2016 4 z 5

Dost dobrá severská detektivka, inteligentně napsaná, místy s černým humorem, moje první, pravděpodobně moje ne poslední seznámení s těmito autory.

Didi15
12.09.2016 5 z 5

Kvalitní kniha, stejně jako ostatní. Těším se na novinku.

Gracian1964
24.05.2016 5 z 5

Moje prvé stretnutie s touto spisovateľskou dvojicou. Určite ale nebude posledné, ale kým sa pustím do nasledujúcej knihy od tohto dua, asi si dám malú prestávku...Páčilo sa mi to, bolo to zaujímavé, dobre napísané, pútavé a nevšedné. A s prekvapujúcim záverom. Na rozdiel od väčšiny komentátorov mi bol Sebastian Bergman sympatický. Správny parchant, ktorý to o sebe vie.

Lenka.Vílka
04.05.2016 5 z 5

Naprosto náviková záležitost (spoiler...chystám se na další díl) a kniha, ve které jsem si oblíbila všechny postavy. Po dlouhé době kniha, která už svou první větou zaručila, že mě bude bavit (mluvím o úvodu, kde dojde k vraždě...hned jsem potřebovala vědět víc o muži, který není vrah...). Hlavně mě zajímal jaký zlom autoři použijí, že se hlavní postava stane součástí vyšetřování. Už po pár větách mě Sebastian štval a jeho charakter byl pro mě nesnesitelný (ano, jeho důvody naprosto chápu, ale i tak...). Ale naštěstí je kniha napsaná tak čtivě, že jsem jí kvůli tomuhle detailu nestihla odložit a zjistila, že on ten Sebastian není vůbec špatný chlap. A přiznám se, když poprvé znínili ten důvod, proč se k týmu přidal, napadlo mě jediné: ten vrah je ten, koho sám hledá?! Ještěže jsem si dopředu nepřečetla obsah dalšího dílu. Odpadla by mi jedna teorie....

qydko
03.05.2016 5 z 5

Výborná kniha. Strhující, překvapující, dobře napsaná. S radostí doporučuju všem milovníkům temnějších detektivek.

Flyte
30.04.2016 5 z 5

Tak tohle byla velká paráda. Už se těším na další díly v sérii. Chválím zejména citlivé provázání vývoje postav v krimi týmu a pátrání po pachateli. Obě součásti se vzájemně skvěle doplňují. Jen jsem byla trochu zklamaná pachatelem, ale to je asi můj problém :)

tanika
17.04.2016 5 z 5

Sérii jsem náhodou začala od poloviny. Není podle mého až tak nutné číst od začátku, vnímala jsem poté první díl jako retrospektivu. Vztahy mezi vyšetřovateli se zase tolik neposouvají. I když pár překvapení je tímto prozrazeno dopředu. Knížka má pomalejší "náběh", ale poté svělé čtení, propracovaný příběh, napínavý a přesto uvěřitelný. Chválím konečné rozuzlení - logické a přesto překvapivé.