Temná tajemství

Temná tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470965/bmid_temna-tajemstvi-1Il-470965.png 4 833 211

První díl série o policejním psychologovi Sebastianu Bergmanovi. Úspěšný švédský kriminální debut od dvojice autorů Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt. Na policejní ústředně zvoní telefon. Šestnáctiletý chlapec Roger zmizel a jeho matka si dělá starosti. Je po něm vyhlášeno pátrání a skupina mladých skautů zanedlouho nalezne v bažinách jeho zohavené tělo. Rogeru Erikssonovi někdo vyřízl srdce z hrudi. Případ přebírá švédská kriminálka a využívá nabídky pomoci od psychologa Sebastiana Bergmana, jednoho z předních expertů na sériové vrahy. Sebastian se sice po smrti své ženy a dcery úplně vzdal policejní práce, ale má své vlastní důvody, proč chce být součástí týmu. Jeho zprvu vlažný přístup k vyšetřování se postupně mění v upřímnou snahu složit jednotlivé dílky skládačky a odhalit vraha. Ne všichni členové vyšetřovacího týmu jsou však Sebastianovou přítomností nadšeni. Jeho neurvalé způsoby a bezohledné chování, pramenící z pocitů prázdnoty po ztrátě rodiny, hraničí se zastrašováním a narušují harmonii skupiny. I přes osobní neshody se vyšetřovatelům podaří zjistit, že všechny stopy vedou jedním směrem — k prestižní soukromé škole, kam Roger chodil. Palmlövské gymnázium se na první pohled zdá být pro chlapce ideálním prostředím. Pod povrchem však dřímají temná tajemství. Kniha Temná tajemství přináší inteligentní a strhující příběh, který se čte jedním dechem. Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt píší jistou rukou a přesvědčivým tónem. Připravte se na výjimečný zážitek! Temná tajemství jsou první společnou knihou autorské dvojice Hjorth & Rosenfeldt. Po vydání byla ve Švédsku osm měsíců na žebříčku bestsellerů. Všech tří zatím vydaných dílů série s hlavním hrdinou psychologem Sebastianem Bergmanem se prodalo na 450 000 výtisků. Také v Německu je série mimořádně úspěšná, od svého vydání se Temná tajemství drží na žebříčcích bestsellerů a spolu s druhým dílem se prodalo více než 400 000 výtisků. Televize ZDF ve spolupráci se švédskou SVT natáčí televizní verzi.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host

Det fördolda , 2010

kachis
26.04.2019 4 z 5

Knihu jsem začala číst na doporučení. Zprvu jsem se do ní nemohla vůbec začíst a nebýt mi doporučena, tak bych ji odložila a dost bych litovala. Ten konec je legendární. :)

veronika_m
21.04.2019 4 z 5

Ctiva, příjemná detektivka

mirunda
17.04.2019 5 z 5

Kniha byla velmi napínavá, byť mnohdy trochu zdlouhavá. Konec dost překvapivý. Těším se na další v sérii

Lenka83lm
29.01.2019 4 z 5

Veľmi dobrý záver, do poslednej chvíle som nevedela, kto je vrah. Kto bude dcéra Sebastiana som tušila, ale s tým vrahom to bolo pre mňa prekvapivé. Začiatok knihy sa mi trošku ťažšie rozbiehal, ale o to rýchlejšie som „zhltla“ koniec. Pohľady do súkromia skoro všetkých detektívov by som miestami oželela, ale boli primerané, žiadne rozpisovačky a hlboké úvahy. Za mňa palec hore a 4 hviezdičky :)

Manifest blech
23.01.2019 4 z 5

Skvělý začátek trilogie. Čte se to jak po másle, což jako každá severská detektivka. Doporučuju, vůbec jsem si netroufla hádat, kdo byl vrah, vše se mění během minuty.

1amu
10.01.2019 4 z 5

I když jde o č.1 od autorů, četl jsem ji až po "Učedníkovi" . Nevadilo mi to a jsem opět spokojen. I když ....zdá se mi, že start nesplnil mé očekávání. I dějová linie se v napětí střídá. Chvilku čtenáře naprosto strhne, pak je spíše upovídaná až ukecaná a střídá se to. Měl jsem výhodu, že jsem z předchozí knihy hlavní aktéry již znal a věděl, co od koho čekat. Sympaťák Billy- takový Ferda Mravenec-práce všeho druhu - to je tahoun ! Kolegové si pořád neuvědomují, že on je tím správným "makačenkem" . Proti němu Pat a Mat v jednom (vedlejší postava) komisař Haraldson. T.zv. "hlavní hrdina" Sebastian mi nesedí. Vím, že jde o záměr autorů, ale ta jeho "jedovatost" dovede část týmu dost často vytočit. Reacher má pravdu ve svém komentáři, že hlavní linie, která se táhne celou knihou je bezútěšná samota, která provází život většinu hlavních postav. Oceňuji způsob, jakým se vypořádali oba autoři se závěrem knihy, je takový, jaký má být, tedy překvapivý, nejen pokud jde o příběh samotný, ale i pokud jde o "sexistu" Sebastiana Bergmana.

AltaMari
03.01.2019 4 z 5

Mezi chvalozpěvy na tuto detektivku budu asi za hnidopicha... ale konec (nemyslím rozuzlení případu, ale poslední odhalení Sebastiana) mi přišel málo uveřitelný, a i na pár jiných místech jsem měla pocit, že autoři dávají přednost wow-efektu před logikou. Ovšem to je jen drobná šmouha na kráse, a zasloužené 4 hvězdičky.

Reacher
24.12.2018 4 z 5

Severská krimi o osamělosti a životní beznaději. V příběhu je mnoho postav, které jsou zoufale samy, jako např. oběť Roger Eriksson a jeho matka Lena, nebo hlavní hrdina Sebastian Bergman, který přišel při tsunami o rodinu a životem jen tak tápe...
Mnoho lidí tady stravuje samota, nebo vlastní démoni a nic není takové, jaké se zdá být na první pohled.
Určitě doporučuji, už vzhledem k tomu, že jsem neměl problém knihu přečíst za dva dny.

Ráďa505
14.12.2018 4 z 5

Dobrá detektivka - pěkně napsané, čtivé, příběh svižně běží.

Strnady095
22.11.2018 4 z 5

hodně dobrá...taky detektivka...a parádní oba konce...jsem zvědavý na pokračování

technolog
16.11.2018 4 z 5

Zajimavy konec, tesim se na dalsi pokracovani.

Nelly
15.11.2018 4 z 5

Chytlavé čtení - pár líných momentů by se našlo, ale jinak kniha dobře odsýpá. Sice vraha zřejmě odhalíte poměrně rychle, ale četbu si i tak užijete. Oceňuji, že ačkoliv je to severská detektivka, odpouští si zbytečnou brutalitu a morbiditu. Také Sebastian je zajímavý týpek, určitě si přečtu i další díly - už jen kvůli posledním řádkům celé knihy.

martina.tim
06.11.2018 5 z 5

Naprosto skvělá detektivka. Od začátku až do konce to bylo špičkově propracované a člověk se ani na chvíli nenudil a nezastavil. Vřele doporučuji.

harena
02.11.2018 5 z 5

Velice příjemné překvapení, dala jsem na hodnocení čtenářů DK a dobře jsem udělala. Přečtu si postupně určitě celou sérii. Příběh je zajímavý, postupně graduje, vystupuje tam psycholog, který je zpočátku nepříjemný a nikdo z kriminalistů s ním nechce spolupracovat, ale díky němu dochází při vyšetřování několikrát k obratu. Nakonec hodně překvapující závěr, tak rychle na další díl. Váhala jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale díky závěru dávám pět.

Olous1
28.10.2018 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy a byla jsem milé překvapená. Zcela jistě přečtu celou sérii. Zajímavá zápletka i konec.Za mě doporučuji.

loskatos
21.09.2018 5 z 5

Skvele. Skvele prokreslene postavy, uveritelna zapletka, Sebastian je opravdu peknej hajzlik, az mu trochu zavidim :) Jdu na dalsi dil.

BernardBlack
11.09.2018 4 z 5

Tak tu máme nového "hrdinu" a jak bývá v posledních letech, nejen v komiksovém světě, zvykem, není to zrovna Mirek Dušín:), ale nenapravitelný děvkař, jenž má, i dnes tak potřebné, trauma z minulosti.Autoři nejsou žádná ořezávátka a je to na kvalitě příběhu a hlavně propracované psychologii a interakci postav poznat (stejně jako rukopis z filmové série Most).
I když je mojí nejoblíbenější postavou Billy, tak mě Sebastian "přefiknul" parádně, takže mu rád dám (možnost) i příště:)

adela3128
27.08.2018 5 z 5

Skvělá detektivka. Napínavá tak, že jsem se nemohla odtrhnout. Hledala jsem něco po Nesbovi a tady to byla trefa do černého.

Skoupka
25.08.2018 5 z 5

Celá série jsou pro mě asi zatím nejlepší detektivky, co jsem četla. Každá z knih je napínavá, má spád, dobře se čte, baví mě všichni vyšetřovatelé. Knihy mají snad jen jednu "vadu"...na poslední straně se stane vždy něco, co vás nutí okamžitě sáhnout po dalším dílu. Což mě u posledního dílu rozčiluje, vůbec nevím kdy a vůbec jestli vyjde další díl :(

MonikaK
07.08.2018 5 z 5

Přestože jsem delší dobu měla podezření na pachatele, neboť muž, který není vrah, mluví dosti konkrétněji o sobě samém, musím říct, že jsem si knihu naprosto užila. Nejvíc mě překvapilo, že přestože tým vyšetřovatelů není úplně na první pohled sympatický, svým způsobem mě všechny postavy nějak přirostly k srdci, i když mě jejich chování vytáčí. Možná právě to dodává knize realističnosti. Závěr mě opravdu příjemně překvapil a o to víc se těším na druhý díl.