Temná tajemství

Temná tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470965/bmid_temna-tajemstvi-1Il-470965.png 4 833 211

První díl série o policejním psychologovi Sebastianu Bergmanovi. Úspěšný švédský kriminální debut od dvojice autorů Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt. Na policejní ústředně zvoní telefon. Šestnáctiletý chlapec Roger zmizel a jeho matka si dělá starosti. Je po něm vyhlášeno pátrání a skupina mladých skautů zanedlouho nalezne v bažinách jeho zohavené tělo. Rogeru Erikssonovi někdo vyřízl srdce z hrudi. Případ přebírá švédská kriminálka a využívá nabídky pomoci od psychologa Sebastiana Bergmana, jednoho z předních expertů na sériové vrahy. Sebastian se sice po smrti své ženy a dcery úplně vzdal policejní práce, ale má své vlastní důvody, proč chce být součástí týmu. Jeho zprvu vlažný přístup k vyšetřování se postupně mění v upřímnou snahu složit jednotlivé dílky skládačky a odhalit vraha. Ne všichni členové vyšetřovacího týmu jsou však Sebastianovou přítomností nadšeni. Jeho neurvalé způsoby a bezohledné chování, pramenící z pocitů prázdnoty po ztrátě rodiny, hraničí se zastrašováním a narušují harmonii skupiny. I přes osobní neshody se vyšetřovatelům podaří zjistit, že všechny stopy vedou jedním směrem — k prestižní soukromé škole, kam Roger chodil. Palmlövské gymnázium se na první pohled zdá být pro chlapce ideálním prostředím. Pod povrchem však dřímají temná tajemství. Kniha Temná tajemství přináší inteligentní a strhující příběh, který se čte jedním dechem. Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt píší jistou rukou a přesvědčivým tónem. Připravte se na výjimečný zážitek! Temná tajemství jsou první společnou knihou autorské dvojice Hjorth & Rosenfeldt. Po vydání byla ve Švédsku osm měsíců na žebříčku bestsellerů. Všech tří zatím vydaných dílů série s hlavním hrdinou psychologem Sebastianem Bergmanem se prodalo na 450 000 výtisků. Také v Německu je série mimořádně úspěšná, od svého vydání se Temná tajemství drží na žebříčcích bestsellerů a spolu s druhým dílem se prodalo více než 400 000 výtisků. Televize ZDF ve spolupráci se švédskou SVT natáčí televizní verzi.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host

Det fördolda , 2010

LenkaKa
26.09.2022 4 z 5

Jako první ze série jsem četla poslední díl, ten mě úplně nadchnul. Vrátila jsem se tedy na začátek. Rozjezd trošku pomalejší, ale čtení skvělé. Dávám 4 hvězdičky a uvidíme, co přinese druhý díl :)

Kája95
22.09.2022 3 z 5

Vyšetřování a případ samotný je vlastně jen okrajové popsán. Daleko více se autoři zabývají sebetrýzní Sebastiana,jeho hloupým chováním a životem . Jak je v knize zmíněno :” kdo Sebastiana potkal ten litoval, že se mu dostal do života ….” Jaká to pravda

Katulinka69
18.08.2022 3 z 5

Tak za mě tedy slabší, předvídatelné. Trochu moc vyšetřovatelů a jejich problémy. U Sebastiana jsem čekala více WAU. Každopádně sérii se chystám přečíst.

J.P.S.
25.07.2022 4 z 5

Moje první setkání s žánrem severské detektivky.

Pátrání po pachateli je zde popisováno skrz myšlenky a vnímání postav, ať už jde o vyšetřovatele, svědky či samotného pachatele a jeho komplice (jejich totožnost se sice dozvíme až na konci příběhu, ale s popisem jejich úvah a obav se setkáváme již od samého začátku). Tento silný důraz na psychologickou linku má své pro i proti: Jednoznačným plusem je velká realističnost příběhu. Všechny postavy působí velmi autenticky, jejich jednání jsou velmi věrohodná, skrz rozbor jejich myšlenek pochopíte, proč mnohdy jednají iracionálně (např. proč si velitel policejního týmu přibere do party takového strašného kreténa, jako je hlavní "hrdina" Sebastian Bergmann...). Celý příběh i jeho rozuzlení je díky tomu velmi uvěřitelný a realistický. Bohužel onen silný důraz na psychologii postav má tendenci zastiňovat vlastní detektivní linku, díky čemuž se dobře rozjetý příběh občas zbytečně zadrhává. Když nad tím přemýšlím zpětně, tak samotný případ (vrah-jeho motivace-jeho oběť-odhalení) vlastně nebyl ničím až tak zvláštní. Hlavní přidanou hodnotou je opravdu ta psychologická linka a vhled do hlav jednotlivých aktérů, což je ale bohužel občas na úkor napětí.

Celkově tedy hodnotím dílo pozitivně, i když skalní fanoušek této série se ze mě asi nestane.

NannyOgg24
06.07.2022 5 z 5

Skvělý příběh, detektivka se mi moc líbila. Určitě si přečtu i další díly.

Babo
11.06.2022 4 z 5

Dávám sice 4* ,ale byla chvíle ,kdy jsem přemýšlela jestli pokračovat.Docela mě překvapuje tak vysoké hodnocení.
Bylo to docela nezáživné. Ano,byli tam mrtví,ale jako celek nic moc. Nakonec jsem knihu dočetla a asi posledních 15 stránek nakonec i to hodnocení zvedlo .
Vždy jsem si myslela,že severská detektivka je pořádně drsná. Tato ale rozhodně nebyla
a ani jako psychologický trhák . Tak jak píšu,za mě nic moc.

ctenarkaEva
04.06.2022 5 z 5

Výborné čtení, napínavý příběh, podrobný popis vyšetřování. Pachatele jsem neuhodla, konalo se překvapení, a to mám u detektivek a thrillerů ráda. Sebastian je tedy dost zvláštní postava, ze začátku mi na něm všechno vadilo, ale postupně začal být lidštější a sympatičtější :-) Těším se na další díly, vypadá to na fajn sérii.

Sofós
29.05.2022 4 z 5

No, tak to bylo hodně dobré. Zajímavá zápletka a pachatele jsem neodhalila ani náhodou. A navíc se mi moc líbí psycholog Sebastian. Je to postava, která má potenciál a já se moc těším na další setkání s ním :-)

TeaPeter
09.05.2022 5 z 5

Vynikající detektivka. Plná nečekaných zvratů a s velmi nelehkou cestou k vysvětlení toho, co se vlastně stalo.
Kontroverznějšího hlavního hrdinu knihy jsem snad ještě neviděl. Ten člověk je jak obrázková příloha k učebnici psychologie nebo psychiatrie. Jak takovou rozpolcenost zvládá bez mnohovrstevné schizofrenie nebo jiné pomůcky je mi záhadou.

INCOGNITOREADER
08.02.2022 5 z 5

Severská krimi se vším všudy! Jedná se o začátek série, kde na začátku je takové množství postav až jsem si chtěl malovat "pavouka". Po pár stránkách to ale vykrystalizuje a čtenář se zorientuje a dojde mu, kdo je hlavní postava. Sebastian rozhodně není pozitivní postava a sympaťák, se kretým všichni rádi pracují a zvou ho k sobě na večeři.
Děj se točí okolo brutální vraždy 16ti letého chlapce, kterou začne po čase vyšetřovat státní kriminálka ke které se po letech znovu připojí i Sebastian. Ten opravdu není oblíbený a nikdo s ním vlastně nepracuje rád. Po vzoru dalších severských krimi má Sebastian pár vnitřních démonů, které ho pronásledují a taky nějakou tu závislost. Snad neprozradím moc, když řeknu, že k mému nadšení to není alkoholik, ani feťák, ani nebere velké množství prášků, ale má zavislot na sexu. Nebo lépe řečeno na tom co sexu předchází. Svádění, lov... Tohle bylo vcelku originální a tak mi to vůbec nevadilo. Vlastně celkově mi Sebastian byl sympatický. Vyšetřování se pořádně zamotává a jak se do něj zakusuje Sebastian víc a víc stejné to bylo i u mě. Vraha jsem neodhadl ani omylem. A ten konec!!! Paráda.
Jediná výtka kterou mám je velikost fontu. Opravdu se to nečetlo dobře.

Sixao
26.12.2021 5 z 5

Výborná severská detektivka, napínavá do posledních stránek. Torkelův tým s přispěním Sebastiana Bergmana krůček po krůčku odhaloval tajemství, až do sebe jednotlivé dílky skládačky zapadly. Postupně se odhaloval i pohnutý a předčasně ukončený život šestnáctiletého Rogera. Pachatele jsem neuhodla ani náhodou. Sebastian má netypicky plno špatných vlastností, ale je svůj. To se mu musí nechat. Určitě se pustím i do dalších dílů.

midloch
22.11.2021 5 z 5

Seriál Most jsem měl dost rád a tak jsem byl zvědavý na knihu od scénáristy seriálu. Neudělal jsem chybu. Přes pomalejší rozjezd - počáteční linka Sebastiana Bergmanna mě vůbec nebavila - to ve výsledku byla skvělá kniha. Další díl si určitě přečtu.

twiggynka
21.10.2021 5 z 5

Bylo mi doporučenu a musím říct ,že se velice těším na další díl :-)

Bramborak81
28.09.2021 4 z 5

Další můj podařený objev severské detektivky, a to díky databázi. Napínavé a moc dobře napsané. Přemýšlím, zda mi vadilo klišé současných detektivek v podobě rozervaného vyšetřovatele, v tomto případě psychologa, který se vyrovnává se svou minulostí. A vlastně nevadilo.

twigxi
16.08.2021 4 z 5

Skvela detektivka, severane zkratka umi a toto je jedna z nejlepsich detektivek, co jsem za posledni dobu cetla. Ocenuju velice dobre vykresleni postav. Moc se mi libilo, ze se chovaly logicky a uveritelne.
Zaujala me jak vysetrovaci linka, tak ta soukroma - policejniho psychologa Sebastiana a konec me rozhodne navnadil na to, abych si precetla dalsi dil.

Emiška19
14.08.2021 5 z 5

-nejen skvělá detektivka! ale i preciznost s jakou se autoři dokážou vcítit do duší a psychiky jednotlivých postav.
Sebastian B. - mě osobně velmi sympatický i přes jeho neurvalost? arogantnost?.. S utýranou duší již od dětství..
Můžete se těšit na zajímavý a napětím vygradovaný děj do samého konce.. na příběh, který Vás zcela pohltí a nedovolí přestat číst...
Muž, který nebyl vrah....

rumova_kulicka
02.08.2021 4 z 5

Parádní, nezbývá než se vrhnout na další díly :-)

mirec88
02.08.2021 5 z 5

Silný krimi thriller, ku ktorému viem napísať komentár až 1 deň po jeho prečítaní. Veľmi veľmi dlho som o tom uvažoval a nemal som pokojný spánok. No bola to sila celý príbeh a okrem prekvapenia a neuveriteľného odhalenia, kto je vrahom a všetkého okolo toho mi úplný záver posledných pár riadkov ešte viac vyrazilo dych. Nechcem spoilerovať, ale toto je ako debut neuveriteľná pecka. Už sa teším na ďalšie knihy od tejto autorskej dvojice a radím to medzi najlepšie krimi aké som kedy čítal.

Arwen777
11.07.2021 4 z 5

Velice solidní švédská detektivka, která se trendu severských detektivek vymyká tím, že není nadměrně brutální. Co mě po dočtení napadlo nejdříve, bylo, že příběh je uvěřitelný. Sice zamotané klubko rodinných vztahů, školního prostředí, kamarádství mezi teenagery, složitých mileneckých peripetií, přesto se mi rozuzlení zápletky zdálo reálné.
Kniha je napsána poutavě, chytla mě od první stránky. Policejní práce je velmi dobře zachycena a jak tu již zmínilo spoustu čtenářů, dozvíme se i hodně o soukromí hlavních postav. Kontroverzní je postava psychologa Bergmana, který dokáže být nesnesitelný i sám sobě. Nevím, jestli ho jeho genialita omlouvá, ale byla to vcelku osvěžující změna oproti šablonovitým rozervaným detektivům.
Ačkoliv už se snažím nezačínat další série, tato vypadá tak dobře, že si další díl určitě někdy přečtu. Doporučuji.

Dajine
04.07.2021 4 z 5

Fakt dost dobrý. A Sebastian sympaťák. Sobecký, arogantní, namyšlený, ale se srdcem na pravém místě.