Temná hmota

Temná hmota https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332128/bmid_temna-hmota-qrM-332128.jpg 4 1260 372

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ – Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…... celý text

Literatura světová , Thrillery , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2016

Gurus
28.02.2021 4 z 5

Chvilku jem přemýšlel nad pěti hvězdami, ale za ten slabší prostředek jednu ubírám. Moc nechápu komentáře, že vlastně tam toho o temné hmotě moc není. Upřímě jsem to ani nečekal, že by se tam dopodrobna popisovali kvantové jevy a mechaniky. To si radši přečtěte neco od Michia Kaku jako je Hyperprostor.
Co se mi na knížce líbilo, bylo, že jsem si uvědomil jak málo stačílo, aby jsme s manželkou nepotkali. Pokud je pravda, že existuji současně s naší i další reality na což odkazuje teorie strun tak je dobré si uvědomit, že to co máme je velmi křehké a měli by jsme si toho vážit pokud možno každý den. Je pravda, že né vždy si to uvědomíme, ale díky tomu máme takové knížky :-)

stejcz
12.02.2021 4 z 5

Jako první jsem četl Zhroucený čas. A jak tam mi to přišlo zvláštně povrchní a předvídatelný, tak tady ne. Možná je to tím, že jsem nečetl dost knih s podobným tématem. Ale za mě určitě kniha na doporučení. Nebudu ji číst znovu, zase tak mega dobrá nebyla. Ale kdyby někdo rád něco zajímavýho, moje doporučení má. Asi se mi to líbilo víc, protože tady (narozdíl od Zhrouceného času) jsem si mohl představit realističtěji dilema, kterým hlavní hrdina prochází. Pro mě prostě víc hmatatelné a víc fajn. Vědu jsem tu nečkal, tak asi nejsem zklamanej :)

Okoslav
22.01.2021 3 z 5

Temná hmota je něco jako Dan Brown pro lidi, co si chtějí připadat chytře: premisa je zajímavá, ale psaní sterilní, děj předvídatelný a hlavní postava plochá. Pokud čekáte mainstreamový (a nijak zajímavě napsaný) thriller, budete asi spokojení. Pokud (na základě anotace) čekáte vědecké sci-fi, tak nebrečte, že jsem vás nevarovala.

Na druhou stranu – sfouknete to za jedno odpoledne! :-)

Belisima
21.01.2021 5 z 5

Velmi dobrá knížka. Sice jsem polovině nerozuměla, ale všemu věřila. Až tak, že mi přítel něco říkal a já si říkala co řeší za blbosti, vždyť to vůbec není důležité. Důležitá byla pouze a jen realita v knize, vše okolo mně bylo nepodstatné. Až dnes, den po přečtení jsem procitla a koukám... a jo, je to můj svět, moje realita. Všem pardon, na chvíli jsem byla v jiném světě. Už jsem zpět.

lukemorte
20.01.2021 5 z 5

Fantastická knížka! Zažil jsem jízdu, kterou jsem si užil od začátku do konce jedním dechem. Mám takový pocit, ač to normálně nedělám, že se k ní ještě někdy vrátím. Vřele doporučuju každému.

postoran-CZ
15.01.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostal v podstatě díky tomuto webu. Všimněte si vpravo nadpisu "Podobné knihy". Já to udělal minulý rok na jaře, když jsem dočetl knihu "Vzestup a pád Agentury DODO" (mmch. taky na tu knihu mrkněte), o které jsem do té doby nikdy neslyšel, sám bych si ji asi nepořídil, ale když už mi byla "naježena", tak jsem se do ní pustil. A podobně to bylo i s touto knihou. Normálně bych si tu knihu asi nekoupil, resp. bych se o ní asi ani nikdy nedozvěděl. Ale v létě jsem na ni narazil v knihkupectví, že byla ve slevě, tak jsem ji hodil do košíku a od té doby ji mám doma. A teď už i tady na webu v kolonce přečteno.
Ke knize jsem přistupoval jako k nepopsanému listu. Nevěděl jsem, co mě čeká. A upřímně? To bylo nejspíše to nejlepší, co jsem mohl udělat. Ergo, více již psát nebudu. Stojí to za přečtení.

biki
30.12.2020 5 z 5

V poslední době mi do rukou přišly knihy převážně z žánru military sci-fi, nedostatek času a také jiné, diametrálně odlišné oblíbené žánry mi nedovolují pojmout celou škálu současné sci-fi produkce. To jen pro vysvětlení, proč mi téma této knihy provařené nepřipadá, ale naopak ji považuji za jednu z nejlepších a nejoriginálnějších sci-fi poslední doby. Ano, občas se i v některých knihách, které již mám za sebou, objevil motiv alternativních světů, ale nikoli v takovém rozsahu jako zde. Také způsob, jak se k těmto světům dostat či jak je vnímat, považuji za výjimečný, stejně jako skutečnost, jak mozek zúčastněné osoby recipročně ony světy ovlivňuje. Musím složit autorovi poklonu, že se v alternativních světech neztratil a celý příběh si udržel srozumitelnou a svým způsobem i logickou linii.

Sinuhet.Knihozr
30.12.2020 5 z 5

Naprosto fantastická scifi. Od začátku do konce plna vyborne akce, která vás nutí číst dál a dál. A když jste na konci chcete a potřebujete aby se pokračovalo dál. Jedno z nejlepsich scifi za hodne hodne dlouhou dobu.

pavel8652
30.12.2020 5 z 5

Super kniha.Dobře napsaná,žádné "prázdné" stránky,přečtená jedním dechem.Od knihy se neodtrhnete a jestli vás děj pohltí,jako mě,dost možná začnete přemýšlet o vlastních křižovatkách,o realitě,o životě...

SONP
28.12.2020 4 z 5

Autorovi je třeba přiznat jednu věc: z nijak extra originálního sci-fi tématu (viz např. Lukjaněnkovo Nanečisto) dokáže udělat extrémně čtivé knihy s něčím, co bych nazval "rodinným prvkem". Platí to zatím o všem, co jsem od něho četl - ať už to byla série Wayward Pines, Zhroucený čas nebo Temná hmota. Právě Temná hmota měla u mě tu nevýhodu, že jsem ji četl těsně po Zhrouceném času a tak jsem od začátku vycítil, že autor ze stejného nápadu (cesta, kterou jsem nešel) vytěžil hned dva bestsellery - jeden o cestování časem a druhý o mnohovesmíru. A obě témata jsou zajímavým námětem pro myšlenkové experimenty a tudíž obě knihy byly podle mého gusta.
Přes jistou neoriginalitu jsem se dobře pobavil a celou dobu jsem byl zvědavý, kterak autor vybruslí z toho superpozičního galimatyáše, který vytvořil. Víc ani ťuk, abych nespoiloval.

JSmerda
18.12.2020 5 z 5

Přišlo mi, jako by si autor vybral provařené téma (prolnutí alternativních světů a důsledků, které z toho vyplývají) a ze začátku tápal, kterým směrem se má vydat. První čtvrtina knihy byla taková tuctová, ale pak se autor rozjel a začal servírovat jeden originální nápad za druhým. Finále knihy pak bylo opravdovou lahůdkou.

Tessia
13.12.2020 5 z 5

Do knihy jsem šla naprosto bez očekávání. Nehledala jsem si žádné bližší informace o ději, nečetla jsem žádné recenze a upřímně to tak doporučuji udělat každému, kdo by se chtěl do knihy pustit. Protože tohle bylo teda něco! Kniha je šokující. Mrazivá. Nepředvídatelná (neuhodla jsem ani jednu zápletku). Celý příběh mě naprosto pohltil a řadí se bezesporu mezi ty nejlepší, které jsem letos četla.

Nic si o knize nezjišťujte. Prostě si to přečtěte!

RaDaR26
06.12.2020 5 z 5

Zakončení příběhu je naprosto mistrovské a zároveň mrazivé. Něco takového bych vážně nechtěl zažít...

renisla
05.12.2020 5 z 5

Skvělá! Přečtená jedním dechem.

Lucia1989
27.11.2020 5 z 5

Napínavý príbeh o cestovaní medzi paralelnými svetmi. Priznám sa, že aj po prečítaní sa zo mňa nestal kvantový fyzik, ale kniha sa čítala dobre, je napínavá do samého konca. Mrzí ma, že v nej neboli rozvinuté aj paralelné životy ďalších Jasonov, "núti" to čitateľa fandiť tomu pôvodnému. Na to, že nie som veľký fanúšik sci-fi, som z knihy nadšená a neviem sa dočkať filmovej verzie. Nikde ju neviem nájsť, tak keby mal niekto nejaké info, budem vďačná ;-)

Adhara
18.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Dobre čítavý, netuctový príbeh. Vysvetlenie cestovania medzi paralelnými vesmírmi stojí trochu na vode. Páčilo sa mi však tvrdenie, že objavenie tohto cestovania je veľmi nepravdepodobné, ale stačí, že to dokázal jeden Jason v jedinom z nekonečného množstva paralelných svetov a mohol sa odohrať tento príbeh. Autor s nekonečným množstvom možností operuje aj ďalej a vcelku šikovne, no so všetkými otázkami a paradoxmi vyplývajúcimi z existencie nekonečna vesmírov si neporadí. Ovšem je namieste sa pýtať, či je úplné poradenie si s nimi vôbec v silách nejakého autora. Nekonečné množstvo ponúka aj nekonečné množstvo možností, ktorými by sa mohol uberať dej, ktoré by sa dali rozvíjať a u ktorých by sa mi páčilo, ak by ich bol autor rozvinul.

Zaujímavým osviežením je, že hrdina sa nesústreďuje ani tak na na opätovné stretnutie so svojím synom ako so svojou manželkou. A rozvíjanie ľúbostného príbehu s manželkou namiesto krásky, ktorá ho ťahá v kaše, je v literatúre príjemná zmena.

Allla9
13.11.2020 4 z 5

Na obálce je hodnocení: ohromující, znepokojující, mistrovské, výjimečné, děsivé, skvělé. Nezbývá mi než souhlasit.

kokrokr
06.11.2020 3 z 5

Větvení času, alternativní světy a hledání milované ženy, to vše tu již bylo. Nejedná se tedy o nic objevného a originálního, jak tu tvrdí celá řada příspěvků. Příběh je však dostatečně dramatický a většinu čtenářů asi pobaví. Já sám knihu hodnotím jako povedený příběh na jedno přečtení, ale špičky žánru jsou někde jinde.

Zesamsun
29.10.2020 3 z 5

Zpočátku velmi napínavé, později děj trochu na napínavosti ztratil. Ale každopádně dobře zpracované téma na cestování časem.

Nikol5503
27.10.2020 5 z 5

Super kniha. Napínavá až do úplného konce.