Temná hmota

Temná hmota https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332128/bmid_temna-hmota-qrM-332128.jpg 4 1261 372

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ – Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…... celý text

Literatura světová , Thrillery , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2016

Hope80
03.11.2017 4 z 5

Masakr na moje myšlení a hlavu, úplně jiný typ knihy než jsem doposud četla, zajímavé, zvláštní, neskutečně, dočetla a ještě hodinu potom o ní přemýšlela a zůstávala mi v hlavě.

mulder
29.10.2017 5 z 5

Výborná kniha:-)

Tulenik
28.10.2017 3 z 5

Knize nelze upřít čtivost a spád, pohled na příběh současnou filmovou akční optikou, povrchní, konzumní... ale myšlenka rozhodně není originální, velmi podobně je vystavěna třeba kniha "Jediný" od Richarda Bacha. Zajímalo by mne, zda-li se autor inspiroval, nebo k tomu přišel nezávisle sám.

JPART
23.10.2017 5 z 5

Temná hmota, co k tomu říci. Nejprve chci potvrdit nálepku Bestseller. Kniha je rozhodně čtivá, poutavá se zajímavým tématem a zápletkou. Přesto bych chtěl zmínit jisté negativum, které jsem si u této knihy uvědomil. Je to “filmový” styl psaní. Není to jen tato kniha, nebo autor, ale u Temné hmoty mi to přijde hodně výrazné. Kniha má nepopiratelný spád událostí. Vše jede pěkně za sebou. Vše do sebe v rámci příběhu zapadá. Postavy jsou fajn vykreslené, stejně tak prostředí. Ale celkově je to vše takové povrchové, nebo lépe řečeno, účelové. Neumím to dobře popsat, nejsem spisovatel. Je to prostě pocit, že vidíte a vnímáte jen a jen tu scénu a věci, které jsou aktuálně popsané. Na stole hrníček, na polici telefon, v rohu křeslo. Zkrátka asi tak jako se podobně píše scénář. Chybí mi tam trochu přesah. Možná jsem moc ovlivněn S.Kingem, který umí do detailu přiblížit a popsat celá města či světy.
Každopádně, přes všechny tyto možná trochu negativní věty, musím říct, že kniha na mě velmi zapůsobila a doporučuji k přečtení jak fanouškům sci-fi, tak dobré akce či romantiky.

-------------------------------------------------------------------------
SPOJLER!!!!!!
Nejlepší na knize je teorie alternativních vesmírů resp. časových rovin. Kniha klade zajímavé otázky o jedinečnosti člověka, jeho rozhodnutí o tom co tvoří naši osobnost a jedinečnost.
Musím přiznat, že ke konci knihy, kdy se Jason dostane do takřka neřešitelné situace sama se sebou, se mi z této představy dělalo vysloveně fyzicky špatně. A to mě na celé knize bavilo nejvíce. Ty otázky a překážky. Popravdě bych si klidně odpustil veškeré “akční” scény a knihu nechal více v “ukecané” podobě. ;)
Na druhou stranu jak je vidět z mého komentáře, já osobně bych asi nenapsal ani první stranu. :D
Krásný den všem. ;)

Anne123
18.10.2017 5 z 5

Psali, že kniha bude - ohromující, znepokojující, mistrovská, výjimečná, děsivá a skvělá. A já musím souhlasit naprosto se vším. Kniha mě jedním slovem pohltila. Už si nevzpomínám na knihu, kterou knihu jsem přečetla takhle rychle a s takovým zaujetím. Jednoznačně doporucuji. Tohle si musíte přečíst! Nechte se strhnout příběhem. Rozhlednete se okolo. A premyslejte. Jste si jistá, že jste jedina verze svého já? ;)

Jane100
18.10.2017 5 z 5

Kniha s naprosto originální zápletkou. Navíc jsem dlouho nečetla nic s tak strhujícím začátkem. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Darek
18.10.2017 5 z 5

Výborně napsaná sci-fi o vnitřních dramatech "správného" rozhodování se. Vciťte se aspoň trochu do Jasona s poslední ampulí v kapse a máte postaráno o parádní "zimomrjavky" :-). Přečetl jsem jedním dechem a doporučuji.

micha-ella
15.10.2017 5 z 5

Bavilo mě to, výborný námět, jen mi vadil styl psaní v přítomném čase. Bylo v tom i pár nelogičností a v podstatě nereálných zázraků - třeba najít v nekonečnu ty správné dveře nebo stvořit podobu té které reality pouhým přáním, představou, myšlenkou. A ten bláznivý konec! Ovšem to všechno se dá odpustit - příběh napnutý jak špagát a přečtený na jeden zátah, užila jsem si to.

milena8281
11.10.2017 5 z 5

Dočteno. A jen za 2 dny. Nešlo to jinak, nedalo se odtrhnout, je to skvěle napsané a zatraceně čtivé. Zavírám knihu a čtu:
OHROMUJÍCÍ
ZNEPOKOJUJÍCÍ
MISTROVSKÉ
VÝJIMEČNÉ
DĚSIVÉ
SKVĚLÉ
Všechno tohle jsem cítila taky.

Rinoa18
11.10.2017 5 z 5

Spíše než vědecký sci-fi thriller velká love story ždímačka. Obě části tu mají své místo, jen ta druhá převažuje. Ale i tak je to zatraceně efektivní.

Mindy
08.10.2017 5 z 5

Tak tohle je přesně podle mého gusta, přečteno za tři večery, mně se tento druh sci-fi líbí, za mě super

kirkpatrick
07.10.2017 3 z 5

Úvod této knihy byl pro mne stejně tajemný jako ve srovnání s knihou Městečko Pines, téhož autora. Po odhalení kdo pravého Jasona vlastně nahradil jsem pocítil trochu zklamání a už jsem tušil jak se bude vlastně příběh vyvíjet. Trochu mě překvapil konec, když celá rodina vstoupí do krychle. Autor v závěrečném „Poděkování“ napsal, že to byla pro něj nejtěžší kniha. Řekl bych, že tato kvantová teorie je ještě dosti neprobádaná cesta a tato kniha je jen fantazie, která může někoho mile oslovit a pro někoho být jen průměrem, jako třeba pro mne.

Teryy
06.10.2017 4 z 5

Spoiler!
Knihu s tímto tématem jsem četla poprvé. Není to možná příběh, který vám vyrazí dech, ale určitě vás zaujme a ještě několik dní po přečtení o něm budete přemýšlet.
Vědecké pasáže nejsou až tak dobře napsané, a samotnou podstatu jsem pochopila snad až ve 2/3.
Ale až pochopíte, trochu vás zamrazí, že možná každé vaše, byť malé, či celoživotní rozhodnutí, vytvoří další svět, kde vaše další já žije dál, ale jinak.
Popis Chicaga, a všech těch maličkostí mě bavil.

muchomurka
04.10.2017 5 z 5

Skvělá knížka, u které mě mrzí, že jsem ji četla tak dlouho. Byla dechberoucí. Bála jsem se, že se nebudu při vysvětlování fyzikálních jevů chytat, ale autor vysvětlení podal velmi srozumitelně.
Rozhodně zajímavá myšlenka převedená ve skvělý příběh. Čím více jsem se blížila k závěru, tím více jsem byla zvědavá, jak autor knihu zakončí, vždyť ta situace byla šílená. Ale klobouk dolů, jsem spokojená, i když Daniele nezávidím. Jak podotkla, jak může milovat jen jednoho a jak pozná kterého?
Mohu říct, že když jsem si představila, že bych prožila něco takového, měla jsem husí kůži.
Těším se na další autorovy knihy, jsem napnutá, s čím přijde tentokrát.

Pozde
04.10.2017 4 z 5

Tuto knížku jsem si pořídila jako oddychovku, až mi nebude dobře. K tomu došlo před dvěma dny, tak jsem po ní sáhla. Dostala jsem to, co jsem čekala - jako když jdete na jídlo k McDonaldovi - příběh s rychlým spádem, plný obrazů a akce (aby se to případně dalo dobře natočit), pár informací z kvantové fyziky, trochu sexu, vztahologie a citů. Prostě spíše než knížku produkt zábavního průmyslu, který na chvíli pobaví.
Poměrně vysoké hodnocení dávám za inteligenci, uspořádání myšlenek a za naplnění očekávání.

FireOfFilth
01.10.2017 5 z 5

O knížce jsem si moc nezjišťoval, věděl jsem pouze, že se jedná o hodně dobrou sci-fi. A samozřejmě o to víc mě kniha bavila a měl jsem z ní super zážitek.
První třetina knihy jsem jen tápal a říkal si co se to tomu Jasonovi sakra stalo. Poté jsme se dozvěděli o co jde. Další část byla stále super, ale v jiném slova smyslu, a člověk hrdinovi fandil jak mohl.
Posledních několik desítek stránek bylo opravdu šílených. A finále a samotný konec si musí každý přebrat sám.

Takže na závěr, knihu doporučuji všem, kteří mají rádi sci-fi, ale hlavně zajímavé knihy. Určitě je dobré NEVĚDĚT O KNIZE V PODSTATĚ NIC, tím si ji užijete nejlépe.
Celkové hodnocení 100%

Hella
29.09.2017 4 z 5

I přesto, že jsem si část knihy připadala jako parádní blbec, neb mi to prostě pořád nešlo na rozum, hodnotím knihu jako velmi čtivou a originální.

Kytiii
28.09.2017 5 z 5

Jsem nadšená. Nejlepší kniha posledních let!

Tucaka
26.09.2017 5 z 5

Kdybych mohla dát víc hvězdiček za hodnocení, neváhala bych. Absolutně perfektně napsané, dojemné, napínavé.
Člověk se zamýšlí během čtení nad svými vlastními volbami.

kackahracka
25.09.2017 5 z 5

Euforie. To je ten pocit, který vás naplní, když se do Temné hmoty začtete. Je to pocit, který z vás čiší ještě i poté, co dočtete poslední stránku. Euforie z toho, že jste konečně narazili na to, co jste hledali. Že jste uspokojili potřebu zažít napětí, nezkažené zhnusením, tak typickým pro soudobé bestsellery. Žádní věčně přiopilí detektivové, žádné detailní popisy vražd, ani rozebírání nešťastného dětství. Nýbrž sci-fi na téma "co by se stalo kdyby...", které mě před mnoha lety uchvátilo v podobě Dne Trifidů, Mallevilu, Dítěte času nebo Posledního člověka. V Temné hmotě jste vtaženi do děje hned od první stránky, hrdinům rozumíte, vše je dokonale reálné a přitom tak neskutečné. Nutí vás to zamyslet se nad vlastním životem, vidět ho z jiné perspektivy. A k tomu to bušení srdce, rychlé kmitání očí řádek po řádku, kafe, ať neusnu a vydržím ještě jednu kapitolu...
Můžete být matkou od dětí i stárnoucím singl, knížka vás nezasáhne na bolestně citlivých místech. Nadchne vás., a o to víc, když nebudete tušit, o čem je. Nenechte si to říct a začtěte se. Pokud jste naladěni na podobnou vlnu jako já, zažijete euforii, fakt že jo...