Drak Jeho Veličenstva

Drak Jeho Veličenstva https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8117/bmid_drak-jeho-velicenstva-HiV-8117.jpg 4 208 35

Temeraire série

V prvním dílu se líčí, jak loď anglického krále zajme francouzskou fregatu a uchvátí její cenný náklad, nevylíhlé dračí vejce. Osud kapitána Willa Laurence v tu chvíli nabere nový směr: stane se letcem a opatrovníkem vylíhlého draka pojmenovaného Temeraire. Mezi oběma se vyvine skutečné přátelství na život a na smrt. Draci totiž nejenže mluví jako lidé, ale stejně jako oni vládnou rozumem. Temerairova ušlechtilá povaha a rozum mu pomáhají čelit úskalím nejen v boji, ale především při překonávání překážek, které se jemu i jeho pánovi staví do cesty...... celý text

Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo , Triton

His Majesty's Dragon , 2006

Janičta
25.08.2017 4 z 5

Hezká oddychovka, která není tak primitivní jak se podle názvu může zdát - nebo alespoň já čekala téměř dětskou knihu... ale tady si docela počtou i starší ročníky. Je trochu s podivem, že se o knize není víc slyšet... zasloužila by si to.

Corpy
16.07.2017 5 z 5

Výborně napsaná kniha. Poutavý a místy i dojemný příběh doplňují boje, taktizování a budování vztahů. Co se mi ale líbilo nejvíce? Vztah mezi drakem a člověkem zde není tak přehnaně nastrojený (jako třeba ve stále opěvovaném Eragonovi), je naprosto přirozený.
Knihu vřele doporučuji a těším se na další díly.

dpxcz
09.07.2017 2 z 5

Bohužel pro tuto knihu srovnávám se sérií "Drakeni z Pernu", která je naprosto úžasná. Od této knihy jsem čekal asi něco podobného a nedočkal jsem se. Nevtáhla mě ani atmosféra a ani děj vsazený do období Napoléonských válek. S dalším dílem pokračovat nebudu.

Aki12
14.04.2017 5 z 5

Kniha se mi četla moc hezky a těším se na další díl. Jak se píše na přebale, celé to bylo jen takovou předehrou k většímu příběhu (deset let neustálých válek s proradnými žabožrouty!), autorka je bezesporu nadána vypravěčským talentem a pokud po milém rozjezdu v dalších dílech přidá něco děje (a krve, a proradných padouchů, kteří umírají pomalou bolestivou smrtí), myslím, že cyklus si získá mnoho čtenářů.
Kniha až na jednu výjimku sklidila v mém okolí značně kladné ohlasy, a poptávku po druhém díle.
Knihu můžu vřele doporučit.

75terka
30.07.2016 5 z 5

Za mě jednoznačně 100%. Ráda čtu knížky o dracích a tahle je až ma Eragona nejlepší co jsem kdy četla ;)

Elvien
21.07.2016 4 z 5

Výborná kniha, četla jsem ji už před lety, když byla novinkou, ale nějak jsem se tehdy nedostala ke všem dílů, tak se k ní teď s chutí vracím. Svět téhle knihy je vlastně postaven dosti jednoduše, ale to jí neubírá na kráse. Milovníci draků si užijí především pestrost druhů a povah, celý koncept dračích plemen, jejich přizpůsobení podmínkám přirozeného prostředí, různé inteligenci i vztah mezi jezdcedm a drakem jsou krásně promyšlené a funkční. A hlavně je to oddechovka, která každého milovníka fantasy a draků nesmí minout.

notburga
18.03.2016 5 z 5

Nádherná kniha a to se většinou kouskům, kde se hodně mluví o bitevních strategiích, vyhýbám. Moc se mi líbí koncept draků, které jednají i jako úplně samostatné bytosti a ke kterým je třeba si vytvořit vztah. Jejich mytologii bych si klidně koupila jako samostatnou knížku a padlého zvířecího hrdinu jsem vážně obrečela. Co k tomu dodat víc?

LammEr
08.02.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem dostal jako dárek. Ze začátku jsem jí odkládal a odkládal, až jednoho dne jsem si teda řekl že jo. No a rozhodně jsem nelitoval. Draci jsou zasazeni do světla velmi dobře a jejich mytologie by určitě vydala na samostatnou knihu :-) Třeba se dočkáme nějaké práce sira Edwarda Howea :-)

Karliste
19.08.2014 4 z 5

Moc pěkná oddychovka, hezky napsané. Občas mě malinko nudily popisky bitev, ale jinak moc fajn!

rarach010
14.06.2014 4 z 5

Krásné počtený to bylo :-) ale další díly si nejspíš nepřečtu protože mě to moc nechytlo..:-/

Falquar
01.05.2014 5 z 5

Drak Jeho Veličenstva mne velmi příjemně překvapil. Knih o dracích jsem četla už víc než dost, ale snad žádná z nich mě příliš nenadchla, snad vyjma Eona, a ten ještě tak trochu spadá do jiné kategorie. Zato Temeraire je dračárna jak se patří, nechybí mu takové to krásné pouto mezi jezdcem a drakem, které se navíc v tomhle konkrétním případě vyvíjí velice přirozeně, aniž by lidská polovička musela být draky odjakživa fascinována nebo být vydírána faktem, že má s jednou touhle potvůrkou propojenou mysl. A je to o to úžasnější, když se posléze čtenář seznámí s postavou Levita a zjistí, že ne vždycky jezdecké svazky končí vzájemným srozuměním, kdežto u Eragona to snad ani jinak nešlo.
Noviková svůj (mimochodem velmi propracovaný) příběh zasadila do promyšleného světa, kdy se jí podařilo do skutečné historie zasadit nový prvek - draky - tak, aby to nebilo do očí a naopak ještě působilo příjemným, ne-li rovnou přirozeným dojmem. Využití několika skutečných historicky významnějších postav celé pozadí akorát hezky doplnilo, dalo by se to nazvat příslovečnou třešinkou na dortu, zatímco postavy smyšlené a pro příběh důležitější byly zase fantasticky propracované, dodávaly příběhu lidskosti, a ač některým z nich bylo vidět až do duše, přestože si to autorka v pár konkrétních případech dozajista nepřála, mnohé z nich dovedly překvapit.
Nejvíc si mě však získali právě draci; kvůli nim jsem taky po knize sáhla. Autorka si dala tu práci, že vymyslela spoustu rozličných plemen těch nejrůznějších velikostí, barev, schopností a někdy dokonce i základních rysů povah. Z každého konkrétního jedince, ať už toho nejvzácnějšího nebešťana nebo nejobyčejnějšího sekáče, Temeraira nebo nejvedlejší dračí postavy, udělala realistickou osobnost, propracovanou právě tak jako kterýkoli lidský kolega. Vymyslela, proč by se draci měli plést do lidských válek a riskovat životy, obhájila jejich oddanost jezdci a dokonce i s těmi jmény to zaonačila tak, že jsem si po chvíli už ani nepřipadala trapně nad Lily, kyselinu plivající dračici.
S autorčiným stylem psaní jsem osobně velmi spokojena. Pakliže je DJV její prvotina a ona se hodlá konstantně zlepšovat, tak je jenom otázkou času, než puknu blahem, hehe.
Doporučuju každému milovníkovi draků, alternativní historie, všem ostatním a i těm, kteří se obvykle snaží vyhýbat obšírnějším popisům bitev. Protože tady je bitev jako maku, ale nepůsobí to špatně, vůbec ne - naopak, bez válčených konfliktů by Temeraire nebyl Temerairem a literatura by hnedle byla ochuzena o nezapomenutelný skvost.

Darkry
25.12.2013 3 z 5

Drak jeho veličenstva je i přes menší výhrady knihou, kterou mohu doporučit všem milovníkům fantasy a historie.
Autorka uchopila originální námět - na kterém celý příběh stojí - velice šikovně a největší plus celé knihy jsou emoce - čtenář je dojat, má rád postavy, kroutí nad nimi hlavami i je nesnáší. Postavy jsou opravdu zajímavé a charaktery dobře vypracované. Chudáka Levita jsem doopravdy litoval.

Co by se knize dalo vytknout je styl a umění psát, které si autorka ve své první knize ještě úplně nepřisvojila. Častokrát mi přišlo, že by kniha potřebovala ještě jedno autorčino čtení - velmi hojně se zde vyskytují odstavce, které jsou zbytečné, autorka vysvětluje něco co čtenář už dávno ví nebo dokonce i některé scény jsou zbytečné nebo nepřirozeně vystavěné. Dost nepříjemně na mne také působila nerovnoměrnost vyprávění - některé události a scény jsou popsány tak, že čtenář čte to co už dávno ví a někdy naopak chybí několik vět, které by čtenáři vyjasnili, co se děje.

Co se samotného příběhu týče tak ten je poměrně jasný, až příliš snadno předvídatelný a jede přesně dle stereotypu dnešního fantasy. Ke konci mi pak přišlo, že autorka příběh potřebovala rychle ukončit a v druhé půlce začala přeskakovat spousty věcí, které v té první s radostí popisovala jen, aby rychle dospěla k závěru.

Ve výsledku tak knihu hodnotím kladně. Obdivuji autorčinu schopnost vytvořit nádherné prostředí, pestré postavy a poskytnout čtenáři příjemný zážitek. Na čem autorka (jak sám poznám při dalších knihách) zapracuje je umění psát, které se snad samo dostaví s dalšími zkušenostmi - schopnost dobře a vyrovnaně vystavit příběh, udržet stejnou úroveň detailnosti v průběhu celé knihy a HLAVNĚ - naučit se škrtat :).

Blekí
06.05.2013 5 z 5

Drak Jeho Veličenstva je moje opravdová srdcovka. Děj je zasazen do Napoleonských válek, což je pro mě plus, jelikož mám ráda historii, ale celkově to knize svědčí, je taková "dospělejší" a uvěřitelnější. Nejkrásnější na knize ale rozhodně je vztah letce Willa Laurence a jeho draka Temeraira. Pokud máte rádi fantasy a historické knihy, nebo prostě jen máte rádi příběhy které vás zahřejí u srdce, tato kniha je pro vás.

podrobnější recenzi můžete najít na mém blogu kralovnaklara.blog.cz

ravenaiko
13.03.2013 5 z 5

Tuhle knihu naprosto miluji, akorát se chystám na druhý díl. Moc se mi líbí propracovanost postav a samotný styl psaní.

Slovanka
18.02.2013

Kniha se mi zprvu zdála mechanická a trochu nezábavná, ale brzy jsem si přivykla na styl a knihu si bezmezně zamilovala. Autorce bych dala obrovské velké plus za propracovanost a reálnost. Když jsem četla, bylo to, jako bych se dostala do něčeho mně blízkého.