Telepat

Telepat https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28586/bmid_telepat-65c90c920d815.jpg 4 25 5

Je schopnost přenosu myšlenek darem či prokletím? Životní příběh muže, který zvítězil sám nad sebou.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , AFSF - Asociace fanoušků science fiction

Telepathist (The Whole Man) , 1964

ViktorieMars
17.05.2019 3 z 5

Opravdu moc hezky napsaná knížka, která se četla moc dobře. Akorát to téma byla poměrně blbost, ale i tak palec nahoru.

Toffee
10.05.2018 4 z 5

Nemůžu říct, že bych z téhle knížky byla úplně paf, přesto je v mnoha ohledech vynikající a slávu si zaslouží Třeba dobře popsaným rozporuplným vztahem společnosti k telepatům - na jednu stranu jsou to obdivovaní hrdinové, na straně druhé jsou lidem nepříjemní a nahánějí jim strach. Proto také o sobě Gerry lidem raději neurčitě říká, že je "doktor". Zajímavá je i studie člověka s darem telepatie, ale současně od narození postiženého a znetvořeného, který znovu a znovu čelí odporu nebo soucitu okolí. Pomáhá druhé léčit a žárlí na ně, protože jeho nikdo vyléčit nemůže. Jeho vyrovnávání se se sebou samým je složité a bolestivé.
Autor obálky knihy by ale zasloužil pověsit do průvanu. Kdybych po knížce nešla cíleně, podle obálky bych se jí vyhnula velkým obloukem.

WugWugs
01.03.2018 4 z 5

Viete kto je Charles Xavier? Nevadí, ak nepoznáte X-menov, telepat Garry Howson a Hellen Kellerová sú ich realistickejšia a ľudskejšia verzia. Desivo zlá obálka a banálny názov českého vydania robia z Celého človeka (The Whole Man) neprávom akési šestákové sci-fi. Pritom asi najbližšie má k psychologicko-vývinovej dráme Ruže pre Algernon, ktorá vyšla o dva roky neskôr (1966).
Nie je ťažké si predstaviť mutáciu, vďaka ktorej dokážu niektorí pasívne načúvať, alebo aktívne ovplyvňovať myšlienky druhých. Na rozdiel od komixových X-menov však Celý človek používa telepatické schopnosti ako náhľad konfliktu postihnutie-nadanie. Garry je od narodenia fyzicky deformovaný tak, že neujde žiadnemu zhrozenému pohľadu- a o to viac vníma každú aj nevyslovenú myšlienku. Funkcia "kto si o nás čo myslí" je nám vnútorne tak silná, že sa ťažko rozhodnúť, či telepatické poznanie pravdy by bolo vyslobodením, alebo skôr ešte väčším prekliatím (Sartrove "peklo, to sú tí druhí" dovedené do najzadnejšieho extrému).
S tým tematicky súvisí zaujímavé využitie myšlienky telepatie, čiže priameho (nesprostredkovaného) prístupu k mysliam iných postihnutých, napr. hluchonemých a náhľad ich sveta - v ktorom krik otca nie je počuť, iba vidieť v agresívnej gestikulácii úst a tváre. Taktiež zobrazenie postihnutých, dominovaných pocitom menejcennosti a túžby po najmenšom ocenení a dôležitosti. Celý človek je takmer neznámy, ale hodnotný príspevok k zamysleniu o stigme postihnutia, nadaní, menejcennosti a ocenení - ktorý však z príbehového hľadiska pokrivkáva, tak ako jeho hlavná postava. 3.5

MGT
01.06.2017 4 z 5

Výborná, chytlavá záležitost ač mě trochu mrzí, že jsem se nedozvěděla co za krize se to vlastně dělo a proč bylo jeho město jejich epicentrem. Ale tak nebyl to příběh o politické situaci světa nějaké doby, ale příběh člověka s nelehkým osudem.

Tiama
16.01.2016 5 z 5

Knížku jsem četla už aspoň šestkát. Ráda se k ní vždy po čase znova vracím, i když to není zrovna lehký příběh.

John Brunner
britská, 1934 - 1995