Te tohunga Tetování, legendy a tradice Maorů

Te tohunga Tetování, legendy a tradice Maorů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488724/bmid_te-tohunga-tetovani-legendy-a-tradi-wZJ-488724.jpg 2 1 1

O Maorském umění jsem jaktěživ neslyšel a, když mi bylo poprvé nabídnuto, vlastně jsem ani neměl na vybranou. Zprvu mne znechutilo. Čas mi však k němu vydláždil cestičku. Věčně zelená příroda byla překrásná a přímo mi nutila své poznání, abych v jejích zákoutích promrhal zbytek svého života tak, jako ona ztrácela ten svůj. Chráníce sebe sama před jejími překrásnými chapadly, začal jsem nejdříve nákresy starých řezeb. Poté jsem zabředával hlouběji. Přímo tam vedle mě hledíc na mou práci seděl starý Maor hovořící o skutcích jeho předka, na jehož řezbu jsem shlížel. A že to byly skutky!... celý text

soukroma
20.01.2022 2 z 5

Dva autoři, dvě části knihy - mytologie a tetování, první datovaná 1907. druhá ? O autorech a jejich vztahu k maorské kultuře se nic nedozvíme, stejně jako jak je to vlastně dnes, pokud se mýty takto vyprávěly před více než stoletím...? Obávám se, že kniha vyvolává spíš otázky, než že by na ně odpovídala zvídavým naší doby, z druhého konce světa.
Nezaujalo (knihu si nenechám), ale pro milovníky této specifické kultury zřejmě jedinečná pomůcka.
Ovšem pokud dva uvedení překladatelé obsah přeložili podobně jako předmluvu, jejíž část je navíc na zadní stránce obálky i v anotaci, kde bije do očí použití dvou přechodníků a obou s hrubkou, pak si nejsem jistá kvalitou celého obsahu v češtině.

Maoři

Kniha Te tohunga Tetování, legendy a tradice Maorů je v