Tažení v Rusku 1941-1945

Jedinečné svědectví příslušníka dobrovolnické belgické divize SS Wallonie o bojích na východní frontě. Autor, jeden z nejmladších meziválečných evropských politků, bojoval v letech 1941–1945 v Sovětském svazu, nejprve jako prostý vojín – válku ukončil v hodnosti plukovníka. Jeho líčení odyssey belgických dobrovolníků je otřesné, nicméně čte se jedním dechem. Kniha vyvolala po svém českém vydání kontroverzní reakce v tisku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/102025/tazeni-v-rusku-1941-1945-c9R-102025.jpg 4.455
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Elka Press

La Campagne de Russie 1941-1945, 1987

Kniha Tažení v Rusku 1941-1945

Igor1311

O druhej svetovej vojne sa už napísalo mnoho a mnoho sa ešte napíše. Avšak priame svedectvá ľudí, ktorí ju zažili či v nej priamo bojovali sú kvalitou omnoho lepšie.

Degrelle síce miestami dosť nekriticky obdivuje Hitlera, ale spôsob, akým podal svoj príbeh je dychberúci. Opisuje každodenné strádanie svojich vojakov, ich život na stredoveký spôsob bez základného vybavenia ako zimné uniformy, bez stravy či v permanentnej špine.

Samozrejme, ako členovia SS spáchali mnoho zločinov, títo však bolo dobrovoľníci, ktorí narukovali sami s vidinou večnej slávy. Pretrpeli si veci, ktoré sa nám teraz zdajú nemožnými. Bojovali v mnohých bitkách s početne oveľa silnejším protivníkom, ktorý taktiež spáchal mnoho zverstiev.

Rozprávanie Degrella je pohľad na nemeckú, resp. na jej belgickú časť armády. Pri čítaní si uvedomíme, že vo vojne nebojujú len fanatici, ale taktiež aj obyčajní ľudia, ktorá v nej trpia najviac.

Baal

Nejsem zrovna čtenář, ale tohle se četlo jedním dechem a musím uznat, že jsem hltal každé slovo a dokonce se to dalo při troše fantazie brát jako by vám to vyprávěl osobně. Krásně popsaný a velmi poutavý příběh, byť se smutným koncem a líbí se mi, že to není psané tzv. politicky korektním stylem. Je to kniha, která líčí pravdu úplně jinak než nám vítězové vtloukají do hlavy. Například jak autor líčí setkání s Adolfem Hitlerem, kde mu řekne \"Kdybych měl syna, chtěl bych aby byl jako vy\" tak ten člověk vůbec nevypadá jako ten zfanatizovaný diktátor. Autor popisuje skutečné detaily jako třeba, že si museli třít ruce sněhem a spoustu takových detailů až z toho opravdu mrazí. To jsou věci, které si nikdo jentak nevymyslí, tudíž autorovi věřím...
Za mne jedna z nejlepších knih, které jsem četl.

KAREL6725
16.02.2018

Miluju tuhle knihu , miluju příběh Leona Degrrella , jedna z nejlepších knih na téma 2.světová válka. Trošku jiné , než nás to učili ve škole. Úra nás mnogo , obraz Stalinistického Ruska , zvrácenosti , bídy a moci jednoho muže. Pro mě důležité že přežil a dožil v klidu. Když mu Hitler předával železný kříž řekl kdybych měl jednou syna přál bych si, aby byl jako vy, tím je řečeno vše. Škoda , že takových nebylo víc. Plný počet hvězd je samozřejmost. Doporučuji všem co nečetli , pohled z druhé strany zákopů , tihle byli ti hodní .

KLADIK
28.08.2017

Degrelle byl opravdu fašista a cynik. Věřil ve svou věc až do posledních bojů a osobně si myslím, že až do posledních chvil svého života.To ovšem není důvod proč tohle dílo nečíst spíš naopak. Přečíst knihu s takzvaně z druhé strany může být i osvobozující od všemožného patosu a až božského hrdinství vítězných stran.

Franc
02.08.2016

Skutečně se jedná o velice zajímavou knihu. Do jisté míry se mi příčí to takto napsat, když si člověk uvědomí, kolik utrpení, bolesti a lidského neštěstí toto "zajímavé čtení" představuje.

Ano, z knihy čiší neskrývaný obdiv k nacismu a všem jeho představitelům od nejprostších vojáků až po Hitlera samotného, těžko pochopitelný idealismus, kterým autor nešetřil ani v době, kdy bylo očividné, že válka je prohraná a říše mele z posledního, přesto nelze do jisté míry nezaregistrovat, co vše byl ochoten obětovat ve prospěch toho, čemu věřil.

Kniha je poměrně detailní v popisu bojových přesunů, pozic v kraji, popisu operací jednotlivých vojenských uskupení. Tato detailnost může být někdy až nepřehledná. Přesto si člověk může udělat jasnou představu, co vojenské řemeslo v dané době obnášelo.

Proto každý, kdo by měl zájem dozvědět se něco podrobnějšího o událostech na východní frontě za 2. sv. války od počátku bojů až po vykrvácení německé armády před branami Berlína, měl by zvolit tuto knihu. Každý, komu se však příčí číst chvalozpěvy a provolávání slávy nacismu a jeho představitelům, měl by se této knize radši vyhnout.

Lesní_chodec
26.07.2016

Velice zajímavá a pro mě i cenná kniha z tzv. "druhé strany". Postva nezměrného idealisty Degrella a jeho poutavého vyprávění zcela jistě stojí za přečtení.

Peleus
09.07.2016

Rozporuplná kniha.
Nelze zcela pominout přínos z hlediska pohledu "z druhé strany".
Avšak taktéž nelze přehlížet fanatický autorův zápal pro nacistickou ideologii a jakousi obsesi mladými chlapci, hrdiny bránícími pevnost Evropa. U těchto pasáží se v mysli nezadržitelně vykreslují tři anglická písmena "WTF"?!

Cit. str. 201-2: "Náš velitel, podplukovník Lucien Lippert, .... Byl vynikající mladý důstojník belgické armády, nejlepší absolvent vojenské školy v Bruselu ve svém ročníku. Účastnil se křížového tažení proti bolševikům jako pravý křesťanský rytíř. Měl nádherné čisté rysy, svěží pleť a vážné světlé oči. Podplukovníkem se stal ve svých devětadvaceti letech a žil jen pro své přesvědčení.
Onoho dne bojoval Lucien Lippert, od přírody hrdina, tak směle, že z něj šla hrůza. Přitom to byl velice klidný mládenec, který nikdy neřekl nebo udělal nic přehnaného." - podle autora zbraně SS nikdy nedělají nic přehnaného, jestliže k tomu nejsou vyprovokovány hordami Mongolů, Kalmyků a spol. vydávajícími zvířecí zvuky a valícími se v lidských vlnách na statečné a prosté mládence.

Pakliže tedy zvládnete odfiltrovat neustálé omílání o čistých srdcích, ryzích charakterech, rytířích, svatých povinnostech apod., najdete pod tímto balastem vcelku zajímavé pojednání o chronologii německého postupu na východní frontě, různých postřezích o místech a lidech, dojmech z obranných bojů při ústupu a atmosféry krátce před kapitulací.

Alcastep
24.05.2016

Trvalo mi než jsem se knihou prokousala, ale stálo to za to.

Léon Degrelle
belgická, 1906 - 1994