Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4299 1133

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz , 2018

Hakate
22.08.2022 1 z 5

Tato kniha mi i po několika měsících, tedy skoro po 2 letech nedá úplně spát. Po přečtení jsem na knihu nahlížena, jako na milostný román a příběh někoho, kdo tuto dobu zažil a prožil, ale v této době již vzpomíná na to dobré.. Ale čím déle, uplyne čas od přečtení, tím více na to člověk myslí a musím již po několikáté hodnocení.

Pokud jsem ke knize přistupovala jako k milostnému románu, ok, hodnocení bych nechala, ale kniha se stále drží toho, že je psána podle skutečných událostí a tak nemohu hodnocení nechat.

Málo kdy hodnocení měním, ale tady opravdu musím.

Grynče
14.08.2022

Nádherná knihy.

Make20
28.07.2022 3 z 5

Kniha je napsaná poutavě a dobře se četla. Události v knize jsou mnohdy popisovány velmi nevěryhodně, ačkoli je to kniha založená na skutečnosti. To mi při čtení celkem vadilo. Na toto téma jsem četla mnoho lepších a propracovanějších knih. Z této mi "pobyt" v koncentračním táboře vyznívá poněkud zidealizovaným dojmem.

ZNellyZ
22.07.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, ačkoliv nejsem čtenářka tohoto tématu. Děj utíkal velmi rychle a na každé straně se něco dělo. Rozhodně si přečtu i další knihy, protože mě osud Cilky zajímá a díky náznaku jejího životu po válce, který mě dost naštval, bych se ráda dozvěděla, jak to bylo dál.

_Brunetka_
20.07.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Tohle je, zdá se mi,pořád hodně diskutovaná knížka. Takže pojďme můj názor zařadit buď do příznivců nebo odpůrců. A za pomyslných zvuků famfár říkám,že jsem 101% příznivec. A teď už na vás budu chrlit plusy. Tahle knížka navzdory mým obavám (slyšela jsem,že se někomu četla špatně) byla až luxusně čtivá. Vážně tam nebyly žádné pomalé rozjezdy a žádné dlouhé a utahané popisné pasáže. Chytlo mě to od prvních stránek a vyplivlo až na konci. Navíc já jsem velkým milovníkem 2.světové války v knihách,takže tohle pro mě byla víceméně nutnost. Dále oceňuju to,že je to na motivy skutečného příběhu,cítíte se tomu podle mě tak nějak blíž. A Lale? Toho jsem si maximálně oblíbila, mně se tak strašně líbil ten jeho optimismus v každé situaci,ochota,kterou choval k ostatním vězňům a taky ta naděje,které se nehodlal vzdát. Zároveň nemyslel sám na sebe a riskoval kvůli pohodlnějšímu pobytu vězňů v Osvětimi/Březince svůj život. Chvíli jsem si myslela,že i přesto bude tahle knížka mít trochu nižší hodnocení,protože jsem se obávala,když už se tam objevovalo větší množství lásky,že to bude vážně jen o tomhle. Spletla jsem se ale a byla nám dávkována a vyvažována s ostatním skvěle. Líbila se mi její nezničitelnost. Někdy mi však i běhal mráz po zádech,protože pořád tam ta ,,krutá realita“ války byla. Občas mi i trochu zaslzely oči. A myslela jsem si,že tuhle knížku budu hodnotit o trochu níž,než bude mé finální hodnocení,ale osudy postav zmíněných v knize,doslov a poznámka autorky to zase o něco vyšvihly. Konec se mi taky líbil. A tuhle pro někoho méně uvěřitelnou (podle mě měl štěstí v neštěstí) nebo někým označovanou,,červenou knihovnu" (což už není názor, ale hovadina, nezlobte se na mě) knížku, pro mě však smutnou a dechberoucí,která mě vzala za srdce, hodnotím velice pozitivně.

lil320
19.07.2022

Divila jsem se, že zrovna tato kniha je povážována za top z období holocaustu. Mně to připadalo strašně nepravděpodobné, jako vymyšlené, hlavně ty skeče o pašování diamantů s kterými se lehce kupčilo, schované v posteli?? Připadá mi to nevěrohodné, mimo..

jajcak
13.07.2022 3 z 5

Souhlasím s názory některých čtenářů, že události v knize jsou mnohdy popisovány velmi nevěryhodně. Ačkoli je to kniha založená na skutečnosti, právě toto mi při čtení vadilo. Jinak se četla hezky, je psána poutavě.

MarkétaKočí
13.07.2022 4 z 5

Knížku jsem přečetla během jedno dne. Čte se opravdu dobře. Ale četla jsem mnoho lepších knih na toto téma. Příběh ač je podle skutečně události je pojat, dle mého názoru, plytce - nepropracovaně.

domihruzkova
29.06.2022 2 z 5

Na obálce nám je slibován román podle skutečného příběhu, bohužel je až velmi často poznat, že si autor některé části přikrášlil, aby byl příběh zajímavější. Jedna ze slabších knih o holocaustu.

KerrKnock
27.06.2022 4 z 5

Knihu jsem měla přečtenou během pár dnů, a to zrovna v období, kdy jsem nebyla schopná se do ničeho začíst. Rozhodně doporučuji, protože pokavaď chcete zase o trochu více nahlédnout do toho, co se dělo v Osvětimi, tato kniha bude více než nápomocná. Vtáhne vás do děje takovou rychlostí, že zapomenete, že jste ve svém obýváku.

ElissAnn
31.05.2022 5 z 5

Úžasný příběh. Mohu říci že první kapitolu, možná dvě jsem se musela do čtení nutit. Bylo mi jich tak líto, bylo to tak živě napsané/popsané, že člověka až mrazilo při myšlence že se toto skutečně událo.
Příběh se odehrává v Osvětimi, jak víte jedno z nejznámějších koncentračních táborů. Čtením jste svědkem 3 let života hlavní postavy, Slováka Lela - který se pouhou náhodou dostane k práci tatéra (možná mu pomohl fakt, že uměl několik jazyků). Díky této práci dokáže přežívat v táboře.
Mohu říci, že jsem postavu a tohoto člověka nesmírně obdivovala a obdivuji každého člověka co tyto šíléné časy musel zažít/prožít.

Pan Ludvík Eisenberg dokázal chytrostí, mazaností a svou laskavostí, (pře)žít v koncentračním táboře. Žasnete nad tím co vše dokázal zařídit, jak si jej lidé vážili (ano zdálo se že konec konců i jeho strážný SS, který jej hlídal na každém kroku - sic měl stále hnusné nacistické narážky apod., ale bylo ze čtení patrné, že bere Lela jako přítele). Kolik tento pouhý člověk zachránil životů a přitom on sám byl pouhý vězeň, žid.

Doporučuji přečíst, kniha se čte jedna radost (mohu tohle u tohoto tématu vůbec napsat?). Po pár kapitolách, kdy Lale začne pracovat, pozná Gitu atd. se do příběhu ponoříte. Za mě super čtení v ech formě, zakončené dokumentární kapitolou, kde zjistíte co se s lidmi z příběhu stalo.

IvetaZ
30.05.2022 2 z 5

Čekala jsem něco víc. Příběh klouže po povrchu, postavy nepropracované, nic jsme se o nich nedozvěděli. Mám pocit, že humbuk kolem vznikl pouze, protože byla v názvu použita Osvětim.

marie3541
28.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Na tuto knihu jsou opravdu rozporuplné komentáře. Někomu se kniha líbila, někdo ji kritizuje. Když budu mluvit za sebe, tak knížka je napsaná hezky, velice dobře se čte. I přes to, jaký je její obsah. Mně osobně se knížka líbila a jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Něco jsem už o koncentračních táborech četla, něco mi vyprávěl můj děda, který tam byl. Přesto mi někdy bylo při čtení opravdu úzko. Lidé zažívali neskutečné peklo, mnoho a mnoho jich zemřelo a přesto se v takovýchto podmínkách zrodila takováto láska. Občas mi něco přišlo trošku přitažené za vlasy. A na konci jsem opravdu nečekala, že Lale svoji lásku Gitu opravdu najde. Ale i přesto se mi kniha moc líbila.

jenom2313
27.05.2022 5 z 5

Když jsem si přečetla recenze, moc jsem si od toho neslibovala. Byla jsem mile překvapená. Věděla jsem, že je kniha pojata jako román, tak jsem k tomu také přistupovala. Mně se kniha líbila, byla velice čtivá.

Sůvazknihovny
11.05.2022 5 z 5

Drsný román z drsného prostředí, kde né každý měl to štěstí přežít. Hezky zpracované, nezachází do brutálních popisků, ačkoliv jsou mnohdy zřejmé. Člověk si při těchto románech uvědomí své neskutečné štěstí...

Kalima206
08.05.2022 3 z 5

Za me osobne trosku slabsi kniha s touto tematikou. Oproti Cilcine ceste se to neda vubec srovnat. Nerikam, ze by valecne knihy mely byt jen o utrpeni a nasili, ale tady ta kniha obcas pusobi celkem dost sci fi..

terinka.tp
30.04.2022 2 z 5

Koncentrační tábor, kde sbíráte diamanty, pod matrací schováváte klobásy, máte devět životů a po válce jste bezstarostní milionáři. Kniha je čtivá, ale bohužel si příběh hlavní postavy neumím spojit s tím strašlivým místem.

Vladek582
27.04.2022 5 z 5

Velice zajímavá kniha. Morrisová dokázala excelentně zachytit tehdejší atmosféru. Dokázala vtáhnout do atmosféry strachu a vnímavý čtenář se zamýšlí nad tím, jak by se asi v takové situaci zachoval sám. Jak veliká je vina člověka, který se fyzicky dostane do fronty na porážku a chce přežít. Co je prapůvodím motorem lidskosti, na pozadí cynickkého šílenství netolerantní jednomyslné fašistické ideologie o nadřazenosti a podřadných.
Není to vymyšlený román s napínavou zápletkou. Je to svědectví o době, která by se neměla vrátit. Je to drsný a hluboký příběh o lidskosti a bestiářství, o pekle, lásce a ceně lidského života.

Gimli
14.04.2022 2 z 5

Překvapivě slabé po tom humbuku okolo. V zásadě jde o bezkrevnou love story, která by upadla rychle v zapomnění, kdyby se neodehrávala v Osvětimi. Morrisová není dobrá spisovatelka. Jen konstatuje, nedokáže postavám vdechnout život a ty tak zůstávají jen schématickými figurkami. Říkám si, co by z toho příběhu mohlo být, kdyby měl víc třeba Jiráskova popisu a Kingovy propracovanosti vnitřního světa postav. Nemůžu si nevzpomenout na knihu Asylum, kterou jsem nedávno četl. Ovšem ta teenagerovská vyprávěnka se nesnaží předstírat, že je něco víc než brak na delší cesty vlakem.

ZuzanaZ83
30.03.2022 4 z 5

No žádná legrace to není. Ale velmi dobře a citlivě napsaný příběh o Laleovi, slovenském Židovi transportovaném do Osvětimi. Stane se z něj tatér, díky čemuž se potkává s různými lidmi. A také se zamiluje do Slovenky Gity. Laleova odvaha a snaha postarat se o lidi kolem sebe jej ale také několikrát malém stojí život.
Kniha velmi poutavě vypráví o zvěrstvech koncentračního tábora a těžkém životě v něm i po něm.