Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4299 1133

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz , 2018

Karolína18
07.02.2023 3 z 5

Skoro mi přijde, že dát jen tři hvězdy v tomto případě znamená, že nemám soucit s lidmi z Osvětimi, ale je to naopak. Na můj vkus byla kniha hodně naivní a příběh neuvěřitelný. Že by opravdu bylo v Osvětimi možné takto proplouvat? Stačilo, aby byl člověk chytrý? To tezko. Přečetla jsem dost autentických dobových materiálů, abych prostě pochybovala. Spíš mi to tedy přijde celé jako výsměch lidem, kteří v koncentračních táborech umírali.

PosPol
02.02.2023 5 z 5

"Já ti něco povím tatére. Vsadím se, že jsi jediný Žid, který kdy vstoupil do pece a pak z ní zase vyšel". Jak píše autorka: "Tatér z Osvětimi je příběhem dvou obyčejných lidí, kteří žili v mimořádné době, kteří byli zbaveni nejen svobody, ale i své důstojnosti, svých jmen, své identity....
Někdo by Lale označil za hrdinu, někdo za kolaboranta. Když ho přivezou do tábora ve vlaku určeném pro dobytek, Lale velmi brzy zjišťuje, že když bude dělat co se po něm chce, spíše přežije. A díky tomuto přístupu se z něj stane "tatér", který má na starosti tetování čísel u nově příchozích vězňů. Najde si cestičky, jak přilepšit sobě a ostatním, má různá privilegia.
Když potká dívku Gitu a zamilují se, záhy se ukáže, jak je štěstěna vrtkavá dáma... Jak otáčíte další a další stránky, jenom si přejete, aby alespoň jeden příběh z tohoto období skončil dobře.
Kniha je jednoduše napsaná, dobře se čte, kapitoly jsou rozděleny podle datumu. Lale se setká i s Mengele, z této části knihy jsem měla asi nejvíce husí kůži. Zároveň mě neuvěřitelně bavilo téma karmy - co dáš, se ti vrátí. A u Lela to platilo dvojnásob, protože díky své štědrosti, empatii a lidskosti přežil tam, kde jiní by již dávno byli zabiti. Aneb jak říkal Lale: "Kdo zachrání jednoho, zachrání celý svět".
Na závěr taková perlička - v knize se objeví celkem 4 odlišná čísla, které Lale vytetuje Gitě - při tetování uvádí 3562, po dotetování 4562, jindy o ní mluví jako o 34902 a v dodatku použije autorka číslo 24902. Zajímavé.

Gabriela143
23.01.2023 4 z 5

Kniha sa číta dobre, príbeh je pekne napísaný, dávam plus za ďalšie informácie, ale čítala som aj lepšie knihy s touto tématikou.

jana0338
22.01.2023 4 z 5

Neskutečné, co jsou schopni dělat lidé lidem . Na tohle by se nemělo zapomenout . Na závěr i slza .

luckomar
22.01.2023 4 z 5

Hezká kniha a oceňuji odkrytí jmen v závěru. Slza ukápla.

Eva398
12.01.2023 4 z 5

Téma holokaustu je vždy těžké. Kniha se četla dobře. Je až neuvěřitelné co vše museli lidé vydržet. A proto toto téma nasmi být nikdy zapomenuto.

MartinaBart
06.01.2023 4 z 5

Velice pěkná kniha, ale místy až neuvěřitelná... Už jsem přečetla spoustu knih, ale nikdy tam nebylo tolik "štěstí" . Myslím, že si to autorka lehce přibarvila, ale nevadí... Kniha je pěkná a dobře se čte.

ivusse
17.12.2022 4 z 5

Smutné. Jak silní museli být…

Stephanie92
24.11.2022 5 z 5

Když tak přemýšlím, co napsat o této knize, napadá mě jen to, že díky takovým to knihám, mám vždy jen myšlenku na to, že můžeme být rádi v jaké době žijeme.
Každopádně, mi přijde, že autorka úplně nezachycuje danou dobu autenticky, trochu ji přikrášluje, ale zas díky tomu může být kniha vhodná i pro ty, co toto téma až tak nemusí. Nebo nechtějí z určitého důvodu číst.
Kniha samotná je velice čtivá, poutavá jako román mě velice zaujala.
Další knihu si určitě přečtu, jelikož Cilčina cesta mě opravdu zajímá.

Janca007
23.11.2022 5 z 5

Knížku jsem četla na doporučení kamarádky. Přečetla jsem ji jedním dechem. Knížek o holocaustu jsem přečetla hodně, ale u této budu dlouho myslet ta zástěra Lalea. Doporučuji přečíst, kdo váháte.

SilviiM
16.11.2022 3 z 5

Příběh, který i přes těžké téma, byl velmi čtivý. Avšak četla jsem spoustu jiných knih z koncentračních táborů, které byly daleko lepší. Tento byl moc idealistický místy až nereálný.
Každopádně klobouk dolů, že hlavní hrdina přežil a k tomu všemu našel životní lásku.

Bublinka78
13.11.2022 3 z 5

Styl psaní mi moc neseděl. Takový telegrafický, strašně zjednodušený, zkratkovitý popis.

Je jasné že narátor řekl, co chtěl říci. Co nechtěl, zamlčel, upravil k obrazu svému. A tím se ho vůbec neodvažuji soudit. Ale že by mu prošla v koncentráku krádež cenností? Myslím, že by ho bez milosti popravili. To bylo nějak moc jednoduché.

zsykorova
02.11.2022 3 z 5

Abych pravdu řekla, jsem trochu zklamaná. Zdálo se mi to takové hrozně idylické a nereálné, ale je dost možné, že Lale takové štěstí vážně měl. Jinak to byl pěkný a dojemný příběh, rychle se četl, ale jak říkám, připadalo mi to moc zalité sluncem. Druhý díl Cilčina cesta byl mnohem líp napsaný

biairicia
30.10.2022 4 z 5

Knihy tohoto tématu jsou vždy peklo, které si ani nedovedeme představit. Takže mi vlastně vůbec nevadilo, že to byl vlastně román. Opravdu čtivě napsané.

st18321
24.10.2022 5 z 5

Velice silný a tragický příběh o holokaustu. Knih s touto tématikou jsem sice přečetl již mnoho. Stejně mě to ale vždy silně zasáhne. Pro mě naprosto nepochopitelné co dokáže dělat člověk člověku. Kniha určitě stojí za přečtení. Člověk si alespoň uvědomí, že všední starosti které člověka trápí jsou vlastně malicherné a možná se i zastydí.

Lena79
13.10.2022 4 z 5

Velmi pěkná kniha o nepěkných věcech. Příběh podle skutečných událostí je sice hezky napsaný, přesto nějak nevěřím tomu, že se to všechno odehrálo přesně takto. Řekla bych, že je to trochu zidealizované. Láska? Proč ne..Přátelství? Proč ne. Ale to ostatní? Přesto knihu řadím mezi ty lepší.

LenkaKa
03.10.2022 4 z 5

Za mě dobrá kniha a nikdy by se na to nemělo zapomenout.

lenka2557
22.09.2022 2 z 5

Čtivá, relativně příjemná kniha. Což je vzhledem k tématu problém a nemůžu dát víc, nežli dvě hvězdy. Příběh je na můj vkus jaksi nekomplikovaný a i přesto, že si uvědomuji, že je to podle skutečné události, mám potíže uvěřit, že to bylo všechno tak jednoduché.

Lucie85
13.09.2022 3 z 5

Na téma holocaust a koncentrační tábory jsem už pár knih přečetla, vždy mě zasáhly, utkvěly mi v paměti, zanechaly ve mě hluboký dojem, ale v tomto případě takové pocity nemám. Celou dobu jsem měla pocit, že čtu spíš takovou odlehčenou povídku s dobrým koncem a ne román z prostředí koncentračního tábora podle skutečného příběhu. Podle mě napsané moc stroze, jednoduše, bez emocí, ani konec mě nijak zvlášť nedojal. Škoda, ale za mě stále obrovský respekt k této tématice a ke každému příběhu.

klarka009
23.08.2022 3 z 5

U Tatéra z Osvětimi jsem s ohledem na recenze čekala mnohem více, ale bohužel se žádné wow z mé strany nekonalo. Pro mě, co se týče tématu 2.světové války, tato kniha spadá mezi té slabší. Na to, že má být kniha podle skutečného příběhu, tak si myslím, že tam je hodně smyšlených věcí. Některé věci mi přišly prostě dost nereálné. Jedině, že by měl Lale několikrát z pekla štěstí ‍️ a na můj vkus ho měl opravdu až moc. Kdo mě v knize zaujal byla Cilka. Proto se také chystám na druhý díl a to Cilčinu cestu