Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4288 1131

Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz , 2018

karolina5333
17.01.2022 3 z 5

Mám samozřejmě hluboký respekt k příběhu Laleho, ale to jak je kniha napsaná, je spíše průměrná práce a myslím si, že původní scénáristická podoba mu sedla lépe. Takhle je to trochu plytké, nepropracované, nedobře popsané emoce, takže s žádnou postavou jsem se neztotožnila.

sweeney
15.01.2022

Bohužel jsem musela knihu po zhruba půl roce snažení nechat nedočtenou :/ velmi mě zajímá téma holocaustu, nicméně tento příběh mi moc nesedl..snad jsem měla pocit nereálnosti/ těžké uvěřitelnosti příběhu hlavního hrdiny. Škoda.

luccys194
12.01.2022 5 z 5

Nemám slov. Příběh mě pohltil natolik, že nedokážu emoce nijak vyjádřit.
Moc krásný, ale i smutný příběh dvou lidí, kteří ztratili svůj život, identitu a svobodu...

KajkaMicinka
11.01.2022 5 z 5

Knížka je velmi emotivní. Autorka dokázala člověku způsobit i husí kůži.

Damonka12
08.01.2022 3 z 5

Tohle není úplně můj šálek kávy, celkem jsem se u knihy nudila. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, protože je podle skutečného příběhu, ale nějak mi tenhle žánr nepřirostl k srdci.

lucisa.n
03.01.2022 4 z 5

Musím říct, že v průběhu čtení jsem z knihy nadšená vůbec nebyla. Čtení mi neplynulo, styl psaní mi přišel příliš strohý. Moje konečné hodnocení ale ovlivnil a změnil závěr knihy. Možná jsem si celou dobu neuvědomovala, že se jedná o pravdivý příběh. Mrazivé a přesto povzbuzující, že nikdy nemůže být tak strašně.

Becca_books
31.12.2021

Knihu jsem přečetla jedním dechem za jeden den. Přestože jde o strašnou dobu na ještě strašnějším místě tak popis příběhu ani místa není nijak drastický. Upřímně bych knihu taky ukončila někdy ve chvíli, kdy byla Gita potlačena branou. Nějak mi ten "happy end" a ještě způsobem jakým byl popsán k celku nesedl.

Calibra
15.12.2021 4 z 5

27/21 Audiokniha. Očividně je kniha poměrně utla, protože jsem ji měla poslechnutou docela rychle. Příběhy z Osvětimi jsou samozřejmě vždy smutný a plný emocí, tady jsem měla pocit, ze Lali měl poměrně “štěstí” a jeho přestaly mu procházely, takže to trochu ubírají na věrohodnosti. Na konci knihy se dozvíme, ze je příběh založen na skutečné události. Doslov se mi moc líbil.

Jirinamac
13.12.2021 3 z 5

Osud tatéra je zajímavý, styl vyprávění je spíš jednodušší, ale čte se dobře. I když jde o těžké téma, tak je to dost bez emocí. Možná je to dobře, nemusí být všechno popisované drasticky. Asi by na Lalea sedělo slovo šmelinář, ale určitě v dobrém, pokud se mu dařilo pomáhat lidem a byl schopný obstarat i léky. Nejvíc dojemný je závěr knížky.

Ainyska
10.12.2021 5 z 5

Přečetla jsem již mnoho knih na téma holocaustu a souhlasím s tím, že některé věci jsou sporné s realitou. Ovšem je to román (není to literatura faktu) a tak se k tomu taky stavím. Za sebe doporučuji. Není to nijak drastické, spíš je to ze soudku těch oddechových knih na toto téma.

Zdenule27
07.12.2021 4 z 5

Také to není pro mě první knížka,,Z TÁBORA,, co jsem četla. Tahle mi přišla spíše jako oddechovka.. po přečtení knih např. V pekle plynových komor, Narodili se, aby přežili atd. mi přijde neuvěřitelné, že někdo tak ,,lehce,, získával diamanty a peníze... A jedl si klobásy...v jiných knihách člověk čte, jak byli hlídání na každém rohu a ,,TATER,, se za čokoládu může i pomilovat
.....možná, kdybych četla knihy v jiném pořadí byla bych nadšená víc.. tím ale nechci říct, že je to špatné. :)

stanislav0373
06.12.2021 4 z 5

Není to ani první, ani poslední kniha, týkající se holocaustu, která mi přistála v rukou. Oceňuji, že zde neprýští lidské utrpení z každé situace, ale vše je zahaleno romantickou linkou, která ve zjemňuje. Nutno však doplnit, že některé situace jsou občas těžko uvěřitelná. Ale je to román, ne literatura faktu.

genie
28.11.2021 3 z 5

Příběh psaný "jakoby z rychlíku", zjednodušeně, bez větších detailů ... Rychlé čtení, které ve mně paradoxně (vzhledem k tématu) moc emocí nevzbudilo.

regulax
24.11.2021 5 z 5

Krásný romantický příběh, ovšem z hrozného pekelného prostředí. Ukázkový galantní vztah mezi mužem a ženou. Nádhera!

ydnac
12.11.2021 5 z 5

Kniha podle skutečnosti je pro mě vždy velice zajímavá, ale téma války je vždy moc smutné...
Čím více knih z prostředí koncentračních táborů čtu, tím více musím myslet na všechny ty hrůzy, které museli ti lidé přežít, aby přežili :-( a prostě nechápu jak...
Jak to mohl někdo přežít?
Dnešní lidé zhýčkaní všemi vymoženostmi by to nezvládli ani týden, možná ani den..
Tento příběh byl upřímný, pravdivý, smutný, ale i plný naděje na budoucí život, na lepší život a HLAVNĚ NA ŽIVOT.
Lale si získal jako mnoho dalších moji úctu a uznání za pomoc druhým :-)
Příběh je velice čtivě napsán a přesto, že některé příběhy z války jsou možná lépe zpracovány, já jsem ráda, že jsem přečetla i tento.
Doporučuji.

"Pokud se ráno probudíš, pak je to hezký den."

LeHor
11.11.2021 3 z 5

Čekala jsem víc, ale není to špatné.

PPardinio
06.11.2021 1 z 5

(SPOILER) Nemohu si pomoct, ale já prostě nevěřím tomu, že se děj knihy založený na skutečném příběhu, mohl odehrávat tak, jak se nám snažila autorka popsat. Celý příběh měl být uchopený mnohem lépe. Zde jsem postrádal paradoxně hlavně emoce (ano, v příběhu z místa, kde zemřelo přes 1 milion lidí to je neodpustitelný nedostatek). Postavy byly málo propracované a ploché. Při čtení "skutečných příběhů" z pekla, kterým Auschwitz-Birkenau bylo, nehledám Love story. Přijde mi to až nedůstojné k osudům a utrpení, které tam lidé každý den zažívali. Proč chybí propracovanější popis té surovosti, zmaru a utrpení? Možná to ocení citlivé a romantické duše, ale na daném místě umíralo každý den nepředstavitelné množství lidí. Příběh vyznívá tak, že to tam nebylo zase až tak hrozné :-( Autorka si měla nastudovat více reálií k danému tématu, měla navštívit daná místa na vlastní oči a měla se vyvarovat do očím bijícím skutečnostem.
Např. Skoro až nedotknutelná pozice tatéra.
Jak by mohli dva lidé stíhat tetovat každý den tisíce lidí? Jak by mohlo za "nehty" zůstat ženám tolik drahokamů, diamantů...Proč si jezdí ruští vojáci na konci války v Rakousku v Jeepu a jeden z nich má "typické ruské" jméno Friedrich?...

Olous1
02.11.2021 2 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, jsem ráda, že to mám za sebou. Na toto téma jsem četla hodně knih,ale tato je zatím nejslabší. Bohužel je to smutné téma,ale nesedlo mi to.

bruntal
21.10.2021 4 z 5

Stručné vyjadřování bez pokusů o citové ždímání. Vyprávěno jaksi s odstupem a přesto zasvěceně. Kdo se vyžívá v detailním popisu hrůz, bude zde nejspíš zklamán (ať si přečte Karikovo Na smrt). Dobrá kniha i když o holokaustu existují lepší (Co Dante neviděl, Jménem mých blízkých, Narodili se, aby přežili...).

Manifest blech
15.10.2021

Neskutečné, jak to mohli přežít. Měli svou hlubokou motivaci.