Cilčina cesta

Cilčina cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421624/bmid_tater-z-osvetimi-cilcina-cesta-CsJ-421624.png 4 1614 399

Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi... celý text

Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: , CPress

Cilka's Journey , 2019

hana1105
hana1105
26.08.2022 5 z 5

Přečtení skoro jedním dechem. Napínavý a chytlavý příběh. Člověk chce co nejrychleji zjistit co se s Cilkou stane, zda přežije nebo zemře.

Kubikuli
Kubikuli
21.08.2022 5 z 5

To mě zase po dlouhé době chytla knížka opravdu za srdce.. jsou tam hodně smutná místa, přesto je knížka plná naděje a vy tak nějak vnitřně víte, že to všechno dobře skončí. Je to jedna z mála knížek o této době, po které se necítíte v depresi, jako by jste to sami prožili. Cilka byla, jak by řekla dcera, fakt hustá.

Market116
Market116
14.08.2022 5 z 5

Spoilery!!!
Stejně jako Tatéra z Osvětimi, jsem i tuto knihu četla kvůli ČV a opět jsem ráda, že jsem to udělala.
Cilka byla opravdu moc odvážná, statečná a silná dívka...to, co si musela prožít je tak hrozné...jen ta představa...bylo to šílené, hrozivé...vidět umírat své nejbližší...
Člověk si tak říká, jestli by něco takového dokázal sám přežít...
A vždycky mě bude zarážet ta necitelnost některých lidí, jak někdo může ubližovat a mít z toho radost...je to tak odporné a zbabělé. Takový by si zasloužili úplně to samé, co provedli jiným...
Takže rozhodně pár slz ukáplo, ale i pár slz štěstí za ten konec...moc jsem to Cilce přála...že přežila, že nakonec byla svobodná a mohla žít...i přesto jsem si jistá, že na takové hrůzy co zažila, nikdy nezapomněla...
Knihu moc doporučuji...je to bolestivý a smutný příběh, ale se šťastným koncem.

zaba335
zaba335
03.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Ach to byl zvláštní knižní zážitek. Cilka byla neskutečně silná a odvážná. Je neuvěřitelné, co všechno za hrůzy se v minulém století děly.
Líbilo se mi, že v Cilčině cestě byly odkazy na Tatéra z Osvětimi a bylo ukázáno jejich silné přátelství, a i přes všechno, co si Cilka zažila v sobě dokázala najít naději a nepřestala věřit.
Její kamarádky a ostatní postavy byly také odvážné a jsem moc ráda, že to nakonec dobře dopadlo.

mfajmanova
mfajmanova
23.07.2022 5 z 5

Po dlouhé době se mi konečně zase podařilo pořádně začíst, děkuji! Příběh byl poutavý, zajímavý, hodnotila bych určitě minimálně čtyřmi hvězdami. Tu pátou přidávám za doslov, který byl neméně zajímavý.

_Brunetka_
_Brunetka_
21.07.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Cilčina cesta. Další neskutečně vydařené dílo od autorky Tatéra z Osvětimi. Autorka má neskutečně úžasný styl psaní i navzdory tomu,jaká témata si vybírá k psaní svých knih. Vážně vás to až neskutečně chytí, budete zapomínat dýchat a taky knížku odkládat, pokud to vůbec zvládnete. Já jsem tam nenašla jedinou chvilku,kdy bych se nudila nebo nějaký dle mého zbytečný moment. Moc se mi líbí ten nápad,že nám Cilka byla představena již v Tatérovi z Osvětimi a nyní jí byla věnována samostatná kniha. Autorka neudělala chybu. Neskutečně taky oceňuju téma a myšlenku knihy. Všichni víme,že jsem milovník 2. světové v literatuře,ale ještě nikdy jsem se v této podobě nesetkala se ztvárněním ruských gulagů, to bylo vážně neskutečně zajímavé. A je to jeden z mnoha důvodů,proč byste do tohohle měli jít. Co víc k tomu jinak říct? Čtení téhle knihy je opět neskutečně silný zážitek. Zase je nám ukazována odvaha,nesobeckost,síla lidí,kteří tuhle krutou dobu nejen přežili,ale určitým způsobem tyto kapitoly svých životů uzavřeli a dokázali jít dál. Nebyli to sice všichni, přesto je ale zapotřebí obdivovat sílu těchto jednotlivců. Dokázali se zamilovat, mít děti,to jen ti ale,kterým to po těchto hrůzách ale nezůstalo znemožněno. To je to, na čem je Tatér i Cilka založena, takže hlavně nečekejte hodně krvavých detailů a hrůz, protože ty nedostanete. Hlavně je ale důležité si hrůzy jak ruských gulagů, tak německých koncentračních táborů připomínat,aby se tohle už NIKDY neopakovalo. Zařiďme, aby ti lidé neumřeli zbytečně.

lil320
lil320
19.07.2022

Na rozdíl od Tatéra, tato kniha se mi líbila velmi..vůbec jsem netušila, že některé osvobozené vězenkyně mohli skončit i v Gulagu..Opravdu mrazivá, poučná kniha, četla se jedním dechem..

1Booklover
1Booklover
28.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha, která mě emočně naprosto dostala. S každou další stránkou se mi více a více hrnuly slzy do očí.
Cilka - neskutečně silná žena. Tolik bolesti, utrpení, neštěstí, kterými si tato žena musela projít. A ještě ke všemu zvládla PŘEŽÍT.... to člověk, který nezažil to, co ona nedokáže pochopit. Ztratila tolik svých nejbližších lidí. Trpěla v Osvětimi a každý den přihlížela, jak ženy z jejího bloku odchází na jistou smrt. Byla sexuálně zneužívána. Ale nevzdala to. Každá den bojovala za svůj život a o to, aby přežila.
A ona opravdu přežila.
Nicméně se v životě a historii stalo několik nespravedlivých věcí. Jednou z nich bylo odsouzení Cilky na patnáct let nucených prací v gulagu poté, co byla osvobozena z Osvětimského koncentračního tábora. Po všem, co přežila musela znovu bojovat. A bojovala dlouho.
V Gulagu se setkala se spoustou statečných žen, které to nevzdaly. S Josjou, mladou dívkou, se spřátelila natolik, že se pro ni stala rodinou. Svou kuráž neztratila ani poté, co ji Hana (žena s níž sdílela prostor ve stejném domě v gulagu), začala vydírat její minulostí. Zachránila Josju a její narozené dítě před odloučením. Obětovala svou svobodu za svobodu jiného člověka. I přesto, jak jí bylo ubližováno, Cilka pomáhala ostatním. V gulagu dostala místo zdravotní sestry. Zachraňovala životy, bojovala, aby ostatní mohly žít, jezdila se sanitkou a nikdy nezaváhala a obětovala své vlastní bezpečí pro záchranu jiného života.
Všechno utrpení ovšem má i světlé stránky. Pro Cilku to byl poslíček, kterému zachránila život, do nějž se zamilovala a po jehož boku, díky doktorce Jeleně, strávila zamilovaná celý život na svobodě.
Přežila. A nikdy se nevzdala. Sílu, kterou v sobě Cilka našla, by nám měla být příkladem.
Nádherná kniha.

Rapeh
Rapeh
16.06.2022 5 z 5

Velmi silný příběh, komentovat to asi nemá cenu vzhledem k tomu že kniha je upravený pravdivý příběh

001Terka456
001Terka456
27.05.2022 4 z 5

Byl to můj první román o válce. Chtěla jsem číst nejdřív Tatéra, ale Cilka se mi do stala do ruky dřív. A chytlo mě to, bylo to opravdu silné. Je hrozné, že se takové věci děly, bylo mi Cilky moc líto. Určitě si přečtu i první díl.

PetraBery
PetraBery
17.05.2022 4 z 5

Knihu jsem neměla v plánu číst, Tatér mě neoslovil tolik, jak jsem očekávala. Ale kniha si ke mně našla cestu, takže jsem přečtení neodolala. Kniha o Cilce mi přijde lepší než zmíněný Tatér, koho zajímá další Cilky osud, nebude zklamaný.

Sůvazknihovny
Sůvazknihovny
11.05.2022 5 z 5

Zajímalo mě, co se dělo s Cilkou, když jsem si přečetla Tatéra z Osvětimi. To, že byla "odměněna" za Osvětim gulagem, proč to tak bylo a jak se v gulagu "žilo" , tak to byl opět silný příběh. Líbí se mi způsob, jak paní Morris zpracovává svá témata

Ttammarra
Ttammarra
01.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Silná knížka. Nemohla jsem ji přečíst hned. Proto jsem jí dala druhý pokus, a to se nešlo odtrhnout. Dobře se četla. Opravdu velmi silný příběh a rozhodně stojí za přečtení. Cilka musela být velmi silná osobnost, že nakonec všechno přežila. Doporučuji.

zsykorova
zsykorova
09.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Jedním slovem dechberoucí. Tohle píšu pár minut potom, co jsem přečetla poslední stránku. Vůbec nevím, co mám říct. Jsem silně v šoku, ale jsem také velmi dojatá.
Příběh je Cilky je velmi drsný. Podmínky v gulagu jsou hrozné, v knížce jsou momenty, kdy jsem ji musela na chvíli odložit a zpracovat to. Velmi mě bavila postava Jeleny a to jak pomáhala Cilce. Konec je skvělý a nebudu lhát, ukápla mi slza.
Knížku jsem nemohla odložit, stránky mi mizely pod rukama hodně rychle. Je to skvělý román, jehož přečtení určitě doporučuji!

ToVy
ToVy
03.04.2022 4 z 5

Jestli jsem měl po Tatérovi z Osvětimi obavy o to, že Cilčina cesta bude ve stejném duchu, velmi jsem se spletl, naprosto jiná kniha a i když děj asi přiliš neodpovídal zcela realitě, což autorka sama uvádí, že děj tvořila na základě několika svědectví různých lidí, kteří gulagem prošli, velmi pěkně vystavěný příběh, neporovnatelný s Tatérem, který byl vlastně převyprávněním opravdového, i když možná těžko uvěřitelného příběhu. Pokud Tatéra nikdy nebudu doporučovat k přečtení a spíš doporučím Fotograma z Osvětimi, Cilčinu cestu budu velmi doporučovat.

ZuzanaZ83
ZuzanaZ83
01.04.2022 4 z 5

Autorka vypráví o životní cestě Cilky po konci války. Cilka je za kolaboraci s Němci poslána na 15 let do gulagu Vorkuta. Tam je neustále strašlivá zima, krutá práce, ženy jsou znásilňovány. Cilka se potýká s výčitkami z dob koncentračního tábora a zároveň se zapojí do běhu místní nemocnice, kde kromě krutosti se potkává i s laskavou lékařkou Jelenou. Pobytem se prolíná i přátelství s ženami - vězeňkyněmi. Vypráví i o osudech dětí, které se v gulagu narodí.

Příběh vychází z vyprávění Leleho, tatéra z Osvětimi.

Opět velmi poutavý a drsný příběh o krutosti nejen za druhé světové války.

JoMia
JoMia
10.03.2022 5 z 5

Už Tatér z Osvětimi se mi poměrně líbil, ale Cilčina cesta pro mě byla ještě lepší. Kniha se krásně četla a nešla odložit. Mohu doporučit.

book_loverka_
book_loverka_
05.03.2022 5 z 5

Další silný příběh z pera talentované Heather Morris, která umí podat historii velice čtivou a nenucenou formou. Cilčina cesta mě zasáhla možná ještě více, než Tatér z Osvětimi, protože hlavní hrdinka je dívka věkově podobně jako já. Je neuvěřitelné, co všechno zvládla překonat. V 16 ji odvedli do Osvětimi, z níž vyvázla jako zázrakem živá a pak ji čekal ještě pracovní tábor ve Vorkutě na Sibiři.
Příběh je skvěle zpracován, čte se to samo. Nemusíte se bát nějakých složitých historických faktů, vše je podané zbeletrizovanou formou. Dozvěděla jsem se zase něco nového, i když na ruské pracovní tábory jsem narazila již v knize V šedých tónech. V Cilčině cestě se navíc dostáváme i k tomu, jak vypadala v táborech zdravotní a poporodní péče, jelikož sama Cilka zde pomáhala jako zdravotní sestra.
Knížku můžete číst buď samostatně nebo si předtím přečtěte ještě Tatéra. Obě knížky moc doporučuju!

Knižní střípky
Knižní střípky
26.02.2022 3 z 5

Cilka se v pouhých 16 letech ocitla v Osvětimi. Tam padla do oka místnímu veliteli a asi je jasné, co následovalo. Byť se ze všech sil snažila využít svého trochu jiného postavení a pomáhat ostatním Židům, v očích mnohých byla obyčejnou prodejnou kurtizánou. Po osvobození tábora byla za své "činy" odsouzena a deportována do gulagu na Sibiři. Děj knihy se odehrává již v gulagu a s životem Cilky v Osvětimi nás seznamují její vzpomínky. Kniha se mi líbila výrazně více, i když i zde se najdou sluníčkové pasáže, které mi tam prostě vadí, obzvláště když jsem pátrala po osudu skutečné Cilky, který se opět výrazně liší a to mi vadí. Buď ať píše autorka o smyšlených lidech nebo se drží pravdy...Každopádně i přesto musím uznat, že je Cilka v mých očích mnohem lepší než Tatér.

uzivatel6305
uzivatel6305
16.02.2022 4 z 5

Ráda bych poděkovala paní Morris za tuto knihu. Tatér se mi velice líbil a tato kniha mě navíc překvapila krutým osudem Cilky, jejíž cesta pokračuje do sibiřského gulagu. První stránky mi připomínaly V šedých tónech od Ruty Sepetys, zdaleka ne tak povedené, ale pak se děj rozjel zcela jinak. Velmi se mi líbila retrospektiva, vzpomínky na Osvětim. Jsem ráda, že se píší knihy informující o zrůdnostech komunismu a totalitních režimů vůbec. Doporučuji.