Cilčina cesta

Cilčina cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421624/bmid_tater-z-osvetimi-cilcina-cesta-CsJ-421624.png 4 1614 399

Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi... celý text

Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: , CPress

Cilka's Journey , 2019

Gabriela143
Gabriela143
14.04.2023 5 z 5

Až sa mi nechce veriť, čo všetko dokáže človek prežiť... silný príbeh.

Kira283
Kira283
16.03.2023 5 z 5

Nádherný příběh o odvážné mladé dívce. Nikdo z nás nedokáže říct, jak by se ve stejných situacích zachoval. Ať už na místě Cilky nebo jejích spoluvězenkyň.

Je mi líto, že člověk je potrestán za to, že se snaží přežít. Sice žijeme v jiné době, ale nedělám si iluze, že by se podobné hrůzy ve světě ještě někde neděly. Proto buďme šťastní a vděční za to, co máme a kde žijeme.

Cilčina cesta si nezaslouží nic jiného než plných pět hvězdiček. Příběh mě i v několika pasážích dojal. Je to velmi silný příběh...

maryska09
maryska09
15.03.2023 4 z 5

Dobře napsaná kniha o zcela blízké historii, kterou už dnes spousta lidí popírá, nebo jí nevěří. Doporučuju všem, kterým není minulost lhostejná.

st18321
st18321
20.02.2023 4 z 5

Velmi silný a poutavý příběh. Kniha objasňuje co se s Cilkou stalo po opuštění Osvětimi. Obrovská krutost a nespravedlnost. Těžko uvěřit, že někdo mohl tohle všechno přežít.

Karolína18
Karolína18
09.02.2023 5 z 5

Druhý díl byl se mi četl lépe, připadám si jako barbar, když řeknu, že byl v mnohém uvěřitelnější. Styl psaní mi zde sedl více, protože se slova ke mně dostávala blíž. Zároveň mi vyhovovalo někdy zkratkovitě psaní o dlouhém období, tudíž více faktické.

terrie.jel
terrie.jel
06.02.2023 5 z 5

Cilčin příběh mě popravdě velice zasáhl. Několikrát mi ukápla slza. Kniha se četla velmi dobře a děj rychle utíkal. Některé informace autorka od reality trošku pozměnila, což mi tedy nevadilo.

podko_lenka
podko_lenka
03.02.2023 4 z 5

Hodnotím lépe Tatéra z Osvětimi, tohle už pro mě bylo příliš románové. Což je ale pochopitelné vzhledem k tomu, že tento příběh autorka nevyslechla od Cecílie a měla málo informací. Mám raději více faktu, proto jednu hvězdu sebírám, přesto knihu doporučuji pro její čtivost.

MartinaBart
MartinaBart
06.01.2023 4 z 5

Velmi čtivá kniha, tak jako její minulá... Vidím v tom jednu velikou spojitost... A to neuvěřitelné "štěstí" hlavního hrdiny... Myslím, že si opět autorka příběh přibarvila, protože tolik "zázraků" podle mě nebylo možné. Ale vůbec nevadí, doporučuji přečíst.

Standa24
Standa24
27.12.2022 4 z 5

Dalo by se říct, že Cilka měla neuvěřitelné štěstí v neštěstí, po nacistickém koncentračním táboru ještě přežít deset let v sovětském gulagu ... Některé věci a události musela autorka zjednodušit nebo zkrátit, chvílemi mi přišel příběh až neuvěřitelný a říkal jsem si, co fikce a co bylo skutečně inspirováno realitou. Obávám se, že život v gulagu musel být ještě drsnější, než je v knize popsán.

Danielle22
Danielle22
27.12.2022 5 z 5

Úžasná kniha, která chytí za srdce a nepustí až do konce. Autorka píše velmi poutavě a několikrát je potřeba spousty kapesníků. Za mě jednoznačně 5*

Janca007
Janca007
23.11.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla stejně rychle jako Tatéra z Osvětimi. Při uvědomění, co všechno musela Cilka prožít, si nedovedu vůbec představit, kde vzala tu sílu... Líbilo se mi provázání vzpomínek z Březinky a gulagu Voktuta. Smutné čtení.

Radiela
Radiela
18.11.2022 5 z 5

Četla se mi dobře

Becca_books
Becca_books
09.11.2022 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem stejně jako předtím Tatéra. Líbilo se mi, že byl děj protkaný vzpomínkami jak na rodinu tak na Březinku. Často jsem si říkala, že to snad není možné, co vše musí jeden člověk ještě vytrpět a vždy když se objevilo něco aspoň trošku pozitivního, hned to bylo zastíněno nějakou hrůzou. Obdivuji Cilčinu sílu. I vedlejší postavy mi sedly a celé dohromady to velmi výstižně vykreslilo hrůzy tehdejší doby.

SSTknihy
SSTknihy
06.11.2022 5 z 5

Cilčin příběh a jí podobné jsou svědectvím toho, jak děsivé mašinérie fašistického a komunistického režimu dokázaly cíleně ničit své oběti, ale také svědectvím toho, jak mnozí z vězněných dokázali navzdory všem hrůzám nejen přežít, ale hlavně nenechat se zlomit. A otázka viny a trestu? Kdo něco podobného nezažil, nemůže zodpovědně říct, jak by se sám choval a nemá proto právo soudit druhé. Je nepředstavitelné, že lidé, kteří přežili hrůzy koncentračního tábora či gulagu cítili vinu za to, co jim jejich katané prováděli...

Kytiii
Kytiii
28.10.2022 5 z 5

Nevím, proč mě tato část moderních dějin tak přitahuje. Čím to, že i po přečtení další knihy s tématikou války, mučení, táborů smrti, beznaděje, ztrát, toho stále nemám dost. Každopádně 5 hvězd tady je úplně jiných 5 hvězd než u jiných knih. Příběh fascinuje svou až reportážní přesností ale i emočním nábojem. Víc takových.

Lenka541
Lenka541
22.10.2022 5 z 5

Krásná knížka. Četla jsem i Tatéra,ale Cilčin příběh mi přišel daleko více otřesný a smutný. Vřele doporučuji.

Lena79
Lena79
15.10.2022 3 z 5

Nevím proč, ale oproti "Tatérovi" mi tato kniha přišla víceméně nezáživná. Bavili mě vzpomínky na KT Osvětim, kdy se čtenář dozvěděl jakým způsobem Cilka žila tam, čím si musela projít. Ano, uznávám, že to byla statečná osoba, která toho za svůj živit musela hodně vytrpět, ale v knize se odehrávali stále opakující se scény, které mě uvrhly do nudy. Na druhou stranu zase, co jiného v gulagu dělat? Moc prostoru ke kreativitě asi nebylo. Dočetla jsem z úcty k vězněným a k Cilce samotné.

Nikol681
Nikol681
09.09.2022 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním (často zatajeným) dechem. Tak krásná knížka, ale zároveň tak moc smutná.. rozhodně stojí za to, aby si jí každý přečetl.

xbone
xbone
04.09.2022 3 z 5

Kniha mezi vážnými tématy pro mne byla tak trochu oddechovka. Musím říct, že hodně pasáží mi přišlo dost zbytečných. I vývoj některých postav byl překotný. Považuji knihu za lepší průměr. Mnohem lepší kniha, k tomuto tématu, je podle mě "V šedých tónech" -Ruta Sepetysová

kachna146
kachna146
27.08.2022 4 z 5

Skvělá kniha, moc doporučuji všem, kteří se zajímají o tato témata