Cilčina cesta

Krása jí zachránila život – a odsoudila ji. V roce 1942, když bylo Cilce pouhých šestnáct let, odvedli ji do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Velitel Březinky Schwarzhuber si všiml jejích krásných, dlouhých vlasů a násilně ji oddělil od ostatních vězenkyň. Cilka rychle pochopila, že moc – dokonce i neochotně svěřená – znamená přežití. Za to, že spala s nepřítelem, byla po osvobození obviněna z kolaborace a poslána na Sibiř. Měla však na vybranou? Kde jsou morální hranice pro Cilku, která přišla do Osvětimi jako dítě? Ve vězeňském táboře na Sibiři musela Cilka čelit novým a děsivě povědomým hrozbám, včetně nechtěné pozornosti dozorců. Potom však zapůsobila na lékařku, a ta ji vzala pod ochranu. Cilka se začala starat o nemocné, usilovně o ně pečovala i v brutálních podmínkách. Cilka se denně potýkala se smrtí, čelila hrůzám, a přitom v sobě nacházela nekonečné zdroje sil. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že i navzdory všemu, co prožila, v sobě dokáže najít i lásku. Cilka byla ten nejstatečnější člověk, jakého jsem kdy znal. Lale Sokolov, Tatér z Osvětimi...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/421624/tater-z-osvetimi-cilcina-cesta-CsJ-421624.png 4.2101

Tatér z Osvětimi / Tetovač z Auschwitzu 2.

Literatura faktu, Válečné, Historické romány
Vydáno, Computer Press (CPress)

Cilka's Journey, 2019

Kniha Cilčina cesta

Nikola97

Stejně dobrá kniha, jako Tatér... podle mě mají tyto knihy smysl..

Melaanie

Kniha je velmi čtivá a hned vás vtáhne do děje. Pokud si představíme, že mladá dívka v šestnácti skončila v koncetráku, kde se snažila dělat vše proto aby přežila, i když některé věci byly opravdu hrozné, tak za toto jí pošlou do gulagu. Nikdo nechtěl znát její pohled na věc, nikdo se jí na nic neptal a rovnou šla na Sibiř. Je to šílené si toto představit, že z jedné hrůzy musela čelit dalším hrůzám. Poválečná léta byla fakt nelidská.

Renatecka

Snad o něco lepší, než Tatér z Osvětimi, ale Cilka je v knize opravdu vylíčená jako superhrdinka, což může někoho od čtení odradit. Dávám 3 *, průměr.

jiri4861

Knihy na toto téma mi moc pomáhají uvědomit si, že vždy může být hůř. Za mě plný počet hvězdiček.

Mudry

Tatér se mi docela líbil, ale z této knihy nadšená nejsem. Silný příběh skutečné osoby by si rozhodně zasloužil kvalitnější zpracování. Nepochybuji o tom, že Cilku muselo potkat mnoho šťastných náhod, jinak by pravděpodobně nebyla mezi přeživšími. V autorčině heslovitém slohově nezajímavém podání jsou tyto ale tak málo uvěřitelné stejně jako příběh celý, což se mi zdá trochu až neuctivé k příběhu skutečnému. Četla jsem několik knih napsaných očitými svědky ( tedy ne spisovateli ) a nejedno z těchto děl by si nálepku "román" zasloužilo rozhodně víc, než Cilčina cesta.

MonikaSmrk

Autorka nezklamala, některé kapitoly -jak já říkám- byly silnější než já.

BarboraS96

Kniha je úžasná, hodně čtivá. Některé kapitoly byly docela emočně náročnější a několikrát ukápla i slza. Přesto jsem ji nemohla ani na okamžik odložit. Příběh je poutavý a nemohla jsem se odtrhnout. Musím si přiznat, že se mi líbila o něco více než Tatér z Osvětimi.

Lucikktm

Stejně jako první díl poutavý čtivý příběh.
Za mě spokojenost.

Lenka1609

Jedno velké WAU. Několikrát jsem se musela chytat za hlavu, co to bylo za dobu. Neskutečné. Cilce jsem neskutečně fandila a stejně tak Laleovi.

WowKokinko

Kniha se četla stejně dobře jako minuly díl. Myslím, že byla napsaná tak nějak reálněji což mi u tatera vadilo, že to bylo jak vymyšlené... Ale pořád jak podotkla sama autorka je to román :)

KristýnaMy

Mám stejné pocity jako po dočtení prvního díla paní Morris, Tatér z Osvětimi. Knížka je opět napsána velice čtivě, člověka, zdá se, drží a nepustí ho. Nejvíce se mi líbilo, jak se prolínaly a navazovaly na sebe části z koncentračního tábora a gulagu. Kéž se toto už nikdy neděje.

AngelOfDarkness

Velmi čtivá a poutavá kniha. Fakt skvělá

andulka1406

Mě se kniha líbila velmi. Možná i více než Tater. Není zde tolik o lásce, ale o touze přežít a zatnout zuby. Tematika nemocnice mě bavila hodně. Ačkoliv je to vykonstruované, jelikož příběh nevypravěla sama Cilka, moc se mi to líbilo.

Luštěnka

Kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Stejne jako od tatera z Osvětimi

MIA-chan

Kniha se mi moc líbila, četla je rychle a dobře. Možná byl Tatér z Osvětimi o chlup lepší. Někteří lidé si myslí, že v podstatě Cilce vše vycházelo ( vadí jim to) a asi mají pravdu, ale musíme si uvědomit, že je to jen román inspirovaný skutečnými událostmi.
Vřele doporučuji!

sonalana

Velmi milé překvapení. Kniha se dobře četla a vtáhla mě krásně do děje. Určitě doporučuji.

TerezaJágrová

Neskutečná kniha...silná, ale přesto krásná. Je čtivá, takže přečtená za chvíli. Moc doporučuji.

Leniii
31.12.2019

Mě se kniha líbila. Příběh Cilky, která zažila hrůzy v Osvětimi i ve vězení na Sibiři. A že ji všechno vycházelo? Podvolila se systému, dovolila jim, aby byla loutkou, hráli si s ní, protože věděla, že přežije...věřím, že to tak opravdu bylo..pro mě Cilka byla silnou ženskou, která to nikdy nevzdala...
Musím říct, že se mi teda knížka četla hůř než Tatér. Dávám 4*

v.r.b.o.v.a
25.12.2019

Mě osobně se tato kniha líbila více než "Tatér". Sice se hlavní hrdince všechno hned dařilo a měla neuvěřitelné štěstí (jak se píše níže), ale i tak si myslím, že tady nebyla láska nad hrůzou té doby, a to je pro mě v knihách důležité.

DominaCZ
24.12.2019odpad!

OK, Databáze mi už delší dobu dost blbne, zdá se že se předchozí koment neuložil, proto stručně:
Je to přehnaný jako Lale (Tatér):
Všechno jí vychází, dostává dobrou práci, všechno se úžasně rychle naučí, každej z ní žasne a sedá na prdel z její výslovnosti léků, lékaři poslouchaj JEJÍ rady, poslechnou ji a najdou "práci" i pro tu její kámošku, změněj kvůli ní systém péče o ty děcka tam, má tam svýho vrchního sex. "manžela" (to se tam tak říká, znamená to že ji smí otento jen on, je to k dohledání i na netu), je prostě úžasná, každej chlap ji chce.
Je to podobný jako Tatér, příliš dokonale všechno vychází.
Není tam nic dojímavého. Ostatní vězenkyně třeba jen prodávaly pečivo ve své pekárně. Ona skutečně dělala co dělala. Proč už není omluvou.
Prostě mě ona nedojímá.
Stejně jako ve mně vyvolává negat. pocity i celej slavnej Lale, nejde to ani tady u ní.
Takže tak.
Paní autorka je v tomto tématu velmi zaujata, ale špatně se těch témat chápe- Cilky rodina nakonec měla s knižní podobou VELIKÝ PROBLÉM, a to o čemsi svědčí, že?
Jedna hvězda za...tyvago, ani nevim za co.
EDIT: Dočteno. Celou dobu čekám, jestli se v těch flashbackách dočtu něco o tý Osvětimi, a tam je jen pořád dokola zmíněný, že jaká to byla chudinka znásilňovaná, a ve finále se dočtu, že SPOILER že nikdy esesákovi neřekla ne, nikdy nesouhlasila, a ještě u toho esesáčka vískala v blond vláscích a tahala z něj po zásluze výhody pro svý kámošky a ségru, aby to měla s Tatérem lepší? To proto se měl Lale tak dobře - díky její válečce a vískačce s esesákama, takže ve finále vlastně pohodička a hlazeníčko vlásků. Může se někdo divit, že z tý knížky potom ona vychází skutečně jako ta, která podržela a pak si užívala těch "kožichů", jak naznačila ta jiná vězenkyně, která o všem věděla?!!
Asi proto byla ta rodina tak naštvaná.
Protože to buď pravda byla, nebo nebyla, těžko říct.

A zase další štěstíčka, nýčko jedeme nejvyšší ligu - slepáček děcka velitele = jízdenka do happy lajfu kámošky z dobytčáku i s jejím děckem. Co na tom že je zdr. sestra a je to její povinnost žejo, jsme ve sluníčkovým románku a tak jedině JÍ z celýho personálu dá dámička a pán vděk znát tímto stylem. VŠEM VŽDYCKY děcka sebrali, jen její kámošce ne, to se ví.

Potom kartička, pár peněz a šlahej do Moskvy, jsi free.
To jako fakt ??????????????
KONEC.
No tak za tohle to není ani na tu jednu hvězdu. Neskutečně iritační.

SKlein
20.12.2019

Knihu jsem četla v anglické verzi. Je zajímavá, ale moc mě nechytla. Přišla mi povrchní a předvídatelná, škoda. Tatéra jsem nečetla, ale asi jej taky zkusím, abych měla porovnání s dalším autorčiným dílem.

zdehan
15.12.2019

Kniha se mi líbila místama dost smutná ale stojí za přečtení Tatér byl pěknější.

karol.cadex
11.12.2019

Popravdě jsem byla z nízkého hodnocení překvapená, ale jen do doby, než jsem Cilku přečetla sama.
Mrzí mě to, ale je to opravdu povrchní a plytká věc. Nechápu, jak mohla autorka šíleně zjednodušit takové téma.

kytarka
11.12.2019

Musím uznat, že Tatér z Osvětimi se mi líbil o chlup více. Nechci tím říct, že tahle se mi nelíbila, naopak líbila, jestli se to tak dá napsat. Nemusíte mít strach a pokud jste nečetli Tatéra, vůbec nevadí.
Cilka strávila 3 roky v Osvětimi, byla tam zneužívaná a díky tomu se dostala do gulagu, za spaní s nepřítelem. I když byla k tomu všemu nucená nikoho to nezajímalo. Nacisti se na Cilce a ostatních dopustili neomluvitelných zvěrstev, to se však odehrálo i v sovětském svazu.
Příběh plný síly a statečnosti jednè drobné dívenky, která musela dříve zestárnou.
Rozhodně stojí za přečtení.

Joannebro
03.12.2019

Mě se kniha líbila, zajímalo mě co se stalo s Cilkou. Člověk žasne co se dříve dělo. Občas jsem si říkala, jak moc je to přitažené za vlasy, ale potom co jsem přečetla tolik knih o holocaustu, jsem si říkala, že je to možné. Knih o tom co se dělo po válce v gulazích a na Sibiři jsem moc nečetla, ale myslím si, že kniha vcelku odpovídá skutečnosti. Táter se mi libil o trochu víc ale Cilčina kniha taky stojí za přečtení.

historie Osvětim koncentrační tábory tetování

Heather Morris