Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi

Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/382011/tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4.6176

The Tattooist of Auschwitz (2018)

Literatura světová, Válečné, Historie
Vydáno:, BizBooks
Počet stran:248
Překlad:Vladimír Fuksa
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:9788026420170

Maras
včera

Silný a dobře zpracovaný příběh o lásce v nelidských podmínkách. Osobně mám s knihami, které jsou psány podle skutečných událostí problém, protože často předem vím, jak příběhy skončí a přicházím tak o napětí v závěru knihy. Je to jako, když jdete do kina na film a až potom si přečtete knihu. Tomuto příběhu to ale naštěstí příliš neuškodilo.

M100
předevčírem

Krásná kniha, silný příběh,.. Určitě bych zařadila do povinné četby.

Evule81
předevčírem

Líbila se mi. Jsem ráda, že jsem vyzkoušela i tento žánr, i když ho nevyhledávám.

Kikušák
předevčírem

Na toto téma vyšlo už tolik knížek, ale každá je svým příběhem výjimečná a tahle především. Povinně přečíst!

ciaram
předevčírem

Myslím si, že autorka si na sebe ušila bič v tom směru, že Laleův a Gitin příběh psala románově z jejich pohledu. V tomto pojetí to ne vždy dokázala udržet, a od toho se podle mě odvíjí ta nevyváženost vyprávění. Z Geryho doslovu je myslím jasné, proč v díle není víc emocí či popisů, přesto se jejich příběh čte sám. Uvědomila jsem si, že jsem vlastně nikdy pořádně neuvažovala o tom, jak to s vězni koncentračních táborů bylo po osvobození - myslím tím - dovnitř se dostávali organizovanými hromadnými přesuny, ale jak se vlastně dostávali domů po osvobození - prostě šli domů po svých? atd. takže i za tuto, pro mě novou, otázku děkuji tatovierovi.

veronikacer

Úžasná kniha, doporučuji!

radka8970

Kniha je o krásných věcech na ne úplně krásném prostředí. Příběh v knize je založený na skutečných osudech Lalea a Gity, kteří se do sebe zamilovali v Osvětimi. Kniha je velice čtivá, krutá a i přes to plné naděje a lásky.

Brambor16

Moc krásná kniha velice mě zaujala i když sama tento žánr nečtu jediné co by se dalo vytkout tak je příliš stručný děj. Věřím tomu že by se dalo více věci popsat ohledně životu v Osvětimi ale jestli je to účelně napsáno takto stručně je to perfektní. Všichni kdo něco málo o tom víme tak se do těch detailů zabíhat nemusí i když je to skoda z toho příběhu vyplývá spoustu zajímavých veci o které jsme možná přišli. Ale příběh o panu Laleovi tatevier je suprový.

Ivana11

Kniha se mi moc líbila, pěkně se četla a byla neustále zajímavá. O této tématice a kruté době jsem přečetla několik knih, přesto mě však každá další kniha vždy pohlcuje. Je třeba, aby se na tuto dobu nezapomnělo.

Pistácie

Kniha mě ihned vtáhla do děje, asi jako každá s touto tematikou. Je to o to emotivnější, když člověk ví, že postavy a jejich vyprávění vychází ze skutečnosti. Jsem ráda, že jsem objevila i stránky autorky, kde se dozvíme další zajímavé informace o postavách a jejích příbězích v rámci jejich života i mimo Osvětim. Dobové fotografie jen dokreslují, že jde o skutečnost, takže mě z toho až mrazilo.
Některé příběhy a vyprávění mi přišla až fantaskní. Ale nikdy jsem tu dobu nezažila a nedokážu pochopit, co prožívali. A je jasné, že to musela být kolikrát neskutečná náhoda a souhra okolností, co vše dokázali lidé přežít, a co pro to udělat, aby bojovali nejen o holý život, ale i životy ostatních.

ivousekk

Neskutečně silný příběh, který rozhodně stojí za přečtení. Hned jsem si na netu našla fotky Laleho a Gity, příběh dostal ještě jiný rozměr. Stejně tak pustit si trailer na knihu, kde Lale odpovídá na pár otázek. Hodně emotivní... https://www.heathermorris.com.au/ .
Jediné, co mi až tak nesedělo byl styl vyprávění... takové neučesané, kostrbaté, někdy hodně uspěchané, občas chaotické.. ale možná to byl účel, možná to prostě takhle sám Lale vyprávěl..

sataras

Tento příběh musel být nesmírně silný pro skutečné aktéry, ale styl zpracování autorky i její přidaná hodnota byla pro mne zcela nepřijatelná..bohužel

Martina023

Tuto knihu jsem přečetla za dva dny. Určitě stojí za přečtení, něco ve Vás z knihy určitě zůstane. Láska a touha přežít snad nemožné, silná víra v lepší chvíle a síla pomáhat ostatním.

Mermaid

Po všech těch příbězích z doby holokaustu jsem z této knihy měla neustále pocit, že byla psaná jen od stolu. A že autorka možná ani sama v Evropě nebyla. Leccos by napovídalo i to, že ji vydala až po smrti hlavního hrdiny. Ale trocha spravedlnosti - i paměť je někdy zrádná.
...
Jsou příliš jednoznačně poznat místa, kdy vyprávění vlastních zážitků končí a přichází část "takhle to tenkrát chodívalo", anebo hůř, část "takhle si myslím, že to asi mohlo být". Jiné práce Heather Morris neznám, ale opravdu se nebála dělat z toho místy limonádu pro teenagery. Jejím hlavním hnacím motorem bylo vyždímat z příběhu co největší senzaci, jenže to trochu přehnala.
Kniha si titul bestselleru určitě nezaslouží, stejně, jako si takto citlivé téma nezaslouží tolik kudrlinek. Nebo jsme opravdu už tak rezistentní vůči pravdě, že ji potřebujeme ještě prikrášlovat? Autorka si to evidentně myslí.

veru_nedvedova

Určitě knížku doporučuji k přečtení.
Ale tuto tématiku vždycky srovnávám s Vypravěčkou, která je mnohem drsnější a lépe propracovaná.
V této knize, bylo všechno jen tak zlehka popsáno. Takže knihu doporučuji těm, kdo má slabší žaludek a zajímá ho téma druhé světové války.
Velké plus přidávám za to, že na konci knihy jsou fotografie a komentář syna.

Eszminka

Moc se mi líbila ..

Vladísek

Po Návratu z pekla a Haně další kniha na téma války, která mě totálně pohltila. Příběh tak silný, že se snad ani nechce věřit, co všechno lidé v koncentračních táborech museli dennodenně zažívat za hrůzy. Stále se utvrzuji v tom, že dnešní děti školou povinné by měly tyto a jiné podobné knihy číst v rámci školní povinné četby. Knihu jednoznačně doporučuji!

Trustty

Tahle kniha se opravdu povedla. Je napsaná srozumitelně a velmi čtivě. Příběh dvou lidí, kteří se do sebe zamilují v pekle a tohle peklo spolu překonají.
Zní to blbě, ale bylo to fajn čtení, pokud se zaměřím na Lale a Gitu a opomenu, kde se jejich láska zrodila.
Doporučuji

mario.nette

Precteno za jedno odpoledne. Za me super!

Becky99

Příběh není pro každého, jelikož se odehrává za jedné z nejhroznějších dob a ne každý má na život v koncentračním táboře žaludek. Nicméně si myslím, že pokud na takové knihy nemáte žaludek, jednoduše je nečtěte. Kniha je skvělá a s postavami se ztotožníte lépe, když víte, že je napsána podle výpovědi žida pocházejícího ze Slovenska, který v Osvětimském koncentračním táboře skutečně pracoval jako tatér. Kniha není nijak přehnaně drastická a hlavní téma není nelidské zacházení s židy, ale láska. Příběh mě zaujal v prvé řadě tím, že je něco takové za ostnatým drátem vůbec možné. Na jednu stranu se pořád jedná o koncetrační tábor a kniha odkazuje na nemorální chování nacistů, ale když se na celou knihu podíváte z druhé strany, zjistíte, že i v takové době a na takovém místě, se do sebe mohli dva vězni zamilovat a zůstat spolu až do smrti.

Matita310

Další pravdivý příběh, ze kterého mrazí. Osobně mám knihy o holokaustu hodně ráda. Člověk nechápe, jak se něco takového zde mohlo dít a více si potom váží věcí, které má. Kniha je velice čtivě napsaná. Doporučuji přečíst všem a je jedno, zda to bude vaše první kniha na toto téma či nikoli.

Askarinka

Zase jeden z příběhů na který se nezapomíná. Na toto téma jsem přečetla hodně knih, zas a znovu mě utvrzují v tom jak silná je touha a schopnost člověka přežít... Přizpůsobit se... Už nežije moc lidí, kteří by nám mohli o téhle těžké době povyprávět...A proto je potřeba si tuhle dobu připomínat v jejich vzpomínkách, aby se nemohlo nic podobného opakovat...Jsem vděčná za jejich svědectví a každá kniha ve mě zanechá nesmazatelnou stopu... Obdivuji ty co to všechno měli vůli přežít a žít dál...

Ivan F

Nezdielam nadšenie z tejto knihy. Nie kvôli príbehu, ktorý niekto prežil a zveril sa s ním. Ale kvôli autorke a jej neschopnosti napísať knihu tak, aby nevyznela ako povinné čítanie pre prvý ročník stredných škôl. Tri roky sa rozprávala s Lalem a nakoniec dala príbehu takúto podpriemernú literárnu formu? To naozaj najskôr napísala scenár, ktorý bol dvanásť rokov niekde pohodený? Za ten čas sa dal príbeh vybrúsiť do skutočne cenného diamantu. Lenže brusička to nezvládla a tak tu máme diamant bez lesku. Výborný príbeh, ktorý autorka sprasila. Veľká škoda, že sa Lale nezveril so svojím príbehom niekomu inému, niekomu, kto ovláda pero majstrovsky a nie je pisateľom fejetónov. Mrzí ma a ešte dlho bude, že to takto dopadlo - príbeh si zaslúžil omnoho, omnoho viac.

Terez25

Překrásná knížka o naději, lásce, ale i o největších hrůzách, jakých se vůbec kdy člověk na člověku dopustil. Lale je sympaťák, :) v jednom kuse mě dojímaly jeho činy a absolutně nesobecké chování. Kniha v každém případě stojí za přečtení.

ERIK 2

Dočetl jsem tuto knihu a můžu říct,že to co dělali Němci bylo fakt hrozné,ale na druhou stranu to samé dělali po válce Rusové,akorát ne tak okatě.Aby se neřeklo.Vidíme to chování Rusů i v dnešní době a mám možnost se s jejich mentalitou potkávat den co den a řeknu někteří jsou fakt prasata.No a co naší osloboditelé Američani to samé jak Rusové akorát v modrém podání.Chování pod uroveň no ale vím že se najdou i slušní lidé mezi nimi ale to je fakt chabé procento.Čtivý román doporučuji ale nechválím ani Rusy ani Američany ani Němce.

Teri_Nka

Knih na toto tema jsem přečetla už docela dost ale tato kniha me hodně překvapila. Knihu jsem přečetla jedním dechem příběh Lale mě velmi zaujal. Myslím ze se k této knize budu pravidelne vracet proto ji rozhodne doporučuji.

jakub5497

Pěkný příběh, průměrná kniha. Kniha je, jak na konci píše autorka původně scénář. Především v 1/3 knihy ,,vidíte" jak se zatahuje opona a za ní vyměňují kulisy. Děj je na sebe jaksi lepen. Kniha je psaná jednoduchým jazykem, je srozumitelná, nejde do hloubky. Postavy jakoby věděli, co se stane. Knihu bych doporučil hlavně čtenářům, kteří nejsou srozumění s tématikou holocaustu, který je v knize navíc naznačen opravdu velmi lehce. Kniha je podle mě tedy vhodná pro mladistvé, jako první knižní seznámení s hrůzami II. světové války.

Knih na toto téma jsem přečetla již mnoho, takže jsem nečekala, že se dozvím něco nového. Každopádně jsem byla nadšená. Líbilo se mi, že byla napsaná formou románu, dalo jí to jiný nádech. Někomu to může vadit. Může si myslet, že to autorka zlehčuje, ale na mě to tak nepůsobilo. Proč by v té hrůze, kterou tam prožívali, nemohli mít takovou lásku? Podle mého názoru je tato kniha vhodná pro ty čtenáře, kteří s touto tématikou teprve začínají.

Sjuzz

Táto kniha je iná, oproti ostatným z tejto “kategórie”, táto patrila medzi tie ľahšie.
Samozrejme, veľa zlého, smrť, hlad....ale v tomto príbehu sa našiel aj optimizmus a láska, taká tá skutočná.
Páčilo sa mi, ako sa hlavný hrdina vedel vynájsť a každú šancu na záchranu chytil silno za pačesy

zdehan

Kniha byla krásně napsaná ale smutná,velmi dobře se četla já přečetla za jeden den.