Měděný jezdec

Emotivní román o osudové lásce, která vykvetla navzdory nelítostným poměrům v době německé blokády Leningradu. V čase napadení Sovětského svazu Německem se seznámí a zamilují hrdinové tohoto románu: sedmnáctiletá zelenooká Taťána a o několik let starší nadporučík Alexandr, skrývající před NKVD svůj americký původ. Jejich láska musí překonávat strach z prozrazení, lidskou zášť, válečné trampoty a zejména hlad a utrpení během leningradské blokády. Houževnatá Táňa překoná všechny útrapy a nakonec se jí podaří uprchnout do Ameriky, Alexandrův osud zůstává otevřený. Měděný jezdec z názvu knihy představuje jak sochu Petra I., symbol nepokořeného města, tak knihu Puškinových básní plnou ukrytých peněz, nezbytných pro útěk do svobodného světa. Autorka, Američanka narozená v Rusku, vytvořila příběh o lidské sounáležitosti i nenávisti, o věčné touze po volnosti, o lásce, která vyrůstá i na úhoru. Plasticky vykreslila vyhladovělý Leningrad, vojenské lazarety i těžké střety při pokusech o prolomení blokády. Román vynikne svým ojedinělým, žensky poutavým pohledem na období mnohokrát již literárně zpracované, pohledem „z druhé strany“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14520/tatana-a-alexandr-medeny-jezdec-H2K-14520.jpg 4.6668

Taťána a Alexandr (1.)

The Bronze Horseman (2001)

Vydáno:, Knižní klub, Ikar (ČR)
Počet stran:726
Překlad:Josef Orel, Marie Orlová
Autor obálky:Miloslav Disman
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:80-249-0322-9

Kniha Měděný jezdec

lenyleny

Jsem ráda, že jsem si počkala na všechny díly a četla nejprve knihu Bellagrand. Pak teprve je ucelený pohled na postoj Alexandra, na jeho chování a názory. Kniha je zase velmi popisná, ale tak jsem si na to zvykla, že mi to již nevadilo (na rozdíl od první knihy). Člověk si uvědomuje při čtení této knihy jak těžká to byla doba jak co se týče války, blokády, ale i komunismu. A o co víc pro člověka, který poznal něco jiného, lepšího. Obdivuji statečnost Táni, z počátku naivní holčička ,pak chováním vyspělý a statečný člověk. Těším se na další díly.

Denčaa

Tak z knihy "Měděný jezdec" jsem si opravdu sedla na zadek. Ještě i nějaký čas po dočtení jí mám plnou hlavu. Je tak nádherná, líbezná a přitom plná bolesti a krutostí války. Přečtení tohoto titulu jsem odkládala dlouhých pět let a nyní bych si nejraději nafackovala, že jsem se k ní odhodlala až teď. Hlavní hrdinka Táňa byla z počátku takový fracek, ale užila jsem ji její pouť životem, kdy se z káčátka stává dospělá a silná žena. Hrozně moc jsem ústřední dvoji přála šťastnou lásku a emoce lítaly, když se tak stále nedělo. Malinké mínus bych dala za sklouznutí do erotické linky ve druhé polovině knihy. Stále úplně nedokážu vyjádřit, jak skvělá a dech beroucí tato kniha byla.

Tessie15

Úžasná kniha. Těším se na další díly, zároveň se však děsím toho, co přijde. Ale jsem si jistá, že jsem nečetla Měděného jezdce naposledy...

LenkaGonn

Tuto knihu mám přečtenou minimálně 3x a rozhodně se k ní ještě několikrát vrátím. Tedy k celé trilogii. Krásný a poutavý příběh zakomponovaný do Ruska. Popis situace za války vložený do příběhu lásky. Hrůzy i krásné momenty. Všechno v jednom balíčku. Hlavní hrdinka Taťána je naprosto odvážná a soucitná a na svůj věk velice vyspěla. Miluji tuhle knihu.

DanielaK.

Tato kniha mě úplně dostala. Shodou okolností, jsem pár týdnů před začátkem čtení knihy byla v Petrohadě a bydlela dvě ulice od Táťánina bytu. Téma 2. svět. války a k tomu zamilovaný příběh. Moc hezké, hned jsem šla pro druhý díl. Jako většina hodnotících musím dát malé mínus za zvrat knihy, něco na způsob "ne, ne, ne a najednou 50 odstínů šedi" Jinak skvělé čtení.

Markisska

Krásný, dojemný příběh, kdo má rád válečné romány, určitě se mu kniha zalíbí. Ovšem část, kde se přechází do červené knihovny byla na mě moc...jakoby to psal už někdo jiný a hodlala jsem za to strhnout hvězdičku! jenže pak jsem zjistila, že Alexandr má narozeniny ve stejný den jako můj manžel a za to prostě musím dát plný počet :-))

cori

Milostný trojúhelník mezi sestrami Taťánou a Dášou a vojákem Šurou se odehrává během německé blokády Leningradu. Líčení živoření v umírajícím městě bylo velmi sugestivní, ale poté scény z Lazarova, kde se řešilo, kdo co kdy řekl a co tím myslel a nemyslel, zabředly do harlekýnského kýče. Líbil se mi přerod Taťány z naivní holky, která všem posluhuje, v ženu, která si jde tvrdě za svým.

Mája777

Napsat krásná o knize, která popisuje krutý život obyčejných lidí v obleženém Leningradu, je trochu protimluv. Ale nemohu jinak. Kniha je krásná a naprosto mě pohltila. Hned jsem sáhla po druhém dílu.