Tartarin z Tarasconu

Tartarin z Tarasconu

S odvážným Tartarinem poznáte mravy a zvyky jihofrancouzského venkova, vydáte se do Alžírska na lov lvů a samozřejmě oceníte specifický lehký humor Alphonse Daudeta.

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27084/tartarin-z-tarasconu-27084.jpg 3.716

Aventures prodigieuses de Tartarin (1872)

Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Corso

Bohuzial, ani sa to len nepriblizuje k spominanemu Zvonokosovu, Zvonodrozdovu. Netvrdim ze v jeho casoch to mohlo byt povazovane v salonoch ako vtipna kniha. Ale tak... knizocka to bola drobna (format pohladnicovy), a dal som si na konci tu pracu a spocital stranky textu. Bez ilustracii 107. No, takze som docital, odfajkol, zabudnem. Na to ze je to humor udajne postaveny na vtipnej hlavnej postave, nepripadala mi vtipna ani minutu. Akurat mi to zase urobilo chut znova si precitat Dona Quijotta. To je vtipna postava!!!

Candide
19.06.2016

Francouzi se dodnes nemohou shodnout na tom, zda je jejich nejlepší humoristický román Tartarin anebo Zvonokosy. Já osobně se přikláním ke Zvonokosům. Kvality Tartarina bohužel nedokážu ocenit, nepřišel mi vtipný ani trefný.

woodward
21.11.2015

Alphonse Daudet vypráví prostě, lidsky, s humorem o prostých a lidských věcech. Je dobré si uvědomit, že od časů, na něž mnohdy shlížíme s povýšenou shovívavostí, nás sice dělí nějaké to desetiletí či století, ale lidská přirozenost se od té doby nezměnila ani za mák. Z Evropy do Afriky už nemusíme plout lodí několik dní, ale náfukové a potroublíci všeho druhu jsou tu pořád. Současní autoři historických románů nás bombardují temnými příběhy ze starých časů, neboť tenkrát byli lidé zaostalí, neměli internet, penicilín, ani králíčka azurita; málem bych zapomněl na dvojbřity a trojbřity, bez těch se už moderní člověk taky neobejde... no, jak kterej. My, lidé osvíceného věku všechny tyto vymoženosti máme, ale že bychom byli o moc moudřejší než pan Tartarin, to si fakt nemyslím.

asam
02.01.2013

Knížka plná humoru, vtipná, vystihující charakter Francouzů, a mnohé povahové rysy jsou charakteristické i pro nás.