Taras Bulba

Taras Bulba https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65556/bmid_taras-bulba-1R7-65556.jpg 4 163 28

Taras Bulba se stává legendárním hrdinou, který ovládá umění válečné a neváhá obětovat ani vlastní syny pro štěstí rodné Ukrajiny.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , ELK - Evropský literární klub

Тарас Бульба , 1835

Milos74
02.02.2017 5 z 5

Můj vztah k ruské literatuře je poněkud komplikovaný. Dostojevského Idiota jsem dočetl se značným sebezapřením, Tolstého jsem dal jenom v povídkách, u Doktora Živaga pravidelně končím po patnácti dvaceti stránkách. A to i přesto, že ve filmových podobách nemám s ruskými autory problém. Tudíž jsem velmi opatrně přistupoval i k Tarasovi očekávajíc tradičně košatý děj s až nesmyslně rozvětveným množstvím hlavních i vedlejších postav. Ovšem Gogol mě mile překvapil a jeho Tarase jsem zhltnul na jedno posezení, resp. poležení. Od začátku do konce s malou přestávkou na noční venčení psa. Velmi příjemné čtení.

-Pečivo-
29.01.2017 4 z 5

Na ženách mám radši zadky, ale kozáci jsou taky úžasná věc. Gogol proto věnoval kozákům celou knihu. Taras Bulba je příběh starýho kozáka Tarase, jeho dvou synů a jejich tažení na Polsko v sedmnáctým stoletím.

Stejně jako Jarda Jágr je Taras Bulba pravoslavného vyznání. To znamená, že je pravák a slavnej a víra je pro něj důvod dát někomu solidně na kasu. A protože je stejně jak Jarda velkej jak barák, tak dávání na kasu patří k jeho hlavním koníčkům. Krom jízdy na koni po Ukrajině. Gogol popisuje ukrajinský stepi tak, že sem při obracení stránek úplně cejtil jak mě šimrá dlouhá tráva.

Příběh zahrnuje i lásku, která skončí po Bulbovsku bez nějakých serepetiček. To napsal Gogol hezky, i osud druhýho syna. Za to minimálně jedna hvězda navíc. Celkem za 8/10.

Stolda
15.01.2017 3 z 5

Přiznám, že jsem začal knihu číst díky zdejším komentářům a trochu jsem se zastyděl, že jsem vlastně takhle známou knihu nečetl. Název knihy známe jistě všichni ze školních lavic , ale tím to hasne. Musím však přiznat, že po přečtení nejsem z knihy až tak uchvácen. Každému , co jeho jest, ale tohle je další ukázka, jak lze zfanatizovat ve jménu čehosi davy lidí, kteří už nemyslí svoji vlastní hlavou, ale mají v té své hlavě zakodován jakýsi bacil, který jim velí - ty jsi ten vyvolený, ostatní jsou póvl, pryč s nimi. Bohužel takhle funguje do dnešních dnů.

Čtec
05.11.2016 3 z 5

Když se řekne "Taras Bulba", jako první se mi vybaví tabák (pohříchu nevalné kvality i vůně), kterým si na chatě nacpával fajfku můj táta... Co mne tedy na knížce (2012, Mladá fronta) upoutalo nejdříve, byla jemná obálka lehce tabákového odstínu z měkkého akvarelového kartónu. Opravdu povedená, oku lahodící a příjemná na omak.

Pokud mám přejít od prvoplánových dojmů ke dřeni, tak zpočátku je to ještě dobré: co se týče geniálního Gogolova literárního jazyka i kongeniálního moderního, citlivého překladu Libora Dvořáka, absolutorium zaslouží oba dva.

Ale ten obsah... Ať se snažím, jak se snažím, nenacházím nic, čím bych se mohl s "hrdiny" knihy, záporožskými kozáky, jakkoliv ztotožnit... Banda hrdlořezů, žijící pouze kořistnickými válkami a terorizující ze "své" Ukrajiny celou východní Evropu a Černomoří, se svou krutostí, nepřizpůsobivostí a ranně středověkým způsobem života vymykala jistě i tak dost temné době a dějinnému prostoru. Svými bohatýrskými slovy o obraně kamarádství za každou cenu, o široké velkolepé ruské duši, nemající na celém světě obdoby, o svaté válce za jedinou pravou pravoslavnou matičku církev, všemi těmi nabubřelými a prudce omezenými frázemi si mne hoši vůbec nezískali... Naopak jsem si říkal, cože mi ty jejich způsoby připomínají? Zamazávali si drahocenná (ukradená) roucha záměrně dehtem, aby dali najevo, že - přitom na odiv stavěné - bohatství pro ně nic neznamená. Posílali své drahocenné syny na nejlepší školy, aby nikdo nemohl zpochybnit jejich hóch nóbl úroveň, a aby po jejich dokončení navázali v napichování hlav na kopí a čtvrcení nepřátel, jak rodinná tradice po baťkovi otěckovi a dědcích káže... Někdo tomu říká Gomora, někdo Mafia, někdo Al-Káida, někdo Záporožská Seč. Na konci je vždy ale jen zmar, zhouba, žal a beznaděj, rozeseté široko daleko... Pokud jste, Nikolaji Vasiljeviči, chtěl vyjádřit toto vše, tak se Vám to povedlo mistrně. Pokud ale zároveň - byvše rodákem Mykolou Hoholem - vyslovujete "chrabrým kozákům" obdiv a hold, pak s mou spoluúčastí nepočítejte...

kalache
05.03.2016 4 z 5

...trochu silný tabák...hrdost až za hrob...můžeme jen závidět...

Jana_Z
17.06.2014 5 z 5

Krutá doba a její lidé, ale zajímavá kniha. Čtivá.

Patt
13.01.2014 5 z 5

Psáno se zjevným nadšením autora pro válečné období Ukrajiny. Děj je popsán působivě, doporučuji milovníkům historických románů.

jesuswlasac
18.10.2013 4 z 5

Po prečítaní Mŕtvych duší som bol viac ako milo prekvapený knihou o Tarasovi a jeho synoch. V knihe je nádherne a do detailov opísaná kozácka história, česť a zvyky !!
Po prečítaní knihy doporučujem pozrieť si aj rovnomenný film v hlavnej úlohe s Bohdanom Slupkom - film Vás určite rovnako nadchne a ešte lepšie vykreslí pojem kozáctva v historii Ruska ale aj celej Európy.