Tankový prapor

Tankový prapor https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359654/bmid_tankovy-prapor-EEp-359654.jpeg 4 612 96

Danny Smiřický série

Rotný Danny Smiřický si odbývá vojenskou službu u tankového praporu, skládajícího se z podivuhodného panoptika svérázných individualit, které specifickým způsobem reagují na absurditu vojenské mašinérie. Nezapomenutelné historky, které rezonují se zážitky snad všech absolventů základního vojenského výcviku, řadí tuto knihu mezi vrcholná díla žánru.... celý text

kotasbk
24.06.2018 5 z 5

Jestliže je někde napsáno, že jde o humoristickou knihu, tak to neznamená, že se budete válet smíchy po zemi, že si budete chcát do trenek nebo brečet smíchy, až vám zvlhnou stránky knihy. Tahle kniha není totiž jen o humoru, ale o realitě na vojně v padesátých letech.

patrik0816
20.06.2018 5 z 5

"Soudruhu rotný, mě sem poslal Hospodin, abych vám prej pomoh s vokopem. Ale…"
"Ta p*ča!" zaznělo z řidičského otvoru, a na předprseň se u něho vyhrabal podsaditý voják v zamaštěné kombinéze s desátnickými prýmky na prsou. Von si myslí, že se kvůli němu strháme. Ať si po*ere hlavu, kráva." Obrátil se k veliteli a řekl slušněji: "Tak co, Danny? Neříkal jsem to? Ukázkovej vokop. Dyť sem věděl, že tady je. Tady to znám jak svý hovno. Vokrouhlickej vrch sem dobyl už aspoň pětsetkrát.

Film je fajn, ale oproti knížce slabý odvar. Chybí tam mnoho postav. Jedině tohle je stoprocentní.

de_baques
09.05.2018 4 z 5

narozdíl od předchozích knih s Dannym, zde autor vynechal optimistickou linku a vše je pouze sled absurdností odehrávající se v armádě 50. let, Danny je zde silně upozaděn a dílo byť by mělo být vtipné je svým vyzněním spíše smutné, kdo se trochu orientuje v předpisech, programech a agendách EU najde v jejich absurdnosti silnou paralelu a zjistí, že dnes je situace ještě smutnější, bohužel

Jana283
02.10.2017 5 z 5

Četla jsem ještě za totality - vydání z kanadského nakladatelství p.Škvoreckého. Určitě jsem to nevnímala jako humoristický román. Začaly se mi otvírat oči a já začala shánět další libri prohibiti...

Rup
25.03.2017 3 z 5

Téměř do puntíku souhlasím s Marbo, viz níže. Navíc mi připadá, jako by autor ještě neměl vytříbený styl, ani jazyk.

Radous
10.02.2017 5 z 5

Po dlouhých letech jsem se konečně dostal k literární předloze známého filmu. Kniha je detailnější a oproti filmové verzi je tam pár pasáží navíc. Problém je, že známé scénky si už člověk představí a tak o nějakém překvapení není moc řeč (až na ty nehrané části). Jinak jsem se nasmál ažaž, autor je genius přes hru se slovíčky.

ArwenAragorn
01.01.2017 4 z 5

Docela dobrá kniha, ale nečekejte, že se budete mlátit smíchy.

Marbo
20.05.2016 3 z 5

Jako humoristický román málo vtipné ( až na výjimky ), jako dobová freska dle mého názoru málo vypovidájící ( viz předchozí ). Co to teda vlastně je ? Snad červená knihovna, i když...
Doopravdy mně zaujala předmluva J. Voskovce , stejně tak schůze zelenorudých (!) literátů, což je však celkem málo

Boby17
26.03.2016 3 z 5

Film se mi líbil víc, než knižní předloha.

Cleo De Nile
19.01.2016 4 z 5

Dobu, o které kniha vypráví, jsem nezažila, takže mi nejspíš pár věcí uniklo, ale to nebylo žádnou překážkou tomu, abych se skvěle nepobavila :D Navzdory těm - no, řeknu to jak to mám ve svém rozboru k maturitě - četným vulgarismům, bez kterých by to ostatně nebylo ono, je styl Škvoreckého velmi čtivý a atmosféru umí vykreslit báječně. Zkrátka a jednoduše, psát on uměl. Jediné mínus je, že jsem se solidně ztrácela v postavách, ale to je čistě můj problém. Přesto to na 5 hvězdiček nevidím, dávám zasloužené 4.

kristleko
14.10.2015 4 z 5

Reflexe prezenční vojenské služby v dobách tvrdého stalinismu je to výborná a zábavná, byť možná až příiš karikovaná. Plasticky ukazuje dokonalou potěmkinádu – vskutku dialektický rozpor mezi bojovým, politickým a kulturním výcvikem na jedné straně a až neuvěřitelným lidským úpadkem a rozkladem na straně druhé. („A co, soudruhu podporučíku, zašoustal ste si aspoň?“) Škoda jen, že jen málokdy se příběh vymaní z popisu absurdních a humorných okamžiků vojenského výcviku. Jen tu a tam z něj vykoukne Danny Smiřický, jehož zápletka s „prvotřídní platonickou kurvou“ Lizetkou a „pitomou důstojnickou paničkou“ Janinkou patří k tomu nejlepšímu v knize, ale je pouhým kořením zábavných obrazů z vojenského prostoru Kobylec.

woodward
18.08.2015 5 z 5

Je to sranda při které mrazí - ovšem obávám se, že ti, kdo nebyli na vojně, se nasmějí mnohem míň.

veronie
16.03.2015 1 z 5

Od téhle knížky jsem očekávala kupu legrace. A jak to dopadlo soudruzi? Nudaaaa...

kacaabba
07.03.2015 3 z 5

Lepší kniha než jsem čekal. Všechno se mi to začalo vybavovat... Brrr! Těm, kteří nezažili náš reálný socialismus doporučuji před čtením Tankového praporu přečíst knihu Farma zvířat.

pif69
24.02.2015 4 z 5

Kdo si prošel dvouletou povinnou vojenskou presenční službou , musí se smát od začátku do konce . Není to žádné filozofické veledílo , ale zábavné a vtipné čtení na dovolenou .

Koňadra
13.12.2014 3 z 5

Milé, humorné, trošku mám pocit, že v niektorých previazaniach deja nedotiahnuté. Ale určite príjemné čítanie.

Kloky
27.10.2014 1 z 5

Bohužel nedočteno, zbývalo mi asi 20 stránek do konce, ale ani to mě nemotivovalo. Kniha mě nudila, pak byla chvíli zábavná, ale k nudnosti se vrátila velmi rychle.

DejnaDee
21.09.2014 3 z 5

Četla jsem knihu i viděla film. Musím říci, že kniha byla lepší jak už to tak ve většině případů bývá, ale pro mne nic světoborného.

Sandik
27.08.2014 5 z 5

Podle mého lepší než Prima sezóna. Dokonce bych si troufal říct, že to je asi nejlepší reflexe socialistické armády v české literatuře jakou jsem kdy četl.

Roman Joska
02.08.2014 3 z 5