Tankový prapor

Tankový prapor https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359654/bmid_tankovy-prapor-EEp-359654.jpeg 4 613 96

Danny Smiřický série

Rotný Danny Smiřický si odbývá vojenskou službu u tankového praporu, skládajícího se z podivuhodného panoptika svérázných individualit, které specifickým způsobem reagují na absurditu vojenské mašinérie. Nezapomenutelné historky, které rezonují se zážitky snad všech absolventů základního vojenského výcviku, řadí tuto knihu mezi vrcholná díla žánru.... celý text

Hebrey
14.10.2019 3 z 5

Kniha je přečtitelná, ale film je lepší. Můj šálek kávy asi není ani filmová ani knižní podoba, ale ve filmu tak nějak víc vyniká humor, který mi v knize připajde slabší.

engelbert
10.10.2019 5 z 5

Když jsem si četl první československé vydání od nedávno ještě zakázaného autora (tehdy!), čekal jsem taškařici ve stylu Černých baronů. Dost jsem se tenkrát zklamal. Zatímco Švandrlíkovo dílo mě přestalo bavit, Tankový prapor je pro mně stále lepší.

MaxQ
07.10.2019 4 z 5

Tak za prvé musím říct, že film je o dost horší. Vojenská služba je v knize popsána o hodně přesněji a kdo na ní byl, tomu se bude číst určitě snadněji. Jazyk branců je autentický a musím potvrdit, že odpovídá skutečnosti. A jeden citát za všechny:

Diskuze měla hladký průběh - až na žalostný debakl vojína Poslušného, který ačkoliv dostal Jiráska, zapletl se sám od sebe do problémů knihy Lenin - Stalin - Kalinin mládeži, jež ho osudově přitahovala tím, že ji, jako jedinou, nečetl.

hanjarda
06.10.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, ketré jsem od autorta četl, později byla i zfilmována. ...

Ivan F
15.09.2019 4 z 5

Knihu som si prečítal opakovane na služobnej ceste počas čakania na letisku, v lietadle a v hoteli, potom zas na letisku a v lietadle. Po pravde, to rozčarovanie, ktoré som z knihy mal, keď som ju čítal prvýkrát (a to najmä pod vplyvom dosť nepodareného filmového spracovania) sa nevrátilo. Naopak, kniha ma vyložene bavila a to najmä spôsobom, akým je napísaná. Napísaná je naozaj dobre a takisto prináša pár ďalších detailov, ktoré vo filme neboli. Zaradenie knihy do humornej literatúry beriem ako daň, kedy prostému ľudu treba dať niečo, s čím sa stotožní. Avšak pre tých ostatných je kniha obžalobou zhovädilého režimu, ktorý dal do rúk moc ľuďom, akým bol v knihe major Borovička. Nanešťastie sú títo ľudia stále prítomní medzi nami a dokonca berú aj dôchodky. Môj predchádzajúci komentár (veľmi neprajný a knihu zatracujúci) som musel zmazať a nahradiť ho novým, ako aj zmeniť hodnotenie smerom nahor.

Adel99
12.09.2019 1 z 5

kniha mi přišla nesrozumitelná a nezajímavá

tygřík2
23.07.2019 5 z 5

I když dobrá ukázka zhovadilosti rudého režimu, přece jen jsem na vojně za soudruhů, ani jindy:-), nebyla, takže mne tehdy, když se mi kniha dostala poprvé do ruky, tento druh humoru neoslovil. Zato mého ze všech nejlepšího manžela pobaví skvěle vždy a všude. (Je to asi podobné, jako když jen chemika pobaví H2SO5 nebo šachistu tah na G12.) Takže jsem obdržela sérii přednášek o tom, jak to chodilo, když vojna dělala z chlapců muže. Panebože!!! Klobouk dolů před každým, kdo to absolvoval, přežil a zachoval si psychické zdraví a rovnou páteř! Ona je to legrace teď , ale když v tom člověk musel žít...

moničina
14.05.2019 4 z 5

Film bol lepší ale kniha dodala viac podrobností. Akurát mohli v knihe vynechať jednu zbytočnú kapitolu, kde rada hodnotila básne od rôznych autorov, to bola nekonečná nuda. Ostatné kapitoly boli vtipné a škoda, že niektoré veci sa nepoužili vo filme.

Pavelpi
03.05.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha,která mě moc bavila.I když nevím co bylo lepší jestli kniha nebo film.Blbost důstojníků,která je v knize hezky popsaná,jsem zažil na vojně i já a to bylo později než v knize.A tak jsme natírali trávu na zeleno,trhali listí ze stromů a já jsem nejraději švejkoval.Chvíli mě zavírali a pak mě raději schovávali,abych něco neprovedl a oni neměli průšvih.A tak jsem byl v každé službě jen jednou a víckrát mě tam neměli odvahu dát.A nakonec byli skoro radši než já,když jsem šel do civilu.Takže tomu příběhu z vojny věřím,protože jsem něco podobného zažil na vojně i já.

maja11231
08.04.2019 1 z 5

Nuda. Knihu jsem nedočetla a jsem za to ráda. Upřímně řečeno nelíbí se mi ani film.

stoun25
27.02.2019 4 z 5

Chápu že ten kdo nezažil minulý režim je tak říkajíc úplně mimo mísu a knihu nepochopí. Zaráží mě ale, že se nesnaží pochopit o co tehdy šlo.
Kniha se mi líbila, chvílemi jsem se bavil a chvílemi mne běhal mráz po zádech a byl rád za to, že už po nás nikdo nechce aby jsme byli politicky uvědomělí.
Zbabělci se mi líbí víc

Vabr
20.02.2019 odpad!

V knihovně jsem nenašel knihu od tohoto autora Sedmiramenný svícen, proto jsem si tedy vzal jinou od auto, tedy Tankový prapor. Měla 300 stránek. Normálně čtu okolo 250, či méně, ale toto pro mě taky není problém. Ale po prvním čtení se to obrátilo proti mně. Kniha s tak jednoduchým dějem, že se divím jejímu počtu stránek! Proč, tak zbytečně dlouhé?! Ota Pavel se opravdu jen tak tak dal číst, ale tohle jsem opravdu musel po 50 stránkách ukončit! Nedalo se to absolutně číst! Nezáživný děj! Ani k žádné bitvě nedošlo! Tak dlouho se na to připravují nakonec nic! Postavy byly strašné! A to je jako zadek na obálce? Jestli jo, tak to je už přes čáru dost úchylný! Napadlo mě tedy knihu přeskočit do prostřed a pak i na konec! NEDALO SE TO! Pořád a stále ten nudný a nezáživný děj! Chtěl jsem to do čtenářského deníku, přepsat z internet. Řekl jsem si, že to je nefér, vůči mému hodnocení, proto jsem se podíval na film. Myslel jsem si, že to bude kratší a více o nějaké akci a dobrém příběhu. Ano, film byl krátký (zhruba 1h 20min), ale stejně jsem moc nepobral, zda je děj jenom o tomhle. Nic se tam neděje a je to strašně ÚCHYLNÉ!!! Naštěstí jsem si to do té části nepřečetl, bohužel jsem to viděl! Opět hrozná povinná četba! Ať na ně spadne bomba! 0/10 POVINNÁ ČETBA

JoeSurikata
29.01.2019 5 z 5

Příběh rozhodně není jen ztřeštěnou vojáckou legráckou. Jedná se o barvitou dobovou fresku, v níž Danny zakouší nechutnou realitu jak v podobě armádní imbecility, tak pokřivené "civilní" společnosti, jež ho brzy spolkne a rozžvýká. Prostě je to sranda, ze které mrazí až v konečcích prstů.

KlariN
10.01.2019 3 z 5

Škvorecký přitlačil na humornou strunu. Pro někoho možná kult, pro mně odpočinková literatura, která kvalitou srovnání s Prima sezonou a Zbabělci zkrátka nesnese.

CleoXandra
05.01.2019 5 z 5

Josef Škvorecký je můj nejoblíbenější český autor. A "tankáč" je teda pecka. Můj strejda ho četl krátce po návratu z vojny, ještě jako samizdatový průklep, a málem u toho učurával smíchy. Pak mi to dal, ať to taky omkrnu, a i já měla potíže s inkontinencí :). Od té doby jsem se k tomu 3x vrátila. Filmové zpracování je oproti knížce pouhý odvar.

KillHurt
01.01.2019 4 z 5

Film jsem viděl mnohokrát, takže se nevyvaruji srovnávání. Film je akčnější, vtipnější a atmosféra vojny z něj čiší jako milá kratochvíle. Kniha předkládá osobní postoje jednotlivých postav a čtenář pak snadněji vklouzne do neutěšeného ducha tehdejší doby. Osobně jsem se zasekl uprostřed, kdy kapitoly popisují návštěvu Lizetky, básnickou soutěž a další. Děj se skoro nehýbal vpřed, ale vykreslení tehdejších poměrů je zde excelentní. Také Danny je mnohem sympatičtější ve filmu. V knize je popsán v rozkolu jako intelektuál, neukojený muž a pesimista, který nemůže a ani nechce bojovat s režimem.

anája
15.11.2018 5 z 5

Super kniha i zfilmování.

MaraB
06.11.2018 3 z 5

Skvělý příběh, hůře se čte, nekonečné dlouhé věty :)

boxas
04.11.2018 3 z 5

Nemůžu se zbavit dojmu, že dnes už je tenhle humor jaksi mimo mísu...

eliska2669
15.10.2018 2 z 5

Nějak jsem čekala Zbabělce a veselého Dannyho (nebo aspoň nějakou válku s tankama), místo toho tam byl suchý a depresivní Smiřický bez osobnosti, pouze s pár pražskými holčinami či místními maminami, co stejně ani neměl rád. A zbytek jen nuda, šeď a deprese. Ach jo.