Tampa

Tampa https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195800/bmid_tampa-N2R-195800.jpg 3 301 95

Celeste je šestadvacetiletá středoškolská učitelka. Její zálibou jsou nezletilí studenti. Při výběru ideálního kandidáta má určitá kriteria: Nesmí být moc sebevědomý. Nesmí mít vysportovanou postavu. Nesmí mít akné. A brzy se její představy splní… Kritika román ohodnotila termínem „sexuálně explicitní“, autorka dopodrobna popisuje všechny sexuální scény. Zároveň nastoluje jízlivou otázku: Kdo by v patnácti dokázal odolat svodům atraktivní učitelky?... celý text

Literatura světová Romány Erotika
Vydáno: , Odeon

Tampa , 2013

snimcibdim
06.12.2019 5 z 5

Výtečně napsaná odvážná polemika s gendrovými a společenskými streotypy.
Kvůli tématu pedofilie (i když přesnější je myslím efebofilie) bývá kniha přirovnávána k Lolitě, ale mě napadl jiný příměr - Parfém: Příběh vraha od Patricka Süskinda.
V obou případech figuruje extrémní vyšinutá osobnost, která se cílevědomě snaží ukojit své touhy. A přestože jde o osobu zcela zavrženíhodnou, je to napsáno tak dobře, že čtenáře nepřestává zajímat, jak ve svém snažení uspěje nebo neuspěje.
V obou případech hrají důležitou roli smyslové požitky - i když samozřejmě sex je atraktivnější než vůně.
Je to velmi napínavé, velmi provokativní a pokud se ubráníte moralizování, tak i velmi zábavné.

Marluksa
01.10.2019 5 z 5

Tak tohle je perla! Nic pro puritány, ale skvostně napsaná - tak trochu erotická - kniha.
Dokonalými metaforickými procesy autorka vskutku nešetřila. Čtenář, je v této knize morálního dilematu bezezbytku zbaven. Hlavní hrdinka, učitelka posedlá čtrnáctiletými chlapci, chápe instituci manželství - svého, či jakéhokoli jiného - čistě ekonomicky. Při výuce literatury si nenápadným způsobem tříbí názory studentů a vybírá svůj potencionální cíl.
Za výřečnost, stylistickou obratnost, námět, motiv, téma nemůžu jinak než 5*****
Cituji: "Vzrušení a bolest se dělí o určité spínače na ovládací desce centrální nervové soustavy."
"Absence orgasmu navozovaného partnerem je hotovou živnou půdou pro duševní sklíčenost."
PS: Tampu prostě musíte mít!

-markéta-
21.10.2018 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, protože kamarádka říkala, že je pěkná.
Upřímně, jsem zmatená. Nevím, jestli se mi kniha líbila a nebo ne. Nutilo mě knihu číst dál a dál, protože jsem chtěla vědět, jak to vlastně dopadne, ale co se týče celého děje - nevím. Přijde mi to z jedné strany nechutné a z druhé to celkem i chápu (jak ze strany Celeste, tak chlapců) - každopádně nechci být spoiler.
Nelituji, že jsem knihu přečetla, ale není to něco, co bych si chtěla přečíst znovu, či knihu s podobnou tématikou.

Kniho.mol.ka
23.09.2018 3 z 5

Nesnesitelná hlavní hrdinka. Bezcitná sociopatická nymfomanka. Celý její svět se točí jen kolem sexu, sexu a zase sexu. Ten je jejím cílem, tomu prakticky vše podřizuje a vše, co jí na cestě k němu stojí, nemilosrdně kosí, lhostejno, že to jsou lidé (např.její manžel). I když některé pasáže ke konci byly přitažené za vlasy, tak kniha jako celek mě bavila. I takové totiž chodí mezi námi - chladné a vypočítavé mrchy bez špetky morálky. A kniha jednu takovou vykreslila skvěle.

KláraH.
21.09.2018 2 z 5

Znepokojivé a smutné čtení pro matku...
Není to pro mě uvěřitelné čtení, protože věřím, že žádný člověk není černobílý. Na Tampě není žádný prostor k polemice. Celeste je odsouzeníhodná od začátku až do konce. K tomu aby to pro mě mělo nějaké grády, chtělo by to ukázat aspoň náznak něčeho sympatie-hodného.

petrarka72
21.08.2018 5 z 5

Lolitu to připomíná - s jedním rozdílem: Humble měl svědomí; srovnání s Fowlesovým Sběratelem je více na místě. Celeste jako sexuální predátorka, která ví, co chce, a bere si to takříkajíc přes mrtvoly, je na jedné straně odpudivá, na druhé pochopitelná; její vyprávění je zábavné, má humor a velkou morbidní vzrušivost - a pro mne otevírá otázky, o kterých snad ani nechci přemýšlet... (Aby bylo jasno - Jack JE oběť.)

Kačkaknihomol
04.08.2018 4 z 5

Knihu jsem samozřejmě nechtěla číst kvůli sexy učitelce, která bez milosti loví své žáčky, které bezkonkurenčně svede a pak se s nimi vyspí. Tohle téma samozřejmě není kontroverzní, chtěla jsem si to přečíst kvůli...kvůli.... Ale vážně lidi, nebuďte tak alibističtí, nikdo vám to nežere. :/

Jak jsem se svěřila, román je o Celeste, krásné, blonďaté sociopatce, jež pohrdá kýmkoliv. Mezi ně patří i její manžel Ford, takový trochu netušící buran, kterého si Celeste vzala jen pro peníze a jakési zázemí. Aby jí ale přitahoval, na to má jeho věk moc vysoké číslo, milá paní učitelka je totiž ulítlá na čtrnáctileté samečky. A tak, kvůli utišení svého libida, se stane kantorkou. Celý příběh sledujeme dění jejíma očima. A vážně, to monstrum už po přečtení první kapitoly, máte chuť rituálně zavraždit. Což je podle mě zásadní rozdíl, čímž se liší Tampa a Lolita: obě dvě hlavní postavy jsou sice pedofilové jako vyšití, u Humberta Humberta člověk dokáže cítit trochu toho soucitu, zatímco u Celeste cítí jen a jen odpor. Druhým faktorem je určitě to, že Humbert se do Lolity horoucně zamiloval, Celeste čtrnáctileté chlapce považuje jen za ukojení svých sexuálních tužeb. To by asi tak bylo o hlavní hrdince.

Myslím, že Alisse Nutting se chtě nechtě poměrně podařeně dokázalo napodobit stylizaci Nabokova. Občas dlouhé zamotané věty a trochu složitější jazyk Nabokova vystihují celkem přesně. Přesto mi to u něho připadalo o hodně markantnější, Nutting se čte bez větších zádrhelů.

Jak už řekl jeden pán v doslovu, kniha vyvolává samozřejmě vzhledem k tématu i morální otázky. Tak například, není náhodou přijatelné, že Celeste prznila bez ostychu své žáčky, když s tím souhlasili a i se jim to líbilo? Ne, není. Tady se člověk dostává i k problémům genderu, kdyby učitel prznil žačku, bylo by to něco nepřijatelného, když se ale role obracejí, hned je to pro lidi kapánek snesitelnější. Což je podle mě blbost, protože i chlapci mají duši, někdy dokonce i citlivější než dívky, a navíc se jim tahle zkušenost může promítnout i do jejich psychiky, popřípadě do dalších vztahů se stejně starými partnerkami. Takže ano, prznění učitelem je (podle mě) na stejné (ne)morální úrovni jako prznění učitelkou.

Teď už ale zpátky k příběhu. Musím se přiznat, že pro mě postupně začal ztrácet příběh takovou tu jiskru, už to nebylo tak atraktivní. Na druhou stranu, ztracená atraktivita byla zase nalezena, když se schylovalo ke konci knihy. Závěrečné vyvrcholení (neobejde se to bez dvojsmyslů) bylo prostě úchvatné. I konec a proces u soudu má určitou smutnou autentičnost - přestože učitelčiny hříchy vypluly na povrch, stále si tak nějak vydobyla svoje - už přesně nevím, kolik dostala, každopádně na konci říká něco ve smyslu, že už je zase na svobodě a přestože už pro mladíky není vzhledem k věku tak atraktivní, stále je nabaluje. Je to smutné a kruté, ale pravděpodobně by se to tak v reálném životě stalo. Lstiví lidé zkrátka a dobře vládnou světu.

Pedofilie bylo téma, které je natolik kontroverzní, že jsem si o něm přečetla dokonce knihu. Plánuji číst i další. Tohle je pro mě dobře napsaná kniha, která nesedne každému a ne každému se bude líbit. Mně se líbila, a možná si ji jednou přečtu znova.

Dela111
03.07.2018 5 z 5

Vzhledem k množství komentářů se nebudu opakovat a rozepisovat o čem kniha je, ale za mě ji ohodnotím slovy klasika: "Knihy nejsou morální či nemorální. Knihy jsou dobře či špatně napsané. A dost." (Oscar Wilde)
Ano, kniha je o něčem nemorálním, ale je napsaná dobře, z literárního hlediska je text povedený. Hlavní hrdinka je monstrum, s kterým se nedá sympatizovat a kniha v nás mnohdy vyvolá pocit hnusu, ale zároveň nás vybídne k zamyšlení nad nejedním nelehkým tématem, doslova nás vyburcuje. A za to hodnotím na 100 %.

Jizi
05.06.2018 4 z 5

Představte si sexuálního predátora s pedofilními sklony, sociopata absolutně neschopného hlubších emocí, narcistu ochotného uzavřít manželství s osobou, jež se mu hnusí jen pro její peníze a luxus, ve kterém bude díky nim moci žít. Představte si perverzní osobu posedlou sexem, která neváhá vystudovat pedagogiku, jen aby mohla učit osmáky a po letech pouhého fantazírování tak měla konečně přístup k oběti naservírované na stříbrném podnosu.
A teď zásadní otázka:
Jakého pohlaví je ta osoba?
Jak vypadá?
Asi to nebude mladá, krásná blondýna, že ne? To je přeci nesmysl.
Ale není.
Alissa Nutting stvořila Celeste a dovolila nám nahlédnout do děsivých zákoutí mozku narušené osoby. Nejde o to, jestli se to těm klukům líbilo nebo ne, jde o to, že zneužila svého postavení, že se jim nejspíš postarala o doživotní problémy a kdyby to byly vaše děti, rozhodně byste neměli pocit, že je to v pohodě, protože rajcovní úču by ve čtrnácti přece vobtáhl každej. Jenže ve čtrnácti nemá nikdo nikoho obtahovat, ve čtrnácti je člověk ještě na půl dítě a tohle je prostě z meritu věci špatně. O tom, že kantor zneužívající svoje postavení je prostě nemorální zrůda navíc nemůže být sporu.
Kdyby to byl krásný šestadvacetiletý učitel angličtiny, do něhož by byly zabouchnuté všechny holky a spaly by s ním dobrovolně, bylo by to stejně přijatelné? Jistěže ne. To ale neznamená, že kluci nejsou zranitelní jako holky.
Fascinovala mě odosobněná, až medicínská mluva, kterou autorka hlavní hrdinku vybavila, její primitivní přístup ke světu: všichni dospělí jsou odporní, všichni nedokonalí jsou odporní, celý svět je smrsknutý na adoraci mládí a na uspokojování neuspokojitelných choutek a fantazií. O děsuplné vyprázdněnosti ve scéně, kde se všechno zvrtne, o způsobu Celestina uvažování, o její smrtící schopnosti manipulace ani nemluvím.
Český překlad se bohužel nepovedl do té míry, že jsem knihu po dvou stránkách zavřela, jen abych se pozdějším porovnání s originálem přesvědčila, že to opravdu není autorčina chyba. Nakonec mě to - naštěstí pro mě, jak se ukázalo - donutilo koupit audioverzi originálu, které na působivosti dodává skvělá interpretace Kathleen McInerney.
Velice, velice znepokojivé čtení.
(Jo a český přebal se teda taky moc nepovedl, proč ten zip aspoň není opačně aby vypadal jako klitoris? Původní s knoflíkovou dírku je úplně jiný level.)

MedvidekS
11.03.2018 4 z 5

Kontroverzní téma, proto se to dobře čte a vtáhne vás to do děje. Doporučuji přečíst doslov :-)

miuk
05.03.2018 2 z 5

Nejvíce mě zarazila ta její chladnokrevnost a přímočarost, s jakou si šla za svým. Jinak mě to nešokovalo, každý to má holt jinak...

Tesinka_Laufey
23.02.2018 3 z 5

Podle popisu jsem čekala něco úžasného...Něco, co se bude blížit Lolitě, ale Tampa se o ni nejspíš jen otřela. Místy se mi obral žaludek a měla jsem co dělat, abych se vůbec ke konci dostala. Navíc mě samotný konec hodně zklamal...

Nomia
11.02.2018 3 z 5

Sexuální vztah mezi učitelkou a žákem je možná velmi častým snem většiny pánů, ale Tampa nám to podává trochu z jiného úhlu pohledu.

Vyprávění se točí hlavně kolem pedofilní paní učitelky, která si jde tvrdě za svým a hledá si vhodného srnečka na hraní. Následuje spousta explicitních popisů sexu...

Kdosi tu psal, že se jedná o Lolitu naruby, bohužel nemůžu souhlasit. Do Lolity to má opravdu hodně daleko. Ani sexuální náboj, ani napětí a ani postavy nejsou natolik zajímavé. Alissa Nutting rozhodně nedosahuje stejných vypravěčských kvalit jako Nabokov.

Kniha nenadchne, neurazí. Nutností ke čtení této knihy je jistá otevřenost vůči sexu a nadhled, protože téma pedofile bude většině "normálních" lidí silně proti srsti.

MaxK
03.02.2018

Kniha mě nijak nepohoršila ale nedá se říci, že by mě při čtení pohltila. Zploštění Celestina života na realizaci jejích tužeb mi připadalo nevěrohodné, ale možná, že sociopatie taková opravdu je. Celeste na jednu stranu dovede chlapce výborně manipulovat, vybírat si vhodné "oběti", na druhou stranu zoufale podcení Jackovu žárlivost.

NymphMaeve
21.01.2018 2 z 5

Kniha mě zaujala popisem a hned jsem si jí půjčila. Bohužel mě donutila, abych jí dvakrát odložila, ale protože nemám ráda nedočtené knihy, nakonec jsem se donutila jí dočíst. Nejvíc mi vadily chyby, kterých tam bylo hodně a také styl, jakým je kniha napsána. Je chaotická prolínají se tam myšlenky, realita, Celestiny touhy a mnoho dalšího. Celkově je to spíš popis nechutných tužeb a myšlenek. Jsem ráda, že jsem jí nakonec dočetla, ale určitě si jí už znovu nepřečtu.

medialstar
23.11.2017 3 z 5

Pornoromán pro intelektuály. :-) Mladá nymfomanka se specializací na 14ti leté hošíky, které díky sve profesi učitelky snadno loví přímo ve škole. Hodně otevřené, víc jak půlka textu líčí samotnou "akci". A není to stylem zadíval se jí dlouze do očí a rozepnul knoflíček. Celeste je pěkná mrcha, umí manipulovat a dosáhnout svého. Sex je pro ni prostředkem ukojení touhy, ale neváhá ho použít i k získání výhod, jako svou zbraň. Otázkou zůstavá, kdo je v příběhu ta oběť. Mlaďoši to dělají rádi a dobrovolně, spíš jim pak všechny holky, co přijdou po ní, budou zákonitě připadat nudný, co já vím. Zničí jim to období objevování, romantiky, tajemství. Celeste nemůže být nikdy šťastná, protože jakmile bude mít objekt touhy o rok víc, už ji to nerajcuje a musí jít dál. Každopádně po ní zůstává všude spoušť, šrámy na duši a pachuť ze života.
Docela nevšední je zmatek v postavě manžela, který se chvilku jmenuje Ford a pak zase náhle Fred. Chybička se vloudila.

tsal
21.09.2017 4 z 5

Tampa je vzrušující náhled do duše pedofilní sociopatky, která využívá profese učitelky na střední škole k lovu svých sexuálních obětí. Jejím cílem je nevýrazný chlapec – oběť, která bude nejen splňovat její zvrhlé nároky na fyzický vzhled, ale u které bude mít také jistotu diskrétnosti. Zatímco tedy mladík prožívá svou první velkou lásku, my čtenáři díky stylu vyprávění víme o každé učitelčině myšlence – víme, že si jen hraje a že je to vlastně docela mrcha.

Je to kontroverzní? Ano. Je to plné sexu? Ano. Je to úchylné? Ano. Také je to ale dobře napsané, a pokud jste fanoušky erotické literatury a dokážete ocenit i charaktery, které nesdílí vaše morální hodnoty, nelze než doporučit. Mám pocit, že o tohle se pokoušela Jamesová, když psala Padesát odstínů šedi. Tampa však na rozdíl od ní nezklamala a navíc zneužívání nevydává za lásku. Body k dobru.

Auer
18.09.2017 4 z 5

Lolita naruby.

Dobře napsaná hra na kočku a myš, pod jejíž podvratností se nakonec zřetelně odhaluje "obyčejná ženská story" a la Austenka.

caticulous
06.09.2017 2 z 5

Knihu jsem přečetla během nudného víkendu.
Téma je skvěle zvolené, ale nemůžu Tampu hodnotit příliš kladně z několika důvodů:
- Je opravdu podivně přeložená, což je poznat hned na prvních stranách
- Autorka se snažila velmi explicitně popisovat myšlenkové pochody a některá přirovnání jsou kostrbatá a nedávají smysl
- Po pár kapitolách se zaměříte víceméně na přímé řeči a tyto dlouhosáhlé opisy ničeho přeskočíte
- Manžel se chvíli jmenuje Ford, pak zase Fred...
- Ten doslov je prostě hrozný, úplně mi zkazil "jakž takž" dojem z celé knihy

Miluji ženské antihrdinky, psychologické sondy do narušených osobností a určitě bych si ráda přečetla podobné knihy, jen trochu líp napsané.

Veronika33
03.09.2017 2 z 5

Knihu som si kúpila a chcela prečítať v domnení, že to bude pikantná obrátená verzia Lolity. Príbeh ma však neskutočne sklamal, nebavil ma a zdal sa mi až prehnane vulgárny. Na to, že kniha je tenká som ju čítala dlho a do čítania som sa fakt nútila. Cele zlé.