Dítě proroctví

Dítě proroctví https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/9667/dite-proroctvi-9667.jpg 4 72 13

Tamir Veliká série

Tři staletí chránily královny válečnice Skalu. Staré proroctví říkalo, že dokud bude Skale vládnout královna, bude země v bezpečí. Ale král Erius se nechal korunovat na úkor nevlastní sestry a staré proroctví pošlapal. Teď mor a sucho kráčí zemí a potyčky s nepřátelským Plenimarem ji ještě více oslabují. Narodit se ženou královské krve znamená podpis rozsudku smrti, protože král všemi prostředky chrání trůn pro svého dědice. Ví, že největší nebezpečí hrozí z jeho rodové linie a od Illiorových věrných, kteří šíří slova proroctví mezi pochybující lid. Tobin králův synovec pomalu dospívá. Nikdo netuší, že jen díky temné magii je mužské tělo a tvář skořápkou, která skrývá dívku. Pouze Tobinův otec, dva čarodějové, lesní čarodějnice a chůva znají pravdu. Pouze oni mohou ochránit Tobina před hněvem krále, šílenstvím matky a strašlivým běsněním démonického ducha jeho bratra, rozhodnutého pomstít svou surovou vraždu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fantom Print

The Bone Doll´s Twin , 2001

HAL
09.11.2023 3 z 5

Průměrné fantasy ze standartního fantasy světa ala Zaklínač, okořeněné lehce originálním příběhem, který by se ze soudobého pohledu snad dal nazvat polohanlivým přízviskem "woke", ale nepůsobí tak, rozhodně ne nijak negativně. Agresivní patriarcháty byly ve středověku běžné, proroctví o vyvolených královnách taky, a tady se vše spojuje s trochou krvavé magie do hezky fungujícího celku... který se ale zatraceně táhne, a je zjevně jen úvodem do akčnějšího děje který se asi rozjede v pokračováních.
Nicméně vzhledem k tomu že toto je celé o dětství hrdiny vrženého do pro něj neznámého světa, a je to docela čtivé, tak jde kniha připodobnit třeba k prvním dílům Harry Pottera - a jako dětská literatura funguje dost dobře.

luculi
31.07.2023 2 z 5

Dlouho jsem si nechávala tuto trilogii odloženou, protože Noční běžci pro mě byli suproví a já je jednak potřebovala rozdýchat, ale za druhé i dostat z hlavy. A proto jsem si dávala načas, než se do tohoto světa vrátím.

No, návrat to rozhodně není takový, jak jsem čekala. Přestože je tato trilogie psaná až po prvních třech knihách běžců, měla jsem pocit, jakoby šlo o prvotinu. Podivně psané trhané odstavce, neustálé skoky sem a tam. Navíc celý děj působí jako jeden dlouhý nekonečný úvod do celého příběhu. Zatraceně dlouhý úvod. Bylo to nudné, často otravné, občas nepříjemné. Jako nějaká nepovedená duchařina s děckem v hlavní roli.

Díky mému vysokému očekávání v tom vidím spíš zklamání. Vůbec mě to nebavilo a do čtení jsem se vyloženě nutila, především proto, že mě zajímá ten vývoj, který se konečně rozběhl v posledních asi dvou kapitolách. Navíc očekávám, že autorka dokáže dohnat to, co tady dost zazdila a co předvedla dříve. Alespoň tomu budu věřit. A přestože nadšením nehýřím, budu pokračovat, vytrvám a snad i budu odměněna...

Nale
08.03.2023 4 z 5

Trilogii Tamír jsem začala číst až po sérii Nočních běžců, čili už jsem s prostředím a místy už byla seznámena. Styl Lynn Flewelling zkrátka miluju. Sice to za mě ještě nedosáhlo kvality Nočních běžců, nejspíš proto, že tady je Tobin/Tamír ještě dítě, ale pořád se jedná o skvělý požitek.

Tamír má temnější atmosféru, ale mě to vyhovovalo. Začátek byl skvělý, atmosféra panství s démonickým Bratrem, šílenou matkou Tobina a prokletou panenkou nahánělo husí kůži. Postavy jsou sympatické, hrozně se mi líbil vztah Tobina s Kim. Prostředek a část v paláci byl trochu nudnější, čekala jsem větší zapojení Arkoniela a Ohářů, ale třeba se dočkám v druhým díle.

Konec byl úžasný, na Tobinovo prozření jsem čekala celou knihu. Celý nápad s dívkou v klučičím těle je dokonalý. Doslova jsem hltala každou stránku a byla zklamaná, že už jsem na konci. S chutí se vrhám na další díl.

Luigi1
19.02.2022 5 z 5

První díl trilogie se mi velice líbil.Doporučuji

chodícírohožka
01.08.2020 4 z 5

Zajímavá kniha s dalšími skvělými nápady, které dokáže vymyslet snad jen Flewelling. Stejně jako série Nočních běžců je i toto dílo velice čtivé a poutavé, nicméně chybí mu vtip a nadhled, které mě v příbězích Aleka a Seregila neuvěřitelně bavily. Celý příběh je mnohem více "nadpřirozený" a snad i hororový. Nechybí mu sympatické (ale ani antipatické) postavy, které mají vlastní příběh i tajemství. A celkově se jedná o skvělé čtení, které ovšem není uzavřené - jen další kapitoly už jsou v jiné knize.

denniys
29.03.2020 5 z 5

Jsem nadšená :) kniha si mě ihned omotala kolem prstů a nešlo ji odložit..strašně mě baví Tobin a Ki, jejich přátelství a dětské pouto je skvěle vykresleno a oba prostě musíte milovat pro jejich čistotu a nevinnost..stejně tak Rhius a Tharyn jsou skvělou dvojicí a výborným vzorem pro chlapce..důležití jsou i čarodějové ( za mě je nejlepší Arkoniel ), ale čekala jsem, že budou mít více prostoru - možná v pokračování.. překvapil mě poměrně mile i princ Korin - působí zatím celkem férově..otazníkem je Bratr, ze začátku mi jeho přítomnost vadila, ale ke konci knihy jsem se ho naučila mít ráda - spíš možná litovat, nicméně se ukázalo, že Tobinovi by nakonec mohl být k užitku... no a hlavní zápletka, že Tobin je děvče, si jen tak pluje po povrchu a v tomto díle Tobinovo dospívání nezatěžuje..uvidíme, co se uděje v dalších dílech, jen prosím žádnou lovestory, toho se opravdu bojím, nedej bože trojúhelník Tobin - Korin - Ki...tento díl za mě každopádně 90 %

nadenka13
15.03.2019

moc líbily všechny tři díly doporučuji

špulo
02.03.2019 4 z 5

Tak ako tu už viacerí naznačili, ide o veľký prológ. Príbeh postupne naberá grády. Nenudil som sa. Stále som čakal, čo bude ďalej. Najlepšie je mať pripravenú celú trilógiu v polici, aby ste z fleku mohli pokračovať ďalším dielom. 85%...

SarahRoyalAss
28.01.2019 3 z 5

Tři čtvrtě knihy mi přišlo, že je to celé prolog. Člověk z anotace věděl vlastně co se tam bude asi tak bude a tím pádem nečekal žádné překvapení. Nic se tam prakticky nedělo a příběh šel ve stejném duchu na stejném místě než jsme se někam dostali. Asi posledních až 100 stran jsem hltala jak blázen. Téma rozhodně zajímavé a styl psaní velmi čtivý. I pro mě zbytečné pasáže se četli výborně. Jak už tu je zmíněno, vadil mi překlad step a half sister. Při čtení to mátlo, což bylo naštěstí nejvíce jen na začátku.
Tobin a Ki jsou skvělé postavy. Tak i Arkoniel, Tharin, král Rhius a ostatní postavy. Jsou věrohodné a skvěle napsané. Baví mě přebíhání mezi nimi, tak že můžeme některé situace vidět z pohledu někoho jiného. Určitě se pustím i do dalších knih.

Zelený_Drak
25.02.2018 4 z 5

Tamír Veliká není žádná trilogie, ale jedna kniha ve třech svazcích. Podle toho k ní i přistupuji a hodnotím ji jako celek.

Zkraje mi trochu trvalo, než jsem se začetla. I proto, že anotace prozrazuje dost na to, aby úvod přestal být zajímavý. Pak už jsem ale u příběhu vydržela až do konce třetího svazku.

Postavy jsou propracované a s Tamír čtenář projde opravdu celé dětství a dospívání. Její vztah k sobě samé i vztahy s ostatními postavami jsou čtenáři velmi dobře přiblíženy. Mnoho "zbytečných" scén, které by jiní autoři seškrtali, napomáhá právě porozumění postavám, jejich motivacím, hodnotám a vzájemným vztahům, což mi v jiných knihách často chybí. Popis prostředí je na dnešní poměry také dosti zevrubný, ale já čtu i knihy z 19. století, takže...

Právě zpracování, vykreslení postav a prostředí, vlastně dává příběhu o Tamír přidanou hodnotu, protože když se podíváme na samotnou zápletku, jde o staré motivy. Uzurpátor na trůnu, který se chce udržet stůj co stůj. Zlý čaroděj versus dobrý čaroděj. Nevhodný následník. Šílenství v královské rodině. Pravá následnice, která se musí skrývat. Děvče, které se musí vydávat za chlapce. Věštba. Vůle bohů, která musí být naplněna... Zní to tuctově, ale není. Hlavně Bratr dodává nečekaný rozměr. Také postavy jako čarodějnice a šaman horského lidu činí svět skalských královen realističtějším a často mají pro sebe v knize krásné pasáže.

I překlad je dost kvalitní. Bohužel mi zážitek z překladu hodně pokazilo, jak je Ariani opakovaně uváděna jako nevlastní sestra Eria a později i někteří Kiho sourozenci jsou zmiňováni jako nevlastní. To je běžný přehmat a já pokaždé žasnu, že lidé vážně neumějí používat mozek dost na to, aby si odvodili, že když s někým máte společného i jen jednoho rodiče, tak jste pořád vlastní sourozenci. Už ta angličtina a její odlišování sister, half-sister a step-sister by překladatele měla trknout. Čeština odlišuje sourozence vlastní plnorodé, vlastní polorodé a nevlastní. A světe div se, Ariani je Eriova polorodá sestra. Dokonce se zrovna v tomto příběhu rozebírá, že královna má na rozdíl od krále vždy jistotu, že její následník nebo následnice je její. A stejně to překladatelku nijak nedonutilo k zamyšlení.

Hellrampage
22.01.2017 3 z 5

Dítě proroctví je prvý diel z trilógie, ktorý napísala americká spisovateľka Lynn Flewelling. Obálka sa mi vyložene hnusila. Než román je kniha skôr takým prológom, úvodom, takže od ďalších dvoch kníh očakávam väčší posun, viac akcie, napätia, atp. Autorka v knihe opisuje život Tobina, chlapca, ktorý ešte zo začiatku vôbec netuší, že sa v ňom skrýva dievča. Román sa číta dobre, no pre niekoho by pomalosť deja mohol byť mínus. Rozhodne som zvedavý na pokračovanie, ako sa príbeh ďalej vyvinie. 70%

"Tobin si připadal lehký, jako by se jeho tělo chystalo odlétnout ve větru jako chmýří pampelišky."

Brianka
19.09.2015 5 z 5

K téhle trojici knížek se stále vracím a v podstatě neustále stoupá na mém žebříčku oblíbenosti. Zamilovala jsem si svět Lynn Flewelling i její postavy :-)

dzitus
10.06.2012 5 z 5

První díl celkem zajímavé trilogie. Příběh se čte sám. Nejprve se seznamujme s intrikami kolem královského dvora a starým proroctvím, které se král snaží vymazat z paměti celého národa. Poté sledujeme život Tobina (později Tamír). Tobin je postava, kterou si zamilujete a budete se těšit, jaká další dobrodružství ho čekají.

Lynn Flewelling
americká, 1958