Taliáni

kniha od:

Taliáni obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Vzpomínková kniha Taliáni (vyšla roku 1978) je za srdce beroucí vylíčení Cavannova dětství před druhou světovou válkou v Nogent-sur-Marne u Paříže. A spíše než o italských přistěhovalcích ve Francii živících se jako zedníci je to kniha věnovaná přímo autorovu tátovi, negramotnému zedníkovi s velkým srdcem a lidovou moudrostí. S nenapodobitelným stylem píše otevřeně o své rodině, nogentské základní škole, kamarádech i o hrách nogentských dětí i o společenských a politických poměrech v předválečné Francii. Očima dítěte líčí dospívání chlapce z chudé rodiny na okraji Paříže v dětské partě hrající si ve stružkách u chodníku, první čtenářské i erotické zkušenosti i objevování světa dospělých. Cavannův pohled je pronikavý a jde do hloubky. Vnucuje se myšlenka, že Cavannovo vzpomínání je žánrově příbuzné s velkofilmem Federica Feliniho Amarcord. Jeho devíza je: poznej sám sebe, a přesto se nepřestaň mít rád....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457655/taliani-GxX-457655.jpg 4.52
Žánr
Literatura světová, Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno, Volvox Globator
Orig. název

Les Ritals, 1978

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Taliáni

Přidat komentář
Koka
02. února

Téma života cizinců, zahraničních „gastarbeitrů“ ve Francii v 20. - 30. letech XX. století, které mě tak zaujalo v knihách Ulice U rybařící kočky a Příslib úsvitu; rychlokurs z dějin komiksu, který jsem získala z knihy Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye; bolestné vyprávění o životě chudého dělnického kluka, které mě zasáhlo v knize Ze života sardinky; beznaděj života chudých lidí, přežívajících na okraji většinové společnosti, které tak citlivě a otevřeně líčí kniha Angelin popel; krutosti francouzské školní docházky začátku 20. století, tak nepokrytě zobrazené v knize Kolej na Svatém kopečku – tyto a mnohé mnohé další, již dávněji zpracované náměty se jakoby zhutnily v této báječné knížce, ovšem ne jako „vykrádačky“ starších příběhů, ale naopak – jako svébytný, ucelený autentický příběh.
Autor tímto dílem postavil pomník svému tátovi – negramotnému zedníkovi, který pro Cavannův charakter, vyznávané hodnoty a povahu udělal víc, než by byly udělaly všechny prestižní univerzity. Kniha mě nadchla a čtenářům, které zaujala ta výše citovaná díla, ji vřele doporučuji
Abych nezapomněla: kromě obdivu k autorovi vyslovuji dík i českému překladateli, který, myslím, Cavannův jazyk a styl myšlení „trefil“ opravdu dokonale. (Jen s korekturami to bylo poněkud horší …)

mgeisselreiter
30. ledna

Při čtení se postupně čtenář přenáší do předválečné Francie a společnosti chudých Italů zde žijících. Autor živě vystihuje své zážitky z mládí v různých příhodách a situacích. Je to lepší než film, protože u filmu musí filmaři vizuálně vše simulovat, kdežto při četbě je to jen na čtenářově fantazii, jak si dokáže tu dobu v hlavě vykreslit a přestavit.
Moc příjemné čtení, kterému bych vytkl snad jen občas až moc zbytečné vulgárnosti. A Volvox Globator tentokrát připravil knihu téměř bez chyb, což zmiňuji proto, že některé jejich knihy jsou tak plné chyb, že se skoro nedají číst. 85%, 30. 1. 2021.