Talentovaný pan Ripley

Talentovaný pan Ripley vzbudil už při své knižní premiéře v roce 1956 pozornost, která rostla úměrně s časem. Vyjádřil autorčinu představu o morálce světa s úplností, k níž se vlastně nemuselo nic dodávat. Fascinoval však Highsmithovou i její čtenáře natolik, že v sedmdesátých letech následovaly příběhy RIPLEY POD ZEMÍ, RIPLEYOVA HRA a MLADÍK, KTERÝ ŠEL ZA RIPLEYM – a historie ani dnes není u konce: loni [1991] se objevil RIPLEY POD VODOU. Na rozdíl od Cartera ze Skleněné cely, který jenom vrací „takovou spravedlnost, jakou přijal", zabíjí jen v jakémsi prodlouženém pudu sebezáchovy a znechuceně se sám sebe ptá, jestli už to barbarství přestane, Ripleyovo svědomí žádné výkřiky nevydává.

Tom by mohl vypadat jako programový vrah. Čtenář, který mu chce věnovat větší pozornost, ovšem objeví, že autorčina náklonnost k hrdinovi není nějaký makabrální požitek (i když se P. H. k tomuto výroku Oscara Wildea hlásí), nýbrž pohled pod povrch: i Tom vězí v klepetech zákona o příčině a následku. Ke všemu, co dělá, je donucen buď okolím, aneb během svého vlastního povahového setrvačníku.

Působení románu zvyšuje středomořská kulisa i dech Říma – pro mnohé čtenáře ovšem i představa, že Toma Ripleyho ztělesňuje ve filmovém provedení Alain Delon.

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34627/talentovany-pan-ripl-34627.jpg 3.873
Literatura světová, Detektivky, Romány

Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:80-901514-1-8

Kniha Talentovaný pan Ripley

ondras666

Knihu jsem zvolil čisté náhodně dle nějakého komentáře na sociální síti. A hodně mě překvapila.
Osoba Toma je negativní, závistivá a chce to, co nikdy neměl a jiní mají. A časem dosáhne svého, i když jde přes mrtvoly.
Čte se to dobře, charakter postav je krásně vykreslen a díky tomu, že zde není přehršel postav, má kniha velký potenciál.
Film jsem neviděl a možná se časem podívám, ale to ukáže čas.

intelektuálka
03.02.2018

Tuto knihu jsem přečetla dávno, ale utkvěla mi v paměti...Postava Toma je negativní - je v něm závist, touha po mamonu a tom, co mu nebylo dopřáno...
Dle mého názoru je to i oběť okolností kolem sebe.
A filmové zpracování - jeden z mých prvních filmů s Alainem Delonem, krasavcem, který už tenkrát měl v sobě jiskru nespoutanosti a k tomu francouzská riviéra....
Dnes je to nostalgie, ale k níž bych se určitě vrátila....

fog
26.07.2017

Znám ten příběh z filmu, takže jsem knihu měla už dlouho v plánu.
Autorka nám umožní vstoupit do hlavy Toma Ripleyho a není to vážně nic hezkého, co tam uvidíme. Jeho talent spočívá ve lhaní, předstírání identity, manipulaci s lidmi, předstíráním zájmu o druhé a v mnohých dalších „dovednostech”, nezastaví se opravdu před ničím, aby získal to, co chce.
On to vše zvládá opravdu mistrovsky, což se ovšem nedá říct o vyšetřování policie, ta mimořádná tupost vyšetřovatelů mě vážně vytáčela.
Takže abych to shrnula - mně byl ten amorální parazit tak moc nepříjemný, že se mi chvílemi ani nechtělo číst dál, ale přesto (nebo právě proto) je to velmi výstižná sonda do mysli psychopata, čehož je důkazem, že zůstává klasikou již více jak šedesát let.

Isew
24.06.2017

Talentovaný pan Ripley - viděla jsem film a ani ten mě nějak nezaujal **
Ripley pod zemí - mnohem zajímavější. Mrtvý malíř, živý malíř a jak ven z toho, když to někdo odhalí. Bavilo mě to ****
Ripleyova hra - hodně slabé. Nějak jsem nepobrala motivace hlavních osob. *
Ripley pod vodou - minulost vás stejně dožene. ***
Tom Ripley měl tolik štěstí a natrefil vždy na tak tupou policii a v to několika státech. To se jen tak nevidí. Myslím, že by to tak ve skutečnosti asi nebylo, ale proč ne. Autorka může alespoň Ripleyho vytěžovat víc a víc.

ber-tram
27.05.2016

Prvních 100 stran se vleče a nebýt filmu, respektive předpokladu, že se knihy drží, snad bych ji odložil. To ale ze zásady nedělám, a dobře dělám: pak už je to napínavá hra se záměnou identit, informačním zmatkem, falešnou důvěřivostí, potivým stresem. Až bych tomu klikařovi hajzlovi Ripleymu začal fandit! 26/16

Skripi
23.05.2016odpad!

Koľko ľudí - toľko chutí. Film mám rád aj hercov ale táto nahovorená kniha ma nebavila. Príliš komplikované, písané zvláštnym štýlom, ktorý mňa osobne nebavil ani za mak...

Sedlmajerka
08.04.2013

Miluji film s Mattem Damonem a teprve nedávno jsem se dozvěděla o knize. Bohužel jsem nebyla schopna využít vlastní fantazie a odpoutat se od filmových představitelů. Jinak je to skvělá psychologická detektivka.

guru
27.12.2012

Mimoriadne dobre rozprávaná kniha.
Celý dej je založený na vnútornom svete fascinujúceho Toma Ripleyho.
Zmieta sa vo vnútorných konfliktoch, a napriek tomu, že uniká trestu, sa jeho neustále obavy javia ako ešte horšie - tu možno vidieť podobné motívy ako v Dostojevského Zločine a treste.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

zfilmováno

Patricia Highsmith