Tak akorát

Tak akorát https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423077/bmid_tak-akorat-kratke-vypraveni-temer-o-Oso-423077.jpg 4 137 31

Dojemný a pravdivý příběh o tom, co je v životě důležité a jak se vyrovnat s tím, že na tomto světě nebudeme věčně. První den na univerzitě potkává Albert u automatu na kávu dívku Eirin. Po třiceti sedmi letech spokojeného společného života obdrží Albert neblahou zprávu, se kterou se musí vyrovnat. Eirin zrovna není doma, a tak Albert impulzivně odjede na chatu u jezírka, kde se během 24 hodin pokusí sepsat příběh svého života. Je spousta věcí, které musí pochopit. A je jedno důležité rozhodnutí, které během toho jednoho dne musí učinit.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Kniha Zlín

Akkurat passe , 2018

Elone
Elone
04.08.2020 5 z 5

Pohlazení a vzpomínání na všechny Gaarderovi knihy.
Už jen že hlavní hrdina je Albert, ve mne vyvolávalo vzpomínky na Sofii svět.

TomasFan
TomasFan
30.07.2020 4 z 5

Chvíli jsem se ztrácel, ale ve výsledku moc krásná kniha s velkým přesahem.

vakkets
vakkets
21.07.2020 5 z 5

Gaarder umí psát. A umí psát tak, že se člověk prostě musí zamyslet nad důležitými věcmi. Samotný příběh to poselství jen tak šikovně dokresluje. Je to štíhlá knížečka, kterou vám doporučuju.

Bauriska
Bauriska
02.07.2020 4 z 5

Smutný příběh, přesto velmi hezky napsán. Nádherná obálka s názvem, který dokonale vystihuje obsah knihy a vlastně i života samého. Pár stránek přečtených za jednu jízdu autem, ve kterých najdeme hluboké myšlenky.

Mě se kniha moc líbila.

saruse
saruse
12.06.2020 5 z 5

Milé a zároveň hluboké čtení. Nevím, jak to lépe vyjádřit, jen rozhodně doporučuji k přečtení - pohlazení. :-)

Clara_C
Clara_C
28.03.2020 5 z 5

Hodně filozofických témat na téma bytí a nebytí, nicméně ode všeho tam bylo na těch sto stranách tak akorát..
Hlavně pro člověka, který ztratil někoho blízkého je tam témat k zamyšlení a přemýšlení někdy více a někdy nadbytek.. Hlavní myšlenkou pro mě důležitou je vědomí, že na nic nemusí být člověk sám..

"Protože když stoupáme k chatě, ukazuje přes jezero a řekne téměř veselým tónem, i když její veselost mi připadá poněkud strojená, že jezero s malými zálivy a mysy v podstatě samo tvoří jednu velkou nekonečnost. Protože jak velký je obvod, měřeno na metry či kilometry?
Kdyby měl člověk jít po obvodu jezera kolem každého zálivu a obejít každý kámen a kamínek na břehu, nebude muset vejít do každé nejmenší rýhy v kameni a zase z ní vyjít? A proč vlastně ne?"

Boboking
Boboking
04.03.2020 4 z 5

Po letech se opět vracím k tomuto Norovi, který mne nejvíce oslovil knihou Dívka s pomeranči. Tento nový román je na obdobné téma - bilancování života před smrtí. Pěkný jazyk, myšlenky, nezapře že je to filosof. Mohu doporučit :-)

josefina_silena
josefina_silena
02.03.2020 3 z 5

Knihy Josteina Gaardera mě provázely celé dětství. Četla jsem snad všechny jeho knihy a asi mě jeho styl víc bavil, když jsem byla mladší. Tohle dílo mi příliš připomínalo Dívku s pomeranči, kterou jsem jeden čas četla pořád dokola. Kniha zkrátka nebyla ani špatná, ani dobrá. Byla prostě tak akorát.

vladka321
vladka321
10.02.2020 5 z 5

Tak akorát, odnikud nikam. Jak to vlastně všechno strávit, jak se vyrovnat, co je správné a co je snad hřích? Mám právo se rozhodnout a chtěl jsem to všechno vůbec vědět? A co moji blízcí? Tolik otázek, tolik možných odpovědí! ...bod zlomu...

"Půjčka končí. Propadá a je na ni uvedená stejná suma, na níž původně zněla.
Dostal jsem půjčku na celý svět a teď ji musím splatit, nikoli v přijatelných splátkách, ale naráz."

MartinaP
MartinaP
10.01.2020 5 z 5

Krásně bolestná kniha o vesmíru v nás a kolem nás. Tak akorát.

hyperionka
hyperionka
16.12.2019

„Sofiin svět“ v kostce a zároveň jeho pokračování pro dospělé – ústřední postava Alberta, ústřední motiv (odvázané) loďky. Příběh je ve všech směrech gaarderovsky dokonalý. Žádné ostré hrany, jen zaoblené konce, které tvoří ideální, do sebe uzavřený celek.
Pokud má ale kniha léčit, nesmí se obávat rány, kterou způsobí. Bez rány není hojení. Vzhledem ke zvolenému tématu je příběh moc harmonický, moc klidný, moc vyrovnaný. Protože nemoc nikdy není „tak akorát“.