Tajomstvo stratenej galérie

Tajomstvo stratenej galérie https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477142/bmid_tajomstvo-stratenej-galerie-5RS-477142.jpeg 3 4 2

Belehradský antikvár Bata a jeho pomocník Leon pri návšteve starej vily v Záhrebe nájdu zaprášený katalóg výstavy predvojnového galeristu Ericha Šlomoviča, tajomníka chýrneho zberateľa obrazov Ambroise Vollarda. Všetky diela z Vollardovej zbierky sa však na Silvestra 1944 pri zrážke vlakov stratili. O štyridsať rokov neskôr sa však začnú objavovať na trhu. Postupne sa do sveta dostane vyše štyristo diel z výstavy legendárneho záhrebského galeristu. Naozaj sú to diela z výstavy, alebo ide o falzifikáty z dielne majstrov svojho remesla z malej dediny vo Vojvodine, ktorí obchodujú za hranicou zákona?... celý text

Literatura světová , Romány , Umění

Vydáno: , Slovart (SK)

Skrivnost se imenuje Erich Šlomovič , 2019

Gracian1964
Gracian1964
04.06.2022 5 z 5

Tak toto je parádna balkánska pecka, už dávno som si to takto dobre neužil. Famózna kniha. K výhrade o tom pančevskom falzifikátorovi - skutočne existujú takí umelci, čo to dokážu, ani svetoví odborníci ich nedokážu odhaliť, to je holý fakt. Vraj príbeh vychádza zo skutočných udalostí. Aj mne liezol Leon na nervy, v súvislosti s tou jeho Kristinou, mal ju kopnúť do zadku skôr než ona jeho, po pravde, ani si s takou kravou nič nemal začínať, to ma teda fakt hodne vytáčalo, ale inak skvelé.

kajzo
kajzo
17.02.2022 4 z 5

Pútavé rozprávanie, dej odsýpa, knihu som doslova nemohol pustiť z ruky. Juhoslávia, rok 1984, obchodník s umením z Belehradu dostane nápad, ktorý má rozvíriť hladinu na trhu s výtvarným umením v Európe a samozrejme priniesť rozprávkový výnos. Zoznámi sa so slovinským študentom Leonom, ktorý predáva na blšom trhu v Ľubľane, a vtiahne ho do svojho sveta. Slávne obrazy, ktoré sa stratili cez vojnu, sa akoby zázrakom nájdu niekde vo Vojvodine, a začnú sa postupne vracať na trh. Aby všetko klaplo ako má, príbeh si treba najprv dobre premyslieť a postupne ho dávkovať. Dejom sa preplieta panoptikum balkánskych postavičiek, priekupníkov, podvodníkov, alkohol tečie prúdom, tie ich divoké oslavy by vydržalo asi len málo našincov. A more kávy - skoro stále tam pijú kávu, normálne som musel pri čítaní aj ja. Dej asi vychádza zo skutočných udalostí, ale ťažko povedať, čo je skutočné a čo nie. To mi nevadilo, práve naopak. Ale geniálny falzifikátor z Pančeva, ktorý „vyrába“ na objednávku jednu napodobeninu slávneho obrazu za druhou, a všetky sú dokonalé ako originály, nevedia to odhaliť ani zahraniční odborníci, to mi prišlo už trochu neuveriteľné. Aj preto som odpočítal jednu hviezdičku z hodnotenia. Možno ešte kvôli naivite mladého Leona vo vzťahu s o 10 rokov staršou priateľkou, ktorá ho pravidelne podvádza a on sa stále snaží zarobiť viac peňazí, aby si ju získal, to mi už trochu vadilo. Ale inak – zážitok. Ak za zaujímate o výtvarné umenie alebo radi spomínate na bývalú Juhosláviu, tak toto je jazda pre vás.

výtvarné umění podvodníci Balkán falzifikáty

Autoři knihy

Leon Pogelšek
slovinská, 1963
Slavko Pregl
slovinská, 1945

Kniha Tajomstvo stratenej galérie je v