Tajomný hrad v Karpatoch

Tajomný hrad v Karpatoch https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/316617/bmid_tajomny-hrad-v-karpatoch-J9m-316617.jpg 4 740 120

V obci Werst, si pastier Frick jedného dňa všimne dym stúpajúci z komína zrúcaniny hradu baróna Rudolfa Görtza. Táto správa vystraší dedinčanov, sú presvedčení, že hrad je strašidelný. Mladý lesník Nick Deck a dedinský lekár, ktorý ho sprevádza, sa rozhodnú ísť na hrad, ale stanú sa obeťami prekvapivých javov. Pri ich návrate sa v dedine objaví mladý gróf Franz de Telek so sluhom. Keď sa dozvie meno majiteľa hradu, rozhodne sa preskúmať hrad. Ten, ako aj Franz boli totiž zamilovaní do opernej divy Stilly, z ktorej smrti práve Rudolf Görtz viní Franza.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Mladé letá

Château des Carpathes , 1892

jan7113
27.02.2023 5 z 5

No jo, prostě klasika. Díky čtenářské výzvě jsem si ji dal podruhé. Tajemno, dobrodružství, vynálezy. A k tomu úžasné ilustrace Léona Benetta. Prostě verneovka par excellence!

Sybelle
24.02.2023 3 z 5

Když jsem zjistila, že film Tajemství hradu v Karpatech má knižní předlohu, a ještě k tomu tak krásně namluvenou v audio podobě, okamžitě jsem jí koupila. Příběh je v původní podobě v trochu jiném stylu než film. A také o trochu méně detailnější. Ale líbí se mi obě verze a film jen využil možnosti doplnit něco navíc. Přitom příběh věrně zachoval.

MCGinger
21.01.2023 3 z 5

Posloucháno jako moje historicky první audiokniha. Znám samozřejmě film, tak jsem byl zvědavý na odlišnosti knihy. A byl jsem překvapený, že nejsou zas tak velké. Ale ve filmu mi některé prvky připadají lépe dotažené, plus je přidáno na vtipu.

Sisi394
11.12.2022 5 z 5

Precteno jako audiokniha, skvele nacteno

Kabuky
30.11.2022 5 z 5

Nádhera. Vzpomínka na dětství.

666Jitka
06.10.2022 4 z 5

Tuto knihu plnou tajemství a záhad mám velmi ráda. Kontrast mezi pověrčivostí vesnického lidu a neskutečným nadáním šíleného profesora Orfanika a jeho zázračnými technickými vynálezy je zřejmý a zábavný. Tentokrát jsem si knihu dala v povedené audio verzi. Musím však přeci jenom podotknout, že v mých očích je stejně nejlepší dnes již klasická česká komedie z dílny Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky, které bylo toto světoznámé dílo předlohou.

m_martina
09.09.2022 5 z 5

Knihy pana spisovatele mám ráda už od dob svého dětství a mládí. A ani tato mne nezklamala. Z nostalgie dávám pět hvězd.

medlovice
06.09.2022 5 z 5

Film znám nazpamět, proto mě překvapilo, jak je knížka rozdílná. A v tom je ten vtip. knížka má tajemství a pověry a čte se dobře. Francie má Vernea my máme Lipského a Brdečku.

Hakate
23.08.2022 5 z 5

Další z knih na kterých jsem vyrostla, velkou výhodou pro mě bylo, že jsem knihu četla dříve než viděla film, a tak bez trestně mohu hodnotit plným počtem.

TaťkaMF
11.08.2022 3 z 5

Asi bych si knihu více užil jako mladší čtenář. Příběh nebyl nic moc extra, ale na druhou stranu byl zase velmi atmosférický. Celkově je to takový lepší průměr, který se dá přelouskat za den.

PPardinio
10.08.2022 3 z 5

Fanouškem TAJEMNÉHO HRADU V KARPATECH se nestanu. Je mi to vlastně i líto, protože jsem se na knížku opravdu těšil. Dějově to z mého pohledu totiž nebylo ono a jsem ve výsledku zklamán. Popis přírody a strachu postav z nadpřirozena mi přišel vydařený. Vnímal jsem tak surovost kraje, chlad, odloučenost Verstu a divokost krajiny. Jen dějové zápletky vztahující se k samotnému HRADU mohly být lépe uchopené. Některé objevy Orfanika nejsou navíc již pro současného čtenáře udivující. Snad další knížky od JV padnou více na mojí notu.

MadlenkaM
13.06.2022 2 z 5

Knihu jsem četla před lety a úplně mě neoslovila. Škoda.

milicent2
06.06.2022 4 z 5

Čtivá Verneovka - tajemno a pověrčivost versus věda a objevy lidského génia. Nevím co by asi řekl Jules českému filmovému zpracování. Přesto se mi zvedají koutky když si vzpomenu na:
"Hrabě Teleke z Teleke". "Tož bitvu sem presrál ale dobře sa vyspál"...... a tisíc dalších hlášek.

MOu598
17.04.2022 3 z 5

Útlá knížka. Rychle jsem přečetla a moc se mi nelíbila. A den poté běžel TV film - tento styl parodie se mi vůbec nelíbil.
Na knížku jsem se těšila, ale zklamala mne.

Any935
13.01.2022 4 z 5

Tato kniha je velmi zajímavá. Člověk nemusí ani cestovat do Karpat, aby tu krajinu viděl na vlastní oči, stačí mu trocha té představivosti. Jsem velmi ráda, že kniha není stejná jako film (autoři je knihou pouze inspirovali).

Veveruška320
30.12.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila,krásně popsaná příroda kolem Karpat,trocha záhady,romantiky,špetka"kouzel":o)).Kniha se mi určitě líbila víc,než film...

HerrPilot
19.12.2021 4 z 5

Jaká to jadrná romance!
Vskutku lze konstatovati, že monsieur Verne se v podzimu života rozhodl uchopiti své mužné přednosti v hrst, a vplouti do tajemných vod teatrální romantiky. Výsledkem budiž tento svazek útlého rozsahu.
Okřídlená rčení o presraných bitvách, či strejcovatých Beethovenech bychom zde hledali marně, přesto monsieur Verne používá sarkasmu ostrého jak pověstná francouzská guillotina k literární popravě pověrčivých horalů verstských.

Rytmus tohohle vázaného koncertu není tak vybraný jako ten onoho kinematografického počinu, přesto si jářku ony 4 hvězdy zaslouží za non-verneovské klima.

alef
08.12.2021 5 z 5

Představte si svět, ve kterém je jedinou pohonnou silou pára, svět, kde většina technických vynálezů teprve čeká na své objevení, tudíž (za mě) svět naprosto romantický, zvlášť, když ta jeho dokonalá romantika je umocněná temně záhadnou krajinou Karpat s tajuplným hradem a nedalekou vesnicí, kde vládne strach z neznámých sil, kde lidé věří pověrám, ve kterých se to hemží duchy a svádí je sám ďábel.

Minulý týden jsem náhodně v TV shlédla (už po x-té) filmovou adaptaci Tajemství hradu v Karpatech, v hlavní roli se skvělým panem Dočolomanským, a neméně slavnými pány Brodským a Hrušínským – provedeno ve stylu steampunku – tedy, naprosto dokonalé! Tohle mě prostě nikdy neomrzí. A tak jsem si samozřejmě připomněla páně Verneovu předlohu, kterou jsem, opravdu můžu říct, že už kdysi dávno, četla.

„Tento příběh není fantastický, je jen romantický.“ (Jules Verne … první věta, a příběh se začíná …)

Sám Verne nám svou první větou napovídá, že tenhle příběh není pro něj úplně typický, což ovšem vůbec nic nemění na tom, že je výborný!

Vesnice Verst a její obyvatelé … od učitele Hemroda, přes doktora Pataka, lakotného starostu Kolče, až po jeho dceru Miriotu a jejího snoubence, lesníka Nika Deka, jsou … jak to jenom říct? Svérázní, je skoro až mírné označení :-).
A právě sem na svých cestách, na které se vydal po smrti své snoubenky Stilly, přibude hrabě Telek s jeho sluhou Rotzkem.
A pak se teprve začnou dít věci … jednoduše, je třeba skoncovat s tajemnými zjeveními, přeludy a přízraky, které sužují místní pověrčivé obyvatelstvo. Jenže, s podivnými jevy to je trochu složitější, než se nejprve zdálo, zvlášť když přijde řeč na původní obyvatele – tedy i na starý rod Gortzů, kterým odjakživa patří místní tajemnými jevy obestřený hrad.
„V polozříceném opuštěném transylvánském hradu se objevila záhadná světla a nad jeho věží se začal vznášet kouř.“

A nebyl by to pan Verne, aby se na scénu, díky jeho okouzlení vědou, nedostaly nejnovější technické vynálezy a podivuhodnosti ze světa techniky všeho druhu, do děje tak může zasáhnout naprosto šílený i naprosto geniální vědec Orfanik.
Tak co myslíte? Dokáže věda zdvihnout ten romantický závoj tajemna a vysvětlit s pomocí fyziky všechna ta „kouzla a čáry“ kterým musí hrabě Telek i ostatní čelit?

Jenže, pan Verne se v tomto příběhu jeví možná ještě víc než jako vizionář, jako průkopník hororu, a to leccos napovídá – no a právě to mě opravdu bavilo a tak celkově přišlo mi to jako fakticky dobrý nápad … strašidelné drama plné tajemné romantiky, zvláštních vynálezů a paranormálních, ezoterických až hororových situací …

„Hrabě Telek umínil si učiniti si zacházku od vytknuté cesty, aby alespoň z blízka uviděl podivný karpatský hrad, ku kterému ho cosi táhlo. … Večer dorazili k cíli … v tom objevila se jakási mlhavá postava … byla to Stilla … „Ona! Ona!“ vzkřikl hrabě. … A zjev zmizel. … hrabě Telek věřil pevně, … přec nebyl hříčkou přeludu …“

Tak, co myslíte? Pokud jste nečetli, výše uvedené vás baví, určitě pana Verna v trochu jiné poloze vykoušejte :-).

Marcik7
16.11.2021 4 z 5

Pan Verne měl opravdu skvělou fantazii...srovnávala jsem to s filmem s Dočolomanským, ale mnoho jsem tam toho nenašla :)

boxas
27.06.2021 5 z 5

Nejde to nesrovnávat s filmem, a tak v některých chvílích jsem se uculovala, i když to pan Verne myslel smrtelně vážně. :-)