Tajný život stromů (obrazové vydání)

Tajný život stromů (obrazové vydání) https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415361/bmid_tajny-zivot-stromu-obrazove-vydani-qXK-415361.jpg 5 959 311

Procházka lesem s jedinečnými fotografiemi a poutavými příběhy. Vyznání lásky k lesu – výpravná obrazová publikace, která přímo vyzývá k tomu, abychom se ponořili do hlubin lesů. V plném znění původního vydání. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky, láskyplně se starají o svoje potomstvo a pečují dokonce i o své staré a nemocné sousedy. Neuvěřitelné? Ale pravdivé! Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Dotisk r. 2022... celý text

Literatura naučná , Příroda, zvířata , Přírodní vědy

Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

Teribli
31.03.2022 5 z 5

Krásná knih aplná zajímavých zjištění. Netušila jsem, že i kniha o stromech může člověka dojmout. Fantastické.

Janina2609
24.02.2022 5 z 5

“To že jsem toho směl tolik napsat o stromech je dar. Protože jenom ten, kdo stromy zná, je dokáže chránit.”

Pokud jste zvídavými milovníky přírody, bude vás zajímat třeba povídání o sekvojích nebo vliv jmelí, mechů a lišejníků na vývoj lesa. Dozvíte se jak zákeřný a vynalézavý je buk v našich přírodních podmínkách nebo jak daleko zanese semena stromu sojka, veverka nebo myš.
Zajímá vás jaké dárečky nám prinášejí ve svém peří poutníci jako jsou třeba hrdličky nebo drozdi stěhující se k nám ze severozápadních oblastí? Autor má na mysli importující fenomeny jako jsou paraziti, nové druhy semen stromů a plevelů.
Chcete vědět v jakém lese, jehličnatém či listnatém, vám stoupne tlak a proč je nám v listnatém lese lépe než mezi jehličnany?
Rádi byste věděli proč nechodit do lesa po setmění, kdy neprobíhá fotosyntéza?
Zdají se octomilkám sny?
Pokud ano, přečtěte si tuhle nádhernou naučnou knížku o lese doplněnou krásnými fotografiemi.
Po přečtení zajímavostí o stromech si uvědomíte následující: “Ony velké rostliny nemají běžný mozek, jejich pohybové možnosti jsou velmi omezené a zájmy zcela jiné než ty naše. Není potom divu, že každý školák sice ví, že se jedná o živé bytosti, avšak i přesto se ke stromům chováme jako k věcem. Když polínka vesele praskají v kamnech, je to mrtvé tělo buku či dubu, které právě vzplálo. Anebo papír knihy, kterou držíte v ruce: je vyroben z nastrouhaných, přímo k tomu účelu pokácených a tudíž zabitých smrků a bříz…”

Clea3112
21.02.2022 5 z 5

Peter Wohlleben se rozhodl dělat užitečnou věc - popularizovat vědecká fakta o přírodě přístupnou, srozumitelnou a zábavnou formou a otevřít tak mnohým dveřem poznání a uvědomění, které by možná neměli vůbec odvahu, ani chuť otevřít. Začneme-li brát přírodu kolem nás vážně a pochopíme-li, že člověk nemá pouze právo z ní brát, ale měl by ji i chápat a umět jí dávat, bude to první důležitý krok na cestě k její záchraně i života na Zemi. PW nás učí vidět dříve neviděné a díky tomu se i nedělní odpolední procházka lesem může stát dobrodružstvím až detektivkou, když si začnete více všímat povrchu kmenů stromů, jejich vzájemné vzádlenosti, výšky, spleti kořenů, porostu mechů a lišejníků a začnete to vše vnímat v širších souvislostech. Moje druhá kniha od autora a už se těším na další.

cukrovka
18.02.2022 5 z 5

Kniha s krásnou obálkou i obsahem. Autor nás velmi čtivou formou seznamuje s lesem. Dozvěděla jsem se plno nových informací o životě stromů. Mám ráda vycházky do lesů a po přečtení této knihy budu vnímat stromy a jejich společenství novým pohledem.

cvpython
16.02.2022 5 z 5

Čtivá kniha plná informací.

EliskaD
15.02.2022 5 z 5

Unikátní kniha. Velmi přístupným jazykem autor vypráví (a skutečně to často zní jako nějaký pohádkový příběh) o lese. Úžasná populárně naučná kniha. Místy bych možná uvítala více naučného a méně populárního. Přesto skvělý počin, který ve svém druhu nemá obdoby.

pidalka777
14.02.2022 3 z 5

Začala jsem ji číst kvůli čtenářské výzvě a taky, že mi někdo tvrdil že je dobrá a víc jsem o ní nevěděla. Myslela jsem si, že to je nějaké fantasy o tom jak se les svým speciálním jazykem domlouvá, ale on to byl spíš dokument. Vůbec mi to nevadilo, protože to bylo velice zajímavé.

Ununoktium
14.02.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Ačkoliv jsem z oboru, dozvěděla jsem se plno nových a skvělých informací. O stromech díky knize přemýšlím zase jinak.
Rozhodně mohu doporučit, v rodině již prošla rukama snad všech (od 10 let do 60+).

Jara.v
13.02.2022 5 z 5

Doporučuji přečíst každému. Tolik úžasných informací o stromech, které normálně ani nevnímáme, když kolem nich procházíme. Poslechla jsem jako audioknihu a byl to velice příjemný poslech.

Maevie
13.02.2022 5 z 5

Naučná literatura, která se čte jako román a ještě ke všemu dobrý román! Peter Wohlleben povýšil námi často přehlížené stromy na hlavní hrdiny své knihy a biologické procesy na dějové zvraty. Kniha je psána neuvěřitelně čtivou formou a kupodivu naprosto postrádá latinské názvy a nudnou faktickou řeč vědy. Pomocí krátkých kapitol a zaujatého vyprávění nám autor/lesník předává nejenom informace o životě stromů, ale také svůj pohled a názor, podle kterého nejsou stromy jen kusy dřeva, ale inteligentními živými tvory schopné komunikovat a vytvářet společenství.

Štěpinambura
31.01.2022 5 z 5

Dozvěděla jsem se hodně nových věcí - doporučuji!

ujira
13.01.2022 5 z 5

Úžasná naučná kniha o stromech a lese. Až do doby, než jsem se dostala k přečtení knihy od Wohllebena jsem netušila, co vše se o stromech a lesním ekosystému ví a co vše se dá v lese pozorovat a zjistit. Pro mne byl les vždy trochu tajemné místo, vzbuzující pokoru a působící klid. Nyní si, tohoto pro lidi nepostradatelného bohatství budu ještě více vážit a přát mu i lidem, kteří se o stromy starají, aby se jim dobře vedlo. Knihu doporučuji všem.

Marcello_zbb
11.01.2022 5 z 5

Po prečítaní tejto knihy, sa vnímavý človek bude určite pozerať na stromy a les inak. Knihu by si mal prečítať každý, aby si uvedomil, že keď nebude stromov, tak nebude ani ludí....

Polajda
09.01.2022 5 z 5

Popravdě, tento typ knih moc nečtu, ale miluji procházky přírodou, hlavně lesem. Knížka mě moc překvapila a na stromy se už budu dívat trochu jinak...

zuzana4291
06.01.2022 5 z 5

Pro mě byla kniha neuvěřitelná. Autor velmi dobře a srozumitelně popsal fungování stromů a lesa. Byl to pro mě nový pohled a poznatek. Prostě i stromy mají slzy a cítí bolest a přitom žijí daleko déle než jedna lidská generace. Lidstvo by se mělo nad sebou zamyslet.

Kacheenk
01.01.2022 3 z 5

Pěkná čtivá kniha, ale doporučuji pro čtenáře, který nemá znalosti v oborech lesnictví, ekologie, atd. Fungování vztahů v lese mezi jedinci a prostředím popsáno spíše populárně, než naučně.

ElInWonderland
12.12.2021 5 z 5

Název knihy odpovídá obsahu! Les je prostě kouzelné místo plné zázraků a je skvělé že pan Wohlleben dokáže popsat věci pro širokou veřejnost.

Richard Skolek
03.11.2021 4 z 5

Naprosto fascinující kniha, po které se člověk na stromy nemůže dívat stejnýma očima.

hnilda3
01.11.2021 5 z 5

Moje první kniha od autora a jsem nadšená. Tolik fascinujících informací o přírodě. Už se těším na další!

Kurt_Teplice
01.11.2021 4 z 5

Je pravda, že po přečtení této knihy se člověk na stromy (a rostliny obecně) už nemůže dívat stejnýma očima. A obzvlášť citlivým jedincům by mohla přivodit i lehčí depresi. Každopádně je plná zajímavých faktů a čte se dobře. Jen mi občas neseděl autorův až příliš personifikující styl.