Tajný život stromů - Výpravná verze

Procházka lesem s jedinečnými fotografiemi a poutavými příběhy. Vyznání lásky k lesu – výpravná obrazová publikace, která přímo vyzývá k tomu, abychom se ponořili do hlubin lesů. V plném znění původního vydání. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky, láskyplně se starají o svoje potomstvo a pečují dokonce i o své staré a nemocné sousedy. Neuvěřitelné? Ale pravdivé!. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415361/tajny-zivot-stromu-dbJ-415361.jpg 4.5628
Literatura naučná, Příroda, zvířata, Přírodní vědy
Vydáno, Kazda

Das geheime Leben der Bäume, 2015

Kniha Tajný život stromů - Výpravná verze

123acpaul

Krásné fotky. Z té knihy přímo čiší láska k přírodě.

Libris_Na_Ex

Četla jsem to už na podruhé, tentokrát výpravné vydání a fotkami a to zážitek ze čtení povzneslo tak o milion levelů výš. M I L U J U!

alabra

Úžasná kniha, přírodu miluji,ale tahle kniha dala mým procházkám jiný rozměr.

Marhulka14

Příroda je mocná čarodějka...... dnes a denně se o tom přesvědčujeme. Kniha je plná zajímavostí a krásně se čte. Rozhodně to není poslední kniha, kterou jsem tohoto autora četla. Doporučuji!

Arev122

Zajímavě a poutavě popsaný náhled do skrytého a pro člověka tajuplného života stromů a lesů. Teď se na procházce po lese dívám na stromy úplně jinak.

pankaplan

Do lesa chodím rád prakticky od mala. Lásce k přírodě mě vedl člověk, který dovedl hodiny vyprávět o tom, jak je les důležitý, kdo všechno v něm žije a na co může člověk narazit. Je to už dlouho, co ten člověk nežije a je to vlastně už přes dvacet let, co jsme spolu naposledy vyšli do lesa. Ale teprve teď chápu, co všechno tím myslel. A to díky knize Tajný život stromů německého lesníka Petera Wohllebena.

Odpusťte mi patetický úvod. Chtěl jsem tuto recenzi uvést původně docela jinak. Chtěl jsem psát o tom, jak v době, která přeje spíš chrámům konzumu než chrámům přírody je každá podobná kniha důležitá. Wohlleben ale nehoruje (minimálně ne v této knize) za větší návštěvnost lesů. On chce jenom ukázat, jaký to je svět, jak komplikovaný, komplexní a vlastně překvapivý.

A daří se mu to teda skvěle. Když jsem četl tuto knihu, po každé kapitole jsem běžel za svou ženou. „Věděla jsi, že...?“ zahrnoval jsem jí každým novým poznatkem, stejně jako na procházkách lesem: „Víš, proč mají stromy korunu nahoře???“ Wohlleben před čtenářem odkrývá nový vesmír. Vypráví o tom, jak stromy dovedou vzájemně kooperovat a jak využívají podhoubí pro přenos živin. Vypráví o tom, jaká tvoří společenství – rodiny, skupiny... Jak spolu komunikují, jak dávají najevo bolest a radost.

Ta kniha je místy dojemná, místy úsměvná – ale ve všem tom je plná lásky a obdivu. Napsat, že už nikdy neuvidím les stejnýma očima je hrozně laciné a povrchní. Ale až zase půjdu do lesa (a ruku na srdce, kam jinam se teď dá chodit), pochopím co jsem dosud nechápal. Uvidím to, co mám celý život před očima, ale nikdy jsem tomu nerozuměl.

Kromě nesporné odborné erudice je kniha Tajný život stromů psaná příjemným, čtivým jazykem. Neříkám, že je to vrchol stylistiky, její styl je vlastně strohý a věcný. Ale tím, jak vám neustále předkládá nové a nové fascinující informace se kniha skutečně nedá odložit.

Do češtiny ji přeložila Magdalena Havlová.

Dija

Při čtení této knihy jsem se utvrdila v tom, že není důmyslnějšího a propracovanějšího systému než přírody. Měli bychom si jí vážit více. Těším se na další autorovy knihy.

daza.dt

Jedním slovem úžasné. Když mi knížka přišla do ruky, říkala jsem si: " Ok, o čem ten chlap tam může asi tak psát. Co je v lese, stromy, houba, pařez a víc už tam není - to bude nuda."
Jak jsem se jen mýlila - knížka je sice o lese a stromech, ale je napsaná tak úžasně a čtivě, že se nebudete moci odtrhnout. Čím víc jsem četla, tím víc jsem kroutila hlavou.
Po přečtení se rozhodně budete koukat na stromy jinak. Otevřou se vám oči do jiného světa. Rozhodně doporučuji a klobouk dolů před autorem.