Tajný život stromů (obrazové vydání)

Tajný život stromů (obrazové vydání) https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415361/bmid_tajny-zivot-stromu-obrazove-vydani-qXK-415361.jpg 5 959 311

Procházka lesem s jedinečnými fotografiemi a poutavými příběhy. Vyznání lásky k lesu – výpravná obrazová publikace, která přímo vyzývá k tomu, abychom se ponořili do hlubin lesů. V plném znění původního vydání. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky, láskyplně se starají o svoje potomstvo a pečují dokonce i o své staré a nemocné sousedy. Neuvěřitelné? Ale pravdivé! Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Dotisk r. 2022... celý text

Literatura naučná , Příroda, zvířata , Přírodní vědy

Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

Simona99
26.10.2021 5 z 5

Velmi zajímavá, procítěná knížka o "tajném životě stromů"... Knížka nejednou vede k hlubšímu zamyšlení nad přírodou...

dominga
17.10.2021 5 z 5

Nádherná kniha! Krásne, srdečné a láskavé písanie / a čítanie / o stromoch, ako o starých dobrých príbuzných. Stromy, ktoré som vždy zbožňovala teraz nabrali v mojich očiach ešte väčší význam a potrebu chrániť ich nie len pre budúce generácie, ale pre ne samotné. Dlžíme im mnoho! Stromy cítia, počujú, majú pamäť a oplývajú množstvom pre mňa fascinujúcich vlastností. Vrele odporúčam.

včelařka
12.10.2021 5 z 5

Dál a dál se ve mně prohlubuje úžas, úcta a pokora k přírodě. Díky za tuto knihu... rozdávám jako dárek všem "majitelům" lesa, které znám.

Nyangumi
03.10.2021 5 z 5

Les jako jeden velký žijící organismus. Dynamický systém propletený vlastní informační sítí a s pevnými sociálními vazbami a pomocí slabším. Protože v celku je síla. Už nikdy nebudu stromy vnímat stejně.

Ikkju
30.09.2021

Tak nakonec jsem se ke knize dostal také a opravdu stojí za to. Autor zajímavě popisuje, co všechno musí různé stromy řešit, kdy je lepší spolupráce a kdy boj, různé osobní i společenské chování a jejich vztahy s houbami, okolními stromy i živočichy, paráda!

Do lesa chodím docela často, někdy tam strávím den či dva, po pár hodinách o samotě se většinou mozek uklidní a naladí trochu jinak než ve městě. A ať už je vlna euforie na které si jedu spuštěná prostou radostí z přírody a okamžité svobody, nebo mi pomůžou rostlinní rádcové (zajímavý je i zpětně klíč k tomu, jak se oni chovají k ostatním rostlinám, například divoký chmel se mi zdá jako klasický popínavý parazit), občas člověk objeví hodně zajímavé věci na které kouká s otevřenou pusou. Několik takových věcí mi kniha pomohla vysvětlit, u některých jsem se snad i strefil. Například monologem, který jsem si "vyslechl" od vysoké borovice o záměru, úspěchu a výšce (speciálně ke mě, mám skoro dva metry)

A u čtení si stíhám jet i svoje vlastní zájmy, teď třeba zkouším uzavřené lahve s různým prostředím - metanotvorné, nebo naopak obyčejné rostliny. Autor mechanismus čerpání vody stromem nedokázal vysvětlit, mě u toho ale napadlo, jak vyrobit jednoduché čerpadlo poháněné fotosyntézou. Pastva pro mozek prostě :)

KLADIK
20.09.2021 5 z 5

Krásná kniha!

ivamka
09.09.2021

Bezvadná kniha o tom jak stromy dopravily vodu do vnitrozemí, což jsem nevěděla. A taky to jak jsou některé malé stromy staré a kde rostou jaké stromy. Je to psáno čtivě, takže jsem si jí přečetla dvakrát po sobě abych si něco zapamatovala. Když ted´jdu někam na procházku dívám se hodně víc po přírodě kolem sebe a zkoumám, kde roste jaká rostlinka.

čtenářP
13.08.2021

Skvělá, píše ji jako pohádky pro dospělé...

Abia
11.08.2021 4 z 5

Krásná kniha, která mění pohled na les. Čtivě napsaná, plná nových informací. Pro někoho pohádka, pro mne velké dobrodružství.

MilanCFC
09.08.2021 5 z 5

Měl jsem v rukách to první vydání, kde byl pouze čistý text. A už to stálo stoprocentně za to. Hned jsem si však objednal onu výpravnou verzi a celé si to pročtu znovu. A znovu. A znovu. Už v jiných knihách autor použil skutečně nádherné fotografie, tak se nemůžu dočkat, až budu prozkoumávat další. Zde vždycky objevíte něco nového, něco nového se naučíte a opravdu to změní leckterý pohled na stromy a lesy. Některým faktům jde až stěží věřit a mnohokrát vám spadne pusa, jak to celé vlastně funguje a co všechno a jak spolu pracuje. Toto dílo je skutečný klenot mezi knihami a je vždy zážitek a takové pohlazení, když z autorovy strany cítíte upřímnou lásku k danému tématu.

martin_aston
10.07.2021 5 z 5

Nečakané dobrodružstvá v lese :). Zmení váš pohľad na les, stromy, ich funkciu a fungovanie. Pri chodení po lese budete skúmať, sledovať, porovnávať... stromy. Naozaj :).
Z knihy cítiť, ako veľmi má autor lesy rád. A zároveň koľko o nich vie. Zo skúsenosti, aj z vedeckých prác.

Aroucaria
07.07.2021 5 z 5

Naprosto obrovské překvapení! Úplný thriller!!! Hltala jsem každé slovo a chodila po lese s úplně jiným pohledem. Jen mě to velmi frustrovalo, když vidím tu zkázu v našich lesích, které jsme si, a bohužel stále způsobujeme, sami! Kdy už si přestaneme hrát na polobohy a necháme se těmi stromy, lesy a přírodou vést?!

bookemma
18.06.2021 5 z 5

Po přečtení lituji chudáky parkové stromy, žasnu nad kořenovým systémem v tolika tisících čtverečních kilometrech, nad stářímněkterých stromů i nad celým tím úžasným světem tak blízko nás...
První si knihu vypůjčil přítel, a pokaždé, když jsme šli kolem stromu, nebo procházeli lesem, vytahoval nové a nové poznatky. Nutno dodat, že některými mi kazil iluze, třeba o chudácích červených javorech mi dosti změnil smýšlení... Potom jsem si knihu vypůjčila i já a stále jsem pak upozorňovala: "A pamatuješ, jak..?"
Krásná kniha, která spojuje. Člověka s lesem, les s planetou, planetu s člověkem, člověka s člověkem...

akrju
04.06.2021

Problémem se jeví fakt, že po dočtení se člověk stává ještě citlivějším vůči často naprosto zvrácenému přístupu člověka vůči přírodě. Pobyt v lesích a hvozdech se stává úplně jiným zážitkem.
Člověk si říká, jaká nebetyčná ironie to je, že takovou krásnou knihu čte z papíru, který je nejčastěji vyrobený zase ze dřeva...

123acpaul
11.05.2021 5 z 5

Krásné fotky. Z té knihy přímo čiší láska k přírodě.

Libris_Na_Ex
28.04.2021 5 z 5

Četla jsem to už na podruhé, tentokrát výpravné vydání a fotkami a to zážitek ze čtení povzneslo tak o milion levelů výš. M I L U J U!

alabra
26.04.2021 5 z 5

Úžasná kniha, přírodu miluji,ale tahle kniha dala mým procházkám jiný rozměr.

Marhulka14
22.04.2021 5 z 5

Příroda je mocná čarodějka...... dnes a denně se o tom přesvědčujeme. Kniha je plná zajímavostí a krásně se čte. Rozhodně to není poslední kniha, kterou jsem tohoto autora četla. Doporučuji!

Arev122
15.04.2021 5 z 5

Zajímavě a poutavě popsaný náhled do skrytého a pro člověka tajuplného života stromů a lesů. Teď se na procházce po lese dívám na stromy úplně jinak.

pankaplan
30.03.2021 5 z 5

Do lesa chodím rád prakticky od mala. Lásce k přírodě mě vedl člověk, který dovedl hodiny vyprávět o tom, jak je les důležitý, kdo všechno v něm žije a na co může člověk narazit. Je to už dlouho, co ten člověk nežije a je to vlastně už přes dvacet let, co jsme spolu naposledy vyšli do lesa. Ale teprve teď chápu, co všechno tím myslel. A to díky knize Tajný život stromů německého lesníka Petera Wohllebena.

Odpusťte mi patetický úvod. Chtěl jsem tuto recenzi uvést původně docela jinak. Chtěl jsem psát o tom, jak v době, která přeje spíš chrámům konzumu než chrámům přírody je každá podobná kniha důležitá. Wohlleben ale nehoruje (minimálně ne v této knize) za větší návštěvnost lesů. On chce jenom ukázat, jaký to je svět, jak komplikovaný, komplexní a vlastně překvapivý.

A daří se mu to teda skvěle. Když jsem četl tuto knihu, po každé kapitole jsem běžel za svou ženou. „Věděla jsi, že...?“ zahrnoval jsem jí každým novým poznatkem, stejně jako na procházkách lesem: „Víš, proč mají stromy korunu nahoře???“ Wohlleben před čtenářem odkrývá nový vesmír. Vypráví o tom, jak stromy dovedou vzájemně kooperovat a jak využívají podhoubí pro přenos živin. Vypráví o tom, jaká tvoří společenství – rodiny, skupiny... Jak spolu komunikují, jak dávají najevo bolest a radost.

Ta kniha je místy dojemná, místy úsměvná – ale ve všem tom je plná lásky a obdivu. Napsat, že už nikdy neuvidím les stejnýma očima je hrozně laciné a povrchní. Ale až zase půjdu do lesa (a ruku na srdce, kam jinam se teď dá chodit), pochopím co jsem dosud nechápal. Uvidím to, co mám celý život před očima, ale nikdy jsem tomu nerozuměl.

Kromě nesporné odborné erudice je kniha Tajný život stromů psaná příjemným, čtivým jazykem. Neříkám, že je to vrchol stylistiky, její styl je vlastně strohý a věcný. Ale tím, jak vám neustále předkládá nové a nové fascinující informace se kniha skutečně nedá odložit.

Do češtiny ji přeložila Magdalena Havlová.