Tajný život stromů (obrazové vydání)

Tajný život stromů (obrazové vydání) https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415361/bmid_tajny-zivot-stromu-obrazove-vydani-qXK-415361.jpg 5 959 311

Procházka lesem s jedinečnými fotografiemi a poutavými příběhy. Vyznání lásky k lesu – výpravná obrazová publikace, která přímo vyzývá k tomu, abychom se ponořili do hlubin lesů. V plném znění původního vydání. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky, láskyplně se starají o svoje potomstvo a pečují dokonce i o své staré a nemocné sousedy. Neuvěřitelné? Ale pravdivé! Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Dotisk r. 2022... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

BlueMind18
10.07.2023 5 z 5

Kniha, která osloví spoustu citlivých lidí. Já jsem se do ní po dlouhé době opětovně začetla a nezbývá mi, než užasnout nad stromy, těmi krásnými a pozoruhodnými bytostmi, s nimiž mi bylo dopřáno sdílet tento svět.

V neposlední řadě mi imponují lidi jako je Peter Wohlleben (němčina je vážně kouzelná), kteří se nebojí a nebáli vymanit se z úzkého, omezeného a jen na produkci zaměřeného pohledu na les a lesní hospodářství. Doufám, že takových laskavých a moudrých lidí, v jejichž péči budou moci stromy (a lesy) zestárnout, bude přibývat (i s potřebnou podporou obcí apod.).

Jsme trochu jako stromy, není-liž pravda? Copak i my nemáme své kořeny, nevracíme se snad rádi/y do míst svého dětství a v půdě (okolí) chudé na živiny (myšlenky, city) strádáme? Stromy nejsou zrovna rychlíci, to je pravda, jsou pomalí. A copak my tou rychlostí vlastně získáváme? Nestojí to za to, alespoň na chvíli (či na chvil více) zpomalit a jít se třeba projít či projet na kole do lesa? Les je ale pro mě víc než jen relaxační zóna, naleziště skvělých a chutných plodů jako např. borůvek, je to místo poznání i sebepoznání, vnitřní očisty, kde intuitivně zakouším zvláštní spřízněnost s bytostmi/bytím, tolik odlišným/i ode mě samotné. A nejsem, myslím, jediná, kdo to tak má.

knihovna1
28.06.2023

Dozvěděla jsem se zajímavé skutečnosti. Kniha má krátké kapitoly. Tak akorát ke čtení před spaním. Knížka mě vždy pozitivně naladila. Voní lesem a čiší z ní láska ke stromům a přírodě. Zvýšila se mi úcta ke stromům a lesům. Doporučuji teď na prázdniny, kdy do lesa nejvíce chodíme.

Shui-Xian
24.06.2023 5 z 5

Považuji ji za jednu z nejzásadnějších knih, které jsem kdy četla.
Bylo nesmírně zajímavé číst o stromech, živých bytostech, a dozvídat se, jak jim plyne čas. Nám se jejich životní cyklus může zdát pomalý, statický, protože jak strom doroste do určité výšky, už moc nevnímáme jeho pohyb. Přitom jde o neustálý boj o přežití, kdy z obrovského množství semenáčků přežije jen zlomek - a ten musí přestát ještě mnohé nástrahy.
Vážím si stromů a mám je ráda. Věřím, že díky téhle knize jim rozumím aspoň o kousek víc...

Megynka
17.06.2023 5 z 5

V Německu se do roka od vydání prodalo půl milionu kusů a já se tomu vůbec nedivím. Tato kniha musí dostat naprosto každého - i člověka, který přírodu příliš nevyhledává. Je totiž úžasná a Peter je borec, který dokázal strašně krásně popsat svět, který neznáme a vlastně ho kolem sebe vůbec nevnímáme...
Anotace řekla o knize spoustu důležitého, ale v knize je toho ještě daleko víc. Víte, že existují stromy, které jsou rádi sami? Znáte důvod, proč se u nás určitým stromům nedaří? A rozhodně to není pouze podnebím... Zamysleli jste se někdy nad tím, jak stromy vlastně komunikují a co vše si dokáží sdělit?
Miluji cestování a to hlavně pro jednu věc - pro úchvatnou přírodu. Věřím, že kdyby měl člověk kolem sebe více stromů, zeleně a prostoru k přemýšlení, byl by více šťastný. Dávají nám více, než my můžeme dát jim - tak to alespoň zkusme ...

vmatusko
29.05.2023 4 z 5

Fajn kniha, dozvedel som sa veľa o živote stromov, ako si nažívajú v spoločenstve, ako prežívajú, čo im vadí...
Pri prechádzke v prírode sa nad tým budem asi ešte viac zamýšľať a uvedomovať si, aké sú pre nás vzácne.
Kniha do polky fajn, no bol problém ju dočítať. Asi preto že nemá nejaký dej. Na druhej strane poznatky autora sú ohromujúce - ako je všetko so všetkým prepojené.

Luigi1
25.05.2023

Po přečtení této knihy se úplně jinak koukám na přírodu zvláště stromů.Moc pěkné doporučuji

Teraesa
15.05.2023 5 z 5

Na knihe ma najviac prekvapilo, koľko lesníkov vlastne nechápe lesu pravdaže, stále prichádzajú nové poznatky, čo autor pútavo prepája, ale aj tak som sa čudovala, ako môžu správcovia lesnych hospodárstiev to nevidieť odporúčam každému, v rámci enviromentálnej výchovy!

Jack Bauer
20.04.2023 3 z 5

Ač jsem velký milovník přírody a lesa, začátek knihy mě velice zaujal, ale číst o tom stále dokola mě začalo nudit. Velice zajimavé, ale nedal jsem to, nedočteno. Určitě knihu četl i James Cameron a použil ji pro svou Aivu v Avatarovi, vše je propojené.

Janadvorackova
15.04.2023 3 z 5

Život stromů je zajímavý a vůbec není tajný. Je jako náš, jenom si to neuvědomujeme.
Ale je fakt, že mě množství informací dost překvapilo.

a304
23.03.2023 5 z 5

Pokud potřebuji energii nacházím ji v přírodě. Strom není jen symbolem poznání, /biblické varování , že dojednaná úmluva, ve smyslu etiky, morálky, kdy slovo chlapa je neporušitelné a porušením končí život člověka v ráji/ , poznání, tedy rozvoji vědy a techniky musí předcházet odpovědnost, aby dar poznání byl využit s odpovědností dobrého hospodáře.
Autor odkrývá tajemství přátelství člověka a stromu. Ten je součástí přírody a vylepšuje prostředí kolem sebe, Všude kam nejen jeho kořeny dosáhnou, všude kam jeho semínka doletí, ale i mnoha dalšími způsoby šíří radost. Kyslík se v nevětrané místnosti rychle vydýchá a zhorší se pozornost, rozhodování, myšlení.
Nedávno vědci objevili látku , která posiluje imunitu, strom reaguje i na člověka.
Z mnoha důvodů je mi v lese dobře a kéž bychom měli ke stromům respekt a úctu, kterou si právem zaslouží.
Tuto knihu doporučuji si nejen přečíst a mít ji v knihovně, abych ji představili dalším čtenářům. Skvěle napsáno.

Antoramix
01.03.2023 5 z 5

Miluji, když se v zimě procházím zasněženým tichým lesem. Miluji, když se na jaře vše rozpučí a potoky zurčí množstvím vody. Miluji, když se v létě procházíte pod zelenou klenbou a trochu se ochladíte ve stínu lesa. Miluji, když na podzim vše hraje barvami, či je vše tajemné a zahalené mlhou. Les mi přirostl k srdci a já jsem tak mnoho věci vytušil, nebo si na ně přišel sám. Díky knize mi ale konečně vše do sebe zapadlo jak skládačka. Dokonce bylo pro mě i mnoho věcí nových. Proč jsem takovou knihu nečetl už dřív ? Asi prostě nadešel ten správný čas teprve teď. Děkuji, že jsem mohl objevit i tento typ literatury a že toulky přírodou teď budou mít ještě o hodně hlubší rozměr.

Ctenaricek4
27.02.2023 5 z 5

Už nikdy se nebudu na les dívat stejně jako před přečtením této knihy.
Úžasná kniha plná fascinujících informací o stromech.

Gejitka
18.02.2023 5 z 5

Nádherná, čtivá kniha o tajemstvích lesa. Dověděla jsem se tam spoustu zajímavostí a souvislostí. Od teď se již na stromy a les a krajinu vůbec budu koukat jinýma očima. S tímto autorem jsem jistě neskončila a hodlám si přečíst další jeho tituly. Pět hvězdiček si jistě zaslouží.

OtaPlk
20.01.2023 5 z 5

Chodil jsem do lesa houbařit, nasát voňavý vzduch, občas chytit nějaké to klíště a na podzim pohledem vychutnávat pestrou paletu barev, které nabízely koruny stromů.
Po přečtení knihy jsem vstoupil do lesa s mnohem větším respektem ke každému stromu. Začal jsem les "číst" z jiného pohledu a byl jsem překvapen, že kniha dává smysl a stromy se opravdu chovají tak, jak autor popisuje. Přečtením knihy čas nepromarníte!

JezinkaJ
16.01.2023 5 z 5

Dlouho jsem o téhle knize věděla, dlouho jsem chodila okolo a až nakonec Ježíšek rozhodl, že je čas. A dobře udělal, neb jsem nadšená, ohromená a vděčná, že jsem mohla nahlédnout i ke kořenům.
Už nikdy nevstoupím do lesa jen tak. Už vždycky budu přemýšlet, jak se stromy asi mají. Jsou to složité organismy stejně jako my. Jejich dlouhověkosti a dovednostem se asi nikdy nepřiblížíme.
Umějí tolik věcí, jsou propojené přes kořenové systémy se sebou navzájem a pomáhají si, jsou propojené přes kořenové systémy s podhoubím a navzájem kooperují. Je toho tolik, co jsem nevěděla a teď vím.
Na stromy v parku se odteď budu dívat se soucitem, mají hodně tvrdý život a horší než jejich soukmenovci v lese. Jsou to vážně chudáci. Nevenčeme u jejich kmenů psy, škodí jim to, nedupejme kolem nich po trávě, hůř se jim pak dýchá.

Můj závěr: jak by se stromům (a nejen jim) žilo, kdybychom jim tady my nepřekáželi.

Na tuhle knihu nikdy nezapomenu a rozhodně neskončím u "prvního" čtení. Je to kouzelná a tajemná knížka.

kristy.d
11.01.2023 5 z 5

Pro milovníky přírody jen něco navíc co vás nějakým způsobem úžasně naplní.. nádherná knížka ze spoustu zajímavýma informacema :)) rozhodně doporučuji!!

jjanca
26.10.2022 5 z 5

Audiokniha: Po vypočutí/prečítaní tejto knihy sa už nikdy nebudem pozerať na les ako predtým. Pôvodne som očakávala ezo typ knihy, ale našťastie sa to nestalo a kniha vám poskytne mnoho nových informácií o biológii a fungovaní lesa. Interpretácia bola tiež veľmi príjemná.

wooloong
05.10.2022 5 z 5

Člověk, který tuhle knížku napsal, miluje stromy a dokáže o nich krásně vyprávět. Jsou pro něj mnohem víc než polínky do krbu a materiálem pro výrobu poliček a stolů, jsou to přátelé, úchvatné živé bytosti, které mohou strádat hladem, trpět žízní, láskyplně pečovat o svůj dorost nebo o přestárlé sousedy. Tahle knížka byla jako pohlazení po duši, která mě opravdu zasáhla, a změnila můj pohled na tyto dlouhověké veliké obyvatele naší planety.

Pettato
11.09.2022 5 z 5

Úžasná a velmi zajímavá kniha. Miluji přírodu, stromy a procházky pod jejich korunami patří k mým oblíbeným. Tato kniha je plná pozoruhodných informací o stromovém společenství. Ti mají svůj systém života dokonale propracovaný a jejich propojení je obdivuhodné.
Velmi čtivě podané informace, jsem nadšená.

HadleysHope
05.09.2022 5 z 5

Strome! Kamaráde! Srdce rvoucí, přírodní, surové a krásně pojaté. Už si v životě na Vánoce nekoupím živej strom.