Tajný život stromů (obrazové vydání)

Tajný život stromů (obrazové vydání) https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415361/bmid_tajny-zivot-stromu-obrazove-vydani-qXK-415361.jpg 5 959 311

Procházka lesem s jedinečnými fotografiemi a poutavými příběhy. Vyznání lásky k lesu – výpravná obrazová publikace, která přímo vyzývá k tomu, abychom se ponořili do hlubin lesů. V plném znění původního vydání. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky, láskyplně se starají o svoje potomstvo a pečují dokonce i o své staré a nemocné sousedy. Neuvěřitelné? Ale pravdivé! Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Dotisk r. 2022... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

Alex_Jura
19.10.2018 4 z 5

Popravdě, verze pro děti mi přijde přitažlivější... občas je to trochu rozvláčné. Hodně mi ale dala - na některé věci o životě stromů už nikdy nezapomenu... Za pohled na věc plný počet hvězdiček, za způsob zpracování tak čtyři. Přesto - stojí za to ji přečíst.

Veva
18.10.2018 3 z 5

Hezká kniha, ale možná příliš zdlouhavá.

kaffa
08.10.2018 5 z 5

jeden z mála "bestcelerů", které stojí za to přečíst.... myslela sem si, že se už nic nového nedozvím a přistupovala sem ke knize se značným skepticismem.... nicméně výsledek je takový, jaký se dal očekávat - víme, že nic nevíme, co se týče toho, jak příroda funguje.... pořád je co objevovat, co zkoumat, stále je spousta bílých míst, které je potřeba vyplnit....
v knize je krásně vidět, jak příroda funguje jako celek, živoucí organismus, do kterého tak necitelně zasahujeme.... a jak vše následně přestává fungovat.... pak se lidé mohou divit, proč máme samé kůrovcové kalamity, polomy a vývraty.... a přitom příroda jen dělá pořádek v tom, co sme v krajině natropili....
v době, kdy se začíná dbát čím dál tím víc na ochranu přírody, by se tato a další zjištěná fakta měla co nejrychleji uvést do praxe, abysme ještě měli co zachraňovat, dříve, než nám tu zbyde jen poušť.... avšak - upřímně - nedovedu si představit, že toto komerční průmysl jen tak skousne, natož dopustí :-(

kokodaros
08.10.2018 5 z 5

Přestože přírodu a tu zelenou obzvlášť miluji a popis knihy mne zaujal, nečekal jsem, že by její přečtení mělo mít za následek něco víc než obohacení o nové zajímavosti. A mělo. Tajný život stromů má potenciál koperníkovského obratu, stát se zlomem v našem vztahu ke stromům a především lesu, který i přes veškeré barevné proměny a vůně vnímáme stále jen jako něco poněkud neživého, "stojící dříví", domov hub a živočichů a stín pro naše výlety a sportování. Hned v úvodu zjišťujeme, že se musíme rozloučit s představou skupiny stojících, němých a hluchých jedinců. Jde o složitě provázané společenství s rušnou komunikací a dokonce nadané inteligencí, kterou bychom nečekali, kterou můžeme popírat, ale to je asi tak to jediné, co s můžeme dělat. Je přítomna, les vnímá, mluví, plánuje a my máme jen omezené šance to celé pochopit. Nejen protože výzkum teprve započal, ale především protože jsme ta druhá a zcela odlišná část přírody.

Jistě, dovedu si představit pobouření biologů a dalších vědců nad tím, s jakou neomaleností a sebevědomím autor vrší ověřená fakta, vlastní pozorování a emocionálně zabarvené dohady. A dokonce v textu užívá citoslovce! Neslýchané. Dobře, berme to všechno s rezervou, ale vzpomeňme na dávné vědce (a i novodobé kvantové fyziky a kosmology) - jen oni dokázali svou intuicí, nadhledem a fantazií překonat dogmata a úzkoprsý výzkum, v němž každý piluje svůj uzounký výsek pravdy. Má-li les přežít naše civilizační řádění, bez tohoto posunu se to nepovede.

A právě v oblasti ochrany přírody a našeho vlastního života vnímám největší přínos této knihy. Nebojí se pojmenovat i rádoby zelenou politiku, například využití dřeva a biomasy pro produkci tepla a elektřiny. To je hra s nulovým součtem, kdežto přirozený les s rozumnou výběrovou těžbou, to je obrovský zachytávač a sklad uhlíku. A ještě významnější je popisovaný přínos ve vodním cyklu. Věděli jste třeba, že bez lesů by se k nám, stovky km od moře, srážky vůbec nedostaly? Že lesy fungují nejen jako obecně známá zásobárna vody, ale i jako obrovský přepravník vody ve vnitrozemí? Jen mám obavu, jak pozdě to objevujeme. A jak ještě dlouho bude trvat, než si to připustíme a začneme jednat.

Must-read!

lagina
19.09.2018 5 z 5

Skoro až strašidelné :) Skvělá kniha, určitě se k ní časem vrátím :-)

Ales.BD
02.09.2018 5 z 5

Skvělá kniha plná zajímavých informací. Má o to větší cenu, že autor žije kousek za německou hranicí, takže je platná i pro naši situaci. Doporučuji přečíst 2x s krátkým časovým odstupem. S pozdějšími poznatky je začátek zajímavější. Povedená je i audioverze kterou načetl Aleš Procházka. Kniha samozřejmě není pro ty, kteří se nezajímají o přírodu a zvlášť stromy a lesy.

Atlantis
15.08.2018 2 z 5

Velké zklamání, neskutečně jsem se nudil. Několik faktů omílaných stále dokola.

cynik
13.08.2018 5 z 5

Krásna kniha ktorá vo mne zanechala nadšenie ako sa už dávno žiadnej knihe nestalo. Úžasne opísané fungovanie stromov ich spoločenstiev a vzťahov medzi nimi a vonkajším prostredím. Kniha napísaná úžasne, citlivo a krásne. Zhrnuté sylaby a skriptá z ekológie zasadené do pútavých príbehov (opis správania dvoch rozdielnych druhov stromov a ich konkurenčný boj o živiny je pútavý akčný príbeh na pár strán :-)) a rozprávania. Kniha vhodná k pochopeniu (sú)časti sveta ktorý nás obklopuje ale aj len na nezáväzné čítanie zaujímavých príbehov a pozorovaní.

martin9134
07.08.2018 5 z 5

Parádní knížka která každého donutí zamyslet nad tím, že na planetě nejsme sami a že i stromy jsou vlastně velmi vyspělé komplexní bytosti s kterými by se i mělo lépe zacházet, měli bychom si jich vážit. Překvapilo mě jak rychle jsem zhltnul 300 stránek o stromech, knihu jsem četl v angličtině, což doporučuji. A ještě se to hodí k aktuálnímu suchu... (jak moc je potřebujeme)

Chytuš
02.08.2018 5 z 5

Pan Wohlleben svým nadšením a láskou ke stromům a jejich společenstvím dokáže stejné pocity vzbudit i ve čtenářích. Je vidět, že je nejen zdatný pozorovatel, ale že má stromy a lesy skutečně rád. Jeho znalosti a zkušenosti jsou neskutečné. Stromy a lesy jsem měla vždycky ráda, ale teď se na ně dívám ještě trochu jinýma očima. S větší láskou a pokorou, dalo by se říct...

Jessica007
30.07.2018 5 z 5

Nádherná kniha. Moc se mi líbila. Četla jsem ji "jedním dechem". Je čtivá a člověk se v ní dozví tolik věcí. Stromy mám ráda a jsem moc ráda, že jsem si tuto knížku přečetla, budu se na ně dívat ještě více jinak a ještě více o nich přemýšlet. Krásné. Doporučuji.

Niccolka
30.07.2018 5 z 5

Chodíte rádi do lesa? Přečtěte si tuhle knížku, zážitek z návštevy lesa bude ještě krásnější, hlubší a vědomější.

thorir
28.07.2018 5 z 5

Vidíme je všude kolem nás, v krajině, ve městech, a přiznejme si, nic moc o nich vlastně nevíme. Stromy, někdy majestátní, někdy nenápadní, někdo je objímá, někdo se na ně jen dívá a obdivuje. Bez nich si lze jen stěží představit krajinu a svět. Autor se pouští do popisu úžasného, neznámého světa, vysvětluje jevy, kterých jsme při procházkách lesem svědky, ale o nichž obvykle nic nevíme, zřídka kdy si jich blíže všímáme, a vlastně často se o ně ani nezajímáme. Text je nesmírně čtivý, dostatečně jednoduchý, aby si i nebiologové, jako já, čtení knihy užili. Nelze se divit, že je kniha v kategorii bestsellerů. Troufám si tvrdit, že jde o postoje měnící text. Od teď se budu na stromy a lesy dívat zcela jinak.

Azmodan
24.07.2018 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Nahlíží velmi nenásilnou formou do neviditelných tajů nehybných obrů kolem nás. Kniha odhaluje vztahy, způsoby komunikace, způsoby obrany, růstu, výchovy potomků a dalších úžasných věci týkajících se rostlinné říše, především tedy stromů a lesů.
Myslím si, že tato oblast je velmi "neoraná" a o to pro mě byla celá kniha a tématika zajímavější! S ničím podobným jsem se dosud nesetkal a knihu vřele doporučuji!

marketa6511
21.07.2018 5 z 5

Kniha, která mi doma ležela víc než rok. Občas jsem do ní nakoukla, ale wau se nekonalo. Až do chvíle, kdy jsem do ní dozrála a přečetla jí během pár dnů. I když mám k přírodě a stromům obzvlášť velkou úctu, po přečtení téhle knížky se k úctě přidala obrovská pokora a vědomí, oč nás stromy přesahují. A na stromy v naší zahradě se najednou dívám zcela jinýma očima a jsem vděčná, že ořešák má v sousedství hned několik kamarádů a není opuštěný.

Sajdak
18.07.2018 5 z 5

Velice zajímavé čtení. Některé informace jsem tedy už znala, ale některé byly pro mě nové. Musím říct, že po přečtení této knihy se koukám na všechny stromy ve městech a v přírodě a pozoruji, jestli najdu nějakou shodu s knihou. Je prostě super jít a vědět..:)

efka.saf
01.07.2018 5 z 5

Myšlenkově a obsahově skutečně skvělá a jedinečná kniha. Formálně by šla možná ještě trošku vyšperkovat, ale jedná se skutečně spíše o drobné detaily.

Největší problém s touhle knihou jsem měla v tom, že jsem ji četla až jako pátou v pořadí. Ony přelomové informace, se kterými kniha přichází, jsem se totiž už dílčím způsobem dozvěděla v ostatních čtyřech autorových knihách, takže ono velké WOW se nekonalo. Na druhou stranu právě ony dílčí informace se v této knize sestavily do souvislého textu nabušeného informacemi, které (právě díky silnému antropomorfismu, o němž se zmínila již Marcela23) ve mě občas vyvolávaly zástavu dechu. V kapitole, ve které autor popisuje život stromů ve městech a v městských parcích, jsem měla pocit, že čtu o slepičkách v klecových velkochovech nebo o běžném chovu prasat ve vlastních výkalech a měla jsem (jako fakt!) i slzu v očích. Vlastně jsem nebyla dojmu, že nejlepší by bylo všechny stromy ve městech, parcích a v alejích vykácet, protože tam nebetyčně trpí. Ale fakt vím jistě, že za těchto okolností bych se v těch vydlážděných rezervacích asi zcvokla.

Kniha tedy bezesporu úžasně čtivá, která člověka nakopne dívat se na stromy a lesy kolem sebe jinak, přesto jsem sem tam měla smíšené pocity. Myslím si, že knize by i v mnohém prospěly obrázky. Ano, vím, nám dospělým jsou obrázky z principu zapovězeny, ale do této knihy by se opravdu hodily.
Co mě ovšem neskutečně rozčilovalo, byla formulace (něco něco - třeba buky) & spol. V knize se to objevilo hodněkrát a vždycky mě to nadzvedlo ze židle. Že by záležitost překladu?

Marcela23
21.06.2018 5 z 5

Čtivé, jen mi trochu vadí přehnaný antropomorfismus, asi kůli popularizaci. Někdy trochu triviální, ale když to člověk odfiltruje, je tam spousta zajímavého.

Richisa
18.06.2018 5 z 5

Úžasně čtivá kniha, od člověka, který v lesích něco prožil. Od člověka, který své osobní poznatky, podkládá dostupnými studiemi, kterých bohužel stále ještě není dost.

Pro čtenáře jsou tyto poznatky stále velmi neuvěřitelné, ale to asi není divu s ohledem na rozdíl v délce života průměrného člověka a stromu.

Ve čtenáři by měla vzrůstat úcta k lesu a všemu živému při čtení knih pana autora.

georgearrow
14.06.2018 4 z 5

Mnoho lidí považuje autora za šarlatána a šiřitele neověřených tvrzení. Já, i když dost scientistně založen, jsem tam tedy takové věci nečetl. Pouze, když jdu teď kolem stromu a vidím, jak jej někdo náklaďákem oholil na dřevo, tak je mi jej líto. A jsou to ty stromy fakt borci!