Tajný život stromů

Tajný život stromů https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318560/bmid_tajny-zivot-stromu-FBu-318560.png 5 950 311

Německý bestseller Tajný život stromů se již druhým rokem drží na žebříčku nejprodávanějších knih a získává si nadšené čtenáře ve stále více zemích. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody. Jen v Německu se za rok od vydání prodalo na 500 000 kusů a práva na překlad byla dosud prodána do 27 zemí.... celý text

Literatura naučná , Příroda, zvířata , Přírodní vědy

Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

Dija
Dija
29.03.2021 5 z 5

Při čtení této knihy jsem se utvrdila v tom, že není důmyslnějšího a propracovanějšího systému než přírody. Měli bychom si jí vážit více. Těším se na další autorovy knihy.

daza.dt
daza.dt
07.03.2021 5 z 5

Jedním slovem úžasné. Když mi knížka přišla do ruky, říkala jsem si: " Ok, o čem ten chlap tam může asi tak psát. Co je v lese, stromy, houba, pařez a víc už tam není - to bude nuda."
Jak jsem se jen mýlila - knížka je sice o lese a stromech, ale je napsaná tak úžasně a čtivě, že se nebudete moci odtrhnout. Čím víc jsem četla, tím víc jsem kroutila hlavou.
Po přečtení se rozhodně budete koukat na stromy jinak. Otevřou se vám oči do jiného světa. Rozhodně doporučuji a klobouk dolů před autorem.

Monačte
Monačte
22.02.2021 5 z 5

Peter Wohlleben touto knihou vzdal hold lesu a mimoděk napsal učebnici lásky k přírodě. Až tuhle knihu přečtete, už se na ulámané větve stromů nebudete nikdy koukat stejně. A pokud bydlíte v okolí kůrovcové kalamity, nečtěte si ji radši vůbec. Budete pak spát klidněji.

Duspic
Duspic
02.02.2021 5 z 5

Toto by měl být učební text (samozřejmě nejen toto) pro studenty lesnictví a vůbec pro všechny lesníky. Měli bychom naše hospodaření v lesích změnit, protože si myslím, že tak, jak je to dnes, tak to prostě nefunguje.

Kate72
Kate72
31.01.2021 5 z 5

Knížku jsem četla o něco déle něž obvykle a to hlavně proto, že jsem se snažila vstřebávat všechny ty nové informace. Už jsem slyšela o tom, že stromy dokáží mezi sebou komunikovat a pomáhat si navzájem. Ale takových nových informací, kterých se mi dostalo v této knize, o tom se mi ani nezdálo. Knížku mám půjčenou z knihovny, ale určitě si ji zakoupím domů. Loni jsme si vsadili doubek na kraj pozemku, který jsme si přivezli od Rožumberka . Z pěti žaludů nám vyklíčily tři, jeden je vsazený, zbylé dva čekají na vhodné místo. Tak teď už vím, kam je dám, samozřejmě, že ke svému bráškovi:).

Petr1x
Petr1x
18.12.2020 4 z 5

Pěkná a zajímavá kniha. O lese, stromech, houbách a jejich souznění. Pochopíte co jste možná ani netušili a nedokázali si vůbec představit. Musím uznat, že po přečtení knihy více rozumím lesu a stromům. Milovníkům přírody mohu jen doporučit.

Křovák
Křovák
14.12.2020 5 z 5

Velmi čtivě napsané, vyvážený poměr faktů i příměrů. Pan Wohlleben sice tím, že principielně správně srovnává utrpení zvířat a stromů, hází vidle do teorie veganismu a vegetariánství (tak či onak usmrcujeme jiné živé bytosti ke své obživě, má snad třeba slunečnice menší právo na život, než sele? Pokud ano tak proč?), ale nelze s ním zásadně nesouhlasit.

Dominika13
Dominika13
06.12.2020 5 z 5

Doporučuji při čtení knihy podnikat časté procházky lesem a přírodou. Začnete vnímat věci, které zde s námi byly a budou stále, ale na které jste se dosud vůbec nezaměřily. Od této chvíle vnímám úplně jinak stromy a vše, co s nimi souvisí.

pablito
pablito
17.11.2020 5 z 5

Úžasná kniha, která vám polopaticky poví to, co jste zatím v lese jen tušili.

konstelanski
konstelanski
04.11.2020 5 z 5

Encyklopedie výletů do lesa.

Miss.K
Miss.K
26.10.2020 5 z 5

Pro milovníky přírody jen něco navíc co vás nějakým způsobem úžasně naplní.. nádherná knížka ze spoustu zajímavýma informacema :)) rozhodně doporučuji!!

Fiddis
Fiddis
19.10.2020 3 z 5

Zkraje jsem byla nadšená, postupně mě ale kniha nějak přestávala bavit, asi že to bylo spíše odborné než výpravné. Nicméně mě obohatila a v lese už se cítím a dívám na věci okolo jinak :-)

puuha
puuha
02.10.2020 5 z 5

Kniha se nečte jedním dechem, ale je nabitá nesmírně zajímavými informacemi. Musela jsem tedy po každé kapitole vstřebávat. Doporučuji!

DreamerX9
DreamerX9
01.10.2020 4 z 5

Nádherná kniha která pomáhá pochopit duše stromů a zavede vás do hlubin přírody. S autorem souucítím a myslím že tuto knihu by si měl přečíst každý už jen z úcty k přírodě :)))) doporučuji

Libris_Na_Ex
Libris_Na_Ex
07.09.2020 5 z 5

Procházka lesem už nikdy nebude jako dřív. To co tahle kniha odhaluje je úplně nový svět. Cítila jsem se jako Alenka, která objevuje nový svět. A mojí výhodou, že tuhle Říši divů, mám hned za barákem.

Jonna
Jonna
31.08.2020 5 z 5

Knihou jsem nadšená, moje procházky po lese získaly další rozměr. Hned jsem si koupila další díla autora.

inachisio
inachisio
30.08.2020 5 z 5

Tuhle knížku miluju. Při jejím čtení jsem stále žasla nad dokonalým světem těch, kteří nám dávají téměř vše. Stromy. Jsou chytré, pomáhají slabším, mají charakter, povahu. Úžasné, kolik se toho člověk z tohohle díla doví.

Trubka_
Trubka_
20.08.2020

Knihu jsem asi v třetině odložil. Přišlo mi, že autor popisuje celkem detailně jak stromy a les fungují z biologického hlediska a zároveň pořád zdůrazňuje, že o tom vlastně nejsou žádné studie a nic o tom jako lidi nevíme a že je to z jeho praxe. Tím jsem si asi vytvořil nějaký blok k tomu, abych nad tím mohl rozjímat šířeji. Třeba se k ní někdy vrátím.

Velekněžka
Velekněžka
17.08.2020 5 z 5

Nobelova cena za překlad :-). Za překlad z řeči přírody do jazyka člověčího. A procházky lesem mohou se rázem stát o tolik srozumitelnějšími…

frantisek0724
frantisek0724
16.08.2020 4 z 5

Příjemné čtení, opět jsem o něco moudřejší. Při procházce lesem od teď vidím stromy a celé lesní společenství trochu jinak než-li před tím. Vlastně u nás lesy v pravém/původním stavu ani nemáme. Musím zkonstatovat, že opravdový a zdravý les při životním tempu stromů již nestihnu. Tak snad mí praprapra potomci..