Tajný deník čínské císařovny

Tajný deník čínské císařovny https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11303/tajny-denik-cinske-c-11303.JPG 4 377 56

Tajný deník čínské císařovny : císařovnin životní příběh tak jak jej sama sepsala a jak jej doslovem opatřil její vrchní eunuch Li Lien-jing. Kniha holandského autora je knihou o proslulé čínské císařovně, žijící koncem 19. století a známé světu jako krutá vládkyně a intrikánka bez skrupulí. Fabricius se však zajímal o život této ženy hlouběji a vylíčil s lidským pochopením její osamocenost, touhu po lásce i marnivost, jíž vysoké postavení propůjčovalo absurdní podobu. Zachytil tak sugestivně příběh ženy, která své skutečné názory mohla uprostřed nepřátel a pochlebníků svěřit jedině papíru. Materiál k poutavému a svým způsobem ojedinělému románu nalezl autor za svých četných pobytů v Číně. ... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Český klub

Wij Tz´e Hsi, Keizerin van China , 1968

KnihovniceVěra
12.01.2017 4 z 5

Zajímavé čtení o jiné nám vzdálené kultuře Číny, pod jejímž nánosem se skrývá ctižádostivá a pyšná císařovna toužící v prvé řadě po moci. K jejímu dosažení a udržení neváhá využít čehokoli včetně nekonečných intrik, trestů a poprav. Během války s evropskými mocnostmi se projeví její zbabělost při útěku z Pekingu a teprve na konci života si uvědomuje, že o západní "barbarské" kultuře sama nic neví.
Zklamalo mě, že kniha přes svůj český název neobsahuje přesné datumy a letopočty. jedná se jen o fiktivní memoáry.

tesar_dali
23.04.2016 4 z 5

Niektore pasaze boli trochu nudne, ale celkvy dojem je velmi pozitivny.

marimari
22.02.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek,, které si hýčkám!

Jessica007
31.12.2015 5 z 5

Knihu jsem četla před hodně lety, hodně mě zaujala, dobře se četla, dodnes ji mám v knihovně. Za mě pět hvězdiček.

otesánek
03.09.2015 3 z 5

Začátek jsem četla rychle a nevěděla jsem kdy přestat. Když jsem se dostala do druhé poloviny knihy začala mě místy až nudit. Dočetla jsem ji spíš silou vůle. Za sebe říkám ano stála za přečtení, ale jednou stačilo.

notburga
04.11.2014 4 z 5

Když pomineme menší historické i faktické nepřesnosti, čte se kniha velmi pěkně. Noří se do nálad a pocitů ženy, kterou by si mnozí z nás jistě nedovedli ani představit. Navíc dává do značné míry tušit, proč se Ch´Si chovala právě tak, jak ji známe.

cie
17.07.2014 3 z 5

První polovina knihy neměla chybu, ale druhá půlka knihy už mě vůbec nebavila...šlo už pouze o samé politické intriky, jak se udržet u moci.

Katuska001
21.04.2014 4 z 5

Román psaný formou deníku. Líčí život v Číně za doby císařství v druhé polovině 19. a začátek 20. století dle skutečných událostí (císařovna umírá 1908). Líčí chudobu i přepych, život a krutost v boji o moc. Přesto se našlo i kousek pro lásku.

namoki
26.12.2013 5 z 5

Dobra kniha a zajimave videt, jak naprosto jiny zpusob uvazovani a zivota byl v Cine pred komunistickym rezimem...

Tess.96
16.12.2013 4 z 5

Přemýšlela jsem dlouho jestli dát čtyři nebo pět hvězdiček, nakonec jsem dala čtyři. Kniha mě moc bavila, příjemně se četla a život císařovny byl zajímavý. Pokaždé když jsem si část přečetla, tak jsem měla chuť zajet do Číny a poznat tu zemi a nebo se o Jehonale dozvědět něco víc. Zaujala mě její osobnost, odvaha a inteligence. Dokázala se z pouhé konkubíny stát matkou budoucího císaře a následně císařovnou. Kniha byla psána přesvědčivě. Čtyři hvězdičky dávám za to, že se v knize našli nějaké části, při kterých jsem se nedokázala soustředit a myslela jsem na jiné věci, ale jinak byla kniha skvělá.

Natique
07.12.2013 5 z 5

Velmi zajímavý historický román psaný čtivě. Doporučuji.

singles35
16.06.2013 3 z 5

Pár odkazů pro ty, které zajímá i skutečný příběh:
a spoustu dalších . . .

Marianka78
26.06.2012

Doporučuji!!!!!!! Krasná, plná citu,historie,problematika vztahu,kde rozum vítězi. Autoru velké DIK.

princesse
23.06.2012 4 z 5

Skvěle se mi četla a doporučuji. Moc hezká a zajímavá kniha.

Hrefna
23.02.2012 4 z 5

Hezká kniha postavená na lidech, jejich charaktech, proměnách, předsudcích, na jejich osudech - vzestupech i pádech. Vykreslení postav je skvělé, ale chybělo mi zde vylíčení specifik čínské kultury a samotné země, což je dle mého názoru důležité pro celkové pochopení knihy, protože jsme několikrát měla pocit, že by se tento příběh mohl odehrávat v jakékoliv zemi na světě.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Skutečná historická osobnost, mocná čínská císařovna, je zde vylíčena s pochopením pro její slabosti i touhy. Pro nás nezvyklý pohled za zdi Zakázaného města.

Čína 19.-20. století královny rozhlasové zpracování

Johan Fabricius
nizozemská, 1899 - 1981
1994  80%Tajný deník čínské císařovny
1981  81%Tonek z Napoleonovy armády
1978  69%Velký géz
1977  88%Plavčíci kapitána Bontekoea
1972  76%Tajemství starého venkovského sídla

Kniha Tajný deník čínské císařovny je v