Tajnosti popraviště

Příběhy ze života katovské rodiny Sansonů.

https://www.databazeknih.cz/images_books/64_/64347/tajnosti-popraviste-64347.jpg 3.985
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno, Svoboda

Mémoires des Sanson, 1798

Kniha Tajnosti popraviště

Fuckenbrau

Zaznamenané dílo a životy několika generací katovské rodiny. A jelikož se zrovna prožene Francouzská revoluce, tak je jasné, že se gilotina jen tak nezastaví.
Něco je samozřejmě přitažené za vlasy, ale hodně to zachycuje atmosféru doby.

Maanna

Autor není profesí spisovatel. V podstatě zpracoval záznamy svých předků a připojil své vzpomínky, což vede k tomu, že je kniha taková proměnlivá. Jeden přispěvatel je lepší vypravěč příběhů, další spíše statistik a další poskytuje i hlubší vhled do historických souvislostí. Navíc tedy u některých poprav jsem myslela, že už budu muset knihu odložit, protože toho začínalo být trochu moc, není to zrovna čtení pro útlocitné. Ale dočetla jsem a nelituji. Je to zajímavý pohled do historie, kterým se proplétá linka odsuzující trest smrti - pachatele od činů neodvrátí, ale ty, kdo ho vykonávají, vždy poznamená.

Šnek86

Zajímavý pohled do francouzské historie poprav z pamětí rodiny katů Sansonů.Zrození guillotiny a její krvavá pouť časem až po zrušení trestu smrti.Vědět o francouzské historii víc, bylo by to jistě více poučné, takhle mě zaujaly spíše jen popravy známých osobností jako Marie Antoinetta, Robespierra, Ludvíků atd...Za zmínku stojí i příběh Cartouche.

PeterSmith
19.07.2017

Kniha, která mě naprosto dostala svojí autentičností. Slabší povahy by se jí měly obloukem vyhnout!

slyvuska
05.06.2017

Sktečně zajímavý pohled na krvavá francouzská léta - učíme se, co se během Francouzské revoluce dělo, ale nikdo z nás si asi nedokáže představit, že se denně popravovalo minimálně 30 lidí... to je prostě brutální...

historikola
03.05.2017

Příběh je velice zajímavý a poutavý. Je psán jako rodinný příběh jednoho člověka. Je tam hodně zajímavých částí. Nezakrývám, že v některých částech příběhu jsou jen holé informace jako datum a rok popřípadě jméno popraveného. Děj se čte velice dobře. Je to další knížka co odhalí jaké byli dějiny Francie.

Noita
18.01.2017

Především autor není literát, ale kat. To, co převedl do knižní podoby jsou zápisky jeho jednotlivých předků - rodinná kronika. Styly se střídají, jelikož jde o dílo generací Sansonů. Kniha obsahuje jak počátek neslavné kariéry, tak detaily z běžného života - například synové katů se od pěti let museli účastnit poprav, aby se připravili na budoucí zaměstnání (jiné mít nesměli) a proto autor nemá rodinu - nechce pokračovat.
Nestranný pohled na francouzskou revoluci, kde probíhalo denně 50-70 poprav je ohromující. Neměli si ani čas dělat zápisky, jelikož je příšerně bolely ruce ze stínání hlav. A tak přišla gilotina a z poprav se stala manufakturní výroba. Otec autora již viděl krvavé skvrny i na nedělním ubruse u oběda.
Kniha je autentickým a nenahraditelným obrazem doby.

Formol
14.12.2016

Na rozdíl od některých komentujících si myslím, že kniha drží pohromadě velmi dobře. Ten zdánlivý nesoulad, kdy v první části jsou popisovány poměrně detailně jednotlivé popravy, zatímco druhá část je téměř telegrafický výčet rozsudků a poprav, je dokonalý kontrast. V čtenáři, tedy alespoň v mém případě, vzbuzuje otázku, která doba je krutější. Zda ta, kdy jednotlivce odsouzeného za různě těžká provinění popravuje zvlášť trýznivým způsobem, nebo doba, která popravuje rychle a bez zbytečného týrání, ale utápí se v krvi popravovaných.

řemesla popravčí, kati

Charles Henri Sanson