Tajnosti popraviště

Kniha Tajnosti popraviště

icezero

Tyhle memoáry několika generací katů z Francie mě oproti Pamětem kata Mydláře tak úplně nechytily. Od nástupu paní gilotiny mě vlastně docela nudily, ale nakonec jsem se přemohl a knihu v rámci čtenářské výzvy 2021 dočetl - protože na popraviště se fakt dostat nechci :D

Usire

Četl jsem hned po Pamětech kata Mydláře. Nevím čím to bylo, ale tohle mě tak nechytlo. Možná to bylo překladem, který mi nesedl. S odstupem času se třeba zase vrátím a zkusím to znovu.

MíšaS.
12.09.2020

Kniha mě neskutečně bavila. Sice nevím, jak může někdo znát dopodrobna život předků ob dvě generace, ale i tak jsem si čtení užila.

666Jitka
25.05.2020

Memoáry několika generací pařížské katovské rodiny Sansonů by se daly přirovnat k historii naší pražské katovské rodiny Mydlářů. Více se mi zamlouvaly zhruba první dvě třetiny knihy, kdy se popravovalo "postaru". Jakmile na scénu přichází revoluce, tak se madam gilotina nestačí ani zastavit a člověk už má chaos v tom,kdo všechno a proč byl sťat.

toecutter
15.05.2020

Kniha,která mě nesmírně bavila????

Corso
10.02.2020

Bol som prekvapeny, ze Sanson zdramatizoval historiu jeho predkov na urovni Alexandra Dumasa. Skoro vaham uverit ze by niekto mohol tak detailne poznat pribeh svojich pradedov, dedov. Az do detialov romantizujucich vztahy, lasky, osudovost rodoveho prekliatia. Co fakt pripomina romany. Skor som cakal suche fakty, drsne, katovske, plne detailov, datumov. Tie prichadzaju ...s ubiehajucim casom a cim blizsie sa dostavame k samotnemu Henrimu. Takze mne vychadza ze toto je pripad kata, ktory mal spisovatelske ambicie a pouzil na namet to co najlepsie poznal. Ako sa samozrejme dostava k svojmu zivotopisu, je to uveritelnejsie. Takze ta spisovatelska licencia sa tyka hlavne jeho predkov. Je to dost vynimocne citanie, zas az tak vela knih zaoberajucimi sa pracou katov, vykonavanim mucenia a popravami, nie je. Vzdy je osviezujuce dozvediet sa kolko sposobov utrpenia dokazal clovek vymysliet. Stretneme sa tu s Cartouchom, Pripadom kralovraha (meno mi vypadlo, nieco od D.), Pripad kralovninho nahrdelniku (bliklo vam v pamati?), prejdeme francuzskou revoluciou, budeme svedkami vynalezu a zdokonalovania "humannej" guillotiny. Hlavne casti okolo revolucie su skvelou ucebnicou historie.

Fuckenbrau
05.09.2019

Zaznamenané dílo a životy několika generací katovské rodiny. A jelikož se zrovna prožene Francouzská revoluce, tak je jasné, že se gilotina jen tak nezastaví.
Něco je samozřejmě přitažené za vlasy, ale hodně to zachycuje atmosféru doby.

Maanna
03.09.2019

Autor není profesí spisovatel. V podstatě zpracoval záznamy svých předků a připojil své vzpomínky, což vede k tomu, že je kniha taková proměnlivá. Jeden přispěvatel je lepší vypravěč příběhů, další spíše statistik a další poskytuje i hlubší vhled do historických souvislostí. Navíc tedy u některých poprav jsem myslela, že už budu muset knihu odložit, protože toho začínalo být trochu moc, není to zrovna čtení pro útlocitné. Ale dočetla jsem a nelituji. Je to zajímavý pohled do historie, kterým se proplétá linka odsuzující trest smrti - pachatele od činů neodvrátí, ale ty, kdo ho vykonávají, vždy poznamená.