Tajná večeře

Tajná večeře https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372659/bmid_tajna-vecere-CSY-372659.jpg 4 99 42

Strhující příběh plný černého humoru Čtveřice přátel si pronajme luxusní byt. Zdá se, že jim svět leží u nohou. Ale ne všechno se daří tak, jak by si přáli. Za účelem vydělat peníze začnou pořádat večeře pro náročnou klientelu, která prahne po neortodoxních gastronomických zážitcích. Postupem času se z nápadu, který vznikl spíše jako vtip, stane seriózní byznys. Pod náporem množství vydělaných peněz mezi organizátory narůstá napětí, nedůvěra a paranoia, od níž není daleko k násilí…... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , XYZ (ČR)

Jantar Secreto , 2016

Hvězdinka
07.04.2023 1 z 5

Tak myslím, že s tímto autorem končím. Báječné dny byly utrpením a tato kniha byla mým mučením. Nudné alá Znamenitá mrtvola. Ztráta času.

lalela
19.09.2022 5 z 5

Jak skvělým překvapením pro mě byla tato kniha. Čtete si, a prostě víte o co jde, jen čtete příběh, který vás vtahuje do děje a prožíváte ty okamžiky s hrdiny knížky, víte přesně jak to skončí, uvažujete nad tím, jak je všechno tak strašně morbidní. Celý příběh je vlastně o tom, jak parta mladých vaří racčí maso. Připravují ho na všechny možné způsoby a pořádají tajné večeře. Mají to vymakané, postupně z toho vybudují super bussiness. Takže příběh si plyne a na konci přijde to JAKOŽE COŽE??? vždyť já věděla, jak to skončí. Omyl, ten závěr byl famozní!!!

Leona333
12.03.2022 3 z 5

Asi jsem byla příliš namlsána z recenzí na tuhle knížku, neb obsah jejího ,,knižního menu," nebyl pro mě ničím opravdu lahodným.
Takže na úvod ,,předkrm." Ten má nabudit chuť k dalšímu chodu... No, nic extra nebyl, stejně jako úvod knížky.
Dále ,,polévka," tak nějak ,,přesolená - hutná," podobně jako první půlka přečtené knihy.
,,Hlavní chod," překombinovaný a převařený, jako samotná pointa tohoto příběhu...
No a na závěr ,,dezert." Na ten už jsem opravdu neměla chuť. Ten jsem ,,spolkla," dočetla jen ze slušnosti vůči panu ,,hostiteli," respektive spisovateli, kterému po tom všem co pro nás, mně jako čtenáři nachystal, napsal - navařil..., bohužel titul ,,šéfkuchař," dát nemohu.
Takže celkově 2,5 hvězdičky. Nakonec 3. Možná z otrlosti, nebo sama sobě za výdrž, dojíst, dočíst to do konce.

Martin2009
31.01.2022 5 z 5

KNIHA (5 hvězdiček). Knihy Raphaela Montese jsou super. Tohle je velmi neotřelý nápad. Ano, místy je to dost hrozné, ale vše je podáno neuvěřitelně uvěřitelně a působí to skutečně jako zkušenost z první ruky. Bravo! Ten konec se dá tušit, ale je stejně překvapující. Co je ovšem horší, je překlad.

PŘEKLAD (1 hvězdička). Tak takhle odbytou práci, to teda "la pardón". Na to, že se pan Illek prezentuje jako překladatel a kniha podle tiráže měla odpovědnou redaktorku, jazykovou redaktorku i korektora, je to velmi špatná práce.
Předně některé věci ukazují, že překladatel moc zkušeností z Brazílie nemá, zřejmě se asi spíš orientuje na portugalštinu portugalskou. Některé překlad brazilských reálií působí dost divně a nepatřině: plac tři, plac sedm atd. jako označení částí pláže, podivné překlady názvů ulic, které by bylo lepší nechat v originále, jakož i překlady některých vlastních jmen.
Velice neprůhledné stylistické konstrukce a podivné překlady typu:
stůl s víkem z tmavého skla
básnířka z Goiáse
sedli jsme si do stánku a dali kokosové mléko
...vykládána jako vůle Boží, který si ji vybral... (odkdy se vztahuje k přídavnému jménu?)
...se Vepřek silně přichytil k náboženství coby útěku.
za noci Rio de Janeira
...chlápků, již vejdou...

A i když je celá kniha psána hovorovým jazykem, ten musí být pořád spisovný, takže ...dvířka pece, v níž se pekly palmová srdíčka..., fakt ne.

Nakonec ozdobte nastrouhanými citrusovými plody (???)
chrápe jako pořez
jsem se zachechtal, abych dal průchod nezdvořilosti
okvětní lístky květin
přičemž vypískl na sebe coby řečníka neobvyklou fistuli
strádající ženský, který toužily být pořádně udělány...
přinesly černošku unešenou na policejní stanici
falešný pocit pohodlí způsobený nemocniční bílou barvou a pracovním vyladěním všech zařízení
humanitární způsob provádění porážky (:-)))
Vypouklé rány jí do živýho masa pokrývaly celé tělo.

a tak dále a tak dále

Všechno to pak završují moravismy nejhrubšího zrna. Překladatel je zřejmě z Moravy.

Nemusíme být furt pohádaní.
...já měl pár vteřin na to, abych se zvetil.

Fakt špatný :-(

ThrillerLove
30.11.2021 5 z 5

Vůbec jsem nevěděla co mě čeká, ale jako wow a představovala si úplně něco jiného. Tohle je vyloženě pro silné žaludky. Vepřek mě tam místy dost štval. A konec knihy ... No to mi přišlo dost ujetě přehnané. Takové málo věrohodné. Jinak kniha fakt super ️
Závěr jsem teda nečekala ...

Byla jsem jednou po obědě tak po večeři. U slabších povah by se dalo říct, že ti může vyvolávat dočasné vegetariánství

koki.veru
28.02.2021 5 z 5

Velice originální příběh. Nikdy by mě nenapadlo, že někdo může na takovéhle téma napsat knihu. Kniha byla poměrně napínavá, místama dost drsná a pro slabší povahy i nechutná. A závěr docela překvapující.

dlabikk
18.01.2021 3 z 5

Byla jsem podle komentářů připravena na nechutný příběh, který možná ani nedočtu, ale dočetla. Gradující originální příběh, který nejde nedočíst :o)

Pumpkin
29.12.2020 4 z 5

Ta kniha měla snad úplně všechno. Objektivně bych asi dala plný počet hvězdiček. Ale jednu musím přece jen ubrat. Byť jsem docela otrlá čtenářka, tak nějak to bylo na mně už moc.

Ctenar1202
31.10.2020 5 z 5

Lidi, pokud máte silné žaludky, tak knihu doporučuji přečíst. Je o partě mladých lidí, kteří spolu bydlí ve velkém pronajatém bytě, ale jednoho dne zjistí, že jeden z nich neplatí nájem a mají pár dní na to, aby sehnali dlužnou částku.... A tak je napadne po dlouhém vymýšlení a přemýslení, že uspořádají pro náročnou klientelu gastronomický zážitek v podobě večeře. Budou se podávat ta nejvybranější jídla z masa.... A to co se zdálo jako jednorázová akce jim přerostlo přes hlavu a po večeřích byla obrovská poptávka, ale stále jen s tím jedním druhem masa... Jenže pod náporem vydělaných peněz roste napětí, nedůvěra a paranoia.....

Autor je vystudovaný právník a mě by fakt zajímalo, jak přišel na toto téma. V knize je tolik podrobností, detailů....

Ode dneška se na maso budu dívat jinýma očima.

Doporučuji přečíst. Ale ne slabým povahám.

maximus13
16.09.2020 5 z 5

Fakt boží. Zábava od první stránky (knihu neberte vůbec vážně). Kulervoucí závěr knihy by měl slovo od slova natočit Quentin Tarantino, to by byla bomba. Kniha měla i detektivní přesah, jejíž rozluštění na posledních třech stranách vás dostane. DOPORUČUJI PŘEČÍST!!! Zaručeně se budete při čtení bavit.

darina4314
16.08.2020 5 z 5

Uplna parada

Janek
25.05.2020 5 z 5

Literární delikatesa. Skvěle gradující text není děsivý jen svým tématem, ale hlavně uvěřitelností. Pochopíte motivaci postav (jakkoli se vám jejich jednání bude hnusit), ucítíte vůni toho masa s chutnou omáčkou, dostanete na tu lahůdku chuť. A až půjde do tuhého, až půjde o život, i vám se bude těžko usínat. Výborný text, kde není nic navíc a nic neschází.

rabor
17.05.2020 5 z 5

Lahúdka. Předkrm a hlavní chod byl velmi lehký, zábavný a stravitelný. Pak asi došlo k výměně kuchařú a dezert si vzali na starosti Palahniuk s Tarantinem. Dobrou chuť. Jen ten blbý pocit když vám během čtení začne škrundat v břiše.

Aghatte
04.09.2019 1 z 5

Fuj, hnus, proč to čtu?! Nedoporučuji...

Lenka.Vílka
08.08.2019 2 z 5

Nechala jsem se utáhnout na nudli. Dala svému oblíbenému uživateli palec za komentář a rezervovala knihu v knihovně. A až když jsem otevřela, zjistila jsem, že je to kniha od stejného autora jako Báječné dny. To není poděkování, ale "oh shit"...

Kniha to špatná není, to věru ne. Vždyť jsem jí dočetla! (Narozdíl od knihy Báječné dny.) A byla jsem schopná najít hodnocení na škále od nuly do pěti! (Spoiler...těžké rozhodnutí to nebylo.) Ale zbytek a to ostatní mi uniklo. Mít v oblibě lidi (ani živý ani vařený), určitě nadšeně klikám pět hvězd. Ale během čtení jsem si hodně rychle vzpomněla, proč jsem autorovu první knihu nedočetla...

BernardBlack
06.07.2019 5 z 5

Recept na delikatesu: Vykostíme Kinga, přidáme na kousíčky nasekaného Palahniuka, oba pak flambujeme v černém a nekorektním humoru a zalijeme řádně exotickou a peprnou omáčkou, kterou ještě zahustíme dnešní "smetánkou" (tak že by se dala krájet, jak říká Bohdalka:)
A máme "very hot a spicy" lahůdku, po které se budete olizovat až za ušima (gurmáni "racčího masa" spíš jako po jejich konzumaci:))

Alena_S
02.05.2019

Nevím vám. Do poloviny se zdálo, že čtu slibný a relativně věrohodně podaný thriller. Pak si autor zřejmě přečetl něco od Palahniuka a řekl si, že je čas to rozjet ve velkém.
Spoiler: Jako doslova ve velkém. Tempem, kterým by brzy vyjedli celou Brazílii, a že je to velká země. Navíc zaživa. A přes to všechno v utajení.
Takže tady ta věrohodnost logicky klesá...
Poučení z knihy: Nekamaraďte s Vepřekem. Když vám nabídnou racka, neberte si, patrně to není racek. Gastronomie si žádá oběti.

Placi
21.04.2019 3 z 5

Román nutí čtenáře přemýšlet nad možností, že se něco podobného skutečně děje. Osobně si myslím, že popisované události ohledně gurmánské konzumace lidského masa není žádným hororovým sci-fi. Autor výborně zachytil lidské vlastnosti jako mamonářství nebo snobství. Nechutné scény (nechutná je vlastně celá podstata románu) mi nevadily, s tímto nemám vůbec problém, ale často mi vadila nesmyslnost počínání hlavních postav.

SPOILER SPOILER SPOILER!
Cením alespoň “překvapivý” konec. Tušil jsem, že ta mrcha bude pěkná... no, mrcha.

micha-ella
27.03.2019 2 z 5

Přečteno jen do poloviny, pak jsem knížku odložila. Ne snad kvůli očekávaným nechutnostem a surovostem, ale kvůli naprosté hlouposti aktérů a tím i nereálnosti celého děje. Báječné dny jsem zhltla, tohle marně překousávala.

Roubas
24.11.2018 5 z 5

Představte si Rodrigueze a Tarantina na dovolené v Brazílii, kde si nezaplatili all inclusive a při večeru si vaří večeři.
"Ty vole, představ si, že by někdo vařil z lidskýho masa."
"Co ty víš, třeba se to děje."
Pak se na sebe potutelně usmějí a napíší příběh.
Tajná večeře válí ve brutální (nejen) čtivosti a zejména v tom, že máte pocit, že nečtete výplod fantasie jednoho schopného brazilského chlapíka, ale příběh o tom, co se klidně může v blízké budoucnosti dít, právě ona reálnost je hlavním plusovým bodem. Při tom to začíná nevinně. Parta čtyř studentů zdrhne na studia ze spárů rodičů do Ria, a zdá se, že jim svět a dospělost otevírají náruč. Jenže někdy věci nejdou, tak jak si přejeme.
To, že je příběh místy nechutný a nevídaně brutální musí dojít každému, kdo si přečte anotaci, ale za mě je skvělá ta atmosféra, která protéká celou knihou. Ze začátku se i zasmějete a nálada je příjemná, ale začíná se pomalu zhasínat a černý humor jde ruku v ruce se znepokojením nad tím, co přijde a co pochopitelně musí přijít. Samotné finále, pokud neberu v úvahu epilog, je neuvěřitelná lahůdka, kterou bych rád viděl na plátně.
Za mě originální a nádherně nechutný příběh, který mě jen trochu nasral úplným vyústěním.

brazilská literatura černý humor kanibalismus psychologické thrillery

Raphael Montes
brazilská, 1990