Tajná láska Jakuba Krčína

Tajná láska Jakuba Krčína https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353731/bmid_tajna-laska-jakuba-krcina-tWB-353731.jpg 4 30 9

Na pozadí skutečných historických událostí – popravy Vaňka Bezpalcího, vyvraždění mlynářské rodiny v Rožmitále na Šumavě, zabití zemana Loreckého a vzpoury rybníkářů proti panu Petru Vokovi – se odehrává osudový milostný příběh plný vášní a hlubokého citu mezi Jakubem Krčínem a Zuzanou, dcerou popraveného Vaňka Bezpalcího. Děj románu je situován do let 1569–1574, kdy vznikal rybník Svět.... celý text

MartaPear
MartaPear
01.03.2024 4 z 5

Pravděpodobně fiktivní, byť celkem reálný nebo i možná skutečný příběh o lásce Krčína k obyčejné "rybníkářce" Zuzaně, reálie a dobové situace a skutečnosti jsou velmi přesné a věrné, plasticky vykreslené včetně pocitů a názorů hlavních aktérů. Protože znám Třeboňsko i Krumlov a celé jižní Čechy velice dobře, přesně jsem si zasazovala jednotlivé děje na konkrétní místa a o to víc jsem byla vtažena do děje. Čekala jsem nenáročné čtení do čekárny u lékaře, ale byla jsem velice mile překvapena!

BabaJaga11
BabaJaga11
26.02.2023 4 z 5

Knih o Jakubu Krčínovi jsem četla hned několik, vesměs romány, které kombinují historická fakta a fantazii autorů. Mnoho z toho, co se objevuje v této knize, jsem četla i jinde (stavba rybníka Nevděk u Třeboně – dnes Svět, pomsta rybníkáře Vondry Boráka Petru Vokovi), zde se však autorka podrobněji věnuje postavě fišmistra Vaňka Bezpalcího a jeho dceři Zuzaně. Nejsem si úplně jistá, ale myslím, že Zuzanu a její vztah ke Krčínovi okrajově zmiňuje ve svých románech i Nina Bonhardová, na rozdíl od E. Jindrové jí a hlavně jejímu dítěti přisoudila přece jen malinko šťastnější osud... ale možná se mýlím a šlo o jinou ženu.

Když jsem četla o vztahu Jakuba Krčína k jeho zákonité manželce Dorotě Slepičkové, připomněla jsem si úvahy autorů knihy Tajemné životy Jakuba Krčína, že vše bylo nejspíš trochu jinak, ač zlí jazykové tvrdí opak. Upřímně v to doufám, protože kdyby byla Dorota sebeškaredější a sebeprotivnější, jestli by s ní měl Krčín zacházet, jak je popsáno v knize Elišky Jindrové, bylo by mi jí upřímně líto.

Knížka se čte dobře a ač mi místy připadá trochu jako historická červená knihovna, jinde se zas najdou zajímavé postřehy a myšlenky, a tak dávám čtyři hvězdičky.

veronika1998
veronika1998
15.06.2020 5 z 5

Krásný čtivý román z dob Rožmberků, doporučuji.

Marika Vanova
Marika Vanova
15.06.2018 2 z 5

Příběh mě moc nezaujal, ani forma vyprávění.

Kimon
Kimon
05.01.2018 3 z 5

Čtivé, oddychové čtení.

zuzana2599
zuzana2599
20.12.2017 4 z 5

Oddechové čtení na dva večery, nejen milostný příběh Jakuba Krčína a dívky Zuzany, ale dovíme se i o vzpouře rybníkářů a o historických faktech z doby, kdy vznikal rybník Svět. Pěkné čtení to bylo, nejen zábava, ale i poučení z české historie.

Iwíček
Iwíček
12.10.2017 5 z 5

Skvělá historická kniha s detektivní, ale i milostnou tematikou. Nicméně detektivní zápletka není tradiční, svým způsobem se tu neobjevuje žádný detektiv, nýbrž banda pomstychtivých rybníkářů. Užijte si tuto zajímavou jízdu.

jenda
jenda
14.07.2017 5 z 5

Láska v názvu může někoho možná odradit od přečtení; co se o ní asi tak dá napsat nového, že? Jenže tenhle příběh není o lásce, alespoň není hlavním motivem knihy. Tím je život Jakuba Krčína a stavba rybníka Svět na samém okraji Třeboně. Oslava díla, které zásadním způsobem proměnilo tvář jihočeské krajiny, aby jí tak dalo nový rozměr (co by na to asi říkali ekologové, kdyby tehdy byli?). Krajina, uměle stvořená Krčínem, je dnes jednou z biosférických rezervací UNESCO, tedy míst, které se podílejí na utváření počasí...
Pokud tuto knihu nemáte a chcete si o ni obohatit knihovničku, pak jistě uvítáte zprávu, že ještě na tento rok (2017) se chystá její nové vydání v nakladatelství Brána.

Dandulka
Dandulka
11.06.2012 5 z 5

Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan byl známý rybníkář Rožmberků. Oženil se s vdovou o 30 let starší a tak není divu, že měl i tajné lásky.....
Moc se mi tahle knížka líbila, byla čtivá.