Tajná kniha Šerosvitu

Tajná kniha Šerosvitu https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79099/bmid_tajna-kniha-serosvitu-V1k-79099.jpg 3 36 13

Městskou duchařskou fantasy s hororovými prvky napsal kolektiv pěti českých autorek: Karolina Francová, Sanča Fülle, Vilma Kadlečková, Lucie Lukačovičová, Julie Nováková. Formálně se jedná o antologii samostatných povídek, které jsou ale provázány společným motivem a společným světem. Děj se odehrává v Čechách v naší současnosti, v několika konkrétních městech, ale také v zásvětí – v Říši šera. Tajná kniha Šerosvitu je příběhem dvou míšenců, bratra a sestry, kteří od sebe byli v dětství odděleni, on vyrůstal v mnoha zlatobytnostech Šerosvitu, ona v Liberci. Oběma je jim v patách Vymítač ze Šerosvitu, jehož jediným úkolem je udržet oba světy od sebe oddělené. Jejich příběh se odvíjí na pozadí jednotlivých povídek a při čtení jiných příběhů ze Šerosvitu se skládá v mysli čtenáře jako mozaika. Co je zlatobytnost? O jakých míšencích se tady mluví? Kdo je Vymítač?... celý text

JointlieKat94
JointlieKat94
10.09.2023 3 z 5

Kniha na mě vážně dlouho čekala, a tak nastal její čas.

Z knihy mám různé pocity. Některé povídky byly zajímavé, jiné se mi i hůř četly. Avšak jako celek to jde dohromady, a je zajímavé, jak se to spojuje. Několik autorek nám tedy napsalo jeden příběh. Jeden trošku temný a celkem strašidelný příběh. Zajímavý nápad.

Líbí se mi taky obálka a obrázek u každé kapitoly.

Mr.JaroCZ
Mr.JaroCZ
03.03.2023 3 z 5

V podstatě se jedná o soubor povídek, které na sebe (některé více, jiné méně) navazují. Mám rozporuplný názor na tuto knihu, což se odráží i v hodnocení...

kytikyti
kytikyti
09.10.2018 4 z 5

Kniha mě bavila. Líbilo se mi že je složená od různých autorů a přesto představuje jeden košatý příběh. Bavila mě fantasie se kterou autorky příběh tvořily.

Mafian
Mafian
08.07.2018 odpad!

opravdu děs, některé povídky se nedaly dočíst, naprosté znechucení a při tom první věta byla tak mnohoslibná,:( Jediné zajímavé na knize je její obálka, bohužel zcela zavádějící,:(

Ivaška
Ivaška
06.01.2018 5 z 5

Městská fantasy s prvky hororu od šesti autorek. Nejvíc se mi líbily části od Lucie Lukačovičové: O lišce, která běží k táboru, Julie Novákové: O nefritovém amuletu a Vilmy Kadlečkové: O lišce a lovci

dpxcz
dpxcz
18.12.2017 3 z 5

Kniha je docela fajn. Některé povídky byly výborné, jiné mě zase tak nenadchly. Největší problém jsem měl s formátem knihy, protože tak velká kniha se opravdu špatně čtě někde na cestách.

Red_carrot
Red_carrot
12.08.2017 3 z 5

Zajímavý nápad, jen jsem měla občas problém se do některých pasáží začíst. Zajímalo mě ale rozuzlení, tak jsem vydržela a myslím, že to stálo za to. Knihu jsem si koupila hlavně kvůli Kadlečkové, která je mezi autorkami skutečně nadprůměrná. Klidně bych doporučila jako strašidelné čtení pro děti školního věku..

Eldar80
Eldar80
15.12.2014 4 z 5

Tak tohle bylo překvapení, které jsem nečekal. Kniha se totiž tváří jako temná pohádka pro děti od 12 let. Tak se to zdá od začátku knihy až po druhou kapitolu, která je úplně zoufalá. Snaha kupodivu nejstarší autorky o co nejvíce přirozený život náctiletého kluka v současné naší republice působí v knize bizarně. Asi jako některé zoufalé filmy české produkce. Tak jako film musí mít atmosféru, tak i literární počin musí v něčem přehrávat jako herci ve filmu. Prvních 40 stran je tedy velká bída. Pak se však náhle příběh rozvíjí. Nejdříve postupně a potom rychleji. Neustále se něco děje, protože každá kapitola je od jiné autorky a trochu o něčem jiném a zároveň se vše postupně propojuje. Kniha pracuje s myšlenkou astrálního světa tak trochu po svém. Ukazuje ho jako paralelní svět s naším, který je prostředím, kde jsou svým způsobem zhmotněné lidské emoce. Těmito emocemi se živí astrální bytosti obývající tento paralelní svět. Ikdyž se kniha tváří jako pohádka pro děti je z mého pohledu pro děti naprosto nevhodná. Vše je totiž o tom, že lidé a tyto astrální bytosti mohou spolu komunikovat a kniha tak vlastně místy popisuje vyvolávání duchů. Asi jsem paranoidní, ale navádět k tomuto děti se mi jeví jako značně nevhodné. Myšlenka v knize popsaného astrálního světa se mi líbila a ke konci se příběh stává docela napínavým, protože se těžko odhaduje jak skončí. Kdyby kniha byla více varováním a využila plně děsivost prolnutí astrálního a hmotného světa mohlo to dopadnout mnohem lépe. Za originální nápad tedy 75%

Verunk
Verunk
18.09.2014 5 z 5

Dobře napsané a zpracované, na povídkách jde vidět, že každá autorka má svůj styl psaní a vyjadřování, ale myslím si, že tím víc je ta kniha zajímavá

Eliškam
Eliškam
26.07.2013 3 z 5

Zajímavý nápad, téma, propojení reálného světa a Říše šera. Některé pasáže se mi však nelíbily. Možná to bylo tím, že 5 autorek už je na mě trochu moc (vzhledem k tomu, že ženám autorkám se raději vyhýbám). Přestože jednotlivé pasáže měli vatvořit jeden celek, neplsobily vždy zcela kompaktně. Co bylo asi největší slabinou knížky, bylo podle mě, vyjadřování teenagerů. Netvrdím, že potřebuju v knížce vulgarismy, ale rozčilený násctiletý kluk neřekne "děláte si legraci", ale spíš "děláte si srandu" apod.

Ell Amaterasu
Ell Amaterasu
28.04.2013 4 z 5

Měla jsem menší problémy s pochopením, ale nakonec jsem si všechno poskládala a pochopila.
Je to úžasný nápad, i když mi její přečtení celkem trvalo, protože jsem neustále přemýšlela a snažila se pochopit.

Siwas
Siwas
02.04.2013 3 z 5

S dočtením knihy jsem měla taky problémy, a velké. Ale dočetla jsem to a spokojená jsem nebyla. Dobrý nápad, spojit síly a v počtu pěti autorek napsat příběh, ne jen sbírku povídek se stejným tématem. Konečná podoba se mi ale nezalíbila. Nápad ale rozhodně zajímavý, co se týče Říše šera. Některé linie se mi líbily, jinými jsem se prokousávala horko těžko. V budoucnu se k ní už jistojistě nevrátím.

mynonka
mynonka
22.12.2011 2 z 5

Přiznám se, že je to porvé, kdy jsem knihu nedočetla do konce. Nevím, čím to je, ale je možné, že se k ní v budoucnu ještě vrátím.