Tajná kniha

Tajná kniha https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248845/bmid_tajna-kniha-B9d-248845.png 3 103 39

Na sklonku života se Elias Ein uchýlí z rušné Vídně na odpočinek do odlehlého městečka Brunov. Ve svém novém domě ale záhy objeví podivnou knihovnu. Do svazků na tomhle zázračném místě jsou vepsány osudy všech lidí světa. Díky těmto knihám Elias dokáže procházet zpět do různých okamžiků minulosti a dostane příležitost zasáhnout do událostí, jež tragicky poznamenaly první polovinu dvacátého století. Na své nebezpečné pouti časem se pokusí zachránit život nejen svým nejbližším, ale i tisícům nevinných lidí. Avšak netuší, jak změny v minulosti ovlivní budoucnost, do které se pak navrátí... Fantastický příběh vypráví o přátelství a odvaze, nenávisti a zbabělosti. Proplétá osudy fiktivních hrdinů s reálnými historickými postavami a krom dobrodružného čtení přináší i úvahy nad povahou času, osobní zkušenosti a ochotě čelit zlu. Tajnou knihu vydal Grégory Samak nejprve na internetu, kde k sobě okamžitě strhla pozornost čtenářů a stala se nečekaně francouzským bestsellerem.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Plus

Le livre secret , 2014

Inugoya
09.10.2023 1 z 5

Od dočtení si kladu otázku, proč něco takového bylo vůbec napsáno. Pro koho? S jakým záměrem?

Děj, postavy, prostředí... všechno bylo psáno velmi jednoduchou, zběžnou formou. Nebylo ke komu si vytvořit vztah a u některých lidí si člověk kladl otázku, proč tam vlastně vůbec byli, a co je motivem jejich jednání.

Pokud vás ale zajímá válečná (židovská) tematika, cestování v čase, úvahy nad tím, nakolik můžeme měnit běh světa, aniž by nás to doběhlo jinde a jindy, tragédie, případně téma lidské krutosti a nespravedlnosti, pak ji směle přečtěte.

Pokud ji ale nikdy neotvřete, o nic jste nepřišli.

Dvě hvězdy za nápad, který zůstal zcela nevyužit.

TaJeMa
28.03.2023 1 z 5

Kdyby téma nebylo tak vážné, usuzovala bych, že se jedná o čítanku pro první stupeň základní škody, posuzováno stylem, jakým je napsaná.
Jednoduše slabé, až hloupé, naivní. Kapitoly jsou opravdu velice krátké a v každé je zahrnut děj, co by měl být rozvinut, ale není. V tomto případě ale naštěstí není. Alespoň že jsem "knihu" přečetla za chvilku a neztrácela jsem s ní čas.

ivzu77
21.03.2022 2 z 5

Odbočila jsem z mé nastavené cesty detektivek, knihu jsme četla, protože proto byla napsána, nic jsem od ní neočekávala, asi mi to ani nic nedalo. Cestování časem, boží prozřetelnost a knihovna lidstva .... pro mne fantasy boom... kniha určitě má svou myšlenku, své poslání, ale musí najít i své čtenáře...

Gracian1964
27.05.2020 1 z 5

Kniha požičaná z knižnice. Našťastie. Jedinú hviezdičku dávam za tému. Cestovanie v čase. Kniha je buď zle alebo odfláknuto preložená, alebo zle napísaná. Ale mám tiché podozrenie, že je zle napísaná. Ani preklad ma nenadchol, práve naopak. Táto téma sa dala spracovať omnoho lepšie a zaujímavejšie, to by sa jej však musel chopiť iný majster. Napríklad taký King, to by sme videli tú jízdu, ha. Štvali ma také drobnosti, napríklad ten 10 ročný chlapec - sirota Thomas. Ako by mohol v súčasnosti taký chlapec fungovať, sám a nikto by sa oňho nezaujímal? Žiadna sociálka, polícia, nič? Každému to bolo jedno? Tak to bola úplná blbosť a autor to nedomyslel. A potom ma pobavila zmienka o pištoli Luger Parabellum, patriaca hrdinovmu otcovi, pokazená, ktorú si Ein sám opravil. No, možno bol Ein technicky zdatný, čo pochybujem, ako bývalý poisťovák. Tá pištoľ je zložitá, komplikovaná a drahá na výrobu. Ein by ju podľa mňa nedokázal ani rozobrať, nieto ešte opraviť. Takže som sa dosť pobavil. Čudujem sa, že kniha tu má pomerne vysoké hodnotenia. Zlátanina.

Sarah01
30.03.2020 4 z 5

Knížku jsem taky zvolila kvůli výzvě, četla se velice dobře, zajímavý a poučný námět, který nutí k zamyšlení.

Květinka008
01.01.2020 4 z 5

Knížku jsem zvolila kvůli výzvě 2019 a nelituju. Zajímavá fantasy, četla se dobře a rychle, děj měl spád a i postavy byly moc zajímavé. Z konce jsem rozčarovaná, ale proč vlastně ne takto... Ani ten happyend si neumím představit. Doporučuju.

Anna27
22.09.2019 3 z 5

Kniha se čte vyloženě sama i díky krátkým kapitolám, takže i kdyby se nelíbila není to žádná velká ztráta času a v LK je k sehnání za pár Kč. V závěru jsem cítila poselství, co tím celým příběhem chtěl autor vlastně sdělit a shledávám knihu zajímavou a vhodnou k přečtení.

a.k
29.08.2019 5 z 5

Stařičký Žid Elias Ein dostane na sklonku života možnost změnit minulost. Prostřednictvím tajných knih se může vrátit v čase a ovlivnit historii první poloviny 20. století. Má šanci zachránit milióny životů včetně svých předků.
Velmi dobře vymyšlený příběh, který měl spád a moc hezky se četl. Omylem jsem si knihu koupila ve slovenštině a po zjištění zvažovala, zda-li vůbec číst. Ale děj mě naprosto pohltil a knížku jsem doslova zhltla. Moc mě to bavilo.

Kebira
08.08.2019 1 z 5

Nemohla jsem se do té knihy začíst. Snad se k ni opět vrátím.

daniska
30.05.2019 4 z 5

Vymyšleno dobře až na ten konec.

teeyinka
04.05.2019 2 z 5

Námět dobrý, závěr a myšlenka skvělé, ale vůbec mi nesedl styl autora (nebo překladatele?).

Kexina
25.04.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Sice jsem si od popisu slibovala něco úplně jiného, ale příběh mě naprosto pohltil. Skvěle napsané, děj má rychlý spád a tak trochu to i člověka donutí se zamyslet nad sebou, jak by se zachoval.

Zuzvil
25.02.2019 4 z 5

Knížku jsem četla z důvodu knižní výzvy, vůbec nic jsem od ní neočekávala a ona se mi přesto moc líbila. Mě osobně moc vyhovují krátké kapitoly, které v knize jsou. Námět knihy je úžasný, k zamyšlení, poučení. Bohužel musím strhnout hvězdičku za závěr, ano, měl nějakou myšlenku, ale přesto si myslím, že to mohlo být trošku více "uzavřeno" nebo naopak otevřeno pro přemýšlení samotného čtenáře, ALE jinak než tomu bylo opravdu uděláno. Knížku k přečtení doporučuji, byla jsem příjemně překvapená.

aktijnov
08.02.2019 3 z 5

Jsem trochu zklamaná. Text na obálce knihy byl velkým lákadlem, obsah tomu neodpovídal. Dočteno s velkým sebezapřením. Konec autor mohl rozhodně více propracovat.

Taťka Hraboš
01.02.2019 2 z 5

Ztráta času i peněz (naštěstí nevelká). Tak to dopadá, když se člověk rozhoduje jen podle toho, co vydavatel nechal napsat na obálku knihy. Už dlouho jsem neměl takovou chuť odložit knihu při čtení a už se k ní nevracet. Nakonec jsem dočetl jen proto, že se hodila do letošní výzvy. Jde o takové amatérské zpracování jednoho z oblíbených motivů scifi – možnosti návratů v čase a ovlivnění budoucnosti. Nápad, jak tento motiv zpracovat, docela dobrý, ovšem provedení nevalné – zápletka nedomyšlená, psychologicky ploché postavy, v každém slově je patrná úporná snaha autora vyvolat ve čtenáři jakýsi pocit tajemna a napětí. Na kvalitě knize nepřidal ani odfláknutý překlad (nad některými formulacemi se mi ježila „srst“).

Lux32
18.12.2018 1 z 5

Zajímavý nápad a myšlenka. Jen prostě špatně předaná. Působí, jako by se autorovi ani nechtělo knihu dopisovat. Konec strašně uspěchaný. V průběhu celého děje se naskytovali příležitosti jak děj rozvinout a tím to celé posunout o úroveň výš. Jen málo z nich bylo využito. Škoda no.

Ignis
28.11.2018 3 z 5

Jen bych opakovala, co už tu v několika variacích zaznělo. Je to čtivé, zajímavé, ale konec takový kostrbatý a některé motivy by zasloužily rozvinout.

dancadragneel
26.10.2018 5 z 5

Hrozně krásně se to četlo. Příběh od začátku sliboval cestování časem a ukazoval příběh z mnoha pohledů. Konec byl trochu uspěchaný a ráda bych věděla jak to s Tomikem a Marikou dopadlo, ale i přesto mě kniha hodně zasáhla a vřele ji doporučuji.

cecetka
23.06.2018 3 z 5

Tohle je zvlastni kniha. Opravdu ctive napsana, zacatek velice slibny, ktery ctenare nalaka za prvky sci-fi, kdy se hrdinove premistuji v case. Pak to je najednou hodne kostrbate, prislo mi to dost zmatene a zaver velmi rychly. Skoda, zacatek sliboval vic, nez kniha jako celek prinesla.

kalinka99
13.06.2018 4 z 5

Kniha je velice čtivá, ale mrzí mě, jak to dopadlo. Mohlo to být více rozvinuté a podrobnější. I přesto se mi příběh líbil a přečtu si nějakou další knihu od autora, protože se myslím, že jeho příběhy mají něco do sebe.

Židé druhá světová válka (1939–1945) cestování časem

Autorovy knížky