Tajná historie

Tajná historie https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78152/bmid_tajna-historie-1Fd-78152.jpg 4 412 117

Richard se po roce studia na univerzitě zařadí mezi elitní kroužek pěti studentů studujících řečtinu u skvělého pedagoga Juliána Morrowa. Není lehké se mezi tyto studenty dostat, protože tvoří uzavřenou skupinu v rámci univerzity. Richard je zcela nadšený výukou, profesorem i svými novými přáteli: Charlesem a Kamilou, Francisem, Edmundem (Bunny) a Henrym. Tráví spolu téměř veškerý čas, víkendy tráví ve Francisově domě na venkově, ale Richard vycítí, že studenti mají i aktivity, které před ním tají...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Osveta (Martin)

The Secret History , 1992

Bětuu
Bětuu
10.03.2024 4 z 5

Takhle, mám hodně pocitů.
Autorka píše krásně a chytlavě a já se do příběhu opravdu ponořila a užívala si atmosféru, ale nastaly i chvíle - týdny - kdy jsem se do příběhu nedokázala vcítit. I tak se to četlo rychle, nicméně po přečtení mám stále v hlavě nevyřešené otázky a chvíli to musím zpracovat.

Calinda
Calinda
26.02.2024 5 z 5

Nádherný román! I přes jeho obsáhlost jsem měla za dva dny přečteno, natolik mě příběh pohltil. Je to zvláštní, ale po dočtení mám pocit, jako bych tam byla po celou dobu s nimi a teď se vrátila po tom všem zpátky domů. A bude to dlouho doznívat. Ve zkratce, neboť vše už je v předešlých hodnoceních - je to jednoznačně geniální dílo a před autorkou a jejím vypravěčským stylem smekám, bavila mě každá stránka, užila jsem si každičkou větu. Je sice teprve konec února, ale jsem zvědavá, jestli tuhle knihu letos ještě něco překoná.

natalie.carsen
natalie.carsen
27.01.2024 4 z 5

Tak to bylo něco neskutečného! Kniha je velmi obsáhlá a doporučila bych ji náročnějším čtenářům. Moc mě bavila, kochala jsem se krásným jazykem a popisem postav, míst, emocí. Myslím, že se k ní za pár let vrátím :)

keselylenka
keselylenka
25.01.2024 4 z 5

Mělo to spád, mělo to zajímavý příběh a pro mě nečekaný konec, ale tak nějak mi chybělo to “něco za co bych dala 5 hvězdiček.

veriszv
veriszv
25.01.2024 5 z 5

Atmosféra, postavy, komplexnost celého příběhu, skvělý!

Maky78
Maky78
23.01.2024 4 z 5

Nevím proč, ale kniha mi připomíná
Zmizelou.
V určitých částech knihy děj nádherně plynul, a potom se to stalo neskutečnou otravou a pak zase znova zvrat.
Postupné odhalování okolností a jejich následků, jak se s tím postavy vyrovnávají dokresluje skvělou atmosféru.
Poslouchala jsem jako Audio, nevím jestli bych ji v papírové podobě dočetla.

Linda007
Linda007
16.01.2024 2 z 5

(SPOILER) Kdyby kniha byla tak o 300 stran kratší bylo by to lepší. Jsou zde nekonečné popisy toho, co kdo vypil, kolik toho vypil, kolik cigaret, kolik léků. Stále dokola to samé. Navíc jsem po jedné recenzi pochopila, že postupně začnete Bunnyho nenávidět a vraždu pochopíte. To se u mě nestalo, nepřišlo mi, že by měli právo ho zabít. V tomhle jsem spíš na straně Bunnyho a oni měli prostě zmizet a živit se prácí.
Takže pozor, děje málo, atmosféry málo. Hrdinové pořad jen chlastají, kouří a občas někoho zabijí.
Z jakého důvodu se do toho nechal Richard zatáhnout a toleroval vraždu kamaráda?
Myslela jsem, že to bude jedna z nejlepších knih, co budu číst a byla jedna z nejhorších.

Ema24
Ema24
14.01.2024 5 z 5

Tak, a mám dočteno, i přesto že bych byla nejraději, kdyby tento příběh nikdy neskončil...
Autorka prostředí popisuje s nádhernou plynulostí, a i když jsem četla knížku v angličtině neměla jsme žadný problém porozumět.
Příběh je velmi komplikovaný, jak až moc jsem zjistila poté, co jsem se ho snažila vyprávět, ale rozhodně stojí za vaši pozornost.
Poutavost knížky nedokáži ocenit slovy. Byla doopravdy výjmečná!
Chápu proč lidé říkají, že se jedná o moderní klasiku a mně nezbývá nic jiného než souhlasit. Doopravdy bych ji přirovanala k nejlepším klasikám.

Kenan
Kenan
12.01.2024 5 z 5

Od začátku víme, že Bunny zemře a my sledujeme dobu před a po. Vypravěčem je Richard, který se dostal při vstupu na americkou univerzitu do elitní skupiny, izolované od ostatních studentů, studující klasickou řečtinu. Děje v tomto rozsáhlém díle je pramálo. Zaměřuje se na odhalení okolností, které vedly ke smrti a následků, se kterými se musí pachatelé vyrovnat. Kniha je hodně pomalá, ale velice atmosferická. Psychika jednotlivých postav je rozebrána opravdu do hloubky. Je spíš tíživá, setkáváme se v ní s manipulací, úzkostí a ukázkou vlivu prostředí na chování, ale vše je velice uvěřitelné. Četla jsem ji dlouho, nebylo to lehké čtení a nejsem si jistá, jestli bych si ji přečetla znovu, ale v hlavě mi každopádně zůstane.

baru_lienka
baru_lienka
15.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Já ani nevím kde začít, protože tohle je tak komplexní příběh. Autorka na sebe vrství a vrství jednotlivé emoce a příhody, které se nejprve zdají bezvýznamné, ale následně ukazují, jak i nevhodně zvolené slova mohou otřást vyrovnaným člověkem. Postupem příběhu vyplouvají na povrch další nuance vztahů, zejména mezi všemi a Bunnym.

První půlka knihy se mi líbila víc, nabízela pohled na elitní, uzavřenou skupinu přátel, kteří si plnými doušky užívají života. Studium řečtiny, neřízené užívání návykových látek, četba a dlouhé debaty ani si nevšimnete a lehkomyslná dynamika příběhu zmizí a napětí mezi studenty by se dalo krájet.

To, že Bunny zemře, je čtenáři odkryto na počátku příběhu a ze strany autorky se jedná o brilantní krok, protože pak má prostor na rozklad mentality každé postavy a nutí vás to číst/poslouchat dál, říkáte si, co asi tak mohlo dovést pět intelektuálně založených lidí k vraždě?

Babo
Babo
18.10.2023 4 z 5

Knihu jsem dočetla a marně přemýšlím,jak ji uchopit. Naštěstí jsem si přečetla komentář Trudoše a myslím,že to přesně vystihl. To jsem si oddychla,už nemusím nic vymýšlet.:-)))

juanito39
juanito39
02.10.2023 4 z 5

Je neuvěřitelné, jak čtivá může téměř šest set stran dlouhá a dost rozměrná kniha být, aniž by ztratila něco ze své vážnosti. Tarttové bývá někdy vyčítaná vypočítává kýčovitost a využívání klišé a u jejího debutu tomu nebylo jinak. Autorka skutečně využívá klišé, naplňuje žánr a i ke kýči někdy nemá daleko (určitě se nakonec nabízí otázka, jestli text není povrchně “navoněný" stejně jako jeho hrdinové), jenže nikdy nepřekročí hranici, kdy by to bylo hloupé nebo neúnosné.

Velmi mě bavila první část knihy (mnohými označovaná jako zbytečně nudná a zdlouhavá), která je založena na objevování univerzitního světa - jeho fungování, pravidel - do kterého Richard vstupuje, i když do něj v podstatě nepatří. V druhé polovině by knize neuškodila proměnlivější dynamika, neboť se to někdy začíná nebezpečně blížit k zacyklení, přesto můžu říct, že jsem se ke knize vracel s velkou chutí a můj zájem o popisované události nikdy neochladl. Dobře napsaná působivá mlžná atmosféra plná výstředních postav, událostí, literárních citátů, alkoholu nebo drog vás vtáhne a myslím, že nepustí.

pavla.ctenarka
pavla.ctenarka
02.09.2023 4 z 5

Hutná četba, zejména v první části, než se kniha pořádně rozjede. Během první poloviny jsem ji i několikrát odložila. Druhá půlka už super. Rozhodně nakonec nedá odpověď na všechny otázky, ale vede k zamyšlení.

trudoš
trudoš
29.08.2023 4 z 5

Román s nevyužitým potenciálem, hrajícím na notu příčin a následků. Nejde ani tak o to, že obsah neodpovídá rozsahu (na těch pěti stech stranách se toho stane skutečně málo), protože autorka bez problémů dokáže děj utáhnout, ale když to srovnám s tematicky podobnými romány - Podoba či Vybrané okruhy z mechaniky pohrom -, jež se Donnou Tarttovou očividně inspirovaly, nemá Tajná historie na můj vkus dotaženou zápletku. V důsledku totiž rozehraje ústřední motiv a pak nechá vše plavat. Události vyšumí do ztracena a hrdinové se sice mezi sebou popasují, popřípadě podlehnou svému svědomí, ale podle všeho by ke konfrontaci události dospěly i bez toho, že by muselo dojít k nějakému zločinu.
Jazykově ovšem perfektní, přičemž nejvíc člověk podlehne nostalgické atmosféře studentských let a především pak přátelskému kolektivu, jehož svět se točí podle pravidel maličko jiných, než platí u ostatních smrtelníků. Jen těch morálních rozprav bylo možná zbytečně moc, třebaže chápu jejich opodstatnění.

Mala-liska
Mala-liska
25.08.2023 5 z 5

Začátek knihy je dost pomalý, ale když sem se přes něj dostala kniha už mě nepustila. Zápletka knihy je absolutně geniální i styl pasní

pani_ari
pani_ari
25.08.2023 5 z 5

Bible pro milovníky dark academia stylu.
Přijde mi, že všichni, co tuhle bichli dočetli a líbila se jim, jakoby tím zpečetili svou účast v jakémsi kultu zvrácenosti a temna. Skandální? Rozhodně. Nezvratné? Jakbysmet.
Zatemní vám to mysl a přijde vám, že se celý svět závisí jen a jen na této knize.
Nedokážu ani slovy vyjádřit, jak hluboce se mi Tajná historie zapsala pod kůži

šneki
šneki
07.08.2023

Nehodnotím, jelikož jsem nedočetla (40%). Ale silně pochybuji, že by dočtení nějak změnilo mojí nechuť tuhle knihu brát do ruky a upřímné pohrdání všemi postavami, které nemají nic lepšího na práci než rozhazovat svoje peníze a stěžovat si jak mají prázdný život.

Clara_C
Clara_C
28.06.2023 5 z 5

No. Tomu říkám rozklad osobností v jedné porci. Tedy knize. Nejen zločin a trest, ale i pýcha a pád. Rozhodně slušná nálož charakterů, velmi se ztotožňuji s hodnocením Maléhomedvěda. Už netřeba psát víc.
Spíš jen - kolik z nás se v podobném vlaku, či vleku druhých už vezeme. Ani to netušíme. Natož, abychom si řekli, že už je čas rozhodnout se něco změnit.

ReniHan
ReniHan
18.05.2023 4 z 5

Dlouhá a pomalá kniha o unáhlených rozhodnutích.
O Donně Tartt se nedá nepřemýšlet. Její knihy jsou tak jiné, že i když se vám něco na nich nelíbí, pořád sklidí váš obdiv za rozmanitost a odlišnost.

Schary
Schary
06.04.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Děj z počátku rozvláčný a příliš se zabývající řečtinou se postupně rozjel. Kniha je podle mě rozbor motivací člověka k vraždě - od prvotní myšlenky a až k následkům pro člověka samotného a i pro jeho okolí. Psychologie postav je výborně rozepsaná, litovala jsem, že kniha nemá více stran. Jdu zkusit další dílo od autorky - Stehlíka.