Tajemství závojů

Tajemství závojů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136063/tajemstvi-zavoju-136063.gif 4 46 17

Katya Hijaz série

< 2. díl

Od žen v Saúdské Arábii se očekává, že povedou nenápadný život předepsaný zákony islámu a tradicí. Ale Katya, jedna z té nepatrné hrstky žen v soudní laboratoři v Džiddě, je odhodlaná ve svém oboru prorazit. Když se na pláži najde tělo brutálně ubité ženy, místní detektivové se záhy chystají případ uzavřít jako další nevyřešitelnou vraždu — což se děje zcela samozřejmě ve městě, kde závoje konzervativního islámu drží ženy v anonymitě za života stejně jako po násilné smrti. Pokud je i tahle žena další z řady zavražděných služebných, najít viníka bude naprosto nemožné. Jediná Katya je přesvědčená, že se podaří oběť identifikovat a vraha najít. Na pomoc přivolá svého přítele Nájira a brzy se ukáže, že mrtvá dívka je mladá filmařka Leila, která si svými kontroverzními dokumentárními snímky vysloužila mnoho nepřátel. Jediným vodítkem je Leilin utajovaný materiál; Katya s Nájirem stanou tváří v tvář temné stránce města Džidda, již se Leila snažila odhalit: prostituci, násilí, vykořisťování a žárlivě střežená tajemství. Během vyšetřování vytvoří nečekané spojenectví s Američankou, jejíž manžel zmizel. Pátrání je zavede z ulic zacpaných auty do široširé pouště za městem.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Jota

City of Veils , 2010

09.07.2023 4 z 5

A právě zjišťují, že Finding Nouf je Oči pouště, za což se omlouvám. Každopádně druhá zmíněná kniha stojí rozhodně za přečtení. Koho zajímají detektivky z poněkud neobvyklejsiho prostredi, tomu doporučuji Barbaru Nadel s jejím inspektorem Ikmenem.

09.07.2023 4 z 5

rose: Prvotinou autorky je Finding Nouf, kde se poprvé setkáváme s Nayirem a Katyou Hijazi. Právě ji čtu, je velmi dobrá, podobně jako The Kingdom of Strangers. Bohužel zatím nevyšly v českém překladu.

09.07.2023 4 z 5

Artep25 : Bohužel v Saúdské Arábii je žena méně než pes.

03.07.2023 4 z 5

Chcete být kriminalistkou? V západním světě nic nic neobvyklého. Pokud jste se však narodila a vyrostla v bigotnim prostředí Saúdské Arábie jako Katja, musíte v cestě za svým cílem překonat množství nesmyslných překážek, které vaším kolegyním v Evropě či na americkém kontinentě ani nepřijdou na mysl....... Autorka strávila v Saúdské Arábii několik let a po návratu do USA své zkušenosti zpracovala do několika velmi dobrých knih. Toto je jedna z nich.

Artep25
20.11.2022 4 z 5

Druhý díl je povedenější než druhý .Velmi dobře se četl . Líbilo se mi stejně ,jako v prvním díle vhled do myšlení lidí z arabského světa. Jedno vím jistě .Nechtěla bych tam žít .To, že tam přetrvává pořád predsudek o tom ,že žena je méně než muž mi přijde v dnešním světě naprosto nepřijatelný .

broskev28
25.12.2018 3 z 5

Předešlé komentáře naprosto vystihují vše podstatné: atraktivní, nepříliš často se vyskytující prostředí (Saúdská Arábie) = mužský svět se vším všudy; zajímavý detektivní příběh, osamělá Američanka a její zážitky v písečné bouři; postupně se vyvíjející vztah Katyi a Nájira.
Není to nijak strhující četba, ale určitě je pro našince zajímavá a plná informací o muslimském světě, takže stojí za přečtení.

Babo
12.12.2017 4 z 5

Druhý díl se mi líbil víc než první. Nejsem nějak nadšeným čtenářem detektivek a i zde mě spíš zajímalo myšlení hlavních hrdinů. Saudská Arábie je pro mě neznámá země a myšlení muslimů je pro mě jak z jiné planety.
Postavení žen je celkem známé,alespoň v těch nejhrubších rysech. Bylo mi ale líto i Najíra ,kterého jeho víra staví do pozice hříšníka už jen když pohlédne na nezahalenou ženu. Takových, pro mne nepochopitelných okamžiků , je tam celá řada .
Zřejmě , pokud by byl další díl , už bych ho nečetla .

SmisekIvuska
25.12.2015 5 z 5

Super, dokonce mi to přišlo lepší, než "první díl". Poutavé čtení, kdy člověk chce vědět, jak to se všema dopadne. Místo děje popsané velmi dobře. Za mě opravdu palec nahoru :-)

Peti
17.11.2015

Druhý díl ze série Katya, opět se příběh odehrává v Saudské Arábii. Příběh začíná nalezením mrtvé dívky, děj je velice propracovaný a zábavný, pro mě jako evropanku těžké představit si žití v této arabské zemi a o to více obdivuju Katyu, která i přes spoustu zákazů, příkazů a nařízení ohledně postavení a práv ženy dělá, to co má ráda.

Malinali
23.09.2015 5 z 5

Volné pokračování - druhý díl - Oči pouště. Poutavé čtení z prostředí Arabských Emirátů, vnímání světa očima muže, očima ženy, jejich sbližování a vztahu a zároveň detektivní případ z toho prostředí. Doporučuji :)

poiu
02.07.2015 4 z 5

Kniha se dobře čte, příběh je zajímavý hlavně z hlediska možnosti nahlédnout do způsobu života a uvažování muslimů. Na druhou stranu mě trochu děsí, že bychom něco takového mohli zažívat i tady, v Evropě. Nechci se dožít doby, kdy žena nebude moci chodit sama po ulici, mluvit s muži, kteří nejsou její příbuzní, sama si vybrat manžela či zvolit povolání.... V tomhle ohledu na mě kniha působila trochu tísnivým dojmem....

"Přestaňte se na mě tak dívat," řekla.
"Jak se na vás-?" Ani na ni nepohlédl.
"Jako kdybych byla ten nejubožejší tvor ve vesmíru."
"Měla byste si zakrýt valsy," řekl a pokynul k její hlavě, pohled stále zaražený do země.

Ivana11
17.06.2015 4 z 5

Pěkné počtení detektivky z islámského světa.

soukroma
05.05.2015 5 z 5

Velice příjemné překvapení: o islámských teroristech v poslední době čtu - a slyším - mnohé (fikci i fakta), ale tohle bylo něco úplně jiného (o teroristy nejde naštěstí vůbec!). Velmi pěkně popsaný způsob života v Saudské Arábii, přesněji v Džiddě, a to zejména z pohledu místních žen, více či méně emancipovaných, a cizinek, které se samozřejmě musí podrobit místním omezením, jinak za vše hrozí nepříjemné popotahování naboženskou policií až vězení. Vztahy mezi muži a ženami jsou propírány ze všech úhlů, jak konzervativních muslimů, tak myslícími věřícími. O detektivní zápletku mi v tomto příběhu až tak nešlo, samotné příběhy i vývoj postav mi plně postačily ke spokojenosti.

Veruna111
11.02.2015 3 z 5

průměrné,nevtáhne do děje

Alma-Nacida
10.06.2014 5 z 5

Druhý díl nezklamal, dokonce bych řekla, že je ještě o něco lepší než první. Doporučuji!

rose
21.02.2014 4 z 5

Navazuje na Oči pouště a je možná ještě zajímavější. V podstatě klasická detektivka, ale v prostředí atraktivním pro Středoevropany. Dovídáme se hodně o soužití mužů a žen v arabském světě a je to pro nás hodně překvapivé a zajímavé. Příběh sám je napínavý a spletitý až do konce. Docela by mě zajímalo, jestli autorka ještě napíše další díl.

Surikata
18.10.2012 4 z 5

Opět napínavé, konec trochu slabý, ale celkově lepší než první díl, doporučuji!

Zoë Ferraris
americká, 1970