Tajemství Viléma Storitze

Tajemství Viléma Storitze https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462141/bmid_tajemstvi-vilema-storitze-VqS-462141.jpg 4 204 29

Alchymie a tajemno již dlouhá léta patří mezi oblíbená témata mnoha čtenářů. V tomto románu rozhodně nepřijdou zkrátka, neboť právě alchymie zde hraje velmi podstatnou roli. A to v podání Wilhelma, syna zemřelého věhlasného alchymisty Otty Storitze. Wilhelm po svém otci zdědil recepturu na kapalinu, jejíž požití učiní člověka neviditelným. Účinek této řídké tekutiny je trvalý, pokud není požita druhá látka, která působení první zruší. Tuto látku chce Wilhelm využít pro získání Myry Roderichové, která ovšem miluje inženýra Henriho Vidala. Když Myra jednoho dne zmizí, Henri následně dokáže neviditelného Storitze zabít. Ten si však tajemství obou látek vezme s sebou do hrobu. Podaří se Myru učinit znovu viditelnou i bez receptu na potřebný elixír?... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Omega

Le Secret de Wilhelm Storitz , 1910

MC87
26.08.2018 4 z 5

Takové "Věřte nevěřte" v podání Julese Verna. Pokud bývá tento autor zmiňován pro pomalý děj a rozvláčný popis, tak tato kniha je příjemná detektivní rychlovka na 150 stran, která se hodí na dovolenou.

Doporučuji těm, kteří mají rádi když na ně dýchne atmosféra staré doby (starého Maďarska) a nebaví je už tolik severské precizní detektivky. Tady se zápletce můžeme decentně pousmát a to co přijde jako šokující odhalení v půlce knihy je nám jasné už od začátku,ale....Jules Verne.

kuky921
18.08.2018 4 z 5

Nenáročné čtení, které nenadchne ani neurazí. Filosofické myšlenky asi v půlce knihy bych vynechala, byly úplně mimo.

Midudedi
28.02.2018 3 z 5

Na románu je poznat, že jej k tisku nepřipravil sám autor. První půlka je spíše dobový společenský román, pozvolný a nicneříkající. Pak se sice rozbíhá, ale chybí tomu řádná gradace konce. Co mě na celém románu nesedí, je chování hlavních postav - Verneovi hrdinové vždy měli aktivní přístup a především používali mozek, rozum a vzdělání, vždy přemýšleli a potom konali tak, aby situaci vylepšili. Hrdinové tohoto románu se chovají jako dva idioti, kteří zmastí, na co šáhnou a půlku katastrof si v příběhu způsobí sami.
Je to nedokončený román, ale času s ním ztráveného až tak moc nelituji.

danny_21
09.10.2017 2 z 5

Další ze slabších "Verneovek", syndrom německého" pomateného vědce, který nemůže přenést přes srdce odmítnutí lepé děvy a rozhodne se mstít tu už byl a celkové rozuzlení je takové chabé, neslané, nemastné - holt lehký podprůměr, víc ani ťuk - 45 %

mira.l
21.02.2016 3 z 5

Tajemství Wilhelma Storitze patří rozhodně k těm slabším Vernovým knihám. Základní myšlenka "záškodníka - zhrzeného milence", páchajícího svoje zla pod rouškou neviditelnosti, je sice zajímavá, ale celé to je takové nedotažené. Zpočátku se kniha rozbíhá velice pomalu, skoro až nudně, je tam spousta nicneříkající omáčky, což trvá téměř do její poloviny, pak se to nějak rozjede, ale konec je zase takový poněkud unáhlený. Krom toho samotné propracování děje mohlo být promyšlenější, neviditelnost osoby - budiž, ale co její oděv? Chodil tedy W. Storitz nahý? Stejně tak závěrečné opětné zhmotnění Myry při porodu mi přišlo trochu jako z pohádky:).
Pokud se týká popisů stavů mezi oběma snoubenci a v Roderichovic rodině vůbec, také nic moc, přišlo mi to takové docela přeslazené...

Knihu jsem četl po letech podruhé a myslím, že víckrát se k ní asi nevrátím. I ty tři hvězdičky jsou takové slabší.

xeroxino
28.10.2014 5 z 5

Perfektna kniha.. Bolo to 29.12.2013 a toto bola moja prva precitana verneovka :)

Eigis
12.11.2013 3 z 5

Tahle kniha pro mě představuje určité zklamání. Základní námět není špatný, ale jeho realizace do celkového příběhu bohužel ano. Verneovky jsou sice předvídatelné, ale v tomto případě je to přehnané. Čekal jsem nějakou vědecky promyšlenou past, hlavní hrdinové místo toho náhodou vyslechnou Storitze na večerní procházce. Děj postrádá napětí a celý příběh je předkládán dost suše a fakticky. Normálně bych přidal bodík za nápad s lektvarem neviditelnosti, ale ten si zaslouží H. G. Wells, který s myšlenkou neviditelnosti přišel dřív.

dracula
20.09.2012 3 z 5

Tento kratší Verneho román sa rozbiehal len veľmi pomaly a keď už prišiel s nejakou akciou, tempo si nebol schopný udržať. Mnohé časti boli síce predvídateľné, ale čítanie bolo aj tak príjemné a oddychové. Nejde určite o prelomovú knihu, ale napriek tomu môže správne nastaveného čitateľa určite zaujať.

vitavita
06.04.2012 2 z 5

Příběh, který zpracovala i naše televize - před lety. Dá se pomalu přečíst.

tajemno zfilmováno tajemství alchymie Rakousko-Uhersko dobrodružství neviditelnost

Autoři knihy

Jules Verne