Tajemství porodní báby

Tajemství porodní báby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249345/mid_tajemstvi-porodni-baby-249345.jpg 4 843 231

Tajemství porodní báby série

První díl trilogie z raného středověku. Hradní pán Wulfhart chce dát mladé porodní bábě Martě useknout ruce a nohy, protože se jeho syn narodil mrtvý. Na poslední chvíli se dívce podaří uprchnout z rodné vesnice. Aby na útěku přežila, přidá se k výpravě kolonistů směřující na východ země, do dnešního Saska.

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: ekniha , Knižní klub

Das Geheimnis Der Hebamme , 2006

niced
31.03.2020 4 z 5

Poutavý příběh založený na skutečných historických událostech. Skvělé je i vysvětlení autorky, co se zakládá na skutečných událostech a co je zcela smyšlené. Realisticky popsané smýšlení a názory lidí ve středověku, hlavně ve vztahu k ženám. Naprosto mi vyhovuje styl autorky , děj vypráví z pohledu různých postav, střídají se místa a objasňují souvislosti, není to jen o porodní bábě Martě. Děj se odehrává v průběhu delšího časového období, a proto oceňuji, že autorka přeskočí to období "klidu", kdy se nic neděje a ocitneme se rovnou o několik týdnů dál zase přímo v "akci".

knihyKeMne
22.03.2020 4 z 5

Byla jsem natěšená, že toto bude podle mého gusta. Četlo se to sice dobře, ale tehdejší svět byl příliš surový. Samé násilí, bezpráví, mučení a znásilňování... To vše dopodrobna popsané, takže útočilo na emoce. Bohužel depresívně. Někdo to může mít rád, já ale do dalších knih série už nešla a ani tuto nehodlám číst znovu.

paja86
15.03.2020 5 z 5

Napínavý příběh porodní báby Marty a jejího okolí...

takana
17.01.2020 4 z 5

Taková odpočinková četba, docela se mi líbila.

RendyaDav
08.01.2020 5 z 5

Dostala jsem tuto knížku na vánoce,nádherná knížka ,která mě tak bavila...Že jsem si musela koupit postupně i ty další....A už jsem tu ságu jak ji měla celou přečetla znovu,a zase mě to bavilo....Romantické,dramatické hodně moc napínavé...

DominaCZ
30.12.2019 2 z 5

Jsem asi tak v půlce.
Trochu se mi nelíbí, že název láká na něco a je to přitom o chůzi ztrhaných křupanů s kravičkama a rytířem, o bylinách a rytířských intrikách. O rození tak nějak nic.

A už vůbec se mi nelíbí, že ji, placatou nevyvinutou čtrnáctku (údajně- ona ani neví kolik jí je) co ani menses ještě nemá, chce KAŽDEJ otento.
Panoš, vyslanci co ji hledají, ožralej kněz, vesničtí pubertální burani i manželé vesničanek, prostě VŠICHNI.
Kam se hne, hned se po ní někdo zezadu sápe a naléhá.
Tak určitě. Už jako nuda.

Jak píše Metla - autorka píše, že to píše dle reálií, což je sice fajn, ale psát ryze jen o osídlování nestačí, chce to dát do příběhu taky nějakou logiku a normalitu, a ne jen dementní růžovou slaďárnu.
Proto zatím jakoby menší střed.

Lucie_1984
28.12.2019 5 z 5

Úžasná sága, doporučuji všem,kteří mají rádi historické romány

Metla
04.12.2019 3 z 5

Jste beznadějná romantička a zároveň potřebujete uvést své neurony do klidu, hlavně žádná námaha? Hle, zde je ideální řešení: středověk, ona je krásná, nadaná léčitelka v nouzi, on rytíř Jedi na bílém koni... chci říct chrabrý a čestný rytíř neurozeného původu, jsou k sobě přitahováni, leč okolnosti jim nepřejí, ááách. Nejhorší noční můrou jejich životů je zlovolný sithský lord... tedy skrz naskrz prohnilý arcipadouch Randolf a jeho vazalové, rozsévající násilí. Čiré dobro versus nejtemnější zlo, běžných zástupců lidstva se stránkami kladnými i zápornými se v románu vyskytuje pouze minimum.
Účast mozku není při četbě vyžadována, vlastně je spíše na obtíž. Hrdinové jsou vždy ve správný okamžik tam, kde je jich třeba, a pokud (samozřejmě ne vlastní vinou) zabřednou do vážnějších problémů, najde se nějaký převlek, tajná chodba, případně se zjeví překvapivý spojenec.
"Tajemství porodní báby" je nenáročným odpočinkem, kterému by hodně prospělo přidat pár odstínů šedi, ubrat patosu (především těhotenských obratů o vzdutém životě), v rámci věrohodnosti pak méně pracovat s náhodami a více s logikou. Prostě čtivá pohádka s historickými reáliemi, určená primárně pro dospělé (či dospívající) ženy, berte nebo nechte být. Až zase někdy budu chtít úplně vypnout hlavu, hurá do obecní knihovny pro další díly. 65%

Linda007
04.12.2019 4 z 5

Ze začátku se mi nedařilo začíst. Nakonec příběh poměrně utíkal, ale nejsem si jistá, zda se pustím do dalších pěti dílů. Kdo má rád historické romány ze středověku, tak se do toho muže pustit.

Kate72
19.11.2019 4 z 5

Jsem ráda, že je jednadvacáté století. Žít ve dvanáctém století, muselo být teda peklo, obzvláště pro ženy. Příběh je napínavý plný zvratů, bezpráví, naděje i lásky. Určitě sáhnou po dalším díle.

pestas
13.11.2019 5 z 5

Velmi dobre napsany pribeh plny zvraty, napeti ale i lasky a vztahu. Libi se mi castecne propojeni fikce s historii.

renata2861
12.11.2019 5 z 5

ta to kniha vypráví o životě ve středověku, kde byla krutost a násilí na denním pořádku a kde to ženy neměly vůbec jednoduché. je to příběh mladé porodní báby Marty, se i přes velké násilí a utrpení na její osobě nevzdává života a bojuje za své blízké.

Penicuik333
04.11.2019 3 z 5

Ruku na srdce neni to zadna vysoka literatura, ale spis cervena knihovna. Kazdopadne me knizka moc bavila, skvele se cetla a vyborne mi kratila cesty vlakem.
A uz je zfilmovana:-)

brabofka
03.11.2019 5 z 5

Ze začátku vlažný úvod, popis strastiplné cesty a vůbec představení všech hlavních postav. Ale pak. Kam se na to hrabe GRRMartin se svými Hrami. Příběh Vás naplno strhne a jede až do konce. Místy jsou sice záblesky růžové knihovny o udatných rytířích ale i tak je to skvělé. Dobrá oddychovka. Za mě palec nahoru - 5x.

KnihomolkaKatka
12.10.2019 4 z 5

Velmi krásný, i když místy docela drsný příběh. Christian je miláček a ten typ muže, o kterém sní každá z nás. Dámy, upřímně, která by ho nebrala? Můj obdiv patří také Martě, že se potom, co prožila, byla schopna vrátit do normálního života.
Způsob, jakým je kniha napsaná, mě chytnul už od první stránky a ani na chvilku jsem se nenudila. Autorka umí šokovat nečekanými událostmi. Prvnímu dílu dávám 4,5 * a doufám, že si minimálně stejnou kvalitu ponesou i další knihy ze série.

pavlinka0250
07.09.2019 4 z 5

Docela zajímavý pohled do temného středověku.
Nenáročná oddychová četba.

JessieEx
02.09.2019 4 z 5

Musím říct, že tohle mě moc bavilo, i když romány odehrávající se ve středověku nijak nevyhledávám. Toto bylo ale napsáno moc čtivě a co si budeme povídat, je to spíš červená knihovna. Takže na to, že rozsah je více než 500 stran (na můj vkus až příliš), mi četba opravdu utíkala. Protože to byla doba krutá, odehrává se tu jedna hrůza za druhou, to jediné mě na knize trochu vadilo a zároveň urychlilo moji četbu, protože jsem se snažila ty ošklivé věci přečíst co nejrychleji, abych už je já (i hrdinové) měla za sebou. Líbí se mi, že se autorka inspirovala skutečnými historickými osobnostmi a událostmi, příběh si ale vymyslela. Název je trošku zavádějící a populistický (vzhledem k tomu, jak jsou porodní báby v kurzu), protože více než porodní bába byla Marta léčitelka. Byla mi sympatická, i když měla nejspíš několik životů. Ale jak už jsem řekla, jednalo se o romantickou oddechovku a svůj účel splnila. Těším se na další díly!!

Kvitek017
20.08.2019 5 z 5

Knížka je čtivě napsaná. Krásný, i když krutý příběh. Moc se mi líbila.

Yvy70
23.07.2019 5 z 5

Krásný první díl ságy z ranného středověku. Moc hezky napsané, napínavé. Mám ráda historické romány na základě historických faktů, když si můžete vyhledat zajímavosti o místě, kde se děj odehrává. Kniha je napínavá, plná vášně, zrady a neočekávaných zvratů. Velmi sympatičtí mladí hrdinové, kteří pro svůj společný život toho museli spoustu vytrpět. Už se těším na další díl.

Le Chat
20.07.2019 5 z 5

Temný středověk, napětí, ale také romantika a sympatická hlavní dvojice. Určitě si přečtu i další díl.