Tajemství podobizny

Vzrušující krimi příběh soustředěný kolem portrétu krásné zpěvačky Herery, záhadného markýze de Vercruysse a řeckého magnáta Awakasofia a dalších postav. Hrdinou je komisař Peri z Nábřeží zlatníků, který má vyřešit docela běžný případ vraždy sběratele starých obrazů. Podaří se mu však odhalit největší a dokonale organizovanou bandu pašeráků narkotik a stopy vedoucí až do nejvyšších kruhů. Rozluští spoustu problémů, vyvázne z mnoha nebezpečných situací a jen šťastnou náhodou a souhrou věcí má zasloužený úspěch. Detektivka má všechny prvky francouzského humoru a nechybí zde ani milostný motiv, který dodává četbě rovnováhu po pasážích plných napětí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/64_/64423/tajemstvi-podobizny-08k-64423.jpg 2.96
Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Melantrich

Die enthauptete Mona Lisa, 1966

Kniha Tajemství podobizny

Ikkju
28.06.2018

Knihu našel ještě s jednou (stará kniha se zlatým obalem, kterou nedokážu dohledat - Jed - Kietland) a s balíčkem vysušeného tabáku Taras Bulba, v zahradní chatce prarodičů v době, kdy rodina zvažovala, kdo se o zahradu po jejich odchodu postará.

Bezprizorní zahrada skýtala spoustu zajímavých atrakcí, jako patnáctiletý kluk jsem si znovu procházel místa, kde jsem trávíval dětství - ovocný sad, starý skleník či zatopený sklípek, a zbytek času trávil v křesle na terase chatky, kouřil z kukuřičné dýmky zbytky šílené tabákové směsi, a četl jediné dvě knihy, které v chatce byly schované společně s konzervami paštik a spoustami ne/užitečných věcí pro případ, že by v ní někdo přespával.

Děj knihy si nepamatuji, ale obraz budhy z obálky dokresloval spolu s vůní tabáku, rozpálených prken, suché hlíny a pověšených kytic listopádek atmosféru světa, který pomalu, ale neúprosně mizel v nenávratnu.

Boris Djacenko
německá, 1917 - 1975