Tajemství letního odpoledne

Tajemství letního odpoledne https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216779/mid_tajemstvi-letniho-odpoledne-216779.jpg 4 744 229

Parný letní den v Suffolku. Zatímco zbytek rodiny vyráží na piknik, šestnáctiletá Laurel sní v koruně stromu o chlapci jménem Billy, o Londýně a zářivé budoucnosti. Než však odpoledne skončí, stane se svědkyní otřesného zločinu, který všechno změní. O třicet let později je Laurel oblíbenou...

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Secret Keeper , 2012

uhnavka
04.04.2022 4 z 5

Hezky napsané s pro mě nečekaným koncem. Stojí za přečtení

Květi62
18.01.2022 5 z 5

Kate Mortonová, spisovatelka, která mě svými knihami uchvátila. Každá její kniha je nádherná. Její spojení minulosti s přítomností je vždy do nejmenšího detailu promyšleno, vše do sebe zapadne. Přesto vás závěr překvapí. Na knihu Kate Mortonové musíte mít více času, protože vás nepustí, ale určitě ve vás nechá nezapomenutelnou stopu.

Slávka 1970
28.12.2021 5 z 5

Úžasné! Nemám ráda četbu z doby válečné, ale tento příběh byl tak krásně spletitě a napínavě vymyšlen, napsán nádherným bohatým literárním stylem, že jsem nemohla přestat číst. Spleť romantiky, lásky, bolesti a smrti, propracováno do nejmenších detailů, celým příběhem se prolíná jakési tajemno, a když se blíží konec, už už si myslíte, že víte, jak to dopadne a ejhle.....překvapení, všechno je jinak. A ještě hezčí. Obdivuji paní spisovatelku. Jdu shánět další její knihu.

Luciluc
03.11.2021 4 z 5

"Možná by tam zůstala ležet ukrytá před zraky všech, usedal by na ni prach, ohlodávali by ji švábi, papír by se rozpadal, až by ze jmen, která na něm byla napsaná, zůstala jen ozvěna kdysi prožitých životů. Jenže osud si někdy podivně zahrává a učinil tak i tentokrát." (str. 348)

Tajemství letního odpoledne je třetí knihou, kterou jsem od Kate Morton četla a asi jsem ji četla ze všech nejdéle. Zápletka, resp. rozkrývání rodinné minulosti, bylo zajímavé, ale na rozdíl od Zapomenuté zahrady a Šepotu vzdálených chvil jsem neměla nutkání číst každou volnou chvíli, abych se dozvěděla jak to bylo dál..Dorothy Smithamová (Nicolsonová) mi ze začátku přišla sympatická, ale ke konci jsem ji už tak trochu nemohla vystát a byla jsem ráda, že jsem na konci "Dorothy" části. U Vivien Jenkinsové jsem to měla naopak, nejdříve jsem nevěděla co si o ní myslet a pak mi přirostla k srdci. Oblíbila jsem si i Jimmyho Metcalfa, sympaťáka fotografa. A z Henryho Jenkinse se teda vyklubal záporák...úplný konec, rozuzlení, je opravdu překvapivé, to se spisovatelce povedlo. Oceňuji, že opět bylo vše vysvětleno a uzavřeno, to je i jeden z důvodů, proč mám její knížky ráda a těším se na čtení dalších.
4,5 */5

karin4338
01.11.2021 5 z 5

krásný príbeh s veľkým prekvapením na záver. Krásne detaily, vždy sa niečo dialo. Opäť prelínanie minulosti a prítomnosti, čo však nevadilo. Spisovateľku som čítala po prvý krát, takže ju budem určite vyhladávat aj čítat aj jej dalšie knižky.

Zuzulinka
06.10.2021 5 z 5

Krásná kniha!! Zajímavý příběh. Prolnutí dvou časových os a napínavost, náboj a touha chtít číst dál činí z knihy super knihu. Dpopručuji.

Micha-Él
01.10.2021 5 z 5

Krásná kniha! Kate mi každým románem dokazuje, jak úžasné postavy dokáže vytvořit a splést kolem nich jedinečnou, nepředvídatelnou, napínavou zápletku. Poetický styl vyprávění je jako obvykle velmi příjemným bonusem. Děj ubíhá pozvolna, pomaloučku, aby si čtenář mohl vychutnat co možná nejvíc detailů a odnesl si ze čtení takřka nezapomenutelný zážitek...

ladyxx
15.06.2021 5 z 5

Děj se odehrává v několika časových rovinách, naštěstí je vždy uvedeno, v jakém roce i kde se linka odehrává, takže se čtenář neztrácí. Zápletka se rozvíjí pomalu a její rozuzlení se dá na konci uhodnout, nicméně to neztrácí na napětí a čtenářském zážitku. Postavy jsou dobře vykreslené, vyvolávají ve čtenáři pozitivní i negativní emoce. Příběh je psán v er-formě, je skvěle promyšlený a propojený, aniž by zanechal nezodpovězené otázky. Osvěžující je, že bylo vyprávění na několika místech částečně pojato jako divadelní scéna.

SmisekIvuska
10.06.2021 5 z 5

První setkání s touto autorkou a musím uznat, že umí. Příběh je super napsaný a do konce jsem přemýšlela, jak to asi dopadne. Konec opravdu překvapil a tím mě asi i nadchla celá kniha, že nebylo hned jasné, jak to bude. A prolínání příběhu z různých dob se mi taky moc líbilo. Určitě to není poslední knížka od autorky, kterou si přečtu :-)

Violliga
24.05.2021 4 z 5

Ze začátku jsem se trochu ztrácela v autorčiných časových osách a postavách. Ale velmi rychle se stalo, že mě kniha naprosto pohltila. Podobné knihy mám velmi ráda a určitě to nebyla jediná kniha, kterou si od autorky přečtu.

Pavlina50
01.05.2021 2 z 5

Po Zapomenuté zahradě, která mě neskutečně nadchla a současně vlivem zdejšího vysokého hodnocení, jsem se nadšeně vrhla i na tuto knihu od Kate Morton a očekávala zaručený zážitek. Ale ouvej, opět jdu trochu proti davu...do knihy jsem se vůbec nemohla začíst, prolínání jednotlivých časových rovin mě připadalo vzhledem neustálým myšlenkám a vzpomínkách v hlavě postav, které dost odváděly pozornost, strašně nepřehledné, postavy a jejich vzájemné vztahy jsem si nebyla schopna zapamatovat...prostě asi u sté stránky, kdy mi došlo, že vlastně vůbec nevím, o čem čtu, jsem to vzdala. Ale nedalo mi to a po nějaké době jsem se ke knize vrátila a zkusila druhý pokus. Tentokrát jsem sice knihu dočetla, ale názor na ni jsem bohužel moc nezměnila. I přesto, že samotný příběh je zajímavý a slušně promyšlený, styl psaní mi opravdu nesedl a knihou jsem se prokousávala dost obtížně. Opravdu jsem se do ní dokázala začíst až těsně před závěrem, kdy sice příběh vygradoval do originálního a nečekaného finále, ale na cca 400 stran mi to přišlo opravdu málo.

Kekik
26.04.2021 5 z 5

Zajímavý příběh. Střídání časových rovin. Překvapivé rozuzlení.

V 1:15h ráno jsem dočetla úžasný příběh od Kate Morton. Bylo to mé první setkání s autorkou.

První kapitola mě trochu vylekala, neboť jsem se bála, že se bude jednat o příliš popisný, květnatý styl. Ale to se nestalo. Naopak. Kniha mě polapila a ten den již nepustila.

Příběh je zajímavý, tajemný. Jedna z hlavních postav mi byla nesympatická. Ale více nebudu prozrazovat, abych náhodou neprozradila spoiler.

Konec překvapil. Celá kniha je uvěřitelná. Doporučuji ke čtení.

Další překvapení na mě čekalo na přebalu. Nevím proč jsem si myslela, že je autorka postarší dámou, která má na kontě již desítky románů. A ejhle. Na fotce se usmívá mladá, sympatická žena, které ještě nebylo padesát let.

Sumatrae
20.04.2021 5 z 5

Tato kniha je treti, kterou jsem od autorky cetla a jeste lepsi nez ty predchozi... Zprvu mi byla Dorothy velice sympaticka, ale jak se pribeh rozpletal, me sympatie upadaly a zacala jsem mit tuseni, jake rozuzleni nas zaverem ceka, ale i tak me samotny konec prekvapil Moc povedene vsechny casove linie, sympaticke postavy a napinave chvile

Martooni
28.03.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Topka, která zůstane v mé knihovně a kterou si velmi ráda znovu přečtu. Ten konec byl dokonalý!!!

Všechny časové linie mne bavily! Zpočátku jsem Dorothy fandila, oblíbila jsem si ji proto, jaká byla jako matka, s odkrývajícím tajemstvím a jejím "plánem" jsem k ní ztrácela sympatie, ale určité pochopení jsem měla.

Líbila se mi v přítomné časové linii Laurel, hledající střípky matčiny minulosti a odpovědi na své otázky. Její detektivní hledání mne bavilo, bylo napínavé a vůbec jsem se nenudila.

Válečná časová linka byla také skvělá jak z pohledu Dorothy, tak samozřejmě i Vivien a Jimmyho, tak trochu jsem tušila, jaká dopravdy je a zamilovala jsem si je oba.

Děkuji autorce za krásný zážitek, který budu velmi ráda ještě nějakou chvíli zpracovávat.

helenah
19.02.2021 5 z 5

Asi mi trochu stoupl tlak...;-) Kate Mortonová, tohle se vám opravdu povedlo a moc děkuju za čtenářský zážitek, na který nezapomenu. A zkusím i další Vaše knihy. A tuto všem čtenářkám upřímně doporučuji!

Surikata369
18.02.2021 5 z 5

Achjo, škoda, že jsem ji dočetla. To byl fakt príma zážitek, přesně můj šálek čaje :) Líbil se mi styl psaní, dějové linky, zasazení do válečné doby, tloušťka knihy, vykreslení postav, rozlouskávání příběhu a hlavně ten KONEC. Plný hodnocení, moc se nerozmýšlím.

Elapheg
05.02.2021 5 z 5

Krásná paní autorka, krásná přebálka, krásná kniha. Je to moje první setkání s Kate Mortonovou a dopadlo na jedničku. Laurel v šedesátých letech 20. století zahlédne doma na farmě tragickou událost, která ovlivní Laurelin život. Z Laurel se pak stane herečka a ve středním věku, kdy už maminka Dorothy umírá, se Laurel od maminky dozví část události, která zapříčinila tragédii v šedesátých letech. Laurel se rozhodne, že se pustí do pátrání, aby zjistila, co bylo hybnou silou tragédie. Postupně odkrývá minulost a dostane se až do druhé světové války a ještě dále, kde Dorothy, Vivien a Jimmy byli ještě mladí, avšak osudově spjatí. Aby poznala co se stalo, musí rozkrýt dramatický příběh Dorothy, Vivien a Jimmyho, které osud svedl dohromady. Kniha se mi velmi líbila, měl jsem v plánu dát 4 hvězdy, ale konec, který jsem tušil, mě přesto ještě více překvapil a za ten dávám plný počet hvězd. Nečekejte žádnou červenou knihovnu, tohle je dramatický román, přesto však krásný. Doporučuji k přečtení a nechám poselství knihy v sobě ještě doznít. Autorce děkuji za krásnou knihu.

Barbora216
01.02.2021 4 z 5

Na tuto knížku jsem se na základě zdejších hodnocení moc těšila. Ale byla jsem trochu zklamaná. Určitě se jedná krásný příběh, má skvělou myšlenku, ale chvílema jsem měla pocit, že je to napsaný moc jednoduše, občas jsem se v ději ztrácela, zdálo se mi, že by tak skvělý námět mohl být zpracovaný o něco lépe. Ale konec mě určitě překvapil, jak mi celá kniha připadala lehce nadprůměrná, tak konec to o moc vylepšil. Dala bych 75 %.

red_marionette
21.01.2021 5 z 5

Prostě super čtení, jak stránky ubývaly nechtěla jsem, aby kniha skončila :)

simviki
12.01.2021 5 z 5

Knihy Kate Mortonové mi připomínají detektivní hry . Na začátku je hned jasně zmíněný zločin, neštěstí nebo něco, k čemuž musíme pomocí různých indícií najít rozzuzlení. Jak už tu bylo zmíněno, její knihy je třeba vychutnávat jako delikatesy, jen občas, aby se nám nepřejedly, protože navzdory tomu, že to jsou delikatesy, mají v mnohém podobnou chuť.
Většinou stejně jako u Agathy Christie nemáme šanci sami něco vypátrat, protože příběhy z minulosti jsou natolik složitými labyrinty, že v nich zákonitě musíme zabloudit a ani náhodou nás nenapadnou možné rodinné vazby. Oproti brilantní autorce detektivek, Kate Mortonová vypráví mnohem romantičtější příběh, který mohl dopadnout krásně, ale nedopadl protože do něj vstoupila náhoda, ať už v podobě knihy, dopisu, fotky písně, pohádky, samozřejmě i s dalšími souvislosti. A ten příběh samotný je vždy plný vášně i nenávisti, romantický i smutný a je o vztazích mezi lidmi.
Ať už jsou její romány jakkoliv nepravděpodobné, vždycky si mě získají a donutí mě nad nimi přemýšlet. Ten dnešní třeba o tom, že mnohdy žijeme ve vězení svých špatných představ, které nás přesvědčí, že ten nebo ta nás nemají rádi, že něco se událo trochu jinak , nebo naopak že my jsme tím středobodem světa kolem kterého se točí všechno okolo. Nemusíme se bránit fantazii, vždyť snít je krásné a kdo si umí vytvořit vlastní svět, má to k životu jako bonus navíc..ale vždy je třeba zůstat jednou nohou v realitě. Možná i vy nebo já jsem si něco ve svém životě vyložila špatně, a tak jsem naprosto změnila svou dráhu, kdo ví..ale obávám se, že tohle už v žádné knize nenajdu..